GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

JOCULETE SI ILUZII OPTICE

+41
Andy11
Vica
Emilut
Annmarie
raichu
Demostene
lion
Florin Popa
SoulOfOcean
dorina_s
liviaionita
shu
Elena_A
ssdd
sharp00714
itina
pitulicea
Queensland
myrk
aristeu
RALUCA
Obi-Wan Kenobi
elis27
no.body
Mandarax
oli
serpico
tegeusa
Nana_Duval
tigerr_it
ionutz72
juliette
daffy_
deea
mrs nobody
atat de simplu
dragos
habibi77
dan1369
kitty
snow
45 participanți

Pagina 61 din 61 Înapoi  1 ... 32 ... 59, 60, 61

In jos

JOCULETE SI ILUZII OPTICE - Pagina 61 Empty JOCULETE SI ILUZII OPTICE

Mesaj  snow Joi 22 Apr - 1:04

Rezumarea primului mesaj :

Navigand pe internet am gasit un test care verifica varsta creierului, daca este egala cu varsta corpului sau mai in varsta!!!

1. click pe "Start".
2. Asteapta numaratoarea inversa: 3, 2, 1.
3. Memoreaza pozitia numerelor pe ecran si click pe cercurile de pe ecran in ordinea crescatoare a numerelor, de la cel mai mic la cel mai mare.
4. La sfarsit calculatorul va va da varsta creierului vostru.

http://flashfabrica.com/f_learning/brain/brain.html
snow
snow
6
6

Sus In jos

JOCULETE SI ILUZII OPTICE - Pagina 61 Empty Re: JOCULETE SI ILUZII OPTICE

Mesaj  myrk Dum 24 Oct - 21:53

Nimic. Am inceput sa iubesc (curat) matushile. Laughing

Oricum, voi, fetele astea tinere, nu ma provocati. Ca inca n-am invatat sa nu (mai) cedez atat de usor. Laughing

E albastru acolo toata ziua. Si verde crud. Sunt inca tanar. Laughing
myrk
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Lun 25 Oct - 9:11

Io cre'ca nu cunosti culorile. Adica nu cunosti bejul si crezi ca e verde. Laughing
Eu nu pot sa inteleg cum altii vad alte culori.
Adica, ar fi o axplicatie. Vad diferit si au invatat denumirea culorilor dupa cum o vad ei. Asa ca daltonistii... Cool
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk Lun 25 Oct - 9:44

Da, nu cunosc bejul. Acuma-s si prost, si daltonist, si mai stiu eu cum. Laughing

Ia, mai zi-ne... mai zi-mi cum sunt. Laughing Ia ia mata o paleta de culori si compara, sa vezi ce culori se potrivesc cu obectu' vestimentar si cum se numesc. Laughing

Te rog. Laughing
myrk
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Lun 25 Oct - 10:07

Eu n-am zis ca esti prost si nici ca ai fi daltonist. Eu zic ca unii dintre noi, in mod sigur vad diferit culorile. Si asta nu o spun doar eu. O spune "stiinta".
Degeaba iei paleta de culori si cand te uiti la alb tu zici ca vezi alb. Poate altii il vad albastru, dar au invatat ca nuanta/culoarea respectiva se numeste alb. confused
Eu acolo vad alb si bej, dupa cum am invatat eu culorile.
Multi vad albastru si negru si cica alea-s de fapt culorile rochiei. Neutral Eu fiind o inocenta, vad alb Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk Lun 25 Oct - 11:11

Hai, ma. Pitu, tu nu ne zici c-am fi, doar ne sugerezi. Laughing Aici am fost rautacios. Razz Bun. Hai, ma, am zis- cand ai inceput sa ma iei si tu cu stiinta. Laughing

Stiinta culorilor care sunt asa cum sunt, dar noi le percepem cum nu sunt. Precum culorile de pe pachetul cu unt. Laughing

Paletarul il iei in mana si compari culorile. Daca nuanta de pe paletar coincide cu nuanta obiectului comparat, iar pe paletar scrie culoarea albastru, nu ma iei tu cu stiinta si cu spectrul de culori si cu sasul. Si-mi demonstrezi ca albastrul e maro, o culoare misto. Laughing

Dar, na, de dragul tau, fie si un cal maro. Laughing
myrk
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Mier 27 Oct - 8:18

Eu tot nu pricep. Daca nuanta de pe paletar coincide cu nuanta obiectului comparat si in dreptul ei scrie albastru, inseamna ca eu il voi numi albastru, pentru ca asa am invatat ca se numeste. Dar poate ca eu il vad verde, dar am invatat ca acea culoare se numeste albastru, pentru ca aia e culoarea reala si asa m-au invatat ceilalti sa o numesc, chiar daca eu o vad diferit. Acela va fi "albastrul meu". Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk Mier 27 Oct - 13:28

Da. Ia-te de mana cu Arafat. Laughing Fiecarei culori din spectru ii corespunde o lungime de unda. Ca se numeste albastru, verde etc nu importa- importa numele (initial) alocat respectivei lungimi de unda. Daca ochiul tau vede altceva fata de ce arata spectroscopul... inseamna ca ochiul tau e defect. Laughing In fine, ochiul e etalonat de Dumnezeu, ca sa zic asa. Adica o majoritate sanatoasa vede exact ce a fost "programat" sa vada. Nu poti zice albului negru si negrului alb. Asa e si cu morala. Very Happy Laughing

In fine, am inteles ca ai glumit. Oblio. Laughing

Daca n-ai glumit, e grav. Daltonism si altele se cheama. Laughing
myrk
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Mier 27 Oct - 15:15

N-am glumit Laughing
pitulicea
pitulicea