GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fragmente literare care ne-au plăcut

+30
ssdd
myrk
bcdcdag
mercur
Pingu
magda17m
Queensland
seaman65
Amrita
Asgard
deea24
Violoncella
Melodia
Stepa Claudia
shadow
Nana_Duval
dominik
tegeusa
atat de simplu
valeria
odadrian
oli
mrs nobody
Forever_08
kkarin_a
kitty
habibi77
snow
pitulicea
lynn
34 participanți

Pagina 10 din 16 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 16  Urmatorul

In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  lynn Sam 27 Mar - 16:26

Rezumarea primului mesaj :

Voit, obligaţi (sper că nu!) sau provocaţi, citim; aici lansăm porovocarea. De ce? Pentru că cititul poate avea (eu cred că are) un mare aport în ceea ce suntem sau am putea deveni. Citind completezi ceea ce trăieşti, îţi deschizi orizonturi, înţelegi diferit lucrurile trăite şi priveşti altfel spre cele viitoare.
Nu ştiu ce vă place vouă să citiţi dar eu savurez aproape orice are ceva nou şi interesant să-mi spună.
Achiziţionarea unei cărţi reprezintă ceva plăcut pentru mine, sunt ca un copil care primeşte o jucărie nouă.

Aici e locul fragmentelor care ne-au plăcut; menţionăm autorul şi cartea aferentă.
E un mod de a recomanda şi altora ceea ce a reuşit să ne marcheze.


încep eu:

Ar trebui să se pună un grătar la intrarea în orice suflet. Ca să nu se bage nimeni în el cu cuţitul

Dacă aş avea mijloace, n-aş face nimic altceva decât o bancă de lemn în mijlocul mării. Construcţie grandioasă de stejar geluit, să respire pe ea, în timpul furtunii, pescăruşii mai laşi. E destul de istovitor să tot împingi din spate valul, dându-i oarecare nebunie; vântul, el, mai degrabă, s-ar putea aşeza acolo din când în când. Şi să zică aşa, gândindu-se la mine: "N-a făcut nimic bun în viaţa lui, decât această bancă de lemn, punându-i de jur-împrejur marea." M-am gândit bine, lucrul ăsta l-aş face cu dragă inimă.

Ar fi ca un lăcaş de stat cu capul în mâini în mijlocul sufletului.

Iona - Marin Sorescu
lynn
lynn
3
3


Sus In jos


Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  Violoncella Lun 7 Noi - 21:03

Eckhart Tolle e genial! Il citesti si vrei sa il recitesti si apoi intelegi ce nu ai inteles la prima citire. Cred ca si la nouazecisinoua recitire vei gasi un lucru nou, atat de evident si totusi trecut cu vederea pana atunci.
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty eliade

Mesaj  deea24 Mar 15 Noi - 16:43

"Nu-ti dai seama ce coplesitor lucru e sa simti cateodata ca timpul ti-a luat-o inainte,ca n-ai facut anumite lucruri esentiale la vremea lor,si ca ai sa te trezesti intr-o buna zi,imbatranit,incapabil de a mai repara ceva." Nunta in cer

deea24
1
1


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  pitulicea Mar 15 Noi - 20:17

Eu imi dau seama Smile Are dreptate Eliade.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  atat de simplu Sam 19 Noi - 14:06

"Inima omului, în primele săptămâni ale vieţii embrionare, se află nu în piept, ci în cap, în mijlocul creierilor şi de-abia pe urmă coboară mai jos, despărţindu-se de creier pentru totdeauna. Ce minunat ar fi dacă inima şi creierul ar fi rămas împreună, îngemănate, să nu facă niciodată inima ce nu vrea creierul şi mai cu seamă creierul să nu facă ce sfâşie inima.” Liviu Rebreanu in Padurea Spanzuratilor
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  pitulicea Sam 19 Noi - 14:16

Foarte frumos ok
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  Asgard Sam 24 Mar - 0:38

H. L Borges:"Cartea de nisip": " In paradis este necontenit noapte si pretutindeni se gasesc agheasmatare de piatra, iar fericirea acestui paradis este fericirea despartirilor, a renuntarilor si a celor care stiu ca dorm".
Asgard
Asgard
2
2


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  oli Mier 28 Mar - 17:18

“Daca pentru o clipa Dumnezeu ar uita ca sunt o marioneta din carpa si mi-ar darui o bucatica de viata, probabil ca n-as spune tot ceea ce gandesc, insa in mod categoric as gandi tot ceea ce zic.As da valoare lucrurilor, dar nu pentru ce valoreaza, ci pentru ceea ce semnifica.
As dormi mai putin, dar as visa mai mult, intelegand ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii, pierdem saizeci de secunde de lumina. As merge cand ceilalti se opresc, m-as trezi cand ceilalti dorm. As asculta cand ceilalti vorbesc si cat m-as bucura de o inghetata cu ciocolata! Daca Dumnezeu mi-ar face cadou o bucatica de viata, m-as imbraca foarte modest, m-as intinde la soare, lasand la vederea tuturor nu numai corpul, ci si sufletul meu.Doamne Dumnezeul meu, daca as avea inima, as grava ura mea peste gheata si as astepta pana soarele rasare. As picta cu un vis al lui Van Gogh despre stele un poem al lui Benedetti si un cantec al lui Serrat ar fi serenada pe care i-as oferi-o lunii. As uda cu lacrimile mele trandafirii, pentru a simti durerea spinilor si sarutul incarnat al petalelor

..........................................................................................................................................................................................
Nimeni nu-si va aduce aminte de tine pentru gandurile tale secrete. Cere-i Domnului taria si intelepciunea pentru a le exprima. Demostreaza-le prietenilor tai cat de importanti sunt pentru tine.”

Fragmente din "Pseudoscrisoarea de adio a lui Gabriel Garcia Marquez"
oli
oli
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  oli Mier 28 Mar - 17:28

as grava ura mea peste gheata si as astepta pana soarele rasare.

Foarte frumos!
oli
oli
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  pitulicea Mier 28 Mar - 19:28

Suna foarte frumos...in cuvinte Smile Dar foarte idealist.
Dumnezeu ne-a dat bucatica de viata... si totusi, nu facem asta Smile Nu profitam de ce ne-a dat, ci suntem vesnic nemultumiti pentru ce a uitat sa ne dea. Nu apreciem ce avem in viata asta, dar credem ca am pretui toate astea, mult mai mult, intr-o alta viata.
Nu-s decat cuvinte goale. E prima data cand il citesc pe Marquez si ma dezamageste Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  shadow Mier 28 Mar - 19:52

'' ...As picta cu un vis al lui Van Gogh despre stele un poem al lui Benedetti si un cantec al lui Serrat ar fi serenada pe care i-as oferi-o lunii. As uda cu lacrimile mele trandafirii, pentru a simti durerea spinilor si sarutul incarnat al petalelor…''

Prea siropos pentru gusturile mele ... Neutral
Verdele merge la sectiunea ''Critica'' Very Happy
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  pitulicea Mier 28 Mar - 21:41

E vorba de metafore, e drept, dar nu cred ca trandafirilor le-ar placea sa fie udati cu lacrimi Very Happy Nu prea le place plantelor sarea Very Happy
Shadow... cred ca suntem rai Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  Asgard Sam 31 Mar - 13:46

Aşteptarea ne dă iluzia că facem ceva aşteptând, când, de fapt, nu facem altceva decât să murim suportabil, puţin câte puţin.

Nu există pustiu; ci doar incapacitatea noastră de a umple golul în care trăim.

Suferinţa, dacă nu găsim în ea un minimum de forţă, ne cere să fim măcar decenţi, să n-o exhibăm.

Nu m-am priceput nici să călătoresc prin viaţă, nici să iau din ea doar peronul.

Acesta e omul, domnilor. Rezistă la multe, dar câteodată îl doboară golul din jur.

Viaţa pe un peron – Octavian Paler
Asgard
Asgard
2
2


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  pitulicea Sam 31 Mar - 20:05

Astea sunt mai degraba citate, decat fragmente Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  oli Lun 21 Mai - 15:07

"Fetele single încearcă mereu, ca un scamator, să ţină în aer imaginea lor de femeie ideală, jonglând cu mai multe farfurii decât pot duce: carieristă, gospodină, sportivă, umăr de plâns, expertă în bancuri. Încercările bărbaţilor de a ne impresiona se lovesc de zidul încăpăţânării noastre de a nu fi, sub nici un chip, impresionabile. Suntem fericite, independente, ne deschidem singure uşile, ne ţinem singure hainele, ne tragem singure scaunul, ne plătim, bineînţeles, singure nota. Ca la fotbal: noi centrăm, noi dăm cu capul, noi apărăm golul. Să ceri ajutor unui bărbat, fie că e vorba de o valiză, de o uşă sau de o inimă rănită, e un gest de mare curaj pentru o femeie a secolului XXI.''

"Privind retrospectiv, mi-aş fi dorit totuşi ca bărbaţii care nu m-au iubit să-mi spună adevărul. Să-mi spună motivul. M-ar fi durut mai puţin decât minciunile lor banale şi aş fi înţeles, poate, că sunt prea anostă, prea lipsită de strălucire, prea plictisitoare, prea lipsită de umor, prea neasemănătoare cu tipul lor de femeie, prea grasă ori prea slabă sau orice altceva. N-ar fi fost un gând plăcut, dar aş fi ştiut exact ce mă doare. Trăind în ceaţa confuziei, am crezut că sunt toate cele de mai sus. Şi m-au durut toate, pe rând."


Diana-Florina Cosmin ~ Poveştile unei inimi.
oli
oli
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  shadow Lun 21 Mai - 17:46

Poate un pic prea - cum sa zic - fara substantza gandurile Florinei Cosmin , chiar daca frumoase ca si expresie .
De ce este ''un gest de mare curaj'' sa ceri ajutorul unui barbat , eu vad un gest banal - sau posibilitatea unui refuz este mult prea greu de suportat ? Neutral
'' Minciuni banale '' - nu poti spune unei femei in fatza ca este anosta , lipsita de stralucire , plictisitoare , fara umor , grasa sau slaba , chiar de ti se pare asa Smile ... barbat sau femeie , ne cunoastem pe noi insine , sau ar trebui si incercam sa compensam lipsurile daca chiar vrem sa atingem perfectiunea Very Happy .....nu barbatzii au tzinut-o in ceatza confuziei Rolling Eyes ... iar cand citesc : ''barbatzii care nu m-au iubit '' , ma intreb ; ''ea pe cati dintre ei chiar a iubit '' ? scratch

Daca adaug putina misandrie la profilul autoarei ma aleg cu un vot roshu ? Laughing ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 10 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 16 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 16  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum