GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre violenta

+16
seaman65
elis27
iubaretu
oli
atat de simplu
daffy_
dragos
Tizona
Squire
cara.mia26
mrs nobody
Mr Nobody
Luna
Radu
snow
habibi77
20 participanți

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Despre violenta - Pagina 3 Empty Despre violenta

Mesaj  habibi77 Mar 2 Mar - 10:25

Rezumarea primului mesaj :

Ieri a fost lansata o campanie impotriva violentei domestice. Dupa unii aceasta campanie nu este altceva decat "o vaca de muls" pentru anumiti indivizi , dupa altii, este binevenita deoarece femeia trebuie sa fie informata asupra faptului ca exista institutii care o pot ajuta.
Ce-ar trebui sa faca o femeie care este abuzata fizic(si nu numai)? Ar trebui in primul rand sa mearga sa faca o plangere la politie, apoi se intoarce acasa unde o astepta barbatul, care in urma unei amenzi se ilumineaza brusc si isi da seama ca nu este etic si moral sa lovesti o femeie.
In ceea ce priveste politia romana, am mari dubii ca este capabila sa gestioneze problema.

Voi ce parere aveti?
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Despre violenta - Pagina 3 Empty Re: Despre violenta

Mesaj  seaman65 Dum 11 Mar - 10:20

Legea va fi intotdeauna incalcata. Daca omul gandeste cum trebuie, legea devine in plus. Este doar nevoie ca noi sa evoluam de la stadiul de animale la cel de fiinte cugetatoare.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  elis27 Dum 11 Mar - 10:26

Corect, dar unii nu o pot face singuri si atunci e nevoie de un impuls,uite mi-am amintit de ce postase obi in legatura cu galeriile de suporteri englezi ,nu au fost intotdeauna asa cuminti dar s-au dat pe brazda.
elis27
elis27
4
4

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Dum 11 Mar - 10:49

Pana la urma tot batzul este legea, daca dai cu batzul te inteleg toti. Adica ajungem de unde-am plecat.
Huliganii sunt tot aia, gandesc la fel, nu s-a schimbat nimic, probabil ca nu mai auzim noi de ei.
Eu as schimba altceva: nu merge treaba, desfiintez tot. Altfel spus, traim pentru paine si circ. Daca circul cu pricina are efecte negative, trebuie scos din circuit. Dar pentru noi violenta este tot circ, traim ca s-o vedem, sa auzim despre fapte negative, deci din nou, nu legea este problema ci mintea sucita a omului. Atat a celor care traiesc pentru violente, cat si pentru cei care le comit (ca sa nu mai vorbim despre cei care "vand" violenta).
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  elis27 Dum 11 Mar - 11:11

Seaman daca batul este singura solutie atunci eu sunt de acord chiar daca asta inseamna sa raspunzi la violenta prin violenta,poate ca data viitoare individul se v-a gandi de doua ori inainte sa ridice mana la sotie sau copil stiind ca asta ii poate face si lui rau.Stii , uneori ca sa te inalti trebuie mai intai sa cobori.
elis27
elis27
4
4

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Dum 11 Mar - 12:04

Cateodata merge, sunt de acord, insa ridicand batul (sau sabia) nu am fi cu nimic mai buni, tocmai asta incerc sa spun. Eu cred ca trebuie sa folosim alte metode si sunt convins ca merge si alt fel. Asa cum in familie nu violenta este raspunsul la probleme, in mod similar in orice alt caz nu violenta va rezolva problemele, nu pe termen lung. Si cred ca problema merge rezolvata fara psiho-pupu, fara cheltuieli suplimentare.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  shadow Dum 11 Mar - 18:37

Samantza de violentza cred ca exista in fiecare dintre noi ... unii reusesc sa si-o canalizeze in timp spre ceva creator , altii raman cu ea si se manifesta ca atare .
Nu este un raspuns sa raspunzi cu violentza la violentza , atzi spus bine , doar ca uneori are si rabdarea o margine Smile ...
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Lun 12 Mar - 13:54

Daca le-as da cate una dupa ceafa tuturor celor care si-o cauta cu lumanarea... Le rezolv mai usor si mai permanent cu o vorba buna.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  habibi77 Lun 12 Mar - 14:13

Un psihopat a impuscat mortal doua persoane si a ranit alte sase intr-un coafor din Bucuresti. Era angajat al MAI ca sofer, si avea permis port arma obtinut ilegal. Vecinii au facut numeroase plangeri la politie reclamand violenta acestuia.
In urma depunerii unei plangeri la o sectie de politie, sotia acestuia si-a pierdut viata. A ucis-o din gelozie.

"După ce victima (Florina Vlădan - n.r.) a depus plângerea la Secţia 14 (pe 1 martie a.c.), aceasta a fost aprobată de şeful secţiei şi trimisă la poliţistul care are atribuţii în zonă, adică la poliţistul de proximitate care răspunde de zona indicată în plângere", au explicat sursele EVZ. Înainte de a-şi omorî nevasta şi pe colega ei şi răni alţi şase oameni aflaţi în coaforul din spatele restaurantului "Perla", Vlădan a fost sunat de Carpov care, în loc să se rezume la a-l chema la sediul secţiei, i-a spus acestuia cine a depus plângerea şi motivul.

Citiţi mai mult: EXCLUSIV: Cine a declanşat masacrul de la coafor - Bucureşti > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/cine-a-declansat-masacrul-de-la-coafor-970377.html#ixzz1ou3iabkX
EVZ.ro

Mai aveti curaj sa mergeti sa reclamati ceva?

habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Lun 12 Mar - 14:18

Curaj sau nu, nu merita efortul sa pierzi vremea pe la politie.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  elis27 Lun 12 Mar - 14:34

Eu sunt curioasa cum il mai iei pe asta cu vorba buna seaman?
elis27
elis27
4
4

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Lun 12 Mar - 14:36

N-ati vazut ca nu-i nevoie sa mai dai cu parul? Nu mai vrea sa iasa de la zdup. Il tinem acolo cu zaharelul. Laughing
Din nefericire, pe banii nostri.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  elis27 Lun 12 Mar - 15:12

Si tot din nefericire unora le e mult mai bine acolo decat altora de afara
elis27
elis27
4
4

Sus In jos

Mesaj  shadow Lun 12 Mar - 17:39

seaman65 a scris:Daca le-as da cate una dupa ceafa tuturor celor care si-o cauta cu lumanarea... Le rezolv mai usor si mai permanent cu o vorba buna.

Si ajungem tot la vorba mea : '' samantza de violentza exista in oricare dintre noi '' Very Happy ...sau datul dupa ceafa este o mangaiere ? Laughing
Stiu , e dificil de obtinut acel echilibru , e mai usor sa rabufnesti decat sa rabzi - uneori rabzi din neputintza , alteori fiindca stii ca violentza nu duce la nimic bun .
Exemplu criminalului din coafor - nu-i pot zice psihopat fiindca i-as gasi o scuza - el n-a rabdat si nici nu s-a gandit la urmari ...acum incearca sa scape cat mai ieftin si de n-ar fi de mirare sa-l vezi dus bine mersi la nebuni unde are trai neneaca sau sa scape dupa 12 ani pentru buna purtare ...legea este prea blanda cu criminalii si cei violenti in general , d-aia uneori nu mai rabdam si ne vine sa dam altora '' dupa ceafa '' ...

shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  veronica_franco Mar 13 Mar - 15:45

eu tot cred ca al' de l-a sunat i-a dat ideea... arma o avea mai demult, tot ameninta... cand a fost sunat sa vina la sectie , normal ca i s-a spus cine si de ce l-a reclamat... mi-i si inchipui : " iote ba ce scrie asta aciea..ca vrei s-o impusti...ha, ha..." ( nu sunt greseli..e vb de politisti)
e posibil sa nu fi avut in strafundul mintii ideea...dar unui dement nu-i trebuie mult sa preia o idee noua.

si sunt de acord si cu seaman..pe banii nostri ii dai tu sa manance 15-25 de ani? copii fara parinti au o alocatie de hrana mult mai mica...batranii fara pensie nici nu exista in acte...dar puscariasii au ratie...cu proteine, cu aer curat..au drepturi! desi nu ar trebui...au avut drepturi atat timp cat au respectat societatea, cand au luat viata cuiva, e normal sa nu mai aiba drepturi...sa fie la mila societatii. (nu ma ref la cei care iau viata din imprudenta...)
veronica_franco
veronica_franco
2
2

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Mar 13 Mar - 17:33

Nu stiu exact care-s conditiile, insa mai muncesc si ei si-si platesc (macar o parte din) cheltuielile de intretinere.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum: