GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Eveniment

+20
tegeusa
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
elis27
atat de simplu
shadow
oli
seaman65
juliette
Demostene
mrs nobody
dragos
Mr Nobody
mari
costica19
kitty
Radu
snow
pitulicea
habibi77
24 participanți

Pagina 22 din 23 Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23  Urmatorul

In jos

Eveniment - Pagina 22 Empty O tanara a murit din cauza oboselii si a stresului

Mesaj  habibi77 Mar 16 Mar - 10:23

Rezumarea primului mesaj :

Adrian Păunescu 16.03.2010

Tanara femeie a murit intr-un razboi indescifrabil

Tot mai adesea, în oboseala timpului nostru, greu înţelegem anul pe care îl trăim, epoca, felul de civilizaţie ce ne e dat. Sunt dimineţi în care parcă ne-am pregăti să mergem la un spectacol al cărui rol principal ar urma să-l joace Spartacus. Există după-amieze în care ni s-ar părea firesc să se întoarcă tata-mare din Primul Război Mondial şi să ne dea vestea că România s-a întregit. Ne distrug însă nişte zile de coşmar în care aflăm despre o femeie care muncea ca să poată trăi, undeva, în Bucureşti, că a fost transportată la spital şi, după câteva zile de intervenţii medicale riguroase, medicii au constatat că nu se mai poate face nimic: nevinovata femeie a murit de atâta muncă, de atâta stres, de atâta teroare. Îi era frică să nu fie dată afară.

Fireşte că există destule legi ce apără dreptul la muncă al oamenilor, dreptul lor la demnitate şi la odihnă. Dar aceste legi funcţionează în vremuri normale în care şi angajatorul, şi angajatul au drepturi egale, iar autoritatea de stat veghează şi controlează relaţiile dintre ei. Când însă angajatul ajunge un biet sclav în braţele noduroase ale epocii şi oriunde ar întoarce capul nu dă decât de amărâţi ameninţaţi şi de bolnavi ai maratonului spre locurile de muncă, cui să se mai plângă el?

Ţara e ocupată cu problemele mari ale politicii, nu-şi bagă ea nasul în relaţiile de muncă obişnuite, acolo trebuie dăruire şi sacrificii, că de aia suntem subdezvoltaţi, ţara nu poate ţine locul tuturor femeilor slabe de înger care nu mai au puterea de a mişca lumea înainte... Aşa gândesc vechilii, cu mult mai duri decât stăpânii lor. De altfel, cruzimea se exercită cu mult mai eficient prin vechili.

De câte ori nu s-o fi plâns acea femeie tânără că nu mai poate tuturor rândurilor de vechili, pregătite zilnic s-o jupoaie de ultima energie şi n-au auzit nici vechilii, nici stăpânii vechililor? Toţi însă au început să se vaite când au aflat că bietul ei creier, bombardat de prea multe obligaţii insuportabile, se învineţise. Atunci, li s-a făcut milă tuturor. Şi ceea ce nu consumaseră pentru protecţia de principiu a tuturor acestor femei, zdrobite zilnic de hamalâcul nemilos la nişte stăpâni cinici, patronii ireversibilei nenorociri au început să cheltuiască pentru scoaterea tinerei femei din moarte.

Ea nu putea obţine din această jertfă mai mult decât un salariu modest şi dreptul de a pune capul pe o pernă, în aşteptarea indescifrabilei fericiri pe care o aşteaptă orice om tânăr. Şi a murit. Aproape că nici nu se pot desluşi, aşa cum nu se pot spune nici motivele reale ale morţii ei. Dar eu cred că ea, ca atâţia oameni tineri, fără apărare, ai acestei lumi, a căzut într-un război pe care vechilii n-au avut nici măcar răbdarea de a-l face public, de a-l mărturisi. Noapte bună, inutilă jertfă a tulburelui capitalism de grotă neaerisită a vremii noastre! Şi iartă-ne pre noi!

Sursa: ziarul Ring

"Democratia este buna" Pt care paturi sociale?
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Eveniment - Pagina 22 Empty Re: Eveniment

Mesaj  Vizitator Sam 11 Ian - 13:36

Nuuuuu, Pitu.  Laughing 
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Sam 11 Ian - 13:39

Eu n-o contrazic. Eu am spus cum vad eu lucrurile. Pentru mine, asa se intampla si nu altfel, indiferent ce ar spune stiinta. Nu-mi pasa de stiinta in cazul asta Smile

Cat despre trasaturile alea genetice primite de la ovul, pentru mine sunt ca si caracteristicile generale ale zodiilor.  confused  Adica prea putin.
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Sam 11 Ian - 13:49

Stiu ca exista o regula care zice ca:Sefu`are intotdeauna dreptate" dar in cazul de fata nu prea. Daca ai timp poti citi aici despre cromozomi,impartirea lor, ce defineste trasaturile genetice,si cum ajung ele la un copil.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Introducere_%C3%AEn_genetic%C4%83
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Sam 11 Ian - 13:53

Daca m-ar interesa, as citi, dar nu ma intereseaza. Nu am nevoie sa fiu convinsa de ceva.
Am spus pe romaneste tot ce am spus.
Fiecare e liber sa vada lucrurile cum vrea sa le vada si daca are chef sa se lege la ochi, o face.
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Dum 19 Ian - 13:13

Nu uitati ca suntem energie si tot ceea ce ne inconjoara este energie si ca urmare mediul inconjurator are o influenta intr-o oarecare masura. Sunete, emotii, curgerea sangelui prin sistem, magnetismul, aura fiecarei persoane, alimentatia, totul are o influenta asupra embrionului.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Dum 19 Ian - 17:35

Eu nu uit asta  Laughing 
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk Dum 19 Ian - 17:56

M-as baga si eu in seama si-as zice ca suntem persoane, in primul rand!  confused Smile Putin respect, deci, pentru persoana umana!  Smile 
myrk
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Dum 19 Ian - 18:15

Persoana esti in ultimul rand, adica la final, dupa ce treci printr-un proces indelungat  Laughing  In primul rand esti embrion Razz
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk Dum 19 Ian - 21:24

Din momentul conceptiei esti o persoana!  Razz In devenire, adevarat, dar esti!  Razz 
myrk
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Dum 19 Ian - 21:26

Suspect Suspect Exagerezi. E o forma de viata, dar nu o persoana, pentru ca nu are personalitate.
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk Dum 19 Ian - 22:16

Na, eu gandesc altfel!  confused Probabil nici copilul nu e persoana, pentru ca nu are personalitate!  confused 
myrk
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Lun 20 Ian - 8:31

Ba copilul o are... inca din pantelece mamei, dar nu in forma embrionara Razz
Asa gandesc eu. Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Mar 25 Mar - 10:12

Personalul din sectorul bugetar ar putea avea inca o zi libera, in data de 2 mai. Mai multe asociatii din domeniul turismului au transmis Guvernului o solicitare in acest sens.
Tinem cont de faptul ca 1 mai va fi o zi de joi. Asociatiile solicita ca ziua de vineri, 2 mai, sa fie considerata zi libera.

Eu n-am nimic impotriva  bounce 
Unii ar mai trage niste foloase (cei din turism) din treaba asta. Very Happy  Da' si cei care stau acasa si nu pleaca nicaieri, castiga. Se odihnesc Smile
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Mier 30 Apr - 11:53

Angajatorii care nu respecta drepturile angajatilor, privind zilele libere decretate prin lege, risca amenzi de pana la 10.000 de lei.
Inspectoratul Teritorial de Munca Arad subliniaza faptul ca prima si a doua zi de Pasti, precum si ziua de 1 Mai, sunt zile libere conform art. 139 alin. 1 din Codul Muncii - L. 53 din 2003.
„In cazul in care agentii economici nu se conformeaza acestor dispozitii imperative sunt pasibili de amenda contraventionala de pana la 10.000 de lei, conform art. 260 alineatul 1 litera g din Codul Muncii”, informeaza Valentin Vanci, inspectorul sef al Inspectoratul Teritorial de Munca Arad, citat de Aradon.ro.
Exceptii sunt permise doar in situatia unitatilor unde activitatea nu poate fi sistata, pe baza caracterului procesului de productie sau specificului activitatii. Salariatii care lucreaza in aceste unitati, vor primi compensare cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
In caz contrar, cand, din motive justificate, nu se acorda zile libere salariatii vor beneficia de un spor la salariul de baza, nu mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator pentru munca prestata in programul normal de munca, mai noteaza sursa.

Ralu, seful tau stie de asta?  Laughing Laughing 
Macar te plateste asa cum scrie "la lege", cu un spor de cel putin 100% din salariu? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  itina Mier 30 Apr - 14:26

Ha, ha! Pentru unii e lege, pentru altii nici macar tocmeala!  Neutral 
itina
itina
6
6