GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre violenta

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Despre violenta Empty Despre violenta

Mesaj  habibi77 Mar 2 Mar - 10:25

Ieri a fost lansata o campanie impotriva violentei domestice. Dupa unii aceasta campanie nu este altceva decat "o vaca de muls" pentru anumiti indivizi , dupa altii, este binevenita deoarece femeia trebuie sa fie informata asupra faptului ca exista institutii care o pot ajuta.
Ce-ar trebui sa faca o femeie care este abuzata fizic(si nu numai)? Ar trebui in primul rand sa mearga sa faca o plangere la politie, apoi se intoarce acasa unde o astepta barbatul, care in urma unei amenzi se ilumineaza brusc si isi da seama ca nu este etic si moral sa lovesti o femeie.
In ceea ce priveste politia romana, am mari dubii ca este capabila sa gestioneze problema.

Voi ce parere aveti?
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Despre violenta Empty Re: Despre violenta

Mesaj  habibi77 Mar 2 Mar - 10:48

Fara cuvinte

habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  habibi77 Mar 2 Mar - 10:52

habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  snow Mar 2 Mar - 11:29

Sa lovesc o femeie, pentru mine e dincolo de realitate dar uite ca se intampla. Aici legile ar trebui innasprite drastic si mai ales, aplicate. Ca in SUA, doar daca ameninti si tot faci munca in folosul societatii. Dar si o campanie publicitara prea agresiva, nu cred ca foloseste nimanui.
snow
snow
6
6

Sus In jos

Mesaj  Radu Mar 2 Mar - 13:37

De ce ar sta o femeie cu asa un barbat, sau poate mai bine zis animal.
Radu
Radu
5
5

Sus In jos

Mesaj  habibi77 Mar 2 Mar - 13:55

De cele mai multe ori de frica Radu.
habibi77
habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  Radu Mar 2 Mar - 13:59

Totusi, trebuie sa aiba o familie, un tata, o mama. Daca nu asta, macar un prieten, prietena care sa o ajute. Nici nu-mi pot imagina sa stiu ca cineva cunoscut mie se afla in asa o situatie si sa nu fac nimic.
Radu
Radu
5
5

Sus In jos

Mesaj  snow Mar 2 Mar - 14:23

Mai ai multe de vazut Radu, dar si mai multe de invatat. Realitatea este mai dura si mai urata decat o stire din ziar.
snow
snow
6
6

Sus In jos

Mesaj  Luna Vin 27 Aug - 14:27

nu stiu cat ar sta de frica, sau doar din obisnuinta, dar parerile sunt impartite Smile
Luna
Luna
2
2

Sus In jos

Mesaj  Mr Nobody Vin 27 Aug - 14:30

Va spun eu de ce stau: pentru ca nu au unde sa se duca! Pentru ca nu le protejeaza nimeni!
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4

Sus In jos

Mesaj  mrs nobody Vin 27 Aug - 15:24

Mr Nobody a scris:Va spun eu de ce stau: pentru ca nu au unde sa se duca! Pentru ca nu le protejeaza nimeni!
aici sunt de acord cu tine
am cunoscut femei batute de soti, una avea aproape 50 de ani, statuse acasa sa-si creasca cei 3 copii, si intr-o zi a fost cu sotul la doctor
ea era pacienta, cu pietre la rinichi
atunci cand sotul a aflat, acasa, ca trebuia sa se opereze, a batut-o cu picioarele, i-a distrus rinichiul bun..femeia a zacut mai bine de o luna
de ce era cu el, inca?
luna ..pentru asa ceva crezi ca exista obisnuinta?
nu..doar tragedia ca nu ai unde altundeva sa fugi
mrs nobody
mrs nobody
5
5

Sus In jos

Mesaj  cara.mia26 Vin 27 Aug - 16:19

atunci cand sotul a aflat, acasa, ca trebuia sa se opereze, a batut-o cu picioarele, i-a distrus rinichiul bun..femeia a zacut mai bine de o luna
de ce era cu el, inca?

O fi vrut sa transforme pietrele in nisip....
Very Happy
Nu-i de ras ! Dar nu stiu de ce va referiti doar la barbati, eu am vazut si cazuri in care ea-l batea pe el !
cara.mia26
cara.mia26
3
3

Sus In jos

Mesaj  Squire Dum 29 Aug - 0:16

Imi dau si eu cu parerea. In primul rand pentru ca sunt ingrozit si oripilat de cazurile de violenta in familie. Just for the record ... in ultimii trei ani, cei 1% i-am donat asociatiei pentru protectia femeii contra violentei (sau ceva in genul asta). Nu vreau sa cresc in ochii nimanui, e doar preambulul interventiei mele pe acet topic.
Parerea mea este ca acele brute, care nu au reusit inca sa depaseasca stadiul de primata, se folosesc de forta atunci cand, in creierul lor limitat, nu au alta varianta. E mult mai ... barbateste. Sa arate cine-i cocosul. Pentru ca, daca ar fi sa disecam fiecare caz in parte, am concluziona ca, intr-un procent insemnat, femeia ii este superioara din multe puncte de vedere. Personal nu am cunostinta de vreun caz in care barbatul sa fie cat de cat mai citit, mai evoluat spiritual (nu bag mana in foc ca nu ar exista). Pentru ca daca ar fi asa, ar avea o gramada de alte cai de a-si impune punctul de vedere, dar nu atat de a-l impune cat de a comunica, de a cauta rezolvarea conflictului in mod civilizat.
Femeia de cele mai multe ori rabda, aici e si greseala ei pentru ca prima ... hai, a doua, a treia (mai greseste omul) abatere de acest fel, "contractul" ar trebui reziliat, ca doar de-aia s-a inventat divortul. Dar le e frica saracele. Frica sa nu o pateasca si mai rau. Sunt terorizate de presiunea si dominarea brutei, cu creierii de cele mai multe ori subjugati de aburii alcoolului.
Ce ar putea face ele? Vin si eu cu o solutie care vi se va parea probabil infantila, dar daca incercati sa intrati in mintea brutei, s-ar putea sa-mi dati dreptate. Sa tocmeasca niste batausi. De-aia fara scrupule, de cartier. Brutelor le e frica doar de cei mai puternici decat ei. Nu de politie, nu, in nici nu caz. Cu asa ceva doar s-ar pune gaz pe foc, pentru ca politia nu face mai nimic. Dinte pentru dinte.
Daca ar sta in puterea mea, desi, repet, sunt total impotriva violentei de orice fel, le-as rupe la toti mainile si i-as bate cu ele. ciocaneala

Squire
2
2

Sus In jos

Mesaj  Mr Nobody Mar 7 Sept - 16:37

Eu propun o solutie mai moderata: evacuarea din domiciliu si ordin de interdictie de a se apropia la mai putin de 500 metri de familie, sub sanctiunea unei pedepse privative de libertate undeva intre 5 si 10 ani.
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4

Sus In jos

Mesaj  Mr Nobody Mier 8 Sept - 12:09

Pe de alta parte, am vazut aseara stirea legata de fratele cheliosului care ar fi lovit o femeie, in urma unui conflict in trafic. Ce pretentii mai poti avea de la badea gheorghe din vascautii de jos, daca chiar famelia presedintelui demonstreaza...
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum: