GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Snobism

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Snobism Empty Snobism

Mesaj  habibi77 Lun 12 Apr - 12:48

Va propun sa postati aici tot ce vi se pare iesit din comun si se incadreaza la aceasta categorie....snobism.
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Snobism Empty Re: Snobism

Mesaj  habibi77 Lun 12 Apr - 12:50

Iulia şi Mihai Albu şi-au botezat ieri fetiţa, Mikaela Ioana, la Biserica Domniţa Bălaşa. Aşa cum a promis, designerul s-a ocupat de pantofiorii fiicei sale, făcându-i Mikaelei un model unicat de botoşei, având aplicate pe talpă cristale Swarovski.

La doar şase luni, mezina familiei Albu se poate considera o norocoasă. Cum tatăl său este un îndrăgit designer de pantofi, Mikaela Ioana are asigurate de pe acum cele mai frumoase modele. Prima pereche de încălţăminte pe care a primit-o sunt nişte botoşei cu cristale Swarovski, pe care i-a purtat la botez.
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Lun 12 Apr - 12:53

Perfect de acord cu botoseii Very Happy Si eu, i-as captusi cu cristale Swarovski, dar nu pe talpa Very Happy
Daca tot e tiganie, sa fie pan' la capat si sa se vada Shocked
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  habibi77 Lun 12 Apr - 12:59

Eu chiar nu inteleg de unde obsesia asta pt cristale Swarovski, inteleg daca ar fi niste cristate cu anumite proprietati, dar astea-s sticla curata Laughing
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Lun 12 Apr - 13:27

Pentru cunoscatori, sunt sticla curata.
Pentru snobi, sunt adevarate valori. Li se pare lor ca suna bine "cristale Swarovski" si pentru ca au un "nume", li se pare ca e de bonton sa le poarte.
Cati dintre ei crezi ca stiu cine e Swarovski sau ce inseamna cristal? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  habibi77 Lun 12 Apr - 15:58

Corect Rolling Eyes
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  costica19 Sam 17 Apr - 10:49

Mi se pare normal sa dai cpilului tau tot ce este mai bun in limita posibilitatilor fiecaruia. Acei botosei pentru copil cu cristale de sticla renumita nu erau destinati sa se simta copilul mai bine in ei ci pur si simplu pentru publicitatea parintilor si cresterea popularitatii lor , renumelui si implicit a afacerilor pe care le au ........
costica19
costica19
2
2

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Sam 17 Apr - 10:55

Sunt de acord si cu asta. Dar daca tot au vrut sa "straluceasca", de ce n-au folosit.... un diamant? Unul singur.... De ce niste sticle fara valoare? La urma urmei, snobismul in asta consta...
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  snow Vin 23 Apr - 12:56

Cred ca mai exista un fel de snobism, nu doar afisarea ostentativa de zorzoane sau fel de fel de accesorii menite sa sublinieze statul social al unor persoane dealtfel sterse si fara o valoare reala in societate.
Ma refer la snobismul moral.
Am hacker-it astazi putin, si am gasit conversatiile a doi "prieteni".
Curios ce mult seamana cu dialogul unui cocalar cu o pitzi. Aluzii erotice fara perdea, imbracate in cuvinte slefuite.
In societate lasa impresia ca nu se cunosc, fac uz de un statut intelectual, folosesc fraze si cuvinte elevate, in spatele aparentelor.....minciuni frumoase, aluzii de taverna, intelectualitati siropoase.
Este si asta o forma de snobism? Sau doar o latura a personalitatii umane, pe care ma feresc sa o numesc aici.
snow
snow
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Vin 23 Apr - 13:02

Snobism, sau aparente?
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  snow Vin 23 Apr - 13:09

Care este diferenta?
Cand cineva are o spoiala de moralitate si o prezinta impaiata cu zorzonele de cod moral, este snobism sau aparenta?
snow
snow
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Vin 23 Apr - 13:14

Da... asta ma gandeam si eu..... unde-i limita dintre ele? Smile
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Adriatica Mar 2 Noi - 16:32

"ca la noi, la nimeni"... Daca te uiti pe toate posturile TV si in ziare, snobismul e in floare. De ex, minunatul cuplu Varciu. Domne', nu inteleg oamenii care se plang de prea multa publicitate negativa, si ca doresc sa fie lasati in pace de ziaristi. Cum Dumnezeului sa fii lasat in pace, cand tu dai apa la moara. Si ca sa fie totul complet, dl Varciu mai are si o parere extraordinara despre persoana dansului.
Sa nu mai vorbim de toate domnisoarele ce apar la tv peste noapte, si sunt atat de mandre de ele.
Printre snobi, mai gasim si anumite vedete de la noi, laudandu-se cu tinutele de firma. O persoana careia eu, personal, i-as spune vreo doua cuvinte de dor, este Adina Buzatu. Femeia asta ma lasa pe spate, jur. In viziunea anumitor designeri, sau ce Dzeu or fi, nu exista decat BRAND-ul. Astia nu se uita ca tara moare de foame, ei ne sugereaza hainele de firma si gentute CHANEL. Nu stiu pe ce lume traiesc anumite persoane.
Am o tanara domnisoara amica, ce de curand a pozat goala intr-un pictorial, GRATIS, pentru un inceput de celebritate. In fine, fata este draguta, silicoane, buze umflate, bla bla.... I s-a luat de curand un interviu pentru revista FHM, iar la intrebarea :"In ce scopuri folosesti internet-ul", d-soara raspunde " Messenger si ziare de scandal". Femeia este limitata, in materie de cunoastere Razz
Adriatica
Adriatica
2
2

Sus In jos

Mesaj  fotohobby Mar 2 Noi - 17:18

Cine sunt Iulia si Mihai Albu, Varciu, Adina Buzatu? scratch

fotohobby
5
5

Sus In jos

Mesaj  daffy_ Joi 23 Iun - 13:27

in categoria snobi intra cei ce isi iau masini cu motoare mari iar dupa le scot din parcare doar odata pe an Very Happy
daffy_
daffy_
4
4

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum: