GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Binele sau adevarul?

+3
mrs nobody
tegeusa
fata_cu_sosete_de_diamant
7 participanți

In jos

Binele sau adevarul? Empty Binele sau adevarul?

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Mar 7 Feb - 12:24

Nu de mult, cineva m-a intrebat ce as alege intr-o situatie: Binele sau Adevarul? Am raspuns aproape fara sa ma gandesc: Binele. De aici s-a iscat o discutie polemica si filozofica - daca Binele poate exista in absenta Adevarului, daca tradarea Adevarului facuta in numele Binelui este scuzabila, daca Binele este cel care invinge intotdeauna sau Adevarul trebuie sa stea la baza tuturor optiunilor noastre si daca este asa nu ar trebui sa sacrificam Binele in numele Adevarului, pentru un Bine ulterior...Si nu a reprezentat decat o parte modesta din argumentatie.

Recunosc ca acea seara mi-a intors, vorba cantecului, "metafizicul pe dos". Persoana respectiva mi-a spus ca 90 % dintre persoanele intrebate au raspuns ca mine, ca aleg Binele. Dar pentru ca tot atunci mi-a trecut si cheful de filozofie pentru mult timp si m-am bucurat ca am o fire mai pamanteana, as vrea sa va intreb la randul meu: Daca ar trebui, ce ati alege: Binele sau Adevarul? Si desigur ca mi-ar placea si cateva argumente spiritual provocatoare. Smile

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

Binele sau adevarul? Empty Re: Binele sau adevarul?

Mesaj  tegeusa Mar 7 Feb - 13:18

eu as alege Adevarul. este Bine sa bei 20 de beri, dar cati o pot face cu Adevarat? lasand gluma deoparte (in masura in care se poate), alegerea Binelui mi se pare o alegere prea usoara. Binele meu poate insemna raul altcuiva, pe cand nu la fel este cu Adevarul
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Binele sau adevarul? Empty Re: Binele sau adevarul?

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Mar 7 Feb - 13:21

Nu te contrazic, te intreb numai: pleci de la premisa ca binele e relativ, (difera da la individ la individ), si adevarul e unul singur?

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

Binele sau adevarul? Empty Re: Binele sau adevarul?

Mesaj  tegeusa Mar 7 Feb - 13:23

poate sa fie binele altfel decat relativ?
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Binele sau adevarul? Empty Re: Binele sau adevarul?

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Mar 7 Feb - 13:30

Dragul meu, traim sub imperiul sfintei relativitati... Smile normalitatea de exemplu, e una dintre cele mai relative notiuni, ca si frumusetea ("the true beauty lies in the eyes of the beholder") Smile....eu am vrut numai sa inteleg care e algortimul tau de gandire, ca sa iti pot replica in cunostinta de cauza...

si ca sa revenim, cati dintre noi ar fi de acord sa sacrifice binele cuiva drag de amorul artei, I mean pentru un adevar care nu trebuie nimanui? ce e adevarul, btw? e ceva rece, care ti se releva pur si simplu, e vecin cu absolutul? nu cumva il construim tot dupa mintile si suma experientelor avute pana la un anume punct al vietilor noastre? si desi doare, nu cumva e tot relativ?

cati pot afirma ca au gasit adevarul absolut?

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

Binele sau adevarul? Empty Re: Binele sau adevarul?

Mesaj  mrs nobody Mar 7 Feb - 20:11

inca imi amintesc de vremea cand as fi raspuns ca Adevarul este cel ales, dar pentru un motiv atat de simplu
credeam ca Adevarul iese intotdeauna la iveala si ca minciuna are picioare scurte
asa am fost crescuta, sa spun Adevarul, dar daca tu te crezi stapan al adevarului tau, atunci cred ca esti si al binelui
si depinde cu ce alegi, cu sufletul sau cu mintea
uneori adevarul pare a fi o alegere atat de sadica, incat inclin sa cred ca daca il spui este ca si cand ai fi premeditat raul
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Binele sau adevarul? Empty Re: Binele sau adevarul?

Mesaj  pitulicea Mar 7 Feb - 21:18

Nu-s genul care face alegeri "teoretice". Uneri poate as alege adevarul, alteori as alege binele.
Adevarule e relativ.....binele la fel. Nu am o regula, pentru ca nici binele nici adevarul nu e absolut, ca sa ma bazez pe certitudini in alegerea mea.
Trebuie discutat fiecare caz in parte. Sa mi se dea un caz! Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Binele sau adevarul? Empty Re: Binele sau adevarul?

Mesaj  dall Sam 11 Feb - 21:06

Pe Ion il manca in talpa. Se descaltat si incepe sa se scarpine.
Vecinul Gheorghe il vede si intraba.
-Ce faci?
-Inlocuiesc adevarul cu binele .
-Cum asa ? Intreaba mirat Gheorghe.
-Simplu...este foarte adevarat ca ma mananca in talpa, dar asa de bine ma simt cand ma scarpin... Very Happy
dall
dall
4
4


Sus In jos

Binele sau adevarul? Empty Re: Binele sau adevarul?

Mesaj  pitulicea Dum 12 Feb - 10:36

dar asa de bine ma simt cand ma scarpin...
Adevarat.... cand te scarpini, simiti o stare de bine, de usurare. Dar poate, atunci cand te descalti, binele asta nu face bine si celor din jur Smile Poate iti miros ciorapii Very Happy Poate pentru unii nu e o imagine tocmai placuta sa-i vada altuia ciorapii sau picioarele goale (degetele de la picioare, in special cele ale barbatilor, mi se bar grozav de dizgratioase) Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Binele sau adevarul? Empty Re: Binele sau adevarul?

Mesaj  dall Dum 12 Feb - 10:41

pitu...eu sunt vecinul Gheorghe Laughing cel cu intrebarile Laughing Razz
dall
dall
4
4


Sus In jos

Binele sau adevarul? Empty Re: Binele sau adevarul?

Mesaj  pitulicea Dum 12 Feb - 10:53

Credeam ca mi-ai dat exemplul pe care l-am cerut Razz D'aia m-am bagat si eu in vorba.
Voiam doar sa subliniez ca binele nu e chiar atat de "bine" pe cat ar putea parea, chiar si intr-o problema simpla, cum e cea a lui Ion Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Binele sau adevarul? Empty Re: Binele sau adevarul?

Mesaj  dall Dum 12 Feb - 12:10


Daca as incerca sa pun ordine in lucruri si sa fac lumina nu stiu ce as alege.Traim intr-o lume unde totul e relativ si putin amestecat,iar daca incerci sa separi albul de negru,binele de rau,adevarul de minciuna, cred ca o faci subiectiv. Alegem in functie de interesul nostru. N-am fost nascuti sa avem puterea de-a alege binele si adevarul pentru restul.Restul e restul si atat...dar daca restul intra in zona noastra de interes atunci se poate. Alegem sa ne fie noua bine si nu celor din jur ,iar adevarul absolout cine il detine ?? Chiar dacă toti în jur fac acelasi lucru, nu înseamnă că acel lucru e bun si e drept. De asta spun ca, fiecare alege in functie de situatie si de ce interese are la un moment dat.
dall
dall
4
4


Sus In jos

Binele sau adevarul? Empty Re: Binele sau adevarul?

Mesaj  pitulicea Dum 12 Feb - 12:16

Sunt de acord cu asta Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Binele sau adevarul? Empty Re: Binele sau adevarul?

Mesaj  JeSsYkA Mier 15 Feb - 16:50

Nu pot sa le despart. Ele se leaga. Asadar, aleg pe amandoua. In diferite situatii, ''binele' ia forma de ''adevar'', si invers....
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

Binele sau adevarul? Empty Re: Binele sau adevarul?

Mesaj  ionutz72 Mier 15 Feb - 18:16

orice adevar aduce un bine ...mai devreme sau mai tarziu...aleg adevarul Smile
ionutz72
ionutz72
4
4


Sus In jos

Binele sau adevarul? Empty Re: Binele sau adevarul?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum