GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

TIMPUL

+22
itina
magda17m
pitulicea
OkazionalSmoker
Melodia
soryn
Obi-Wan Kenobi
teardrop
wind30s
Anna
shadow
tegeusa
JeSsYkA
seaman65
atat de simplu
GESF
fotohobby
eucluj
snow
Mr Nobody
costica19
habibi77
26 participanți

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty TIMPUL

Mesaj  habibi77 Joi 8 Apr 2010 - 18:17

Rezumarea primului mesaj :

Timpul ne insoteste pretutindeni, amintindu-ne de unicitatea fiecarei clipe a trecerii noastre prin Univers. Dar ce este timpul in esenta sa? Avea dreptate Einstein cand spunea ca timpul este relativ? Sa fie posibila calatoria in timp?

De milenii, cei mai straluciti savanti si oameni de stiinta au incercat sa rezolve una dintre cele mai mari enigme ale umanitatii: natura timpului. Are timpul un inceput? Va ajunge vreodata la un sfarsit? De ce se misca doar intr-o directie? Si ce este de fapt timpul? Albert Einstein a rasturnat toate teoriile existente cand, la inceputul secolului XX, a demonstrat ca timpul este relativ si ca depinde de miscare si de gravitatie. Teoria sa revolutionara a deschis calea catre studiul gaurilor negre, al gaurilor de vierme si asupra calatoriilor in timp.

Astazi, la inceput de secol XXI, majoritatea fizicienilor sunt convinsi ca acceptia comuna a timpului care se scurge ireversibil, zi de zi, este complet gresita si ca, in curand, vom avea instrumen­tele teoretice si practice necesare descoperirii adevaratei naturi a timpului, o natura mult mai subtila si mai complexa decat cea pe care o banuiam. Timpul lui Einstein Timpul este anonimul care ne aluneca printre degete, luand cu el intreaga noastra existenta. Fiecare stie ce este timpul deoarece il simte cum trece – acesta este, probabil, cel dintai aspect al experientei umane.

La fel de adevarat este insa ca aceasta trecere este perceputa diferit de catre fiecare individ. Timpul psihologic nu este la fel de obiectiv ca timpul fizic. Albert Einstein spunea ca „o ora petrecuta in compania unei fete dragute trece mult mai repede decat o ora petrecuta pe scaunul unui dentist.“ Poate ca de aceea au aparut ceasurile – modul stiintific de a masura timpul obiectiv, in afara trairilor personale. Acum cateva sute de ani, oamenii presupuneau ca timpul si spatiul sunt pur si simplu date de Dumnezeu. Sf. Augustin din Hippo a remarcat faptul ca „incercarea de a defini timpul se manifesta prin insiruirea unor cuvinte ce se vor pierde fara a reusi, insa, sa contureze un portret al acestuia.“

Demonstratia lui Albert Einstein conform careia timpul este relativ a fost un adevarat soc si pentru comunitatea stiintifica, si pentru cea religioasa. Pe scurt si pe intelesul tuturor, esenta teoriei este ca „timpul meu nu este acelasi cu timpul tau, daca ne miscam diferit.“ Daca iei, de exemplu, un avion de la Bucuresti la Cape Town, vei fi in contratimp cu cateva nanosecunde (nanosecunda este a miliarda parte dintr-o secunda) fata de cei ramasi pe loc.

Mai precis, durata calatoriei va fi un pic diferita daca o masori tu in avion, fata de cea indicata de ceasul Aeroportului Otopeni. Deci intervalul de timp dintre doua puncte stabile nu este fix, ci depinde de contextul in care este masurat. Deformarea timpului prin miscare se numeste efect de dilatatie si poate fi demonstrata folosind ceasuri atomice. Intr-un faimos experiment din 1971, doi fizicieni au instalat intr-un satelit care urma sa se invarta in jurul Pamantului doua ceasuri atomice. Ele au inregistrat o diferenta de 59 de nanosecunde fata de ceasurile de pe Pamant – exact cum prezicea teoria lui Einstein.

Teoria lui Albert Einstein s-ar confirma si mai convingator daca am detine tehnologia necesara pentru a depasi viteza luminii (300.000 km/s) – lucru care astazi este irealizabil, tinand de domeniul fizicii teoretice sau al SF-ului. In sfarsit, ipotetic vorbind, daca am atinge aceasta viteza, consecintele ar fi cel putin ciudate: de exemplu, am putea calatori cu o racheta timp de doi ani pana la cea mai apropiata stea, urmand ca apoi sa ne reintoarcem pe Pamant, unde i-am gasi pe cei dragi mai batrani cu 14 ani decat i-am lasat. Acesta se numeste „efectul gemenilor“: daca un membru al unei perechi de gemeni ar pleca in calatorie, la inapoiere cei doi nu ar mai avea aceeasi varsta.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  shadow Dum 25 Dec 2011 - 20:22

Cati nebuni sa fie ? ...ai folosit pluralul ...de obicei este de ajuns unul si bun Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  habibi77 Dum 25 Dec 2011 - 20:27

In sensul bun umbro! Smile

Nu inteleg unde bati! Very Happy Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Lun 26 Dec 2011 - 3:18

coana habi ,ei e nebuni,ca e mai multi.io nu,ca nu inteleg sensu,eu vroiam doar sa ma teleportez Laughing Laughing
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  habibi77 Lun 26 Dec 2011 - 12:17

Deschidem un nou topic pentru tine coane oby, si o sa te teleportezi cat vrei mata. Laughing

habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  teardrop Sam 21 Ian 2012 - 22:46

Scriu aici pentru ca are legatura cu subiectul discutat "Ce e timpul?"
Exista un film sci-fi, facut in 2011 , "In Time", care ofera un raspuns: timpul este valoare de schimb.
Nu e un film foarte reusit (asa cred eu), dar e foarte interesanta ideea; ar fi meritat o realizare mai buna (eventual mai profunda).
teardrop
teardrop
4
4


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  OkazionalSmoker Mar 11 Sept 2012 - 13:06

Timpul este necesar existentei noastre datorita limitarilor acestei forme . Avem nevoie de notiunea timpului pentru a ne organiza viata si toate evenimentele ce o formeaza. Un copil de 3-4 ani inca nu are conceptul de timp, e ceva ce se invata "in timp" . Timpul este o perceptie pe care o dezvoltam de-a lungul vietii si care se schimba incontinuu tocmai datorita faptului ca este ceva "efemer" , subiectiv si personal. Timpul e cel ce ne permite ca si entitati constiente de sine insele , sa comunicam. Timpul este definit de inregistrari ale miscarii, Energia vibreaza fara oprire , materia este energie asa ca si ea vibreaza. Timpul apare doar in prezenta unui observator.
Daca urmarim marturisirile oamenilor ce au experimentat moartea clinica sau au avut puternice experiente psihedelice, toate au un numitor comun (lasand deoparte luminita de la capatul tunelului Wink ) , si anume, dispare notiunea de timp, intreaga viata apare in "fata ochilor" in acelasi timp fara o organizare sau ierarhie, trecutul,prezentul si viitorul sunt in acelasi loc si timp.

Cea mai buna analogie poate fi facuta cu o inregistrare video, de exemplu un fim artistic. Toate momentele din film sunt acolo, si l-e putem accesa oricand,oricum . De aceea 'timpul meu nu este al tau' , timpul fiecaruia se "scurge" altfel datorita observatorului. NU avem amintiri din primi ani de viata nu pentru ca nu am putut inregistra acele evenimente, ci pentru ca sistemul de gandire actual nu ne permite sa accesam acele amintiri "neorganizate" dupa vre-o linie temporala.


Voi continua curand ....

OkazionalSmoker
1
1


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  pitulicea Mar 11 Sept 2012 - 20:05

timpul fiecaruia se "scurge" altfel
....dar in acelasi timp Smile
E normal sa se scurga altfel, pentru ca fiecare si-l organizeaza altfel.... participa si se implica altfel in evenimentele care-i consuma timpul.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  seaman65 Mar 11 Sept 2012 - 23:09

N-aveam de gand sa zic nimic, insa imi canta Tatiana Stepa si tare ma unge la suflet si mi-am adus aminte de ziua de azi cand haladuiam pe coclauri, mai mult sau mai putin fara tinta, mai mult sau mai putin fara sa ne pese de cat este ceasul: timpul este doar o notiune, teribil de abstracta, cred ca punem prea mult pret pe el,viata-i atat de scurta, incat nu merita sa ne batem capul cu timpul.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  magda17m Vin 9 Noi 2012 - 0:42

Si eu zic la fel, ca nu are rost sa ne batem capul cu timpul.
Ce trebuie stiut este ca timpul "merge tot inainte" , inapoi doar in propria memorie iar pana ce timpul nostru sa ajunga la sfarsit..haideti sa ne bucuram de fiecare zi, ora, minut, secunda Very Happy Nu degeaba se spune: "traieste clipa!" Very Happy
magda17m
magda17m
3
3


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  itina Mar 16 Apr 2013 - 0:12

Asa e... Timpul asta e ciudat rau! Am avut un week-end frumos, am facut lucruri pe care nu le-am mai facut demult, maruntisuri, nu cine stie ce...si totusi, am avut niste zile pline! Azi, la serviciu, ma simteam ca si cum as fi avut o saptamana de concediu. Smile Si asta doar pentru ca am trait la maximum clipele zilelor de sambata si duminica! Smile
itina
itina
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  seaman65 Mar 16 Apr 2013 - 17:45

CONTUL TĂU BANCAR CURENT

Imaginează-ți următoarea situație: În urma unei competiții, ai câștigat următorul premiu:
În fiecare dimineață, banca ta îți depozitează într-un cont personal suma de 86.400 $. Acest premiu are însă câteva reguli. Iată-le:
1. Tot ce n-ai cheltuit în timpul zilei îți va fi retras.
2. Nu-ți poți transfera banii într-un alt cont.
3. Trebuie să-i cheltuiești pe toți în aceeași zi.
4. În fiecare dimineață, de cum te-ai trezit, banca ta îți deschide un nou cont cu alți 86.400 $.
5. Banca ta are libertatea de a pune capăt acestui joc oricând, fără să te anunțe în prealabil. Ea poate spune: „Gata, jocul s-a sfârșit!” Prin urmare, banca îți poate închide contul, iar tu nu vei mai primi altul, niciodată.
Cunoscând toate aceste condiții, ce-ai face? Ai cumpăra tot ce-ai dori, nu-i așa? Și nu numai pentru tine, pentru că nu te-ai putea folosi de atâtea lucruri, oricât de frumoase și de utile ar fi. Ai mai cumpăra lucruri pentru oamenii pe care-i iubești. I-ai face și pe ei fericiți, dar și ei vor avea, la un moment dat, îndeajuns. Atunci vei cumpăra și pentru oamenii pe care nu-i cunoști, pentru că, oricum, n-ai putea cheltui totul numai pentru tine și pentru apropiații tăi. Ai încerca să cheltuiești fiecare cent cât se poate de înțelept, nu-i așa?

Ce-ai zice dacă ți-aș spune că acest joc este o realitate? Ești uimit? Ei bine, da! Fiecare dintre noi suntem în posesia unei astfel de bănci magice. Doar că nu suntem în stare s-o vedem. Această bancă magică este TIMPUL!



1. În fiecare dimineață, la trezire, primim 86.400 de secunde în dar de la viață.
2. Noaptea, când mergem la culcare, nu ne mai rămâne nicio secundă în cont pentru a doua zi.
3. Tot ce n-am trăit în ziua respectivă este pierdut pentru totdeauna.
4. Ziua de ieri e de domeniul trecutului și nu va mai reveni niciodată.
5. În fiecare dimineață, contul tău este reîncărcat cu 86.400 de secunde, dar știi și tu că această bancă - TIMPUL - îți poate dizolva contul oricând, fără să te prevină.

Acum, că știi toate acestea, ce vei face cu cele 86.400 de secunde din viață? Ele înseamnă mult mai mult decât valoarea lor în dolari, sau în orice altă monedă. Gândește-te în fiecare zi la darul acesta, pe care l-ai câștigat doar născându-te. Bucură-te de fiecare secundă pe care ți-a oferit-o viața, pentru că TIMPUL se scurge mai repede decât ai crede. Ai grijă de tine, caută să fii fericit astăzi, nu amâna fericirea pentru mâine. Iubește oamenii, plantele și animalele pământului. Dăruiește cu generozitate iubire. În loc să te frămânți pentru ce-ai pierdut, bucură-te de ceea ce ai acum și de ceea ce îți va fi dăruit în zilele ce vor veni. Începe să-ți cheltuiești cu generozitate contul zilnic!

Va doresc 86.400 de secunde minunate!
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  Vizitator Mar 16 Apr 2013 - 18:07

Multumim, minunata poveste. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  itina Mier 17 Apr 2013 - 7:34

De-am tine seama!
itina
itina
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  seaman65 Mier 17 Apr 2013 - 16:02

Pai ce altceva avem de facut?
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  itina Joi 18 Apr 2013 - 8:42

Sa pierdem vremea gandindu-ne ce nefericiti suntem?
itina
itina
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 8 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum