GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Exodul arab...un pericol?

+4
shadow
Ravian
Vica
itina
8 participanți

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

In jos

Exodul arab...un pericol?  - Pagina 6 Empty Exodul arab...un pericol?

Mesaj  Vizitator Mier 16 Sept - 22:47

Rezumarea primului mesaj :

Asistam de ceva timp la o poveste halucinanta, parca a inceput invazia Europei. Statul Islamic, o grupare sunnita extrem de periculoasa, omoara si batjocoreste tot ce prinde pe zone intinse din teritoriul Siriei si Irakului. Nu conteaza varsta... copilasi, tineri, batrani, femei sau barbati, sunt fara mila si fara motiv chinuiti, umiliti si ucisi cu cruzime.
Populatia ingrozita pribegeste in Turcia (mai ales), Libia, Iordania, etc., tari arabe care deja sunt sufocate de numarul mare de refugiati si unde traiesc intr-o saracie lucie. Atunci au cautat noi tari care sa ii accepte si unde sa isi poata reface vietile. Pentru ei, Europa inseamna El Dorado, si mai ales Germania, tara unde drepturile omului nu sunt doar o vorba in vant si unde exista deja o comunitate araba (in cea mai mare parte musulmana), care traieste in buna pace alaturi de nativii germani. In Germania protectia sociala este o realitate, iar nemtii dau dovada in general de toleranta fata de cei napastuiti, atata timp cat isi vad de treaba.
Credeti insa ca numai sirieni, irakieni, etc, de isprava si cu ganduri bune vin in inima Europei?
Ce parere aveti despre repartizarea unor cote de migranti  impuse tarilor membre UE?
Cum vedeti voi solutionarea acestei crize?
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Exodul arab...un pericol?  - Pagina 6 Empty Re: Exodul arab...un pericol?

Mesaj  Vizitator Vin 22 Ian - 12:06

Clar a trecut entuziasmul, cucoanele care voiau sange proaspat care sa revigoreze economia Germanie au parte acum doar de instincte primare si constata ca majoritatea refugiatilor sunt needucati, chiar analfabeti, necalificati si nici pofta de munca nu cred ca au atat timp cat li se ofera minimum de conditii de trai, mancarica si locul de stat asigurat. Nu stiu ce solutii se vor gasi, dar ma bucura ca romanii nostri vor fi mai apreciati acum.
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Vin 22 Ian - 12:42

Sunt rai si periculosi Aella, deja se instaleaza un sentiment de respingere si revolta impotriva lor, dupa ce au fost primiti cu atata simpatie si chiar cu drag, de catre unii. Vesticii in general cred ca au simturile mai tocite de traiul bun, iar confruntarea realitatii ii cam ia pe nepregatite, astia chiar credeau ca toti cei care vin sunt niste necajiti alungati de razboi. E drept ca si eu m-am lasat pacalita, dar numai f. putin. Smile Sentimente mai bune fata de noi, n-or sa aiba, ptr ei suntem toti niste tigani, ei chiar cred asta, n-o spun doar peiorativ. Colac peste pupaza, mai este si denimirea de rom care face confuzia si mai mare, chiar si printre cei mai educati.
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Vin 22 Ian - 12:55

Cu atatea legi europene care ii favorizeaza, doar dracu ii mai scoate din Germania, Doro. Poate chiar atitudinea asta a refugiatilor sa ajute, in sensul ca incalcand legea vor ajunge dupa gratii, desi cea mai buna pedeapsa ar fi expulzarea, dar ar fi inuman nu? Plus ca-i foarte greu, multi n-au acte si face mai dificila aplicarea legii. Pana atunci va vor "imbogati" cu tot ce mintea lor bolnava e in stare sa plasmuiasca in numele Coranului, adica moarte in forma cea mai violenta. Asa e omul cand n-are ce face, nu?
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Vin 22 Ian - 13:11

da Sad
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum