GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Lectia de pictura

5 participanți

In jos

Lectia de pictura Empty Lectia de pictura

Mesaj  pitulicea Mar 23 Apr - 20:57

Topicul acesta isi propune sa trezeasca emotiile pe care le incearca un vizitator intr-o expozitie sau un muzeu si sa ofere posibilitatea iubitorilor de frumos sa descopere nume mai mult sau mai putin celebre din pictura clasica, sa admire lucrari de arta, sa afle taine care pana acum i-au ramas, poate, straine.
Pictura, ca si literatura si muzica, este un limbaj. Asa cum citesti cu aviditate un poem, un roman, asa cum resimti la sfarsitul lecturii, daca este cazul, o delectare imediata, tot asa pictura cheama privirea si determina in cel care o contempla senzatii in care ratiunea nu detine rolul primordial.
Marile emotii nu trebuie explicate intotdeauna.

Totusi, prin acest topic as vrea sa incercam sa ne apropiem putin de pictori si sa le intelegem opera. EU vreau sa le inteleg opera, pentru ca am fost intotdeauna fascinata de pictura si imi doresc sa aprofundez putin aceasta arta, astfel incat sa nu raman doar un simplu privitor. Smile
(Ma voi inspira in acest topic din "Pictura, secrete si dezvaluiri", scrisa de Nadeije Laneyrie-Dagen - pe masura ce o citesc)

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Lectia de pictura Empty Re: Lectia de pictura

Mesaj  Violoncella Mar 23 Apr - 21:05

Interesant topic. Abia astept primul tablou! Smile Mi-ar placea sa citesc aici si amanunte despre tehnica, viata si alegerile artistilor.
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Lectia de pictura Empty Re: Lectia de pictura

Mesaj  pitulicea Mar 23 Apr - 21:30

Asta vreau si eu... sa fie nu doar tablouri, ci lucruri interesante legate de ele.
Lectia aceasta urmareste sa ofere si altora, dar mai ales mie, cateva chei, pentru a descoperi motivele care disting o capodopera de o creatie mediocra.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Lectia de pictura Empty Re: Lectia de pictura

Mesaj  seaman65 Mier 24 Apr - 3:25

Interesant ar fi sa vedem/citim ceva despre arta moderna, picturi abstracte, ca eu unul nu le pricep, poate daca cineva le explica, inteleg si eu ceva.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Lectia de pictura Empty Re: Lectia de pictura

Mesaj  carmendana Joi 13 Iun - 19:29

eu asi vrea sa stiu sa pictez macar un pic Very Happy
carmendana
carmendana
2
2


Sus In jos

Lectia de pictura Empty Re: Lectia de pictura

Mesaj  itina Vin 14 Iun - 7:46

Foarte frumos! Mie mi-a placut intotdeauna sa desenez, sa pictez... Abia astept sa cunosc lucruri noi.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Lectia de pictura Empty Re: Lectia de pictura

Mesaj  itina Mar 24 Sept - 18:47

Am voie sa postez un link? Smile De fapt, il postez si daca nu e voie, Pitu, il stergi si gata. Smile 

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
itina
itina
6
6


Sus In jos

Lectia de pictura Empty Re: Lectia de pictura

Mesaj  pitulicea Mar 24 Sept - 19:04

Nu aici... topicul asta e pentru altceva.. Smile O sa-l reiau curand.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Lectia de pictura Empty Re: Lectia de pictura

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum