GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce se vopsesc oua de Pasti?

+8
itina
oli
Neeo_2005
Hagu_chan
kitty
snow
pitulicea
habibi77
12 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  habibi77 Dum 28 Mar - 18:56

Rezumarea primului mesaj :

Folclorul consemneaza printe altele o legenda care explica de ce se vopsesc in rosu (si mai nou si in alte culori sau modele) ouale de Pasti si de ce ele au devenit simbolul sarbatorii Invierii Domnului: Maica Domnului, a venit sa-L planga pe Iisus rastignit si a asezat un cos cu oua sub cruce. Ouale s-au inrosit de la sangele lui Iisus ce picura de pe cruce.
De ce se ciocnesc ouale? Ele semnifica mormantul lui Iisus. Ciocnindu-le, si rostind Hristos A Inviat! deschidem simbolic mormantul, fiind martori si partasi la Invierea Domnului Iisus Hristos.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  pitulicea Lun 2 Mai - 16:00

Ce frumos, ce frumos ok M-ai induiosat cu povestea asta. Vica draga, asteapta-te acum sa faci multi copii Razz
Mi-e dor de bunicii mei Sad
Constat ca bunica ta e foarte patrioata, daca a ales sa faca oua rosii, galbene si albastre. Laughing O romanca adevarata.
Foarte interesant au iesit ouale alea negre. Am crezut ca le-a facut intentionat asa. Sunt chiar trendy Laughing Ma gandeam sa te intreb cu ce le-a facut asa negre. Le-a "gresit", dar sunt de efect.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  Vica Lun 2 Mai - 18:50

Imi iubesc bunica si o respect si de cate ori ma despart de ea simt ca ma doare sufletul si in fiecare seara o pomenesc in rugaciunile mele.Ea m-a crescut mai mult,vacantele le petreceam la ea si tot ea m-a invatat tot ce stiu acum in"tainele bucatariei".Cat despre oua,a fost o greseala de culori Laughing ,dar cred si eu ca sunt frumoase Wink
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  atat de simplu Lun 2 Mai - 18:54

Incepeti sa ma induiosati si pe mine. Mai ales ca astazi am depanat niste amintiri despre bunicul meu. Vica, tu traiesti frumoase povesti. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  Vica Lun 2 Mai - 22:55

Multumesc simpla! Pup you Ar fi frumos sa fie un topic in care sa povestim amintiri despre cei dragi de langa noi cat si despre cei dragi care din pacate nu mai sunt langa noi.
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  pitulicea Sam 15 Apr - 19:39

Ar fi frumos sa mai trecem si prin topicul asta....o data pe an Smile Mi-ar placea sa vad cum v-au iesit ouale rosii si sa citesc cateva cuvinte despre efortul depus Wink
Sa mai aflu cum vopsesc altii oua, pentru ca ale mele nu ies nicidata asa cum mi-as dori. Poate mai invat cate ceva de la voi.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  myrk Sam 15 Apr - 20:16

Pai eu anul asta n-am vopsit. Am sclipuit cateva ousoare de tara si nu m-am indurat sa le vopsesc. Asta pentru ca oricum nu le mananc niciodata. Prefer sa le mananc nevopsite. Laughing

In principiu, ouale se vopsesc cu vopsea de oua. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  Annmarie Sam 31 Mar - 19:27

ca sa iesim din monotonie.
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  pitulicea Sam 31 Mar - 19:56

Un Paste fericit, Annmarie!!!
Ai iesit din monotonie? Wink Poate ne arati si noua ce-ai vopsit. Tare-mi place sa vad ouale altora. Ale mele nu ies prea grozav, dar mai mult ca sigur o sa vi le arat saptamana viitoare Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  pitulicea Vin 6 Apr - 22:32

A venit si "saptamana viitoare" Smile
Azi am vopsit ouale. Pentru prima data ouale rosii mi-au iesit rosii Laughing In schimb, cele violet n-au iesit violet Laughing  Tot e un pas inainte Very Happy
Anul viitor, inainte de a cumpara vopselele, sper sa nu uit sa ma uit pe aici si sa-mi amintesc sa nu mai iau violet Very Happy

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Dsc_0037
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  myrk Vin 6 Apr - 22:59

Frumoase! Imi plac ouale tale! Se vede ca ai pus suflet. Smile
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  pitulicea Vin 6 Apr - 23:20

In fiecare an pun suflet. Si vopsea Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  myrk Vin 6 Apr - 23:24

Asa o fi. Dar se vede o evolutie. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  atat de simplu Sam 7 Apr - 12:07

Tot oua sunt. Ce conteaza cat sunt de vopsite? Laughing Oricum le dai coaja jos cand le mananci. Si alea violet cred ca-s mai bune, ca-s mai naturale avand mai putina vopsea. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  myrk Dum 8 Apr - 9:43

Simpla, tu ai auzit de estetica? Ai putea spune acelasi lucru si despre femei? Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  pitulicea Sam 27 Apr - 8:56

Revin in topicul acesta unde n-am mai calcat de un an Smile
Am vopsit ouale si sunt multumita de ce a iesit. Nu am multe oua rosii, dar am oua sidefate si arata bine.
Diferite de cee de anul trecut Laughing Mult mai luminoase.

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 222
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ce se vopsesc oua de Pasti? - Pagina 3 Empty Re: De ce se vopsesc oua de Pasti?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum