GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fructele maniei

4 participanți

In jos

Fructele maniei Empty Fructele maniei

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Lun 27 Feb - 18:58

Am spus astazi ca deschid topicul si ma tin de cuvant. Mi-am permis sa imprumut titlul binecunoscutului roman de John Steinbeck, pentru a face o introducere mai lina spre ceea ce urmeaza sa scriu.

Cu totii experimentam, in decursul ...vietii vroiam sa scriu, insa mi se pare mai corect sa rectific si sa spun ,,al unei zile" stari de anxietate, enervare, suparare sau chiar manie. Sa faca parte asta dintre tarele omului modern, niste pietre de moara pe care ,,ni le agata" de gat stresul cotidian, ritmul infernal caruia trebuie sa ii dam mereu vama si societatea moderna, vorba lui nenea Iancu,,cu moral si printipuri, dar carevasazica ca nu le are"?

Sa fie si temperamentul fiecaruia? Cu siguranta ca si de asta e vorba, insa parca din ce in ce mai des oamenii izbucnesc necontrolat. Nu discut acum de iesiri violente, vreau doar sa va intreb, care sunt la voi treptele starilor negative? enervare-suparare-manie? sau altfel?

La mine supararea e ceva grav, care ma tine mai mult decat o stare de iritare, sa zicem, data de faptul ca mi s-a dus un fir la ciorap sau ca imprimanta iar ,,rontzaie" hartia.

E starea de durata, care ma afecteaza cel mai mult, si care adesea imi rupe sufletul. Prietenii mei stiu ca nu spun aproape niciodata ,,m-am suparat pe tine". Pentru ca e definitiv.

Iar de enervat, well, nu mi s-a mai intamplat de anul trecut, de cand cineva din viata mea a jucat dublu, ,,pasand" discutiile noastre private unei terte persoane. Atunci as fi fost in stare sa ucid cu sange rece Very Happy

Insa no, is scorpie. Sau scorpion. Tradarea ma scoate din minti. La voi cum e?

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

Fructele maniei Empty Re: Fructele maniei

Mesaj  mrs nobody Lun 27 Feb - 20:48

cred ca ar mai fi o treapta, iritarea, senzatia aceea nesuferita pe care o ai atunci cand doresti sa te odihnesti si in incapere se roteste, fara stare, o singura musca
desi cred ca supararea nu poate interveni progresiv, dar este o treapta, aceea in care te simti o treapta calcata in picioare, cu sau fara pres
oamenii izbucnesc mai des in atacuri de manie, de irascibilitate, le e din ce in ce mai greu sa se controleze, ba, uneori, nici nu doresc asa ceva
cumva, a devenit la moda etalarea intregului repertoriu in decursul unei singure conversatii, si aceea intr-un loc public
poate pentru ca presiunea la care sunt supusi pare prea mare, si nu toti reusesc sa ii faca fata cu succes, zilele au, totusi, 24 de ore, si atat de multe lucruri de facut
iar uneori mi se pare o stare intretinuta artificial, un moft, caci maturii sunt nervosi, iar a se copilari li se pare o infamie
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Fructele maniei Empty Re: Fructele maniei

Mesaj  shadow Mier 7 Mar - 11:58

'' ...24 de ore, si atat de multe lucruri de facut. ''

Mrs , ziua are 24 de ore , cu totii stim - ceea ce uitam des este ca 6-7-8 ore sunt pentru somn Rolling Eyes ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Fructele maniei Empty Re: Fructele maniei

Mesaj  imunteanu88 Lun 16 Apr - 18:16

cuvantul suparare nu prea imi este cunoscut Very Happy ma supar foarte foarte rar si de obicei nu prea bag in seama persoanele rau intentionate cu potential ridicat de a-mi strica buna dispozitie. ma pricep de minune la a evita conflictele de orice natura. probabil are sa vina si ziua cand nu o sa mai pot evita un eventual conflict... nu stiu cum voi reactiona Smile

imunteanu88
1
1


Sus In jos

Fructele maniei Empty Re: Fructele maniei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum