GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu e vina lui...

5 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Nu e vina lui... - Pagina 2 Empty Nu e vina lui...

Mesaj  veronica_franco Joi 26 Apr - 12:57

Rezumarea primului mesaj :

Valentin pleca la serviciu. Irina il conduse la poarta, sarutandu-l . Urma sa pregateasca baiatul de scoala, cand soneria suna. "Cine poate fi , la 7.30 dimineata?" Deschise poarta, in fata ei statea un batranel. Nu-l cunostea si asta i se citea in privirea mirata...



Daca n-ati inteles despre ce este vorba si cum functioneaza, click aici Arrow [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Smile
veronica_franco
veronica_franco
2
2


Sus In jos


Nu e vina lui... - Pagina 2 Empty Re: Nu e vina lui...

Mesaj  pitulicea Sam 2 Feb - 21:18

Sunt convinsa ca nici tu nu stiai mai multe, deci nici ea nu stie Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Nu e vina lui... - Pagina 2 Empty Re: Nu e vina lui...

Mesaj  Florin2013 Sam 2 Feb - 21:23

Ma intrebam doar daca ti-ai putea folosi imaginatia in folosul lui Dragos. Eu nu cred ca cineva are vreo vina Rolling Eyes
Florin2013
Florin2013
2
2


Sus In jos

Nu e vina lui... - Pagina 2 Empty Re: Nu e vina lui...

Mesaj  pitulicea Sam 2 Feb - 21:27

Nu. In folosul lui Dragos nu pot. confused Ti-am spus cum vad eu lucrurile...
Chiar nu cred in extraterestri care rapesc oameni nevinovati. Alt motiv pentru care nu poti da un telefon "acasa", nu vad, decat asa cum spuneam, daca intri intr-un bucluc. Am prea putina imaginatie Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Nu e vina lui... - Pagina 2 Empty Re: Nu e vina lui...

Mesaj  Florin2013 Sam 2 Feb - 21:37

"ii lasase in bagaje o scrisoare" ,"unii spuneau tot felul de povesti" aveam continuarea, dar m-am razgandit, era prea trista. Ramane asa atunci, el e devina si eu sunt off topic Smile
Florin2013
Florin2013
2
2


Sus In jos

Nu e vina lui... - Pagina 2 Empty Re: Nu e vina lui...

Mesaj  pitulicea Sam 2 Feb - 21:42

Laughing Laughing Nu esti off. Fiecare isi imagineaza ce vrea si ce poate... Dupa cum vezi, sunt singura care l-am gasit pe Dragos vinovat.
Nici macar Irina nu-l considera vinovat.... in final. Laughing La urma urmei, fata de ea a gresit, nu fata de mine. Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Nu e vina lui... - Pagina 2 Empty Re: Nu e vina lui...

Mesaj  RALUCA Joi 4 Iul - 12:31

Valentin pleca la serviciu. Irina il conduse la poarta, sarutandu-l . Urma sa pregateasca baiatul de scoala, cand soneria suna. "Cine poate fi , la 7.30 dimineata?" Deschise poarta, in fata ei statea un batranel. Nu-l cunostea si asta i se citea in privirea mirata...
dar parca fizionomia fetei lui ii spunea totusi ca il stia de undeva sau cel putin ca il vazuse
- Buna ziua doamna Irina, sunt domnul Muresan sotul mamei d-voastra si am venit sa va aduc o veste nu tocmai placuta pentru aceasta ora matinala si daca ma gandesc bine nu este o veste buna ori la care ora v-as aduce-o.
Se fastaci putin , ii dadu buna ziua si in momentul acela parca stia ce veste urma sa afle incat nu mai auzi nimic din ceea ce ii spuse fiind cufundata doar in amintile legate de relatia cu mama ei inainte de a se recasatorii.
        Isi dadea seama cati ani au trecut de cand nu mai luase legatura cu mama ei si pe care o judeca pentru ca a incercat sa-si refaca viata. Nici o clipa nu a uitat de toate momentele frumoase petrecute impreuna  stia ca atunci cand avea o neliniste nimeni pe lumea asta nu o va intelege mai bine decat mama  , stia ca daca o sa-i povesteasca problemele de la servici va gasi o consolare si o vorba de incurajare, singura persoana cu care putea sa rada din orice .
Acuma isi dadea seama ca la toate evenimentele importante din viata ei, mama ei nu era prezenta si nici macar nu a fost suficient de matura incat sa-si dea seama la timp cat de mult ii lipseste.
Ruptura dintre ele era mult prea brusca si asta din cauza copilariei Irinei desi era un om suficient de matur incat sa inteleaga ca orice persoana fie  ea si mama trebuie sa isi refaca viata mai ales ca nu a avut o cazniciei deloc linistita si lipsita de griji.
Ochii i se umpluse de lacrimi , doar atata mai era in stare sa intrebe daca o poate vizita la spital sau oriunde in alta parte.
Domnul Muresan se apropie incet de ea si cu un glas stins ii spusese ,mama ta a murit Irina si m-am gandit ca este de datoria mea sa te anunt ca inmormantarea va avea loc Vineri la ora 13.
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Nu e vina lui... - Pagina 2 Empty Re: Nu e vina lui...

Mesaj  Vizitator Joi 4 Iul - 12:38

Daca Irina a intrerupt relatiile cu mama ei pentru ca aceasta s-a recasatorit, e foarte vinovata. Nu trebuie sa ne condamnam parintii la singuratate, fiecare are dreptul sa aleaga cum sa traiasca, eu cred ca nu avem niciun drept sa ne judecam parintii, buni sau rai, asa cum ni i-a dat Dumnezeu. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Nu e vina lui... - Pagina 2 Empty Re: Nu e vina lui...

Mesaj  RALUCA Joi 4 Iul - 12:44

Ei cred ca am incurcat putin borcanele , dar am citit doar primele randuri si am scris ceea ce mi-a venit in minte . Era "Nu e vina lui". Sper sa nu ma omoare pitu Very Happy 

Poate ca Irina nu era tocmai matura atunci cand a rupt relatiile cu mama ei, sau poate a vrut sa fie doar pentru ea negandindu-se ca dragostea ei nu o imparte cu nimeni ci este o alfel de dragoste pentru actualul ei sot
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Nu e vina lui... - Pagina 2 Empty Re: Nu e vina lui...

Mesaj  veronica_franco Vin 5 Iul - 9:45

e adevarat ca nu "bate" cu titlul dar e frumoasa scrierea ta...si povestea!
acum, ii dau dreptate aellei ca parintii nu trebuie condamnati , in nici o situatie..nici de divort , nici de alte decizii... iar pe irina nu o inteleg ..de ce sa nu vb cu mama ta???? atata amar de vreme??? gresit (din pct meu de vedere)!!
dar remarc cheful tau de scris si imi place stilul!!!

ne rugam de pitu sa ne mei dea teme?!
veronica_franco
veronica_franco
2
2


Sus In jos

Nu e vina lui... - Pagina 2 Empty Re: Nu e vina lui...

Mesaj  RALUCA Vin 5 Iul - 9:55

Multumesc Veronica Smile 

Imi trebuie tare multa vreme pana imi vin ceva idei dara pana la urma imi vin Very Happy . Dar niste teme si pe mine m-ar tenta Razz
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Nu e vina lui... - Pagina 2 Empty Re: Nu e vina lui...

Mesaj  pitulicea Vin 5 Iul - 9:59

Abia azi am reusit sa citesc povestea Ralucai Smile
Intr-adevar, nu se potriveste cu titlul, dar daca tot ai scris-o, am apreciat-o. Ba i-am dat si un verde Smile
Aveti dreptate, nu trebuie sa-i condamnam pe parinti la singuratate si nu trebuie sa le pretindem sa ni se sacrifice o viata intreaga... dar, uneori ne simtim raniti, ne simtim parasiti, luam decizii de moment care nu-s tocmai corecte, apoi timpul trece si amanam sa le corectam. Depinde ce varsta avea Irina, ce relatie avea cu mama ei si ce relatie avusese cu intreaga familie... depinde de momentul in care a aflat despre casatoria mamei cu un "strain". Eu am 40 de ani si accept cu greu (de fapt nu accept Very Happy ) ideea ca mama mea sa se recasatoreasca confused Laughing 

In alta ordine de idei, nu suntem aici sa o judecam pe Irina, ci sa judecam povestea Ralucai. Mie mi-a placut, asa cum e ok 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Nu e vina lui... - Pagina 2 Empty Re: Nu e vina lui...

Mesaj  RALUCA Vin 5 Iul - 10:01

Multumesc Pitu

Promit sa citesc mai bine titlu nu doar prima fraza Wink 
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Nu e vina lui... - Pagina 2 Empty Re: Nu e vina lui...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum