GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa fii bolnav in Romania!

+30
dorina_s
Florin Popa
eledas
Indra
itina
Violoncella
Queensland
veronica_franco
tegeusa
Nicole
Irinna
Melodia
parwous
Nana_Duval
shadow
atat de simplu
oli
Tizona
mrs nobody
seaman65
Demostene
Eleonore
daffy_
HAUU_HAUU
Mr Nobody
kitty
Radu
snow
habibi77
pitulicea
34 participanți

Pagina 42 din 53 Înapoi  1 ... 22 ... 41, 42, 43 ... 47 ... 53  Urmatorul

In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 20:24

Rezumarea primului mesaj :

Un oradean care a trait trei ani cu un bisturiu in corp da in judecata statul roman la Haga

Oradeanul Ionel Nistor, in varsta 54 de ani, a fost operat in anul 2004 pentru o infectie la coloana la o clinica din Cluj, insa dupa operatie a resimtit dureri in zona operata, iar abia dupa trei ani a descoperit cauza, lama unui bisturiu uitata de catre medici. Astfel, a fost nevoit sa aiba o a doua interventie, la Bucuresti, pentru a i se inlatura lama de bisturiu din corp, arata NewsIn.

Prin urmare, oradeanul a depus plangeri impotriva medicului care l-a operat in 2004, Florian Stefan, la Colegiul Medicilor Cluj si la Parchet, cerand despagubiri de 400.000 de euro, insa in instanta dosarul este inca pe rol. Colegiul Medicilor l-a absolvit pe chirurg de orice culpa. Acesta s-a disculpat explicand ca "fragmentul a fost descoperit la distanta de orice structura vitala sau nervoasa si local nu prezenta aspect inflamator".

Din cauza accidentului, oradeanul este nevoit sa poarte un corset de plastic pentru a-i ajuta coloana, nu este apt de munca si traieste dintr-o pensie de handicap. "In tara mea am fost tratat ca un animal, ultima solutie este sa-mi caut drepatea la Curtea Internationala de Justitie de la Haga", a declarat Ionel Nistor.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Mar 9 Mar - 20:31, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Lun 1 Noi - 14:12

Care Antena 1? Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  eledas Mar 2 Noi - 8:16

Scuze pentru antena1. Deschisesem de pe telefon si probabil din cauza unui Pop-up am ramas cu impresie sau ma rog cu ideea de antena1. In rest tot Quatsch mit Soße cel putin din punctul meu de vedere. Autorul sustine citez; "Comisia Europeană și țările membre au ținut (până acum) secrete prețurile negociate cu mamuții industriei farmaceutice Pfizer, Moderna, AstraZeneca sau Johnson&Johnson sfidând normele democratice și transparanța oricărui proces care presupune fonduri publice. "
Deci repet in ceea ce ma priveste pe mine! Poate in Ro. nu, insa la noi s-a stiut mereu cu ce preturi s-au cumparat vaccinurile. De ex. Pfizer la prima transa a costat 14,75 $ Moderna 18$; J&J 8,5$ iar AstraZeneca 2,8€. Totul declarat in mod oficial asa ca autorul articolului ...dezinformeaza total! Creada-l cine o vrea! Mnah! Poate in Ro. nu s-au facut publice preturile dar sa nu arunce totul in oala cu varza. Daca nu stie el (dar stie) nu inseamna ca nu stie nimeni! Ce sa zic sa-si inghita limba? Tot giaba! Sa ...ce sa faca cu dej'tele cu care a scris articolul??? Sa si le vare undeva!
Chiar nu poti (nu ma refer la tine ci la autor) sa faci in mass media niste declaratii asa de nefondate si sa aloci invinuiri neadevarate la comun! De fapt se poate dupa cum am citit pentru ca tot articolul, nu numai ce tine de pret este Quatsch mit Soße! Inclusiv si chestia cu a 3-a doza Pfizer la 12 luni. Pasapoartele noastre verzi sunt valabile 360 de zile de la a 2-a vaccinare. Cred ca am si scris asta candva.
Si uite asa dezinformam... cu succes! Bravo!
P.S. data de 16.11 a fost o dezinformare din partea mea. Inca nu primesc cea de a 3 a doza doar am crezut pentru ca in calendarul de la serviciu era ceva semnalat insa era altceva iar eu am crezut ca ...  ciocanel
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Mar 2 Noi - 8:26

Pe la noi, prin Romania, majoritatea gandesc ca vaccinul e gratuit Very Happy Nu costa nimic.
Nu cred ca la noi s-au facut publice informatiile astea. Din surse oficiale, ma refer.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  eledas Mar 2 Noi - 9:22

Da, vaccinul  este gratuit pentru populatie si se administreaza gratuit insa fiecare Stat a cumparat aceste vaccinuri in mare parte subventionate de CE. De ce crezi ca cine a solocitat, a si primit subventii destul de mari pentru COV.  De ce este scandalul cat casa pentru ca (virgula) Catu a comandat o cantitate enorma de vaccinuri!??
Gata plec!
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  liviaionita Mar 2 Noi - 10:50

In tara asta a mea,unde la spitalul de stat am fost tratata la propriu ca un animal de sacrificiu,iar la distanta de doi ani era sa mi pierd fetita din cauza indolentei medicilor,(7 medici am consultat ,pana am ajuns tot la privat)nimic nu e cum trebuie!In secunda asta mi as lua copilul si as fugi de aici.Corona virus...m am vaccinat,tocmai pentru a nu ajunge pe mana la genul de doctori de care am avut parte.Nu zic ca sunt toti la fel,nu zic ca nu e groaznic sa tratezi acest virus,se munceste pe branci,si unii chiar isi dau interesul pentru pacient.Sunt foarte multe de discutat,si nu imi surade ideea sa le descifrez eu pe toate,spun doar ca ,in cazul meu,sunt dezamagita complet in ceea ce priveste sistemul de sanatate din Romania,si de unii doctori care prefera sa faca experimente pe oameni.(eu sunt unul dintre ei)Cu fetita mea nu am riscat,cand am vazut ca e grav,mi am bagat picioarele in ea de asigurare ,am mers  la privat si am rezolvat).Ieri era un nenea la dr de familie,pozitiv testat,astepta si el pe sala ,fara masca la gura/nas.L a dat asistenta afara,cand l a vazut,pentru ca ea ii facuse testul cu doua zile inainte,iar omul,in loc sa stea sa vada ce e de facut,a luat o din loc .O fosta colega de servici(din Bucuresti) m a sunat sa mi spuna ca au scos o pozitiva si au bagat o in izolare 14 zile.Si a facut saraca acasa teste,toate i au iesit negative.E haos,inconstienta si bataie de joc.
liviaionita
liviaionita
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Mar 2 Noi - 11:06

Pe tema contractelor respective a avut loc si o conferinta de presa (se poate vedea pe Youtube). Deci minciunile de la "Antena 1" au ajuns sa se discute si in Parlamentul European.
Fiecare intelege ce vrea Smile Eu inteleg doar ca unele informatii din contractele respective sunt publice, altele nu. Iar un adevar cunoscut doar pe jumatate, nu e un adevar. 



Da, liviaionita, din pacate e cam multa bataie de joc in spitalele din Romania. Bataie de joc, care ne costa vieti Sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mar 2 Noi - 23:25

Da. N-as vrea sa scriu asta, dar e bataie de joc pentru ca exista nu responsabilitate- responsabilizare. Ia sa fie procese pentru malpraxis in Romania, sa vezi ce frumos s-ar comporta (unii)! Parerea mea este ca acum medicina este supraevaluata- bani multi, rezultate putine. Ba, eu inteleg ca medicii sa fie platiti etc, dar discrepanta (cel putin in Romania) intre salariile medicilor si a celor ce produc ceva in tara asta, e uriasa! Omul da totul pentru sanatate, medicul nu se mai satura de bani, ca are rezultate (medicale) sau nu, il doare-n cot, oricum nu raspunde in fatza nimanui (in timp ce altul se speteste muncind ca sa-si castigea painea de zi cu zi). Da, banul otraveste totul. Si nesimtirea.

Restul e poveste.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  liviaionita Mier 3 Noi - 2:02

In cazul meu de exemplu, am consultat un avocat,pentru c a era sigur caz de malpraxis.Insa trecuse mai mult de sase luni de la operatie,si mi a spus ca s a cam scurs timpul,si chiar daca am castig de cauza,medicul raspunzator va fi cel mult penalizat cu 10% din salariu pe trei luni.Procesul ar fi costat peste 1000 de euro,si ar fi durat ani de zile.O idiotenie,pai eu,sase luni dupa interventie nu mi am putut misca nici globii oculari,si daca scapam cv din mana,acolo ramanea pana ma ajuta cineva.Abia dupa 6 luni ,cand am facut rmn am descoperit jaful de sub incizia exagerat de mare.Am noroc ca nu m au omorat pe masa de operatie. In fine,scopul meu,cand am vrut sa ii dau in judecata era sa cer sa li se interzica sa mai interneze /opereze tumori de unghi pontocerebelos,pentru ca nu au aparatura pt asa cv,si normal ca sunt sortite esecului.Plus ca as fi cedat toti banii din despagubiri avocatului.Deci,cum o dai ,tot omul de rand are de suferit.Statul a decontat pentru operatia mea 20000 de lei.La privat am platit 37000 aici in Romania ,si dupa trei zile urcam si coboram scari.Plus ca au facut treaba fara cusur.Nu era mai simplu sa imi explice si mie acei doctori ca am si optiuni cu sanse mai mari de reusita,care nu necesita radioterapie(pe care nu as recomanda o nimanui),iar statul roman(intr.o Romanie normala) sa mi fi decontat suma respectiva,iar eu sa platesc diferenta?Nu,cand m am dus cu rmn ul prima data la dr care m a casapit,a zis ca e urgenta,si ca daca avea loc in spital ma interna pe loc.Toata viata mi s a scurs prin fata ochilor si am crezut ca sunt pe moarte.Nu era asa....In ciuda marimii tumorii,inca nu imi punea viata in pericol,dar eu m am speriat atat de tare ,incat nu am mai avut taria sa cer si a doua parere.Si drama mea cu sistemul medical continua.
liviaionita
liviaionita
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  dorina_s Mier 3 Noi - 8:44

Este foarte trist sa constati ca neglijenta, nepriceperea si indolenta unor oameni ne costa. Imi pare rau!
dorina_s
dorina_s
5
5


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Mier 3 Noi - 9:56

Offf, Livia. Povestea ta e dureros de trista Sad Nici nu am cuvinte... Si trist e ca povestea asta nu e doar a ta, e si a multor alti romani Sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  liviaionita Mier 3 Noi - 11:08

Foarte adevarat,de cand am patit o eu,am tot citit despre astfel de cazuri,cu unii oameni chiar am luat legatura,sunt o norocoasa in comparatie cu alte persoane operate la stat.Nerv facial sectionat,ar fi un caz cat de cat fericit,fata de ce am auzit ca se intampla in spitalele de copii pe neurochirurgie.Imi povestea o asistenta ca vrea sa se mute ca nu mai suporta atatea decese in randul copiilor operati la caput.
Imediat dupa interventia fetitei mele,nenorocul a facut sa aiba si ea o tumoare la cap,foaaarte mare,i a iesit o buba la gura,care face 5 luni decand o are,si iar am luat o prin clinici/spitale si de stat si private Se pare ca nimeni nu stie cum sa o trateze.Am venit la tara,sa imi mai trag sufletul oleaca,dar ma pregatesc sa o iau de la inceput,nu ma las pana nu o vindecM am dus cu ea la UPU ,ca i se umflase fata toata,si imi facuse temperatura 40,1 si medicul de garda a zis ca ce caut la ei.Sa o duc la psihiatru,sa o lege si sa o tina ametita cu tratamente,ca sa stea sa ii administreze pe perfuzie antibiotic.Dar nu a stiut sa spuna ce infectie are,sau macar sa ma indrume catre alta specialitate.Dadea din cap,ca si cum ar fi zis:,proasta esti,si tipa la mine intruna ca nu aveam ce cauta la ei.
liviaionita
liviaionita
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  liviaionita Mier 3 Noi - 11:22

Sunt inca in soc,nu stiu daca mi oi mai reveni vreodata.De fapt,socul a inceput din clipa cand a venit fetita pe lume...De atunci era sa o pierd,m au tratat ca pe un animal in sala de nasteri.Fata nici nu mai respira cand am nascut o.Am avut o sarcina fara probleme,cu toate analizele la zi,excelente.Incerc sa trec peste depresii,dar fara ajutor este f greu.Acum ca va scriu voua,este pentru mine o forma de incurajare,dar mintea mea e varza.
liviaionita
liviaionita
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mier 3 Noi - 11:30

Cum spuneam, sistemul e supraevaluat. Povestile astea poate ar trebui sa fie facute publice- cu nume, sume de bani si tot tacamul.

Si eu ma gandeam la un moment dat sa dau in judecata, sa ma zbat, sa ma iau de gat cu doctorii... am renuntat... la timp cred. Laughing Oricum, baietii astia au s-o incurce la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu. Eu, din cate stiam, in alte tari medicii au asigurare de malpraxis- e omeneste sa gresesti. Dar cand persisti din greseala in greseala, la un moment dat iti pui (si ti se pune) intrebarea daca nu ti-ai gresit cumva profesia. Ori la noi, poti sa faci ORICE si nu se intampla niciodata nimic, absolut nimic si niciodata. Situatia asta nu poate persista la nesfarsit. Cred. Laughing

Acum, cu sistemul privat, cel putin din experienta personala, parca n-as fi chiar atat de incantat. Ma rog, acum si costurile tratamentelor... se vehiculeaza sume de bani astronomice pentru muritorii de rand, pai cheltui sute de milioane pe la doctori, munca ta de-o viata, ca sa-ti prelungesti viata cu unul... doi... trei ani... cinci ani... chiar nu stiu daca merita... desi viata nu are pret...

Eu inca n-am povestit tot ce-am "patimit" de la doctori (eu si sotia, si altii). Poate-mi da Livia un impuls. Laughing Livia, speranta si credinta in Dumnezeu. El e doctorul suprem.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mier 3 Noi - 11:36

Sotia a fost declarata "moarta" acu' doi-trei ani- medicii ziceau ca mai are de trait doua luni. Si uite ca... daca Dumnezeu i-a mai dat zile, traieste in ciuda tuturor predictiilor.

Stiintifice. Laughing (Sunt fan stiinta! Laughing )
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Joi 4 Noi - 10:06

Si tot despre vaccinuri si despre "stiinta" Smile  De la un om pe care il admir sincer si in care am incredere. Dl. Gheorghe Piperea I love you Un conspirationist si el.

"Hopa, ia uite aici știință:
Șefii de la faizer, marii științifici care se mișcă în viteza științei, au măsluit testele și rapoartele “științifice” ca să fie bine și să pice pe cifre.
Este ne-onestă “știința”, e atât de coruptă birocrația medicală și atât de lipsită de etică elita big pharma în vremea superbelor poțiuni care se păstrează, conform PR-ului SF, la -80 de grade, dar merge la inoculare și la 15 grade și la trei luni de la expirare?
Nuuu. Nu se poate. Opriți lumea, că vreau să ies din țarcul unde eram la al 6 - lea tripăl cisburgher!
https://www.bmj.com/content/375/bmj.n2635
https://www.francesoir.fr/societe-sante/pfizer-gate-ventavia
Citiți, că nu strică, iar Arahat nu a reușit încă să ne bage la zdup pentru delict de opinie: o fraudă de mari proporții, care implică faizer și FDA (Food and Drug Administration, SUA), săvârșită cu ocazia autorizării vakseenului, a fost dezvăluită de mai mulți wistleblowers. Este foarte probabil că o să urmeze niște arestări.
Da, acel ser sigur, eficient, superb, de re-administrat a treia, a patra și a enșpea oară, obligatoriu și la copii sub 5 ani, ba chiar și la gravide, a fost autorizat prin fraudă, cel puțin conform avertizorilor de integritate.
Să tot ai încredere în “știința” și în “medicina” care te suspectează că ești permanent o bombă biologică…
PS Precizez că pregătesc, împreună cu 20 de avocați europeni, o acțiune la CJUE în care o să cer obligarea Autorității Europene a Medicamentului să facă publice studiile clinice și rapoartele științifice care au determinat AEM să autorizeze minunatele seruri, după ce frau van der Leyen, președintele CE, pre-cumpărase 1,8 mld doze. Când CJUE a dispus publicarea rapoartelor “științifice” utilizate de Monsanto pentru prelungirea autorizației erbicidului său cancerigen, Round Up, s-a descoperit că a fost cea mai mare fraudă, cel mai mare gunoi “științific” din istorie. Cel mai abject conflict de interese - chimiștii, biologii și medicii plătiți au scris 53 de rapoarte “științifice” - toate mincinoase, toate cu ținta precisă de a torpila raportul din 2015 al Centrului Internațional al Cancerului din Paris (structură a OMS …), care demonstra riscul cancerigen al Round Up. Tribunalele americane au confirmat, ulterior, raportul francez, obligând Monsanto la miliarde de dolari despăgubiri, pentru că a ucis oameni prin îmbolnăvire de cancer. Cred că treaba cu faizer o să o depășească."
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 42 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 42 din 53 Înapoi  1 ... 22 ... 41, 42, 43 ... 47 ... 53  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum