GANDURI EFEMERE
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.

Exodul arab...un pericol?

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Exodul arab...un pericol?  - Pagina 3 Empty Exodul arab...un pericol?

Mesaj  Vizitator Mier 16 Sept - 22:47

Rezumarea primului mesaj :

Asistam de ceva timp la o poveste halucinanta, parca a inceput invazia Europei. Statul Islamic, o grupare sunnita extrem de periculoasa, omoara si batjocoreste tot ce prinde pe zone intinse din teritoriul Siriei si Irakului. Nu conteaza varsta... copilasi, tineri, batrani, femei sau barbati, sunt fara mila si fara motiv chinuiti, umiliti si ucisi cu cruzime.
Populatia ingrozita pribegeste in Turcia (mai ales), Libia, Iordania, etc., tari arabe care deja sunt sufocate de numarul mare de refugiati si unde traiesc intr-o saracie lucie. Atunci au cautat noi tari care sa ii accepte si unde sa isi poata reface vietile. Pentru ei, Europa inseamna El Dorado, si mai ales Germania, tara unde drepturile omului nu sunt doar o vorba in vant si unde exista deja o comunitate araba (in cea mai mare parte musulmana), care traieste in buna pace alaturi de nativii germani. In Germania protectia sociala este o realitate, iar nemtii dau dovada in general de toleranta fata de cei napastuiti, atata timp cat isi vad de treaba.
Credeti insa ca numai sirieni, irakieni, etc, de isprava si cu ganduri bune vin in inima Europei?
Ce parere aveti despre repartizarea unor cote de migranti  impuse tarilor membre UE?
Cum vedeti voi solutionarea acestei crize?
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Exodul arab...un pericol?  - Pagina 3 Empty Re: Exodul arab...un pericol?

Mesaj  shadow Mier 23 Sept - 21:17

cat flower  Doamnelor , viitorul va da dreptate unuia sau altuia dintre noi , pana atunci sigur n-am sa-mi torn cenusa in cap fiindca vin jihadistii : sunt altii , acolo la butoane , care trebuie sa se ocupe de aceasta problema ...

...mai ales pe cei care au dus Ro intr-un regres inadmisil in timpul asa numitei crize...criza pe naiba.
Incepand din anii '90 alesii nostri n-au facut altceva decat sa spolieze tzara , nu doar un partid sau o aliantza sunt vinovati de asta ci toti , fara exceptie ...
Criza a fost in toata Europa : intr-o Romanie ombilical legata de UE s-a simtit la fel de tare daca nu mai mult , ca ne-a luat pe nepregatite asta este alta poveste .
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Mier 23 Sept - 21:20

da de ce te repeti? Laughing Laughing
Fireste ca nu sunt de acord intru totul cu tine, dar azi sunt prea bine dispusa ptr. o contra serioasa. big hug
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  veronica_franco Joi 24 Sept - 8:49

Eu zic ca sunt discutii constructive...chiar daca nu suntem de aceeasi parere!

veronica_franco
veronica_franco
2
2

Sus In jos

Mesaj  SoulOfOcean Joi 24 Sept - 17:06

citez de pe siteul oficial al UE.
Mottoul Uniunii Europene, „Unitate în diversitate”, a fost folosit pentru prima dată în anul 2000.
Acesta arată că europenii s-au unit  noroc  pentru a promova pacea şi prosperitatea, acceptând totodată să-şi deschidă spiritul hug  către culturile, tradiţiile şi limbile atât de diverse ale continentului nostru.
te iubesc

Eu m-am născut întrun regim comunist, am rămas închis la minte alături de mulţi alţi români, odată cu influenţele venite din vest şi aderarea Ro la UE am învăţat să-mi deschid mintea şi să privesc lucrurile şi din altă perspectivă, să înţeleg drepturile omului să accept schimbările etc.. Acuma europeanul care îi la a 3-a generaţie ar trebui să ştie să gestioneze şi să integreze valul de arabi/africani mai bine ca mine, să dea dovadă că nu e rasist, că pune preţ pe libertăţile oamenilor. O să dureze poate câteva generaţii până când musulmani vor putea înţelege valorile europene, exact cum bunica îşi face cruce când vede o fată în mini şi decolteu, iar eu a 3-a generaţie consider un lucru normal.
SoulOfOcean
SoulOfOcean
2
2

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Joi 24 Sept - 20:44

SoulOfOcean a scris:...acceptând totodată să-şi deschidă spiritul hug  către culturile, tradiţiile şi limbile atât de diverse ale continentului nostru.[/i] te iubesc

Sa-si deschida spiritul, nu sa deschida usa larg tuturor din lumea larga care au diverse motive sa fie nemultumiti de tarile lor. Musulmanii nu se inteleg intre ei de mai bine de 1500 de ani, nu au reusit niciodata in istorie sa faca pace totala unii cu ceilalti, cu atat mai putin vor reusi sa inteleaga si sa accepte anumite valori europene, mai ales pe cele religioase. Candva, mai devreme sau mai tarziu, cu sau fara sprijinul Rusiei, buba se va sparge...
Nu zice nimeni sa prigonim musulmanii sau sa-i alungam pe toti, insa nici nu-i putem accepta pe toti cei doritori de casa si masa pe gratis...si de-ar fi vorba numai de casa si masa, dar nu-i!
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  SoulOfOcean Joi 24 Sept - 21:22

Aşa e. Oricum deja e comedie, mama Rusie şi bătrâna Europă Very Happy.
SoulOfOcean
SoulOfOcean
2
2

Sus In jos

Mesaj  shadow Vin 25 Sept - 21:10

Tocmai aici e clenciul : Rusia sprijina regimul lui Bashar al-Assad , politic dar si logistic , altfel demult intervenea NATO si termina cu asa zisul Stat Islamic ...
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Vin 25 Sept - 21:23

Las ca deja se trimit spre Romania si Bulgaria cei fara documente, fara vreo pregatire speciala, adica ciudatii si necalificatii. Austria si Germania isi pastreaza titratii, pe cei mai spalati si cu acte, sa nu aiba prea mari dureri de cap Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  shadow Vin 25 Sept - 21:27

Tu cum credeai ca are sa fie ? Smile Eu nu-mi faceam idei ca are sa se intample altfel Laughing .
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Vin 25 Sept - 21:32

Exact asa credea ca se va intampla. Very Happy
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  shadow Vin 25 Sept - 21:38

Macar intr-un sub-punct suntem de acord in problema migratiei rolling on the floor .
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  SoulOfOcean Sam 26 Sept - 13:47

În Siria vreo 4 tabere îşi dau în cap. Kurzii au divizi de femei care luptă. Spuneau ele întrun documentar, că de sute de ani au luptat bărbaţii, au murit şi că nu prea mai sunt bărbaţi Very Happy
SoulOfOcean
SoulOfOcean
2
2

Sus In jos

Mesaj  veronica_franco Lun 28 Sept - 12:13

..Sa-i ia pe astia de vin in Europa!!!
veronica_franco
veronica_franco
2
2

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Lun 28 Sept - 12:31

Au aparut si momente comice in toata nebunia asta.
2 refugiati sirieni s-au ratacit prin Serbia si au ajuns din greseala in Romania, au fost retinuti de granicerii romani si , stupoare !
Cand sirienii au aflat ca au ajuns in Romania, AU INCEPUT SA PLANGA si sa ceara insistent sa fie returnati in SERBIA.

Asa ca oamenii astia vor doar sa ajunga in Germania si alte tari cu PIB-ul mare, dar doamna Merkel o fi avut ea niste planuri astfel nu-mi explic cum dupa condamnarea atacului de la Charlie Hebdo, acum ii primeste cu bratele deschise pe musulmani?

Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Lun 28 Sept - 12:35

si mai hilar este ca cei doi sirieni erau afgani parca, adica veneau dintr-o tara chiar subdezvoltata si totusi i-a umflat plansul Laughing
A cam inchis Frau Merkel bratele Aella, adica ii primeste dar alesi pe spranceana Laughing Exagerez putin, dar ce, ea n-a exagerat? Razz
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum