GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre fotografie... putina teorie :)

+3
seaman65
Krissunu
pitulicea
7 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Lun 16 Apr - 9:07

Rezumarea primului mesaj :

Principiul de functionare al aparatului de fotografiat a fost descoperit de pe vremea artistului si inventatorului Leonardo da Vinci, care a aratat ca pentru a proiecta o imagine este suficient un mic orificiu prin care sa treaca lumina. Cu cat este mai mic orificiul, cu atat imaginea este mai clara. Acest aparat simplu, numit 'camera obscura', exista de la inceputul sec. al XVII-lea. Mai mult a durat pana a fost gasit un material fotosensibil pentru a inregistra imaginea respectiva. Aceasta problema a fost rezolvata abia in 1826 cand Joseph Niepce a descoperit ca pentru a produce un bitum sensibil la lumina poate fi folosita clorura de argint.
Pentru a functiona, orice aparat foto, oricat de simplu, trebuie sa aiba urmatoarele parti componente:
Corpul: O cutie perfect opaca in care sta filmul pentru a fi expus.
Obiectivul: Un dispozitiv care focalizeaza razele de lumina pe film
Diafragma: Un dispozitiv care controleaza cata lumina ajunge pe film
Obturatorul: Un dispozitiv care controleaza cat timp este filmul expus la lumina
Vizorul: Un dispozitiv folosit pentru a incadra eficient imaginea care va fi inregistrata pe film.
Sistemul de transport: Un dispozitiv folosit pentru fixarea si transportul filmului.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 6 Noi - 21:29, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  myrk Mier 5 Iun - 12:23

Acu' am uitat ceva- la timpi de expunere lungi, e riscul ca pozele sa iasa neclare. De aia se foloseste trepiedul si declansatorul flexibil, ptr a nu misca aparatul. De-acum va puteti hotari ce sa setati (dati-l pe-auto si-ati scapat) Very Happy !
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  seaman65 Mier 5 Iun - 20:03

Eu unul n-am reusit sa experimentez pe manual decat timpul de expunere, pentru pozele pe timp de noapte.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  myrk Mier 5 Iun - 20:52

Depinde de aparat si de ce vrei sa faci cu el. Pentru un amator, este suficienta si functia auto, mai ales ca importanta este si compozitia, nu numai aspectul tehnic al fotografiei. Pentru cine vrea putin mai mult, se poate juca si cu setarile pe manual, insa trebuie sa inteleaga f bine principiile de baza ale fotografiei. Conteaza f mult si talentul, ochiul de fotograf, am vazut poze mizerabile, atat din punct de vedere tehnic, cat si compozitional, facute de fotografi profesionisti super-dotati din punct de vedere tehnic, asa ca...
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Vin 18 Oct - 22:01

Am citit si rascitit despre distanta focala... cu aparatul foto in mana... pana am priceput Smile
Acum trec la lectia nr. 2....cu profunzimea de camp.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  myrk Vin 18 Oct - 22:14

Pitu... nu mai citi de-astea la orele astea! Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Vin 18 Oct - 22:18

Gata, deja m-am pierdut in profunzime Rolling Eyes 
De fapt, la aparatul meu, nici nu pot umbla la diafragma, doar la timpul de expunere.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Vin 18 Oct - 22:27

myrk a scris:Acu' am uitat ceva- la timpi de expunere lungi, e riscul ca pozele sa iasa neclare.
Am experimentat acum si toate mi-au iesit neclare. Laughing Deci nu-s singura careia ii tremura mana Very Happy

Eu sunt amatoare, dar nu ma multumesc cu functia auto Smile Vreau sa fac EU pozele.
Offf... e asa grea fizica si optica Very Happy Poate ar trebui sa reiau fizica din liceu ca sa pricep mai bine? scratch 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  myrk Vin 18 Oct - 22:30

Profunzime inseamna sa prinzi cat mai multe obiecte clar in poza! Lipsa profunzimii inseamna sa prinzi un obiect clar, iar tot ce-i in jurul obiectului iese neclar! Clar? Laughing Daca vrei profunzime, trebuie sa setezi din aparat timpi de expunere mai lungi, asta insemnand 1/15 (secunde), 1/30, 1/60! Timpi scurti inseamna 1/125, 1/ 250, 1/ 500, 1/ 1000! Numai ca la timpi lungi nu trebuie sa-ti tremure mana, altfel pozele ies neclare!  La 1/30 inca ies bine, daca stai bine cu tremuriciul! Smile Nu trebuie sa citesti nici o fizica, iti explic eu! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Vin 18 Oct - 22:38

Bun. La profunzime am inteles, da' cand e s-o combin cu expunerea, m-am pierdut.
Eu am la aparat "Compensare expunere"... 0,0; 0,3; 0,7; 1,0; 1,3; 1,7; 2,0... cu + si cu -
Daca dau pe compensarea asta, nu "simt" vreo schimbare la profunzime, doar la luminozitate. Cel putin aici in casa, in spatiu mic, nu vad vreo diferenta la claritate.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  myrk Vin 18 Oct - 22:47

Pitu, n-ai ce sa cauti la compensare! Smile Compensarea aia inseamna altceva, adica iti subexpune sau supraexpune poza, adica ti-o face mai luminoasa sau mai intunecata fata de setarea initiala, care este pe zero! Smile Timpul de expunere inseamna altceva! Smile E posibil ca aparatul tau sa nu aiba setari manuale! Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Vin 18 Oct - 22:51

Aaaaa.... deci eu nici nu am asa ceva? rolling on the floor  Pai asa spune, sa nu mai fac experiente fara eprubeta. rolling on the floor 
Bun. Am mai invatat ceva asta seara: ca aparatul meu e mai automat decat as vrea. Very Happy
Ma intorc la Smena Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  myrk Vin 18 Oct - 22:54

Laughing Laughing Laughing Pai Smena ala e complet manual... pana si claritatea o reglezi dupa ureche! Laughing De unde sa stiu eu pe ce botoane apesi? Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Vin 18 Oct - 22:58

Multumesc, myrk. big hug  M-ai ajutat oarecum, desi la aparatul meu mult prea simplist, nici n-ar trebui sa am nevoie de ajutor.... si nici de stiinta Smile Doar sa gasesc tamburusul pe care sa fac click rolling on the floor 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  myrk Vin 18 Oct - 23:11

Laughing Laughing Laughing Vezi ca si tzumburushul ala e cu skepsis: cand apesi pe jumatate, focalizeaza, iar la apasarea completa face poza! Laughing Asa poti focaliza diferite obiecte din cadru, tinand butonul apasat pe jumatate, apoi deplasand obiectivul catre zona dorita si apasand butonul complet! P-asta o stiai? Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  pitulicea Sam 19 Oct - 9:15

Pe asta normal ca o stiam Razz
Asta a fost primul lucru pe care mi l-a spus "iubi" cand mi-a daruit aparatul foto. Mos Craciun  In rest, nu mi-a spus prea multe, da' m-a indemnat sa citesc manualul de utilizare Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre fotografie... putina teorie :) - Pagina 4 Empty Re: Despre fotografie... putina teorie :)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum