GANDURI EFEMERE
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.

Desfiintarea functiei de sef de stat

In jos

Desfiintarea functiei de sef de stat Empty Desfiintarea functiei de sef de stat

Mesaj  pitulicea la data de Joi 18 Feb - 19:34

Fostul ministru al Justitiei, Tudor Chiuariu, a elaborat un proiect de modificare a Constitutiei care prevede nici mai mult, nici mai putin, decit desfiintarea functiei de presedinte al Romaniei.

Ce presupune proiectul lui Chiuariu:
• 1. Desfiintarea functiei de presedinte.
• 2. Limitarea numarului serviciilor secrete la 3.
• 3. Un guvern cu maxim 15 ministere.
• 4. Un Parlament cu maxim 200 de membri si cu doua Camere cu atributii diferite.
• 5. Institutionalizarea opozitiei parlamentare.
• 6. Obligativitatea dezbaterii publice prealabile a actelor legislative si controlul mai strict asupra executivului, prin motiuni si controlul de constitutionalitate al ordonantelor.
• 7. Depolitizarea si reforma justitiei, prin schimbarea modului de numire in functiile de conducere, reforma Consiliului Superior al Magistraturii, interdictia ca organizarea judiciara sa faca obiectul ordonantelor sau ordonantelor de urgenta ale Guvernului, un buget minim alocat justitiei.
• 8. O Curte Constitutionala mai eficienta, mai tanara, mai experimentata, cu garantii sporite de independenta.
• 9. Reforma administrativa: crearea regiunilor, in numar de 12, garantarea functiei publice neutre si profesioniste, separarea clara dintre nivelul functiilor politice si nivelul functiilor publice.
• 10. Reforma morala. Principiul lustratiei, principiu constitutional: ofiterii si colaboratorii fostei Securitati, precum si fostii membri ai PCR care au detinut functii de conducere in partid, nu pot ocupa niciuna dintre functiile reglementate de Constitutie.

Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 22 Mar - 17:31, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Desfiintarea functiei de sef de stat Empty Re: Desfiintarea functiei de sef de stat

Mesaj  snow la data de Joi 18 Feb - 20:49

Asta e bolnav rau. In afara de pct.3,4,5, care sant discutabile, restul le consider elucubratii de frustrat.
snow
snow
6
6

Sus In jos

Desfiintarea functiei de sef de stat Empty Re: Desfiintarea functiei de sef de stat

Mesaj  pitulicea la data de Joi 18 Feb - 20:52

Laughing Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  snow la data de Vin 19 Feb - 18:17

Rectific MR. includ si pct2, scapat din neatentie. Nu am nimic impotriva serviciilor secrete sau a fostei securitati in totalitatea ei. Sa nu uitam ca au fost sectii ale securitatii care numai bine nu au facut tarii, pe toate planurile, stiu foarte bine ce spun, nu am nimic de ascuns si nu ma feresc sa spun ca rude apropiate au lucrat si mai lucreaza in aceste structuri, nu vad ce rusine ar fi in asta, dimpotriva. Cat despre condamnarea comunismului, aici ai dreptate, discutia este lunga si are multe aspecte. Din start tin sa precizez ca respect parerea fiecaruia asupra acestei probleme si solicit acelasi lucru. Stiu din experienta ca provoaca multe patimi, unii atingand extreme dincolo de limita bunului simt.
snow
snow
6
6

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Vin 19 Mar - 4:10

Un proiect de bun simt dar fara sanse de-a fi adoptat.

Daca punctul 10 s-ar aproba, cam 90% din actualii politicieni si directori de agentii nu si-ar mai avea locul.
pct 9 de acord - de ce sa trimiti la Bucuresti niste bani pe care nu-i revezi in buget , nu poti sa-i gestionezi...doar ii dai si nu ti se aloca echivalentul sumei.
pct 7 de acord - nu conteaza din ce partid esti...ai calcat gresit in mod repetat si grav, trafic de influenta, mita etc sa platesti. Daca esti functionar public la fel sa platesti pentru greseli din venitul tau nu din bugetul la care cotizam toti. De ce sa functioneze justitia pentru unii ... " alo..sunt de la partidul x am un protejat vezi cum rezolvati problema sa iasa bine" si un amarat fara relatii sa ia asta maxim ca in reclama.
Anonymous
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Desfiintarea functiei de sef de stat Empty Suntem un popor balnav

Mesaj  Forever_08 la data de Mier 11 Aug - 10:09

Nimic nu se va schimba in bine in aceasta tara blestemata. De-a lungul istoriei milenare natia aceasta a fost mereu ba la cheremul boierilor, ba al comunistilor, acum e la cheremul patronilor de mucava. Cel mai de temut dusman al acestui popor a fost si va fi intotdeauna proprii conducatori. Parca strainii s-au purtat mai omeneste cu noi. Ai nostri se cred buricul pamantului! Cat timp munca adevarata nu va fi platita la valoarea corespunzatoare, nu vom scapa de saracie. De ce ar trebui ca un manager sa primeasca un salariu cu care s-ar putea plati 100 de oameni care produc plus valoare? De ce un procuroriu sa aiba o pensie de 150 milioane lei vechi? Ca sa platim taxe colosale? De ce gardienii de la puscarii sa aiba salarii de peste 1000 euro, cand de fapt ei pazesc gainarii tarii, adevaratii hoti umbland in libertate si razandu-ne in nas? De ce la nici 20 de milioane de plebei sa avem atatia parlamentari cand SUA la o pupulatie de peste 10 ori mai mare au mai putini ca noi? De ce ? De ce? Pentru ca suntem prosti! Prosti, prosti, dar multi! Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Forever_08
Forever_08
1
1

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Mier 11 Aug - 10:12

Bravo ok Foarte frumos spus... foarte frumos gandit. Sunt de acord cu tine.
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Demostene la data de Mar 25 Ian - 8:34

Chiar daca e interesanta propunerea de lege a dlui Chiuariu mi se pare depasita.
O asemenea lege ar fi trebuit aplicata in anii '90 cand a inceput lupta pentru functiile din partidele politice si totodata au inceput sa apara milionarii de "carton" ai Romaniei. IN 1990 a fost un pct. 8 al Proclamatiei de la Timisoara care nu a fost acceptat, darmite o lege a lustratiei dupa 20 ani credeti ca va mai fi aplicata? Cine stie prin ce sertar zace propunerea asta de lege. Doar n-o sa voteze parlamentarii nostri o lege care sa le taie privilegiile. In rest sunt cu totul de acord cu ce s-a scris aici. Mai grav mi se pare faptul ca nu gasim o solutie pentru starea de fapt in care se afla Romania in acest moment.
Demostene
Demostene
3
3

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Mar 22 Mar - 17:30

Si daca n-a fost aplicata in '90, sa nu se mai aplice niciodata? Chiar daca ar aduce schimbari in bine?
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  seaman65 la data de Mier 18 Mai - 10:58

Parlamentarii (ar trebui sa-i pun in ghilimele, pentru ca sunt glume, nu parlamentari) n-o sa voteze niciodata nimic bun pentru oameni, sunt prea interesati sa-i voteze lor legile care-i intereseaza personal.
Atata timp cat clasa politica este dintre cei cu bani, va reprezenta interesele celor cu bani.
Chiar daca sun mai saraci, cei cu bani vor avea grija sa-si primeasca partea si sa lei inchida gurile. Cate exemple avem in tara... si cate mai sunt si afara (din nou va trimit la cartea lui Palast, pana si primul ministru britanic face de astea).
Visam cai verzi pe pereti, de schimbat nu se va schimba nimic, singurul lucru pe care-l putem face este sa ne ascundem in anonimat si sa ne descurcam cum putem fara sa atragem atentia, ca pe urma sacalii vor si ei partea lor.
Io unu' ma mut in China. Very Happy
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  Mr Nobody la data de Mier 18 Mai - 11:06

Gresit!
Populatia organizata are drept de initiativa legislativa. Si cate nu s-ar putea face!
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4

Sus In jos

Mesaj  seaman65 la data de Mier 18 Mai - 12:24

Repet, la cate furaciuni se fac peste tot,eu unul am pierdut speranta ca va fi vreodata bine la noi. Ce putem face ramane la nivelul de "vrem, deci jumatate din treaba-i rezolvata". Cealalta jumatate nu depinde de noi, oricat ne-ar placea sa credem.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  Mr Nobody la data de Mier 18 Mai - 13:12

Totusi, te inseli!
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4

Sus In jos

Mesaj  seaman65 la data de Mier 18 Mai - 19:20

Baga o adresa de e-mail si-ti trimit cartea lui Palast. Citeste-o si spune-mi dupa aceea ca votul meu conteaza.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Sam 27 Iul - 15:18

s-a vazut ce tare conteaza votul nostru la referendumul din iulie 2012 Sad 
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum