GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Viata in 2

+5
itina
valeria
habibi77
pitulicea
snow
9 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Viata in 2

Mesaj  snow Lun 22 Mar - 13:42

Rezumarea primului mesaj :

Cercetătorii italieni au descoperit că atracţia sexuală durează cel mult doi ani, timp după care intervin alte sentimente, precum dorinţa de stabilitate.
Atunci când cuplurile intră într-o fază stabilă a relaţiei, spun oamenii de ştiinţă, hormonii care determină dorinţa sexuală se diminuează fiind înlocuinţi cu un alt tip de hormoni.
Cercetătorii italieni au analizat nivelul hormonilor denumiţi "neutrophin" din sângele pacienţilor implicaţi într-o relaţie amoroasă pasională şi al celor care au relaţii stabile. În urma analizelor, s-a descoperit că nivelul acestor hormoni era mult mai mare în cazul persoanelor ale căror relaţii erau în stadiu incipient.
Psihologii spun, însă, că acest proces este perfect normal şi că nu trebuie perceput ca fiind ceva negativ. " Ceea ce se petrece într-o relaţie după această perioadă nu este mai puţin important decât pasiunea", a declarat Petra Boynton.
"Oamenii îşi jură dragoste veşnică, însă hormonii spun o cu totul altă poveste", este de părere cercetătoarea Donatella Marazziti, citată de BBC News.
snow
snow
6
6


Sus In jos


Viata in 2 - Pagina 2 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  snow Dum 28 Mar - 20:36

Si Axl Rose pare a fi de parere ca femeia este usor intoleranta, insa de data asta nu tot cu persoane de acelasi sex, ci cu barbatii. Ele pur si simplu nu inteleg nevoia unui barbat de a cinsti cum se cuvine frumusetea femeii, nelimitandu-se la una singura. Adevarul este ca se recomanda valorificarea potentialului si nu cenzurarea lui: “Este foarte greu sa raman fidel daca partenera mea nu imi permite sa ma intalnesc si cu alte femei.” Mda, destul de dificil, este o dilema... chiar m-a pus pe ganduri. Cum sa mentii o relatie cu o singura persoana, daca aceasta persoana nu iti permite sa intretii relatii si cu alte persoane? Deci fetelor, sunteti putin intransigente, invatati sa acceptati anumite nevoi ale barbatilor.
Laughing Laughing
snow
snow
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  habibi77 Dum 28 Mar - 20:40

In cazul asta hai sa redefinim conceptul de fidelitate:

Este permis sa calci stramb .......numai cu acceptul partenerei/lui. Laughing Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  snow Dum 28 Mar - 20:42

Laughing Laughing
Asta e teorie, ai putea accepta asta?
snow
snow
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  habibi77 Dum 28 Mar - 20:46

gun da, dar cu o conditie.........sa ma duc si eu rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

Deci ...raspunsul este NU.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  snow Dum 28 Mar - 20:47

Very Happy De ce nu ma mir? Laughing
snow
snow
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  habibi77 Dum 28 Mar - 20:49

Rolling Eyes pai stiu si io? de ce nu te miri? Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  pitulicea Dum 28 Mar - 21:03

Sa calce stramb, iar apoi sa nu mai calce pe-acasa ciocaneala
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  habibi77 Dum 28 Mar - 21:06

Eu am fost mai delicata Laughing Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  snow Dum 28 Mar - 21:06

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

Omul aduce un omagiu frumusetii feminine, iar voi,....si batut si gonit?
snow
snow
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  habibi77 Dum 28 Mar - 21:09

Ii fac altar acasa daca simte nevoia sa aduca omagii Evil
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  pitulicea Dum 28 Mar - 21:09

Asta ar insemna sa aduc si eu un omagiu potentei masculine Smile
Nu cred ca toti potentii merita omagii Very Happy si nici toate frumoasele Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  snow Dum 28 Mar - 21:12

Ce mai pot zice? Sunt in minoritate, si cavaler cum sunt, va dau dreptate.
Fie ca voi. Rolling Eyes
snow
snow
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Viata in 2

Mesaj  valeria Dum 20 Mar - 17:14

Snow, te-am citit... nedumeririle astea sunt, de fapt, dileme care au raspunsul ascuns la vedere. Adica totul se subintelege, e explicit, dar nu se pronunta direct.
Hormonii, pasiuni zdrobitoare si mototolitoare de asternuturi, singuratati abisale, tentativa eliberarii din constrangerea unei relatii monogame exclusive... sunt competentze pe care barbatii le iau in final. Timpul si experienta sunt factori determinanti decisivi. E valabil si pentru femei, pentru acelea care inteleg... macar la sfarsit interactiunea dintre cele doua specii care coabiteaza.
Daca as fi de acord sa se intalneasca si cu alte femei? da, de ce nu? George Calinescu a scris pe undeva ca barbatul nu s-a nascut monogam si nu va fi niciodata. Cine sunt eu sa-l contrazic? Iar un amic de-al meu scria pe un blog ceva de genul: Nu exista monogamie. Religia ne-a pacalit.
Cu respect pentru tine, Snow!
valeria
valeria
2
2


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  pitulicea Vin 9 Aug - 22:20

valeria a scris: .... tentativa eliberarii din constrangerea unei relatii monogame exclusive... sunt competentze pe care barbatii le iau in final.
Atunci ce nevoie mai avem de viata in doi? De ce competenta asta o iau la final? De ce nu o iau de la inceput? Vor libertate? In libertate sa traiasca.
Daca noi stim ....si stim... ca intr-o buna zi se vor simti constransi si se vor elibera de aceasta constrangere, de ce mai acceptam o (scurta) viata in doi?


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 9 Aug - 22:42, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  itina Vin 9 Aug - 22:35

Nu stiu daca ei sunt constienti de la inceput de faptul ca nu pot ramane fideli. Sau, ma rog, or fi si exceptii,si intr-un sens si in celalalt.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Viata in 2 - Pagina 2 Empty Re: Viata in 2

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum