GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Semnificatia portului popular

5 participanți

In jos

Semnificatia portului popular Empty Semnificatia portului popular

Mesaj  Valiks Mar 20 Apr - 15:53

De foarte mult timp imi stau in gind mai multe intrebari, legate de portul popular.
Ma gindesc, ca nu ar fi rau sa discutam unele intrebari de genul acesta aici.


Dar sa incep cu una dintre ele.
Ce semnificatie sau provenienta are aceasta caciula?

Semnificatia portului popular 710

Cine si de ce le poarta? Si cu ce ocazie? Banuiesc, ca nu e port de fiecare zi?
Valiks
Valiks
1
1


Sus In jos

Semnificatia portului popular Empty Re: Semnificatia portului popular

Mesaj  pitulicea Mar 20 Apr - 18:22

Clopul cu pene de paun, nu lipseste niciodata din portul popular de pe Valea Salautei si Valea Somesului si este specific zonei etnografice Bistrita.
Clopul poate avea trei, patru, cinci sau sase rinduri de pene. Rindurile exprima bogatia celui care poarta clopul, cit e de falos si cit e de bogat. Cu patru rinduri e mai nacajit, dar cu cinci sau sase rinduri e mai bogat.


Asta am gasit eu... deocamdata. Dar mai caut.
E chiar un subiect interesant Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Semnificatia portului popular Empty Re: Semnificatia portului popular

Mesaj  pitulicea Mar 20 Apr - 18:45

In Năsăud, unul dintre elementele particularizatoare este clopul cu pene de păun, care se purta şi se poartă şi azi în satele comunei Salva, in zilele de sarbatoare.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Semnificatia portului popular Empty Dar au aceste palarii un anumit nume sau nu?

Mesaj  Valiks Mar 20 Apr - 18:54

Esti foarte draguta. Ma gindeam eu ca o fi vorba de fala, dar una e sa te gindesti, si alta e sa cunosti cu certitudine.
Dar au aceste palarii un anumit nume sau nu? Sau cuvintul folosit clopul ii si este numele?
Valiks
Valiks
1
1


Sus In jos

Semnificatia portului popular Empty Re: Semnificatia portului popular

Mesaj  pitulicea Mar 20 Apr - 19:00

N-am gasit mare lucru despre aceste palarii. Uimitor ce putina informatie din acest domeniu exista pe net.
Pe unde am gasit cate ceva, asa aparea: clopul cu pene de paun
Cred ca mai degraba prin cartile de etnografie si folclor sa gasim cate ceva...
Prin simbolistica pe care-o am eu, n-am gasit decat ce semnifica paunul, nu si clopul Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Semnificatia portului popular Empty Re: Semnificatia portului popular

Mesaj  Valiks Mar 20 Apr - 19:41

Asta am descoperit si eu,- ca material folositor e tot mai greu sa gasesti pe net.

Dar, ce inaseamna CLOP? Semnificatia portului popular Emoto_151
Valiks
Valiks
1
1


Sus In jos

Semnificatia portului popular Empty Re: Semnificatia portului popular

Mesaj  Radu Mar 20 Apr - 19:50

inseamna palarie Laughing
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Semnificatia portului popular Empty Re: Semnificatia portului popular

Mesaj  pitulicea Mar 20 Apr - 19:52

Clop inseamna palarie... cu boruri mici, din cate stiu eu.
La mine in zona, se foloseste termenul. Si bunicu purta clop, chiar daca nu era cu pene Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Semnificatia portului popular Empty Re: Semnificatia portului popular

Mesaj  Valiks Mar 20 Apr - 20:29

Clar. Multumesc pentru explicatii. N-am stiut.

Am mai gasit un tip de palarii

Semnificatia portului popular 711

Eu as zice, ca ele nu contin nimic utilitar in sine, deci ar trebui sa aiba o semnificatie sau aspect cultural?
Valiks
Valiks
1
1


Sus In jos

Semnificatia portului popular Empty Re: Semnificatia portului popular

Mesaj  snow Mar 20 Apr - 20:40

Tot clopuri, cred.
Din zona maramuresana, mai sunt si in zona Parangului, difera ca material, dar pastreaza carcteristicile
snow
snow
6
6


Sus In jos

Semnificatia portului popular Empty Re: Semnificatia portului popular

Mesaj  pitulicea Mar 20 Apr - 20:45

Utilitar... le puneau pe cap sa nu-i bata soarele-n crestet. Erau mai mici ca forma si marime, ca sa fie mai sic Very Happy Cred.
Maramuresenii mereu s-au crezut smekeri Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Semnificatia portului popular Empty Re: Semnificatia portului popular

Mesaj  Valiks Mar 20 Apr - 21:36

Smecheri la ce? Semnificatia portului popular Emoto_144
Valiks
Valiks
1
1


Sus In jos

Semnificatia portului popular Empty Re: Semnificatia portului popular

Mesaj  itina Dum 1 Feb - 15:11

Romanii s-au mandrit intotdeauna cu portul lor national. Diferit de la o regiune la alta si totusi asemanator, s-a transmis din generatie in generatie pana in zilele noastre provocand admiratia strainilor. Cusatura, arta cusutului si a tesutului sunt indeletniciri foarte vechi.  Impodobirea camasii si a pieselor de la brau in jos, a sumanelor, se facea pe teritoriul tarii noastre inca din timpul triburilor trace. Wink
“ Imbracamintea lor era un fel de tunica pana la genunchi, stransa c-o cingatoare peste mijloc, itari largi legati la glezna cu sfoara sau varati in opinci, pe deasupra o manta larga, fara maneci, incopciata pe umar. Femeile erau inalte, zvelte, mandre la port, cu o dulce mladiere in miscari si cu multa blandete si duiosie in chipul lor frumos, in ochii lor mari, galesi, umbriti de gene lungi. Purtau o haina usoara pana-n calcaie, pe deasupra o dulama pana la genunchi, stransa la brau, pe cap o broboada de in sau de canepa, margele la gat si flori in cosite”, ne aminteste Al. Vlahuta.
Va las si doua link-uri al unor articole care mi-au parut chiar interesante si bine documentate. Smile

http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/semnificatia-costumului-popular-romanesc

http://www.financiarul.ro/2013/04/15/portul-national-si-simplitatea-oamenilor-in-anii-1870-1936-galerie-foto/

E bine de observat ca romancele aratau bine inca de pe atunci! Razz Zvelte, care va sa zica! Razz
itina
itina
6
6


Sus In jos

Semnificatia portului popular Empty Re: Semnificatia portului popular

Mesaj  pitulicea Dum 1 Feb - 15:23

La subiectul acesta va trebui sa revin, cand nu voi fi pe fuga si sa citesc si trimiterile pe care le-ai facut Smile Pare interesant.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Semnificatia portului popular Empty Re: Semnificatia portului popular

Mesaj  itina Dum 1 Feb - 15:25

Nu degeaba s-a dus vestea iei noastre peste hotar! Si a cusaturilor traditionale! Smile
itina
itina
6
6


Sus In jos

Semnificatia portului popular Empty Re: Semnificatia portului popular

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum