GANDURI EFEMERE
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.

Exodul arab...un pericol?

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Exodul arab...un pericol?  - Pagina 4 Empty Exodul arab...un pericol?

Mesaj  Vizitator Mier 16 Sept - 22:47

Rezumarea primului mesaj :

Asistam de ceva timp la o poveste halucinanta, parca a inceput invazia Europei. Statul Islamic, o grupare sunnita extrem de periculoasa, omoara si batjocoreste tot ce prinde pe zone intinse din teritoriul Siriei si Irakului. Nu conteaza varsta... copilasi, tineri, batrani, femei sau barbati, sunt fara mila si fara motiv chinuiti, umiliti si ucisi cu cruzime.
Populatia ingrozita pribegeste in Turcia (mai ales), Libia, Iordania, etc., tari arabe care deja sunt sufocate de numarul mare de refugiati si unde traiesc intr-o saracie lucie. Atunci au cautat noi tari care sa ii accepte si unde sa isi poata reface vietile. Pentru ei, Europa inseamna El Dorado, si mai ales Germania, tara unde drepturile omului nu sunt doar o vorba in vant si unde exista deja o comunitate araba (in cea mai mare parte musulmana), care traieste in buna pace alaturi de nativii germani. In Germania protectia sociala este o realitate, iar nemtii dau dovada in general de toleranta fata de cei napastuiti, atata timp cat isi vad de treaba.
Credeti insa ca numai sirieni, irakieni, etc, de isprava si cu ganduri bune vin in inima Europei?
Ce parere aveti despre repartizarea unor cote de migranti  impuse tarilor membre UE?
Cum vedeti voi solutionarea acestei crize?
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Exodul arab...un pericol?  - Pagina 4 Empty Re: Exodul arab...un pericol?

Mesaj  Vizitator Lun 28 Sept - 12:53

Avand in vedere ultimile evenimente, daca sunt reale, ceea ce s-a intamplat in Germania intr-o tabara de refugiati, are toate motivele sa faca asta dar se ridica si intrebarea : Ce interese are? Prin Romania se mai vehiculeaza nevoia Germaniei de forta de munca proaspata, numai ca socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ. Constitutia fiecarei tari prevede o anumita cota de migranti dar nu cred ca specifica sa-i cautam si la ochi. Cum face, le da un test sa le verifice IQ-ul?
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Lun 28 Sept - 13:08

Ma indoiesc Aella ca se vor inghesui la munca Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Lun 28 Sept - 13:25

Eu sunt chiar sigura ! Teapa, d-na Merkel ! Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  veronica_franco Lun 28 Sept - 15:15

doro50 a scris:Ma indoiesc Aella ca se vor inghesui la munca Smile

... dar la ajutoare, da!
veronica_franco
veronica_franco
2
2

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Lun 28 Sept - 15:25

pai da, de aia nici nu-i interseaza munca Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  shadow Lun 28 Sept - 19:36

Stiti voi ca nu-i intereseaza munca Rolling Eyes ... of, of ... , ba au sa munceasca cu sarg numa' sa va faca  in ciuda Laughing  Laughing .

Nu toti emigrantii sunt precum tziganii nostri , sunt si  lichele , inevitabil , dar sa nu generalizam .
Facem precum in povestea cu drobul , plangem de mila copilului in loc sa-l luam de pe cuptor ? Hai doamnelor , nu mai fiti  pesimiste , zau asa !  Cool
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Lun 28 Sept - 19:53

pai da, ca nici n-am mai vazut arabi pana acum si cam ce muncesc ei...aia care muncesc Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Lun 28 Sept - 19:54

si da, nu sunt precum tiganii nostri, arabii nu cersesc si se si spala, chiar si pe dinti Very Happy
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Wolff Lun 28 Sept - 21:26

Deci, o mare imbogatire sociala si economica nu sunt nici arabii care traiesc de zeci de ani in Germania. Ba din contra. De ce noii refugiati ar face o exceptie ? Excluse micile exceptii de academici desigur Very Happy La D-na Merkel, desi sunt pasnic de regula, chiar i-as da cateva la maselele mintii Very Happy Mad Laughing
Wolff
Wolff
4
4

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Lun 28 Sept - 21:28

daca vrei te ajut si eu Laughing , sper ca ai inteles ca si eu cam tot asta am spus doar ca sub o alta forma Razz
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Wolff Lun 28 Sept - 21:56

Daps Smile Arabii eu chiar ii consider un "pericol". Un loc de frunte nu ocupa decat in statistica criminalistica. Si mai este aspectul izlamizarii a culturii apusene. Ma bucur ca Merkel este criticata tot mai mult din randurile partidului ei CDU. Tot mai antipatic imi devine SPD care sustin decizia lui Merkel. Daca sunt alegeri, in conditile de fata, ce partid mare, etablat, mai putem alege ? thinking
Wolff
Wolff
4
4

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Lun 28 Sept - 22:00

Mare nu, n-ai de unde, dar vor creste partidele extremiste, asta-i sigur Sad Si uite asa ajungem iar la nationalism, sovinism, etc, iar nemtii sunt tare prudenti cand vine vorba de asta, stii cum e, cand te-ai fript cu ciorba, sufli si in iaurt. Rolling Eyes
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Wolff Lun 28 Sept - 22:08

Daps. Insa nu cred ca un partid nationalist ar primi mai mult de 10% din voturi. Prea le este frica nemtilor de extremi Neutral Sper sa fie astfel Smile
Eu momentan as alege probabil CDU insa fara merkel ca Leader confused Momentan nu imi pot imagina ca are sanse sa candideze iara.
Wolff
Wolff
4
4

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Lun 28 Sept - 22:11

poate ca nici nu-si mai doreste, vazand unde s-a ajuns in urma nesabuintei ei si a sfatuitorilor ei. confused
B tot CDU simpatizeaza, dar vad ca e si el cam sceptic acum Razz
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  veronica_franco Mar 29 Sept - 11:53

..ceva bun pentru romani, din toata tevatura asta...
Cica ar trebui sa le fim recunoscatori migrantilor caci, cu aceasta ocazie au recunoscut si ungurii granitele cu Romania!!!!
veronica_franco
veronica_franco
2
2

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum