GANDURI EFEMERE
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.

Exodul arab...un pericol?

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Exodul arab...un pericol?  - Pagina 5 Empty Exodul arab...un pericol?

Mesaj  Vizitator Mier 16 Sept - 22:47

Rezumarea primului mesaj :

Asistam de ceva timp la o poveste halucinanta, parca a inceput invazia Europei. Statul Islamic, o grupare sunnita extrem de periculoasa, omoara si batjocoreste tot ce prinde pe zone intinse din teritoriul Siriei si Irakului. Nu conteaza varsta... copilasi, tineri, batrani, femei sau barbati, sunt fara mila si fara motiv chinuiti, umiliti si ucisi cu cruzime.
Populatia ingrozita pribegeste in Turcia (mai ales), Libia, Iordania, etc., tari arabe care deja sunt sufocate de numarul mare de refugiati si unde traiesc intr-o saracie lucie. Atunci au cautat noi tari care sa ii accepte si unde sa isi poata reface vietile. Pentru ei, Europa inseamna El Dorado, si mai ales Germania, tara unde drepturile omului nu sunt doar o vorba in vant si unde exista deja o comunitate araba (in cea mai mare parte musulmana), care traieste in buna pace alaturi de nativii germani. In Germania protectia sociala este o realitate, iar nemtii dau dovada in general de toleranta fata de cei napastuiti, atata timp cat isi vad de treaba.
Credeti insa ca numai sirieni, irakieni, etc, de isprava si cu ganduri bune vin in inima Europei?
Ce parere aveti despre repartizarea unor cote de migranti  impuse tarilor membre UE?
Cum vedeti voi solutionarea acestei crize?
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Exodul arab...un pericol?  - Pagina 5 Empty Re: Exodul arab...un pericol?

Mesaj  shadow Mar 29 Sept - 19:06

Ma bucur ca Merkel este criticata tot mai mult din randurile partidului ei CDU. Tot mai antipatic imi devine SPD care sustin decizia lui Merkel. Daca sunt alegeri, in conditile de fata, ce partid mare, etablat, mai putem alege ?
... spuneti voi , dar pe de alta parte sunt intampinati cu flori  Rolling Eyes ... asta cum mai vine ?    Laughing

''Germanii i-au intampinat pe refugiati cu fructe, mancare si animale de plus pentru copii. Tineri imbracati in costume traditionale bavareze au urmarit venirea refugiatilor si le-au facut cu mana. Unii tineau pancarte pe care scria "Willkommen in Deutschland! Bun venit in Germania!", in vreme ce voluntari vorbitori de araba au dansat in cerc cu femeile kurde din Siria.''

-sursa : http://www.ziare.com/invazie-imigranti/germania/mii-de-refugiati-primiti-cu-bratele-deschise-de-germani-video-1381200
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Mar 29 Sept - 20:13

Fuse, fuse si se duse Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  SoulOfOcean Sam 3 Oct - 16:08

Nu eşti răspunzătoare de politca mondială, dar vezi mai bine lucrurile ca şi mine cel puţin, că mie nu prea mi-o păsat de subiectul politică ultimii ani. Aşa mi-o trecut prin cap de sârbi că şi ei sunt vecini cu noi, dar n-am auzit să avem vreun conflict cu ei, şi nici măcar nu-s membri UE. Ceva îi dubaş aici Very Happy
SoulOfOcean
SoulOfOcean
2
2

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Sam 3 Oct - 20:44

Soul, se spune despre sarbi ca sunt rai. Exista clisee din astea tampite despre toate popoarele. Eu, personal, ii vad rai pe unguri. Sarbii ne-au fost mereu prieteni, nu am avut niciodata nimic de impartiti cu ei, spre deosebire de vecinii nostri unguri. Ba chiar ne-am ajutat reciproc la nevoie, sa ne amintim atitudinea presedintelui Emil Constantinescu care nu a permis avioanelor rusesti sa survoleze Romania spre Serbia, in timpul bombardamentului NATO asupra Iugoslaviei de atunci. Si a si cerut NATO ca macar in ziua de Paste sa nu fie bombardat Belgradul.
La vremea respectiva s-a scris foarte mult despre conflictul de atunci, eram toti oripilati de distrugerea frumoasei Iugoslavii spre care ne uitam cu jind in timpul comunismului, considerand-o extrem de moderna, occidentala, desi era o tara comunista. Insa Slobodan Milosevici a fost considerat un dictator care a oprimat albanezii din Kosovo, si de aici a iesit asa o oroare. Au suferit toti atunci, a fost cumplit si s-a ajuns la ruperea tarii, care si pana atunci fusese destul de zguduita de conflictele etnice.
Oricum Sebia ramane un candidat serios cu sanse mari de a se integra in UE, ceea ce ii doresc cu sinceritate! Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  SoulOfOcean Sam 3 Oct - 20:48

Îmi amintesc de acel război, dacă bine ştiu parcă li s-a permis unor avioane americane să survoleze spaţiul nostru aerian şi a ieşit scandal. Nu mai ţin minte, dar o sa dau un search pe google. Merci Wink
SoulOfOcean
SoulOfOcean
2
2

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Sam 3 Oct - 20:59

Cu siguranta avioanele Nato au survolat pe la noi, dar rusii nu Laughing Laughing Nu mai stiu nici eu bine cum a fost exact Soul, a trecut ceva timp de atunci, amanuntele imi scapa, dar tragedia mi-a ramas de nesters in minte. Sad
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Wolff Dum 4 Oct - 19:54

Si astazi in caminele pline de refugiati au fost batai in masa. Si ma surprinde doar naivitatea nemtilor care se asteptau la refugiati bine educati si recunoscatori Very Happy Laughing
Wolff
Wolff
4
4

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Dum 4 Oct - 21:13

batai si violuri Surprised ....sa ne spalam cu ei pe cap! Rolling Eyes Very Happy
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Wolff Sam 10 Oct - 17:25

Din pacate Doro asta-i realitatea. Pe mine nu ma surprinde ca oameni atat de decazuti si salbaticiti comit violuri de copii din randurile lor. Din nou au fost inregistrate cateva cazuri. Si culmea, cand apare politia sa-i aresteze pe violatori, mobul incearca sa-i mai apere pe faptasi. What a Face
Wolff
Wolff
4
4

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Sam 10 Oct - 21:33

cat mai este pana sa se intample si aici, ce se intampla in Turcia? Sad Doamne fereste, sper ca am spus doar o prostie, ca altfel iese Ciocane in doi
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Wolff Sam 10 Oct - 22:04

Nu fara motiv ne temem de islamisti Doro Pup you Baza ramane in noi, cei de la mijloc day dreaming
Wolff
Wolff
4
4

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Sam 10 Oct - 22:07

Daca e baza in mine, eu o rup la fuga...daca am unde affraid ...sau il rog pe Bruno sa-i muste de cur , dar parca vad ca prostovanul asta nu o sa-si dea seama ce vreau de la el confused Mad
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Sam 10 Oct - 22:08

scuzati cuvantul ala din 3 litere, mi-a scapat...rectific: il rog sa-i muste de bilutze Very Happy Very Happy
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Wolff Sam 10 Oct - 22:13

rolling on the floor Dom` Bruno, precis stie el ce face Laughing confused Laughing
Wolff
Wolff
4
4

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Joi 21 Ian - 1:21

Refugiatii...sau ce sunt ei, isi dau arama pe fata, numai rele fac. Twisted Evil   Cred ca le-a trecut entuziasmul cucoanelor alea cu mansarda mai golasa, care ii intampinau cu flori.
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum