GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre violenta

+16
seaman65
elis27
iubaretu
oli
atat de simplu
daffy_
dragos
Tizona
Squire
cara.mia26
mrs nobody
Mr Nobody
Luna
Radu
snow
habibi77
20 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Despre violenta - Pagina 2 Empty Despre violenta

Mesaj  habibi77 Mar 2 Mar - 10:25

Rezumarea primului mesaj :

Ieri a fost lansata o campanie impotriva violentei domestice. Dupa unii aceasta campanie nu este altceva decat "o vaca de muls" pentru anumiti indivizi , dupa altii, este binevenita deoarece femeia trebuie sa fie informata asupra faptului ca exista institutii care o pot ajuta.
Ce-ar trebui sa faca o femeie care este abuzata fizic(si nu numai)? Ar trebui in primul rand sa mearga sa faca o plangere la politie, apoi se intoarce acasa unde o astepta barbatul, care in urma unei amenzi se ilumineaza brusc si isi da seama ca nu este etic si moral sa lovesti o femeie.
In ceea ce priveste politia romana, am mari dubii ca este capabila sa gestioneze problema.

Voi ce parere aveti?
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Despre violenta - Pagina 2 Empty Re: Despre violenta

Mesaj  Tizona Mier 15 Sept - 10:07

Numai barbati asa cum trebuie, pe-aici.

Este o vorba, pe femeie tre s-o bati chiar si fara sa ai un motiv.. stie ea de ce. Suspect

Femeile care suporta astfel de violente (majoritatea lor, as avea curaj sa spun).. raman cu cel care le agreseaza (si) din cauza ca, in timp, dezvolta o dependenta si un atasament patologic fata de agresor.
Pur si simplu nu se pot desprinde.

Tizona
Tizona
4
4

Sus In jos

Mesaj  Mr Nobody Mier 15 Sept - 10:20

Nu cred!
Intamplare reala din satul in care locuiesc: ea, batuta la trei coaste, dimineatza, la pranz si seara pt ca nu era de acord cu aducerea amantei in casa de catre sot, a incercat sa plece. Nu a primit-o nimeni-parintii de rusine, cica- asa incat a fost nevoita sa se intoarca in caminul conjugal. Urmarea previzibila: la cateva zile a fost omorata la propriu de cretinul de care, dupa teoria ta, nu se putea desprinde. Daca ar fi avut unde sa se duca, macar un adapost, in mod cert ar fi fost in viatza. Avea ceva mai putin de 30 ani.
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4

Sus In jos

Mesaj  dragos Mier 15 Sept - 14:52

din pacate asta e tara in care traim, noi nu vom ajunge sa o vedem asa cum ar trebui sa fie
i-ar sa dai in femeie , esti mai slab decat ea cand faci asa ceva !
dragos
dragos
4
4

Sus In jos

Mesaj  Tizona Mier 15 Sept - 18:12

Mr Nobody a scris:Nu cred!
Sunt si exceptii.
Na, retrag cuvantul "majoritatea", dar stii cate femei am auzit ca si-o iau, pleaca si apoi se intorc, dupa ce el le cere iertare si promite ca nu mai face? La ele ma refeream.
Si ce crezi, se tine de promisiune?
Tizona
Tizona
4
4

Sus In jos

Mesaj  Mr Nobody Joi 16 Sept - 8:05

Tizona a scris:
Mr Nobody a scris:Nu cred!
Sunt si exceptii.
Na, retrag cuvantul "majoritatea", dar stii cate femei am auzit ca si-o iau, pleaca si apoi se intorc, dupa ce el le cere iertare si promite ca nu mai face? La ele ma refeream.
Si ce crezi, se tine de promisiune?

Si se mai spune ca barbatii gandesc cu altceva!
Fiecare, cum isi asterne, asa doarme. Raman la parerea mea, intr-o societate in care poti lua viatza de la capat in orice moment-ma refer la o slujba care sa-ti permita sa platesti o chirie, sa ai tot ce trebuie- nu s-ar mai intoarce la bataus decat daca , cine stie, are a;la vreun atu mai...special iar ea iubeste atuurile speciale.
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4

Sus In jos

Mesaj  dragos Joi 16 Sept - 8:08

sau are inclinati S M
dragos
dragos
4
4

Sus In jos

Mesaj  Mr Nobody Joi 16 Sept - 8:20

Sau!
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4

Sus In jos

Mesaj  daffy_ Vin 18 Feb - 20:43

violenta in familie pentru mine e ceva de neconceput...nu concep sa se ridice mana asupra unei femei cu care iti imparti viata sau asupra copiilor.
nu o sa fiu ipocrit sa spun ca nu as face un gest de autoaparare in fata unei femei...daca imi vrea pielea o consider la fel de "barbat" ca pe oricine altcineva si atunci ramane de vazut cine se descurca mai bine(este doar ipotetica ideea)

cele mai multe cazuri de violenta domestica (ca despre asta e vorba),raman nepedepsite iar "sentimentul de proprietate" este clar la romani in ceea ce priveste casa si familia...poate ne-ar trebuii o legislatie ca in spania unde violenta domestica este pedepsita cu ani grei de puscarie sau poate ar trebui mai multe O.N.G.-uri care sa faca un lobby sustinut si sa ofere solutii reale la aceasta problema.
se revine la bani si inca 15 ani nu se va intampla nimic...eu unul sincer nu as baga bani intr-un O.N.G. cu o asemenea activitate...

traiasca sfantul profit si in rest Dumnezeu cu mila ca nu se vor intampla schimbari palpabile in urmatorii 15 ani Sad
daffy_
daffy_
4
4

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu Vin 18 Feb - 21:03

Nu se vor intampla astfel de schimbari. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  oli Sam 19 Feb - 7:07

Si violenta verbala e tot o....... violenta.
Ar putea trece neobservata. Poate parea ceva în limitele normalului. Nu te lasa însa prinsa în capcana: violenta verbala este o forma de abuz
Se spune ca si cuvintele dor. Unii ar spune ca nu dor la fel cum doare o palma; dar semnele lasate de cuvinte sunt uneori responsabile de cicatrici mai adanci decat cele fizice. Din pacate, cuvintele grele au devenit acceptabile în contextul abuzului. Adevarul e ca agresivitatea verbala e tot o forma de abuz si trebuie tratata ca atare, cu aceeasi seriozitate cu care tratam orice alt abuz.
Abuzul verbal are scopul final de a-l controla si de a-l manipula pe celalalt. Ceea ce e cu adevarat pervers într-o astfel de comunicare este faptul ca abuzul verbal poate fi învelit în cele mai fine manusi de catifea, adica acele lucruri spuse pe un ton îngrijorat si prefacut sincer. De aceea, de foarte multe ori se produce acel efect de luare prin învaluire si confuzie în cazul celor abuzati. Mesajele cu dublu sens au menirea de a crea o permanenta stare de neliniste si nesiguranta, pentru ca, efectiv, cel abuzat nu stie bine ce l-a lovit si daca ce urmeaza va fi un comportament agresiv sau un comportament „iubitor”.
O astfel de stare de confuzie face lucrurile înca si mai usoare pentru agresor, care se joaca cu trairile si gandurile partenerului, fara a tine cont de ranile pe care le provoaca. Un efect al acestui joc psihologic continuu este faptul ca stima de sine, si asa fragila, a celui abuzat are de suferit si scade pe nesimtite; uneori toate acestea culmineaza cu faptul ca persoana abuzata va începe constient sau mai putin constient sa îsi schimbe comportamentul asa încat sa nu îsi mai „supere” partenerul. Poate una dintre cele mai pregnante caracteristici ale abuzului verbal este elementul surpriza. Adevarul e ca abuzul verbal e imprevizibil, violent si izbucneste ca un comentariu acid, sarcastic, fie e o ploaie de jigniri fara vreo avertizare prealabila. Diferenta dintre o relatie în care exista o problema si o relatie în care exista abuz este semnificativa: în timp ce problema poate fi relativizata, discutata punctual si rezolvata, în relatiile abuzive nu exista un conflict real, conflictul e cauzat de interactiune si aceasta se perpetueaza la nesfarsit.
oli
oli
6
6

Sus In jos

Mesaj  iubaretu Sam 19 Feb - 9:16

oli...parerea mea personala,in ceea ce priveste abuzul verbal,este ca te afecteaza numai in cazul in care persoana care se adreseaza reprezinta ceva pentru cel sau cea agresata verbal(iubit,sef,ruda...etc)...restul...gura lumii... bineinteles mai conteaza sensibilitatea celui ce receptioneaza mesajul verbal...
iubaretu
iubaretu
4
4

Sus In jos

Mesaj  oli Sam 19 Feb - 9:25

A..... gura lumi nu cred ca reprezinta un pericol , cel putin mie nu imi pasa de ce zice lumea ! Dar uneori cuvintele chiar doar !
oli
oli
6
6

Sus In jos

Mesaj  elis27 Sam 10 Mar - 21:32

In sfarsit !!!

Preşedintele Traian Băsescu a semnat azi decretul pentru promulgarea legii privind modificarea şi completarea legii pentru prevenirea şi combaterea violenţei în familie, informează Mediafax.

Mai departe ramane de vazut.
elis27
elis27
4
4

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Dum 11 Mar - 9:17

NU stiu daca legea era problema. Mentalitatea omului trebuie schimbata, atat a barbatilor care mai considera ca rezolva problemele cu parul (violenta in familie nu-i decat o latura a problemei), cat si a femeilor care considera ca nu pot trai fara prostul cu pricina.
Pana nu se schimba mentatlitatea oamenilor (si ultimii 22 de ani au dovedit ca nu prea se schimba), putem sa punem noi cele mai drastice legi.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  elis27 Dum 11 Mar - 9:31

Sunt de acord cu tine la noi inca se mai crede ca bataia e rupta din rai si ca femeia trebuie batuta si fara motiv ca ''stie ea de ce'' .Mai rau este ca multi repeta ce au vazut in copilariela parinti lor ,poate se va schimba totusi cate putin ,dar asta depinde si de cat de bine este pusa in aplicare legea.
elis27
elis27
4
4

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum: