GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Eveniment

+20
tegeusa
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
elis27
atat de simplu
shadow
oli
seaman65
juliette
Demostene
mrs nobody
dragos
Mr Nobody
mari
costica19
kitty
Radu
snow
pitulicea
habibi77
24 participanți

Pagina 4 din 23 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 23  Urmatorul

In jos

Eveniment - Pagina 4 Empty O tanara a murit din cauza oboselii si a stresului

Mesaj  habibi77 Mar 16 Mar - 10:23

Rezumarea primului mesaj :

Adrian Păunescu 16.03.2010

Tanara femeie a murit intr-un razboi indescifrabil

Tot mai adesea, în oboseala timpului nostru, greu înţelegem anul pe care îl trăim, epoca, felul de civilizaţie ce ne e dat. Sunt dimineţi în care parcă ne-am pregăti să mergem la un spectacol al cărui rol principal ar urma să-l joace Spartacus. Există după-amieze în care ni s-ar părea firesc să se întoarcă tata-mare din Primul Război Mondial şi să ne dea vestea că România s-a întregit. Ne distrug însă nişte zile de coşmar în care aflăm despre o femeie care muncea ca să poată trăi, undeva, în Bucureşti, că a fost transportată la spital şi, după câteva zile de intervenţii medicale riguroase, medicii au constatat că nu se mai poate face nimic: nevinovata femeie a murit de atâta muncă, de atâta stres, de atâta teroare. Îi era frică să nu fie dată afară.

Fireşte că există destule legi ce apără dreptul la muncă al oamenilor, dreptul lor la demnitate şi la odihnă. Dar aceste legi funcţionează în vremuri normale în care şi angajatorul, şi angajatul au drepturi egale, iar autoritatea de stat veghează şi controlează relaţiile dintre ei. Când însă angajatul ajunge un biet sclav în braţele noduroase ale epocii şi oriunde ar întoarce capul nu dă decât de amărâţi ameninţaţi şi de bolnavi ai maratonului spre locurile de muncă, cui să se mai plângă el?

Ţara e ocupată cu problemele mari ale politicii, nu-şi bagă ea nasul în relaţiile de muncă obişnuite, acolo trebuie dăruire şi sacrificii, că de aia suntem subdezvoltaţi, ţara nu poate ţine locul tuturor femeilor slabe de înger care nu mai au puterea de a mişca lumea înainte... Aşa gândesc vechilii, cu mult mai duri decât stăpânii lor. De altfel, cruzimea se exercită cu mult mai eficient prin vechili.

De câte ori nu s-o fi plâns acea femeie tânără că nu mai poate tuturor rândurilor de vechili, pregătite zilnic s-o jupoaie de ultima energie şi n-au auzit nici vechilii, nici stăpânii vechililor? Toţi însă au început să se vaite când au aflat că bietul ei creier, bombardat de prea multe obligaţii insuportabile, se învineţise. Atunci, li s-a făcut milă tuturor. Şi ceea ce nu consumaseră pentru protecţia de principiu a tuturor acestor femei, zdrobite zilnic de hamalâcul nemilos la nişte stăpâni cinici, patronii ireversibilei nenorociri au început să cheltuiască pentru scoaterea tinerei femei din moarte.

Ea nu putea obţine din această jertfă mai mult decât un salariu modest şi dreptul de a pune capul pe o pernă, în aşteptarea indescifrabilei fericiri pe care o aşteaptă orice om tânăr. Şi a murit. Aproape că nici nu se pot desluşi, aşa cum nu se pot spune nici motivele reale ale morţii ei. Dar eu cred că ea, ca atâţia oameni tineri, fără apărare, ai acestei lumi, a căzut într-un război pe care vechilii n-au avut nici măcar răbdarea de a-l face public, de a-l mărturisi. Noapte bună, inutilă jertfă a tulburelui capitalism de grotă neaerisită a vremii noastre! Şi iartă-ne pre noi!

Sursa: ziarul Ring

"Democratia este buna" Pt care paturi sociale?
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Eveniment - Pagina 4 Empty Re: Eveniment

Mesaj  snow Vin 16 Apr - 23:08

rolling on the floor rolling on the floor

Adica e grav, nu?
snow
snow
6
6

Sus In jos

Mesaj  Radu Vin 16 Apr - 23:12

Foarte grav. Din cauza norului de cenusa, pitzipoancele ies in oras si isi fac rutina zilnica: doza de manele, prost gust, si ce mai fac ele. Mare atentie pitu! Incuie usa si stinge lumina, sa nu le atragi atentia. Altfel, te poti trezi cu dedicatii fara numar Laughing
Radu
Radu
5
5

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Vin 16 Apr - 23:12

Laughing Laughing Laughing
Railor.
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  habibi77 Vin 16 Apr - 23:13

rolling on the floor
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Eveniment - Pagina 4 Empty S-a transformat in femele pt a asigura perpetuarea speciei

Mesaj  habibi77 Vin 23 Apr - 21:45

Un cocoş din Italia a reuşit să uimească întreaga lume. Gianni a reuşit, în premieră, să devină primul cocoş din lume care a făcut un ou.

După cum spun stăpânii lui, la început Gianni a fost un cocoş normal. Dar, după ce o vulpe a omorât toate găinile alături de care el trăia, cocoşul s-a schimbat. La doar câteva zile după incident, Gianni a făcut primul ou şi a încercat chiar să îl clocească. Cocoşul a uimit deja cercetătorii din întrega lume. El a fost adus la un laborator din Napoli unde îi va fi analizat ADN-ul. Doctorul Donato Matassino, şeful echipei care se va ocupa de studierea lui Gianni, a găsit deja o explicaţie pentru comportamentul cocoşului.
„Probabil este vorba despre o genă străveche. Când s-a văzut singur, el s-a transformat în găină pentru a asigura supravieţuirea speciei”, explică drul Matassino.

„E un cocoş hermafrodit”
Potrivit medicului veterinar Liviu Harbuz, straniul fenomen ar avea o singură explicaţie. „Fiziologic, este imposibil. Trebuie să fie un cocoş hermafrodit. Teoretic, acest fenomen este posibil doar dacă el prezintă organe specifice femelei speciei”, a explicat dr. Harbuz

Sursa: Ziarul Ring

Asta a demonstrat ca poate...nu mai am niciun comentariu la adresa cocosilor. rolling on the floor
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Vin 23 Apr - 21:50

Adica, e un cocos cu cocosel, sau fara? Very Happy Ca eu tot n-am inteles Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  habibi77 Vin 23 Apr - 21:51

La origine a fost cocos cu cocosel si cand s-a vazut singur s-a speriat si a facut un ou.....cred ca de spaima Laughing
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Vin 23 Apr - 21:52

Aia am inteles, dar eu la asta ma refer:
Teoretic, acest fenomen este posibil doar dacă el prezintă organe specifice femelei speciei”
Le are, sau nu le are? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Vin 23 Apr - 21:54

Daca toate femeile, printr-un consens, si-ar parasi barbatii....poate si ei ar incepe sa nasca si sa aiba grija de copii rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Incercam? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Radu Vin 23 Apr - 21:54

Laughing eu zic sa nu
Radu
Radu
5
5

Sus In jos

Mesaj  habibi77 Vin 23 Apr - 21:54

Pai daca a ouat inseamna ca le are.....si cred ca-i hermmafrodit....deci are si ,si.
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  habibi77 Vin 23 Apr - 21:55

pitulicea_de_stepa a scris:Daca toate femeile, printr-un consens, si-ar parasi barbatii....poate si ei ar incepe sa nasca si sa aiba grija de copii rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Incercam? Very Happy

Si eu zic la fel ca Radu. Laughing
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Vin 23 Apr - 21:59

Sad Numai pe mine ma deranjeaza maternitatea? Si pe barbati, fireste Very Happy
D'aia nu vor nici ei
Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  habibi77 Vin 23 Apr - 22:07

Laughing Laughing Laughing

Este un sentiment asa plaacut sa simti cum se foieste o gagalice in tine love E mai rau cu nasterea....dar se supravietuieste Laughing
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Vin 23 Apr - 22:11

Gandeste-te ca sunt, totusi, si femei care mor la nastere.
Ce-i drept, acum din ce in ce mai putine. Sad
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 23 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 23  Urmatorul

Sus