GANDURI EFEMERE
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.

"Must have" Gadgets

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

"Must have" Gadgets - Pagina 3 Empty "Must have" Gadgets

Mesaj  LiquidSilk Joi 28 Ian - 8:53

Rezumarea primului mesaj :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
LiquidSilk
LiquidSilk
2
2

Sus In jos

"Must have" Gadgets - Pagina 3 Empty Re: "Must have" Gadgets

Mesaj  seaman65 Joi 6 Sept - 10:33

In cazul asta nu-i mai bun un netbook? Sau o tableta ieftina?
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Joi 6 Sept - 10:34

Deci ii pui tastatura, mouse si monitor....si treci la treaba Smile
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Radu Joi 6 Sept - 10:42

Seaman, la pretul asta nu cred ca exista tablete/netbook-uri. Pe tableta nu se poate tine un server si nu poti face multe alte lucruri ce le poti face pe Rasberry Pi. Eu am mentionat doar cate ceva din ce poate. Lucrurile mai uzuale.

Poti sa iti faci si propriul sistem de operare pe el daca ai ceva cunostinte in domeniu.

Este foarte bun si pentru sistemul de invatamant, unde elevii trebuie sa invete lucruri de baza.
Radu
Radu
5
5

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Sam 8 Sept - 22:33

Pai o tableta ieftina o gasesti pe la 3-400, un netbook cam pe la 1000, la fel si un laptop bunicel.
Daca la pretul obiectului mai adaugi un mouse si o tastatura, un monitor, plus restul de matze... ajungi la pretul unui smartphone sau unei tablete (e drept, ieftine).
Eu unul nu-s in stare sa fac programe, de abia le utilizez pe astea obisnuite, dar si un experimentat in ale calculatoarelor va vrea sa-si ia o scula pricopsita, deci ce facem cu zmeurica?
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  Radu Dum 9 Sept - 17:02

Tabletele ieftine lucreaza pe Android. Android nu se compara cu Linux, iar in celalalt caz, 1000 RON este o suma mare pentru anumiti oameni.
In privinta perifericelor, se gasesc destule la preturi ridicol de mici. Toate cablurile + mouse + tastatura nu depasesc 100 RON. Daca nu sunt bani de monitor se poate folosi televizorul la fel de bine.

Un experimentat in ale calculatoarelor adora asemenea "jucarii" Laughing. "Sculele" bune sunt "prea bune" si nu mai lasa asa mult loc de "joaca". Desigur in domeniul informaticii nu prea poti sa ifi faci meseria cu Raspberry-ul. Totusi, cum am mai mentionat este ideal pentru sistemul de invatamant. Cel putin pentru partea generala a predarii informaticii, unde programele folosite nu au nevoie de resurse mari.

Asa ca ce facem cu zmeurica? O folosim ca si ceea ce a fost proiectata sa fie. Un calculator ieftin si o jucarie foarte buna pentru pasionatii de tehnologie.

Si sa nu uit. Un laptop de 1000 RON cu windows instalat (vista, 7 sau 8 pentru ca xp a trecut) este ca si mersul cu o masina mare si scumpa prin orase aglomerate. Arata bine, dar consuma prea mult.

Radu
Radu
5
5

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Dum 9 Sept - 17:28

Mai Radu, tu ai fi grozav in vanzari Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Dum 9 Sept - 23:39

M-ai convins, mai ca-mi trebuie si mie una din astea. Laughing
Pentru mine marimea (de fapt micimea Very Happy ) conteaza.
Dar oare de ce-mi aduce aminte de chestiile alea cu cartele pe care le invatam noi (acum o suta de ani), Fortran, unde-mi dadea mereu "edition de lien est impossible, abandon du travail"?
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Lun 10 Sept - 8:46

Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Vin 14 Sept - 22:31

Prezentatorul de televiziune american Jimmy Kimmel, care realizează emisiunea "Jimmy Kimmel Live!", s-a gândit să testeze cunoştinţele americanilor privind iPhone, realizând o farsă ce a devenit virală pe Internet, având peste 3 milioane de accesări în doar câteva zile.

El a trimis un reporter pe străzile din Los Angeles cu un telefon iPhone 4S, despre care le-a spus oamenilor că este noul iPhone 5. Impresiile celor de pe stradă nu au întârziat să apară.

"E clar mai bun", "E mai subtire, ecranul e mai mare", "Pare şi mai rapid", "Este mai uşor" - sunt doar câteva dintre părerile oamenilor.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Sam 15 Sept - 23:19

Un "gadget" din asta as vrea eu:

seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  shadow Dum 16 Sept - 8:18

Nu-i rau deloc Laughing ...prima impresie pana sa rulez filmuletul , a fost ca este interiorul unui iaht Very Happy ...dar cred ca poate fi numit si un '' iaht pentru sosea '' scratch ...
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Dum 16 Sept - 9:32

Surprised Ce fain e!!!! Unde incap toate alea acolo?
Wooow... asa ceva mi-ar placea si mie Smile As fi tot pe drumuri.
Seaman, nu gasesti si-un pret pentru el? Sunt curioasa cam cat face.
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

Permisiunile acestui forum: