GANDURI EFEMERE
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.

Exodul arab...un pericol?

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Exodul arab...un pericol?  - Pagina 2 Empty Exodul arab...un pericol?

Mesaj  Vizitator la data de Mier 16 Sept - 22:47

Rezumarea primului mesaj :

Asistam de ceva timp la o poveste halucinanta, parca a inceput invazia Europei. Statul Islamic, o grupare sunnita extrem de periculoasa, omoara si batjocoreste tot ce prinde pe zone intinse din teritoriul Siriei si Irakului. Nu conteaza varsta... copilasi, tineri, batrani, femei sau barbati, sunt fara mila si fara motiv chinuiti, umiliti si ucisi cu cruzime.
Populatia ingrozita pribegeste in Turcia (mai ales), Libia, Iordania, etc., tari arabe care deja sunt sufocate de numarul mare de refugiati si unde traiesc intr-o saracie lucie. Atunci au cautat noi tari care sa ii accepte si unde sa isi poata reface vietile. Pentru ei, Europa inseamna El Dorado, si mai ales Germania, tara unde drepturile omului nu sunt doar o vorba in vant si unde exista deja o comunitate araba (in cea mai mare parte musulmana), care traieste in buna pace alaturi de nativii germani. In Germania protectia sociala este o realitate, iar nemtii dau dovada in general de toleranta fata de cei napastuiti, atata timp cat isi vad de treaba.
Credeti insa ca numai sirieni, irakieni, etc, de isprava si cu ganduri bune vin in inima Europei?
Ce parere aveti despre repartizarea unor cote de migranti  impuse tarilor membre UE?
Cum vedeti voi solutionarea acestei crize?
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Exodul arab...un pericol?  - Pagina 2 Empty Re: Exodul arab...un pericol?

Mesaj  SoulOfOcean la data de Lun 21 Sept - 9:25

Bun subiect, tot am încercat să ignor situaţia cu imigranţii dar unde întorci capul dai de ea. Cunosc un singur arab, din Iordania când îl prind online îl întreb care-i punctul lui de vedere. Ultima dată era propietarul unui net cafe, n-am mai povestit cu el de un an...
SoulOfOcean
SoulOfOcean
2
2

Sus In jos

Mesaj  eledas la data de Lun 21 Sept - 10:12

Va intrebati daca exodul arab este un pericol? Ganditi-va la containerele cu armament descoperite saptamana trecuta in vama unui port grecesc adresate ca ajutoare pentru centrele de migranti din De. Au fost depuse in vama de catre un vapor sirian cu echipaj sirian & egiptean (echipajul se afla in stare de arest)
Eh! Ganditi-va la ce se putea (si inca se mai poate) intampla daca aceste conteinere (sau altele) ajungeau la "destinatie" si va ve-ti raspunde singure/singuri!!!  Pe semne ca se pregatesc sa ne faca Craciunul fericit!??
Cat despre caracterul lor mai bine no comment  Isi baga cu nerusinare si fara scrupule copii la inaintare!

Consider ca din cele scrise a inteles toata lumea parerea mea. Nu voi mai comenta aici nici despre "saracii migranti" imbracati in mare parte cu toale de firma (Lacoste, Paul Shark si incaltari de la Adidas si Rebok in sus) Nici despte copii lor, in mod special nu despre copii, pentru ca deocamdata sunt nevinovati dar toata lumea stie ca "ce se naste din pisica tot soareci mananca" Exclamation

Pacat ca nu citeste Merkel pe aici ca i-as multumii in mod special pentru ceea ce a reusit sa faca din Europa in foarte scurt timp!
eledas
eledas
4
4

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Lun 21 Sept - 12:19

Cica 2% dintre ei fac parte din ISIS Surprised Au gasit calea perfecta sa se infiltreze in Europa, altfel nu reuseau sa treaca vamile, sigur ca au toate motivele s-o pupe si-n fund pe madam Merkel, in timp ce se infiltreaza si incep sa construiasca infrastructura terorista europeana.
Nu zic ca toti sunt niste nenorociti, dar sigur vom avea surprize neplacute. Deja prin Berlin i-au cam luat in primire neo-nazistii, le dau foc locurilor de cazare, incearca sa mai scape de ei, ceea ce nu vor reusi.
Ce m-a mirat, este ca doar 20% vin din zona de razboi, restul sunt de prin Afganistan, Irak, Yemen, Eritreea, Somalia...etc, astia din urma venind pe calea sudista, dinspre Africa peste Mediterana si Italia.
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  SoulOfOcean la data de Lun 21 Sept - 14:00

Vai nuştiu de ce am făcut trei posturi, am vrut să corectez mesajul, acuma văd....Dacă mă prinde pitu.... Crying or Very sad
I-a lasat un mesaj la om şi el mie la fel. Nu am apucat să port o conversaţie cu el, dar o să mă strădu când vom fi amândoi onlinei. Deci din Iordania în Canada Very Happy
Exodul arab...un pericol?  - Pagina 2 20fw64p
SoulOfOcean
SoulOfOcean
2
2

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Lun 21 Sept - 14:17

Nu este nevoie sa te mai deranjezi Soul, oricum iti va spune doar cateva generalitati, sa nu te astepti ca intr-un chat sa dezvaluie cine stie ce, oricum nu ar face-o nici face to face. Smile Multumiri pentru implicare! Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  veronica_franco la data de Mar 22 Sept - 10:34

Buna tuturor...(salutare adunare!!)
subiectul e de actualitate si foarte interesant ...si generator de pareri...
Eu una nu-s de acord nici cu cotele obligatorii si nici cu pomana acordata astora, atata timp cat un roman cu copii acasa munceste pt fiecare euro...
In plus Europa isi cam bate cuie-n bocanci cu astia... citisem un articol despre gradul lor de cultura si civilizatie...asa e , unii au smartpfone iar altii ica cred in legea pietrei... nu-ti convine , dai cu piatra.
Un alt aspect de care nu inteleg de ce se cramponeaza lumea e legitimarea lor...frate!!! nicaieri in lume nu treci fara acte! aici de ce?! bun, nu ai viza, dar un act de identitate e musai... altfel cum sa poti primi ajutoare?!
Si apropos de ajutoare..cica nu au vrut sa coboare din tren in Danemarca, ca acolo s-au suspendat ajutoarele pt cei cu multi copii..Hai sa fim realisti..unii din acesti oameni nu au lucrat in viata lor... si nici nu vor lucra!!! vor trai pe spatele copiilor (pe care nu se feresc sa-i faca pe TIMP DE RAZBOI )... chiar asa? razboiul din Siria e de vreo 3 ani.. copii asti sunt facuti pe timpul bombardamentelor? sau dupa ce aruncau o grenada, mai faceau o partida de sex..asa de relaxare?!
Doro , si mie imi e mila de copiii aceia..ei sunt suflete nevinovate dar sunt folositi de proprii parinti ca scuturi si ca instrumente de cersit!
Lucian Mandruta a pus o intrebare simpla , cu care le-a inchis gura la invitatii din studio ( era la B1 nu la el).. "Cati dintre noi, acum cand plecam de la TV si ne intalnim cu un refugiat pe strada, l-am lua acasa la noi?".. Toti au spus.."Niciunul".. "L-as duce la tara , la o casa goala a parintilor..dar acasa la mine, nu!"..
Deci?! Oamenii sunt pregatiti sa traiasca "impreuna"?! Nu cred!
veronica_franco
veronica_franco
2
2

Sus In jos

Mesaj  SoulOfOcean la data de Mar 22 Sept - 11:04

Nuştiu cum trec aşa graniţele, totuşi vin de pe alte continente, altă climă cine ştie ce boli aduc cu ei.
SoulOfOcean
SoulOfOcean
2
2

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Mar 22 Sept - 11:22

Draga Veronica, nici eu nu as lua un refugiat acasa, dar nu as lua in general pe nimeni, refugiat arab sau american. O farfurie de supa as da amandurora, dar mai departe sa se descurce fiecare.
Am prilejul sa intalnesc zilnic arabi stabiliti de mai mult timp in De sau chiar nascuti aici, la a doua sau a treia generatie si as spune ca aparent sunt integrati si respecta regula locului, dar daca s-ar aprinde o scanteie din ceva ce nu le convine, nu am nici cea mai mica indoiala ca ar lua Germania la palme fara nici un scrupul.
Uman ii pot intelege, imaginile despre ce a facut razboiul din orasele si oamenii din tara aia, trezesc multa compasiune, in caz ca nu-s privite de cineva abrutizat sau total primitiv, dar de aici pana la a-i ''adopta'' cu drag, e cale lunga, ca sa nu zic ca nu exista nici o cale.
Iar ceea ce se vede la TV, nu este de natura a ni-i face simpatici. Faptul ca sar imediat sa dea cu bolovanul cand nu li se face pe plac, nu are cum sa nu ne faca reticenti si precauti.
Oricum, e o mare porcarie ce se intampla si ceea ce ma deranjeaza f. tare, este ca din nou politicienii fac gafe imense si ne aduc in situatii din astea imposibile, in principal ptr a-si atinge scopurile, recte Frau Merkel...apoi, cand vad ce viespar au starnit, imprastie bondarii inutili si periculosi in toata Europa, oprindu-si doar mierea. Very Happy

Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  veronica_franco la data de Mar 22 Sept - 11:55

Mie mi-e ca vor starni mai multa ura aceste "cote"...
Chiar daca nu suntem xenofobi sau rasisti... avem un oarece instinct primar de aparare a teritoriului...
uite..nu mai departe studentii care , se pare ca vor fi obligati sa se inghesuie in camine , ca sa fie date locuri pt cazarea refugiatilor... Nimic rau in asta ...dar ei ce vina au?! Ca invata ca sa faca ceva in tara lor (sau in Europa) si nu cer de pomana...
Dl presedinte a comentat gestul lui Becali de a hrani si caza 1000 de refugiati ,motivand ca "nu e vb numai de cazare si mancare ci si scolarizare si locuri de munca pe termen lung" ... Imi pare rau pt dansul , dar a terminat de adus acasa toti parintii romani , a coror copii cresc singuri?! Ce scolarizare vrei pt refugiatii arabi cand tu ai in Romania inculti... copii care muncesc ca sclavii de la 14 ani si abandoneaza studiile pentru o paine.. (sau bautura parintilor)...
E adevarat ca din criza asta se va naste ura, suferinta, rasism si ca vor castiga doar unii.. iar politicienii nu au habar de efectele pe care le genereaza demagogia lor...unii vor castiga bani, altii voturi... cei care vor pierde sunt oamenii de rand..romani sau alte natii!!!
veronica_franco
veronica_franco
2
2

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Mar 22 Sept - 12:04

Crezi ca ii pasa Europei de neputinta noastra de a avea grija de proprii cetateni? Ei stiu una si buna, esti parte a EU? Tu ai vrut-o, tu ai cerut-o, ai vrut drepturile care decurg de aici si in aceeasi masura trebuie sa iti asumi obligatiile. Scurt! Si as spune si corect.
Daca noi suntem niste incapabili sa ne gestionam problemele, nu mai este vina celor din UE.
Din punctul asta de vedere, nu este nimic de reprosat.
Din punct de vedere al crizei migrantilor, este totul de reprosat.
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  shadow la data de Mar 22 Sept - 21:13

Furtuna intr-un pahar cu apa ...
Europa are sa-i absoarba intr-un final  pe cei 150 - 200 de mii de emigranti , asa cum i-a absorbit , de exemplu , pe cei peste 3 milioane de romani plecati din tzara : populatia in vest este imbatranita si este nevoie de un suflu tineresc , iar teama ca sunt de credintza islamica cred ca este nefondata  , nu mai putin de un sfert din popilatia globului tzine de aceasta religie - nu toti sunt jihadisti ...
Problema este ca au venit toti buluc , precum oile , impactul fiind mai greu de suportat  dar nu imposibil .

Veronico , pentru copiii lasati in tara nu sunt de vina politicienii  ci parintii , daca mai pot fi numiti parinti .
Am incercat sa-mi dau seama dupa ce ti-am citit postarea cati dintre cunoscutii mei plecati in exterior si-au lasat copiii in tara ... niciunul .  In doua dintre cazuri e plecat doar unul dintre parinti , celalalt se ocupa de casa  , in rest toti si-au luat copiii cu ei .
Asa ar fi fost normal sa faca toti .
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  shadow la data de Mar 22 Sept - 21:18

Upsss ! scared  
Iertare Pitu ...  ciocanel
Am vrut sa editez postarea si am dat citat , nush' cum am reusit Very Happy .
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  eledas la data de Mier 23 Sept - 8:29

shadow a scris:Furtuna intr-un pahar cu apa ...
Europa are sa-i absoarba intr-un final  pe cei 150 - 200 de mii de emigranti , asa cum i-a absorbit , de exemplu , pe cei peste 3 milioane de romani plecati din tzara : populatia in vest este imbatranita si este nevoie de un suflu tineresc , iar teama ca sunt de credintza islamica cred ca este nefondata  , nu mai putin de un sfert din popilatia globului tzine de aceasta religie - nu toti sunt jihadisti ...
Problema este ca au venit toti buluc , precum oile , impactul fiind mai greu de suportat  dar nu imposibil

Am zis ca nu mai scriu aici dar shadow, imi pare rau trebuie sa te contrazic.
Nu poti compara 3 milioane de europeni cu 200 de mii de emigranti musulmani! (adica poti ipotetic nu faptic) Nu sunt rasista, nu vai, dar asta nu a fost cea mai reusita comparatie a ta.
Intr-adevar Europa este imbatranita dar aceasta migrare nu va realiza, nu va da acel "suflu tineresc" care il enunti tu. Sunt lenesi, prepotenti si cred ca li se cuvine totul si tot ce-i mai bun (marea majoritate) Vor sta cu nemiluita pe ajutor social si vor face prunci (asa cum ii fac si printre bombe si bombardamente) Te intreb eu pe tine din ce se palteste ajutorul social? De unde? Si ute asa populatia imbatranita a Europei ii va "tine in spate" Toti vor Germania pentru ca este o tara dezvoltata (spun ei) si cu o economie infloritoare, de ce nu vor Elvetia care are un nivel de trai mai ridicat? De ce nu vor Suedia sau alte tari nordice care au un nivel de trai la fel de ridicat, ba chiar mult mai ridicat decat cel nemtesc??? Pentru ca aceste tari au sistat o mare parte din ajutoarele sociale si pentru ca mizeaza pe simplul fapt ca Germania ii va primi din cauza faptului ca inca poarta "stigma" celui de al II-lea razboi mondial.
De ce vin fara acte? Fara viza ok, dar fara un act doveditor "cine esti de unde vi" . Eu personal am trecut printr-un lagar (cu multi ani in urma) si nici nu se punea problema sa te inregistreze fara sa fi avut un act de identitate. Pur si simplu te trimitea inapoi, fara "wenn und aber" in tara al carui cetatean declarai esti. Si pe vremea aceea erau musulmani in lagar nu asa ca acum dar erau. Din fericire netineau separati, iar pe ei ii tinea 2-3 luni in carantina pentru a evita rspandirea eventualelor boli aduse. Acum in situatia de fata...
In alta ordine de idei, noi suntem necredinciosii, ce cauta printre noi, ei cu "credinta lor dreapta"? Sfertul ala de populatie de pe Terra ce tine de aceasta credinta sa ramana in sfera lor! De ce nu ii primesc, de ce nu ii adopta,  tarile cu aceeasi religie si cultura?  Probabil pentru ca stiu ce le poate capul si nu vor ca propria prosperitate (ex Dubai) sa fie distrusa.

Sper ca cei de stanga (de pe unde or fi) sa-i trezeasca la realitate!
eledas
eledas
4
4

Sus In jos

Mesaj  veronica_franco la data de Mier 23 Sept - 10:22

ele..am citit intr-un articol (era si poza acolo) ca Arabia Saudita are tabara de refugiati de 4 mil de locuri dar nu da ajutoare!!!
in Suedia vor ca si acolo primesc pomeni... in alte tari nu vor!

A, shadow.. nu acuz parintii care si-au lasat copii singuri in tara.unii chiar dorm in baraci si din dorinta de a le fi bine, i-au lasat cu bunicii acasa.. ma refeream la locuri de munca...
si apropos de locuri de munca... de ce sa avem cote obligatorii ? Ca suntem un tot... UE.. ok!!! dar un tot nu suntem si la salarii? la pensii, la alocatii?! de ce un roman munceste pe 250-400 de euro iar in alte tari de 4 ori?
veronica_franco
veronica_franco
2
2

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Mier 23 Sept - 11:16

veronica_franco a scris:Ca suntem un tot... UE.. ok!!! dar un tot nu suntem si la salarii? la pensii, la alocatii?! de ce un roman munceste pe 250-400 de euro iar in alte tari de 4 ori?

Asta sa-i intrebati pe guvernantii vostri, mai ales pe cei care au dus Ro intr-un regres inadmisil in timpul asa numitei crize...criza pe naiba...n-a atins decat in mica masura Romania, in rest a fost furata pe fata, constant si din plin, iar mare parte dintre locuitori n-au vazut nimic, nimicutza, sau si mai rau...au inchis ochii continuinad sa se uite intr-un extaz prostesc la gasca care v-a tras-o din toate pozitiile. Si li se mai gasesc si scuze cu nemiluita, prostesti si jalnice, de-mi trece toata mirarea ca lucrurile sunt asa cum sunt in tara.
Cand Romania va produce cat produc celelalte tari din UE, vor fi si salariile aceleasi.

''Furtuna intr-un pahar cu apa'' se vede de la voi invazia asta? O fi din cauza distantei Very Happy ... De data aceasta ii dau dreptate lui Eledas, astia asa tineri cum sunt nu vin la munca, nu se omoara cu munca nici cei care sunt aici de 1-2 generatii.
Si nu prea inteleg de ce li se spune ''refugiati'', cand refugiati de razboi sunt doar 1/5 dintre ei, restul au prins momentul sa dea navala acum, ca altfel nu pupau ei Europa asa usor.
Si daca ar ramane 200 000, s-ar putea face fata cat de cat, dar nu sunt semne ca ar scadea numarul celor care tot vin, momentan pare ca nimic nu-i poate opri. Dintr-o data mult hulita democratie a necredinciosilor (noi europenii), le-a devenit extrem de atractiva arabilor musulmani sau de alte religii..
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum