GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

+40
raichu
Mihaela Bambina
liviaionita
dorina_s
mario368
sharekhan
Ravian
itina
sharp00714
myrk
East17
mariana m
AlexIulia
Athena
aristeu
pauletz
Sibel16
bicflo
Violoncella
shadow
atat de simplu
RALUCA
mercur
BlackDiamond
Vasile Ascunziseanu
Obi-Wan Kenobi
parwous
habibi77
Amrita
Queensland
seaman65
soryn
Nana_Duval
elis27
mrs nobody
floreac
oli
tegeusa
pitulicea
no.body
44 participanți

Pagina 48 din 54 Înapoi  1 ... 25 ... 47, 48, 49 ... 54  Urmatorul

In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  no.body Mar 21 Feb - 9:20

Rezumarea primului mesaj :

Pentru ca imi plac foarte mult jocurile de inteligenta, testele de inteligenta, etc., m-am gandit sa infiintez acest topic. Sunt sigur ca nu ma veti lasa singur aici...



Se dau urmatoarele cifre si grupuri de cifre:

? 953 13(18)5(16)(21)93 93987
(18)(15)939(16) (14)(21)(18)(20)(14)9 59(18)1(12)1(16)

Aflati codul si dati-mi raspunsul codat.
Ia sa va vad Very Happy !
no.body
no.body
4
4


gergelyerzsebet apreciază acest mesaj

Sus In jos


Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Florin Popa Mier 28 Sept - 19:21

Ok, in cazul asta propune-le celor care au postat problema pe net
http://www.telegraph.co.uk/education/2016/04/22/this-maths-problem-has-thousands-of-people-baffled-can-you-work/
Asta e adresa
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Joi 6 Oct - 21:55

Si uite-asa ne-a dat Florin link-ul de unde a copiat rezolvarea Laughing

Inca o problema de logica, de data asta mult mai simpla Evil


Un bunic, un tată şi doi fii au plecat la vânătoare şi fiecare a împuşcat o raţă. Câte raţe au dus acasă?
2.
3.
4.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  myrk Joi 6 Oct - 22:15

3: bunicul una, tatal una si cei doi fii aceeasi rata! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Florin Popa Vin 7 Oct - 6:38

Rezolvarea n-am copiat-o de acolo, am dat-o de la mine. Link-ul l-am gasit dupa aceea. Dar cum ti-am mai spus, n-am cum s-o demonstrez. Cum iti place mereu sa ai ultimul cuvant, fie cum zici tu si ramai in continuare la convingerea ta. Eu sunt cu constiinta curata (de data asta).

2. una bunicul si una tatal. copiii nu impusca rate Laughing
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Vin 7 Oct - 7:17

3. Unul din fii era tatal. Deci, bunicul are un fiu, iar fiul are si el un fiu. Avem 2 fii, dar 3 persoane. Clar? Laughing

Asta in cazul in care tatal era fiul bunicului. Laughing Poate nu exista vreun grad de rudenie intre ei. In acest caz, fiecare-i cu treaba lui, cu rata lui... adica. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  myrk Vin 7 Oct - 9:36

Ni se spune de fii, nu de copii. Wink Daca bunicul ar avea 70 de ani, tatal 45 si fiii 25, n-ar putea sa impuste rate? Ma rog, fiii sunt mai lipsiti de experienta: au ciuruit biata ratusca. Laughing Rationamentul Simplei e mai ingenios. Eu simplific lucrurile... ca de obicei. Laughing Desigur, mergand pe aceasta idee, ar fi fost posibil ca cei trei (sau patru sau cati ar fi fost) sa impuste doar o rata. Laughing Trebuia subliniat in formulare: cate o rata. Wink
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Florin Popa Vin 7 Oct - 9:47

Se poate sa nu fi dus niciuna Laughing
Le-au pregatit pe loc si le-au mancat. Laughing Fiecare, rata lui Laughing
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  myrk Vin 7 Oct - 9:55

Laughing Da. Dar daca au impuscat doua, unul ramane flamand. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 7 Oct - 13:46

M-ati innebunit cu logica si cu ratele voastre Very Happy  
Si cum lucrurile simple sunt totdeauna cele mai bune, simpla a simplificat lucrurile si a dat raspunsul corect: 3  clown


P.S. Cine n-are o femeie la casa, sa-si cumpere. Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Vin 7 Oct - 13:50

Laughing Cine ma cumpara si cati bani im da? Nu-s materialista. No
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 7 Oct - 13:51

Eu zic sa inventezi o problema de logica pe tema asta... si sa vedem care din barbatii nostri ii gasesc solutia (pretul) Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Florin Popa Vin 7 Oct - 13:54

Eu sunt de acord cu propunerea pitulicei Laughing
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Vin 7 Oct - 13:56

Deci, exista o femeie care cere bani, desi nu are nevoie. Cica. Daca i se dau bani, nu-i refuza, daca nu i se dau... ii cere. Intrebare: cu ce se ocupa femeia? Laughing

In timpul liber... mi-a venit mai tarziu ideea.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Florin Popa Vin 7 Oct - 13:59

vanzatoare Laughing
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Vin 7 Oct - 14:00

Astept detalii. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 48 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 48 din 54 Înapoi  1 ... 25 ... 47, 48, 49 ... 54  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum