GANDURI EFEMERE
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stirea zilei

Pagina 58 din 61 Înapoi  1 ... 30 ... 57, 58, 59, 60, 61  Urmatorul

In jos

Stirea zilei - Pagina 58 Empty Stirea zilei

Mesaj  habibi77 la data de Joi 11 Mar - 11:19

Rezumarea primului mesaj :

Ieri mare scandal in Senat. De ceva timp se vehiculeaza ideea ca Base ar fi bolnav, si conform Constitutiei cel care urmeaza sa ne conduca destinele (interimar) in cazul in care presedintele se afla in incapacitatea de a-si exercita indatoririle fata de tara , ar fi presedintele Senatului. Ieri, pe ordinea de zi a fost propusa , de catre PD-L si independenti, votarea alungarii lui Geona de la pupitrul prezidential al senatului. PD-L- ul a si gasit inlocuitor, d-na Sulfina Barbu......cred ca ne indreptam spre dictatura.....putin cate putin....
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 58 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  shadow la data de Joi 22 Dec - 21:37

Nimic despre propunerea de prim ministru a PSD-ului ?
Sunt sanse sa avem o femeie in aceasta functie , tatara ca nationalitate , musulmana ca si religie si voi nu comentati nimic ?! Surprised  Pai se poate atata indiferentza ?! Suspect

Mie imi surade ideea ; cand imi ziceam ca nu are ce ma uimi dupa votul din 11 decembrie cu un PSD majoritar uite ca Dragnea a reusit sa ma impresioneze , placut rolling on the floor  .... sper sa nu ma deziluzioneze Iohannis si sa-i refuze desemnarea ! Suspect
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Joi 22 Dec - 22:37

Si daca ne-am macina, ce-am rezolva? Laughing
Noroc cu tine, ca mai aflu ce se intampla prin politica. Noroc ca esti singurul pe care-l intereseaza politica si astfel nu aflu mai multe Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  shadow la data de Mar 27 Dec - 22:18

Iohannis , asa cum banuiam m-a deziluzionat crunt : n-a desemnat-o pe dna Shhaideh Very Happy Laughing .... drag imi mai e sibianuuuuul !!! big hug .... si cred ca pentru prima data de la inceputul mandatului a fost drag si parte din electoratul rosu , care carcotea la alegerea impusa de Dragnea ( dar astia n-au s-o recunoasca vreodata rolling on the floor  )

Astept cu interes numele urmatorului candidat Twisted Evil , cat despre suspendare nici vorba : Dragnea si Tariceanu bat campii , refuzul presedintelui este cat se poate de constitutional .
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk la data de Joi 26 Ian - 23:51

Astazi Ceausescu ar fi implinit 99 de ani. Cam asa aratau primele pagini ale presei scrise din Romania acelor vremuri. Poza e din '78, cand Ceausescu avea 60 de ani. Dementa cultului personalitatii avea sa atinga cote paroxistice odata cu trecerea timpului si avansarea sefului tarii in etate. Oare omul asta nu se gandea niciodata ca mai are putin de trait? Si noi, si el, credeam ca va trai vesnic. Da' uite ca n-a fost asa... a primit un bobarnac atunci cand se astepta mai putin...
Stirea zilei - Pagina 58 2h5u3ic
myrk
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Vin 27 Ian - 9:45

Offf, cati altii ar trebui sa mai primeasca un bobarnac. Rolling Eyes
Oricum, se tinea bine pentru varsta lui Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk la data de Mier 1 Feb - 16:07

Legea gratierii a fost publicata in Monitorul Oficial. Poti fura maxim 200.000 de lei fara sa suporti consecinte penale

Ne-am intors in 1989. Si-asa eram nostalgici dupa anii '80! Laughing Iaca de ce poporul roman a ajuns acolo unde a ajuns: adica nicaieri. Asteptam sa vedem cum va reactiona societatea romaneasca.

myrk
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk la data de Mier 1 Feb - 16:22

Ministrul Justitiei, Florin Iordache, a anuntat, dupa sedinta de Guvern, ca a fost adoptata prin ordonanta de urgenta, modificarea codurilor penale. Totodata, a fost adoptat si proiectul gratierii unor pedepse.

Ordonanta de Urgenta, care poarta numarul 13/2017, a aparut in Monitorul Oficial. Conform actului normativ, modificarile aduse Codului Penal vor intra in vigoare la 10 zile dupa aparitie. Modificarile Codului de Procedura Penala ai intrat in vigoare imediat.

Potrivit OUG, incriminarea penala a abuzului in serviciu se va face doar pentru prejudicii mai mari de 200.000 de lei. Florin Iordache a spus ca se mentine pragul de 200.000 de lei, dar este eliminata conditia punerii in miscare la plangerea prealabila.

“Am adoptat o serie de masuri care vizeaza evitarea unei hotarari-pilot la CEDO. Am adoptat proiectul de lege privind gratierea unor pedepse. Am modificat o initiativa a vechiului Guvern pe care am pus-o in concordanta cu conducerea ANP, astfel incat sa fie usor aplicata. Este vorba de recursul in compensare la fiecare zece zile, pentru cei care sunt in penitenciar, cu cate o zi. La 30 de zile castiga cate 3 zile. Am venit in completarea acestor masuri cu alocarea unor resurse suplimentare pentru cresterea cu 50% a normei de hrana si asigurarea implementarii proiectelor de investitii in acest an a doua penitenciare cu cate 1.000 de locuri la Caracal (Olt) si Berceni (Prahova). La abuz in serviciu, a fost eliminata plangerea prealabila si s-a precizat ca numai incalcarile legii pentru cuantumul acela pe care noi l-am stabilit, de 200.000 de lei”, a declarat ministrul Justitiei.

El a precizat ca acest proiect de lege privind gratierea unor pedepse va merge in procedura de urgenta in Parlament, alaturi de un alt proiect de lege adoptat marti seara de Guvernul Grindeanu.

In acelasi timp, Guvernul a adoptat prin Ordonanta de Urgenta, modificarea codurilor penale.

Legea de gratiere va intra in vigoare la 30 de zile de la publicarea in Monitorul Oficial.

O prevedere ciudata este ca aceasta lege se aplica faptelor comise pana la 18 ianuarie 2017. Acest gen de prevedere se gaseste de obicei in legile de amnistie, iar termenul este cel vechi, cand Guvernul a fost impiedicat de Klaus Iohannis sa adopte ordonanta.

Guvernul Grindeanu a adoptat marti noaptea, fara consultarea CSM, ordonanta de urgenta care schimba Codurile Penale in favoarea unor politicieni, printre care Liviu Dragnea si Florin Iordache.

De asemenea, Guvernul a trimis la Parlament, pentru aprobare in procedura de urgenta, legea gratierii si modificarea legii privind executarea pedepselor.

Faptul ca Guvernul Grindeanu a adoptat ordonanta noaptea, fara dezbatere publica si fara a mai astepta avizul CSM, consultativ dar obligatoriu, a scos in strada zeci de mii de oameni din toata tara.

CSM a decis, miercuri dimineata, cu unanimitate de voturi sa atace la CCR ordonanta Iordache, dupa ce la sedinta a participat si presedintele Klaus Iohannis.

Totodata, presedintele Iohannis a discutat cu Avocatul Poporului, caruia i-a pus la dispozitie documente care arata ca poate sesiza Curtea Constitutionala, invitandu-l sa o faca.

Asteptam reactii din partea celor care mai au o ramasita de coloana vertebrala.
myrk
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu la data de Joi 2 Feb - 7:11

Pe mine ma depasesc lucrurile astea. Nu le pot intelege. No No Dar am spus ca azi e ziua fara suparari. cheers
atat de simplu
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  raichu la data de Joi 2 Feb - 8:24

Faptul ca Ordonanta de Urgenta are numarul 13 ma face sa cred ca e cu ghinion; inca nu stiu pentru cine
raichu
raichu
4
4

Sus In jos

Mesaj  itina la data de Joi 2 Feb - 9:01

Mi se invarte capul de cate am citit pe tema asta. Problema ar fi daca ar demisiona guvernul pentru ca nu ar mai avea cine sa abroge legea.  confused Un guvern interimar nu poate face asta si pana s-ar alege noi ministri ar trece cele zece zile...
itina
itina
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk la data de Joi 2 Feb - 12:58

Nu se pune problema demisionarii guvernului. Nici nu s-a vrut si nu se vrea (inca) asta. Ce e asa de complicat? PSD-ii incep sa-si dea arama pe fata: au dat o lege prin care gratiaza penalii (intrunirea in graba de la miezul noptii inlatura orice dubiu despre eventuala "grija" pe care ar avea-o fata de viata grea din inchisori a detinutilor de drept comun) si legiferarea furtului pana in 200.000 de lei (doua miliarde de lei vechi) din banul public (ca eu daca fur 1 leu de la cineva ma leaga si ma baga imediat la zdup). Modul talharesc si sfidator in care au initiat ordonanta de urgenta enervat lumea (care mai are un dram de creier si constiinta) si acest lucru a facut sa iasa in strada. Am urmarit cu atentie transmisiunile in direct si am constatat dialogul extrem de coerent si de bun simt al celor intervievati de reporteri: participantii la manifestatie sunt niste oameni foarte destepti, nu niste derbedei, cum incearca sa sugereze sustinatorii spalati pe creier ai PSD. Asta in timp ce la A3 se faceau mistouri la greu pe seama oamenilor participanti la demonstratiile pasnice.

Cam asta e Romania in care traim si adevarata fata a social-democratilor si scopul venirii lor la guvernare: furtul (acum pe fata) si scoaterea penalilor lor din inchisoare. Isi permit pe fondul prostiei si prostirii si "mituirii" votantilor fideli si pe inexistenta opozitiei (lipsa oamenilor de valoare). Daca Dragnea si acolitii se gandesc la o contramanifestatie, probabil va iesi razboi civil. Sper sa fie luminati in ceasul al 12-lea si sa ia decizii corecte. Oricum, am fost aruncati inapoi in timp cu mai bine de 40 de ani. Iar nesimtirea si obraznicia si sfidarea celor de la putere intrece orice imaginatie.

Sa asteptam si sa vedem in continuare ce surprize ne mai rezerva prezentul si viitorul.
myrk
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  itina la data de Joi 2 Feb - 14:44

Mie mi se pare un joc, efectiv. Prea a fost previzibil totul. Chiar nu stiu la ce sa ma astept... Si acum nu mai e niciunul de gasit.  Embarassed Iordache si-a luat vacanta zece zile. Exact zece.  Rolling Eyes
itina
itina
6
6

Sus In jos

Mesaj  raichu la data de Joi 2 Feb - 14:59

Zece intamplari ciudate, si-o minune.....
raichu
raichu
4
4

Sus In jos

Mesaj  myrk la data de Joi 2 Feb - 15:13

Da, un joc cu vietile noastre. Probabil nu se va schimba nimic. Cei care au votat PSD pentru un blid de linte ar trebui sa le fie rusine. Au nenorocit o tara si viitorul copiilor lor.
myrk
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk la data de Joi 2 Feb - 15:48

Cand am scris ca PSD isi arata adevarata fata, nu l-am auzit pe CTP la radio Europa FM. Acum il aud. Dar adevarul- se vede- iese incet-incet la suprafata.
myrk
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 58 din 61 Înapoi  1 ... 30 ... 57, 58, 59, 60, 61  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum: