GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Destinul unei fete...

+8
Florin2013
shadow
elis27
Melodia
Queensland
Obi-Wan Kenobi
veronica_franco
pitulicea
12 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Destinul unei fete...

Mesaj  pitulicea Joi 12 Ian - 19:57

Rezumarea primului mesaj :

Destin

Ea este o tanara nascuta intr-un orasel sarac si lipsit de orice perspective. Isi incheie cu brio studiile la liceul din micul orasel si disperata ca parintii nu o pot ajuta prea mult, iar slujbele din oras sunt putine si prost platite, hotaraste sa…………




Daca n-ati inteles despre ce este vorba si cum functioneaza, click aici Arrow [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Smile


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Dum 18 Mar - 20:10, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  shadow Sam 17 Mar - 18:55

Destin

Ea este o tanara nascuta intr-un orasel sarac si lipsit de orice perspective. Isi incheie cu brio studiile la liceul din micul orasel si disperata ca parintii nu o pot ajuta prea mult, iar slujbele din oras sunt putine si prost platite, hotaraste sa-si incerce norocul plecand din tzara .
Cand isi serbase majoratul la inceputul clasei a XII-a, prietenul de atunci venise cu inca un amic , Cristian, un barbat la aproape 30 de ani , un tip oarecare - cat tinuse petrecerea abia daca schimbasera cateva vorbe dar ii lasase totusi o impresie buna si la plecare facusera schimb de ID-uri .

Timpul a trecut repede , ultima relatie s-a dovedit inca un esec - cei doi baieti din viatza ei voiau acelasi lucru : sex si sa-i fie centrul atentiei , de ea, de dorintele ei nu i-a pasat niciunuia - n-a cerut mult , doar sa fie iubita , pretuita ca persoana nu ca un obiect … nu a avut acest noroc .

Paintii , tatal un alcoolic , mama napadita de grijile casei cu inca doi copii pe cap nu o puteau ajuta prea mult …
Cu Cristian nu s-a mai intalnit de atunci , dar tinusera legatura prin mess , apoi telefon …lucra in Spania ,stia ca a fost intr-o relatie terminata prost … devenisera prieteni , fiecare-si gasise in celalat un confident , cunostea despre el mai mult decat despre oricare din fostii prieteni : ce-i place sa manance , muzica care o asculta , cum isi petrece timpul liber , ce asteptari are de la viatza … ii devenise drag , capatase incredere iar atunci cand i-a spus ca n-are nici un viitor acasa si el a chemat-o in Spania a acceptat imediat .

Abia acum , dupa ce a iesit din tzara linistindu-se dupa emotiile trecerii prin vama , a inceput sa-si puna intrebari : unde se duce ?... nu cunoaste pe nimeni afara de el …este femeie , daca totul este o minciuna si va fi la discretia lui ?...cine este el de fapt ?... il cunoaste cu adevarat sau este o plasmuire a dorintelor sale ? …bani de intors acasa nici vorba , el i-a platit si biletul dus …
Un sambure de frica i se cuibarise in inima si nu-i dadea pace pe cand autocarul alerga in noapte ducand-o spre necunoscut ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  Melodia Dum 18 Mar - 18:16

foarte frumos!
imi place ideea unui astfel de topic...va regasesc pe fiecare dintre voi si ma bucura ca sunteti asa cum mi-am imaginat...talentati si creativi!
ok
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  veronica_franco Lun 19 Mar - 11:24

si totusi...nu termina nimeni povestirea?!!!!
frumos ati scris cu totii...mi-a placut sa va citesc!
veronica_franco
veronica_franco
2
2


Sus In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  pitulicea Lun 19 Mar - 11:40

Toti ati scris frumos...pe toti mi-a facut placere sa va citesc, insa unii iar au "deformat" topicul.
Era vorba de o povestire, cu inceput, cuprins si incheiere...nu de un roman foileton. Daca va ceream ceva lung, faceati ceva scurt. Daca trebuie sa faceti scurt...o lungiti la nesfarsit. Mereu sunteti "Giga contra" Very Happy

Daca vreti sa scrieti un roman foileton, de ce nu va deschideti propriul topic si fiecare postare sa fie un "episod"? confused Vreti sa fiti creativi, nu va opreste nimeni. Dar faceti-o de la inceput pana la sfarsit, nu modificati ce a creat altul. Inteleg sa ai o idee si sa o pui in practica. Nu inteleg sa modifici ideile altora, dupa cum vor muschii tai si mai apoi, tot tu sa te arati suparat, ca nu ai destula libertate de exprimare.
Nu ma refer la unul dintre voi, ci la toti in general. E un fenomen care-si pune amprenta pe multi dintre voi.

Aceasta era ideea mea, chiar daca nu e foarte originala (sigur n-am inventat-o eu). Daca vreti sa va folositi de ea, voi fi incantata sa va citesc. Daca nu... sunteti liberi sa va deschideti un topic al vostru, in care, pe cuvant de onoare ca n-o sa fac eu regulile Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  Queensland Lun 19 Mar - 14:58

Ok, pentru ca nu-mi place sa raman datoare, iata continuarea povestioarei mele (voi ati vrut-o):
A inceput sa-i duca dorul noapte de noapte, sa planga infundat in perna, dorindu-si din toata inima sa nu-l fi indepartat. Totul ar fi fost cu adevarat perfect, fericirea ei ar fi fost completa daca l-ar fi avut acum pe Marian langa ea...
S-a gandit sa-l sune... Cu ce drept, insa?! Chiar ea fusese cea care ii spusese s-o uite si sa-si urmeze propriul drum... Il va suna ea, cu siguranta ! Hmmm... dar era ea, oare pregatita sa primeasca o veste de genul ''Flavia, cat ma bucur sa te aud ! Da, mie si sotiei mele, ne-ar place sa venim in vizita. Stii, cred ca ati putea fi prietene, atat de mult semanati.''. Oare, cum ar reactiona? Si aproape in acelasi moment, simti o durere ca o lovitura de cutit! NU, NU SE POATE CA MARIAN S-O FI UITAT ASA REPEDE! ''MARIAN E NUMAI AL MEU!'' Aproape ca se sperie de sunetul ascutit al propriului tipat! ''Cred ca-mi pierd mintile... Cand mai reusesc sa adorm in ritmul asta?! Off, si azi e o zi de cosmar la serviciu...''.
S-a trezit mai obosita decat fusese la culcare. Capul ii pleznea de durere iar ochii... Cand se privi in oglinda, zari o fata tumefiata, cu niste ochi pe care cu greu reusea sa-i deschida... Si simtea ca si cum ar fi avut nisip in ei. ''Doamne, sunt nebuna deja, cine ma vede acum pe strada, pana la serviciu, ma ocoleste, trece pe partea cealalta a drumului, cu o privire de compasiune... Ce-am ajuns?! Am chiar si fire albe ! La nici 30 de ani?? Flavia, ce vrei sa faci? Incotro se indreapta viata ta??''. Intrebari chinuitoare, fara vreun raspuns... Sau cu un raspuns pe care ea il alunga mereu din suflet...
Incerca o timida restaurare a chipului ei atat de ravasit de nesomn si de plans, insfaca in graba o felie de paine unsa inca de aseara cu pateu, inmuind-o cu o gura de ceai rece (''bleah, oare cine ma pune sa mananc?'') si intr-o fuga se imbraca si iesi pe scara blocului, mereu cu ochii pe ceas. (''of, iar intarzii, sper sa nu ma certe si azi''). Astepta liftul, batand nerabdatoare din picioare pentru ca cineva il retinea la etajele inferioare. ''Lasati liftul sa urce!''. Simti nevoia sa adauge si o injuratura, dar realiza ca nu era la ea acasa, nimeni n-ar intelege-o, asa ca unde e farmecul?! Poate, doar asa, ca o refulare...
Cand aproape smulse usa liftului oprit in fata ei si se repezi inauntru, cealalta persoana care dorea sa iasa n-a mai avut timp sa se dea la o parte, asa ca Flavia se trezi cazand peste tanarul din lift. Abia cand amandoi si-au revenit putin din soc, realiza ca ii curgea sange din nas atat de tare, incat nici nu mai vedea bine... Incerca sa se ridice, dar se simtea suspect de ametita. Chiar in momentul in care ar fi cazut din nou, simti niste brate puternice luand-o pe sus si iesind cu ea din lift. La raspunsul ''Care e apartamentul tau?'' i-a aratat printr-un simplu gest, fara macar sa realizeze ca i se adresase in limba ei materna.''Acum chiar ca nu mai ajung la serviciu... Am sfeclit-o! Dar, oare cine e necunoscutul care ma duce in brate, de parca as fi un fulg?!''
Ajunsa, din nou, de unde plecase nu cu mult timp in urma, se simti deodata in siguranta. Tanarul o ajuta sa-si spele fata de sangele inchegat, sustinand-o cu un brat protector. Cand, in sfarsit, Flavia reusi sa zareasca printre stropii de apa de pe fata, scoase un strigat care ii sperie pe amandoi...
-Marian??? Tu, aici??? fu tot ce reusi sa ingaime... Si in clipa urmatoare, se prabusi la podea, cu tot ajutorul tanarului de a o sustine.
-Dragostea mea, Flavia, revino-ti, te implor ! Doamne, ar fi trebuit sa te anunt, totusi... Si incepu s-o loveasca usor peste obraji, incercand s-o aduca in simtiri.
Incet, Flavia isi revenea. Stranse puternic pleoapele, incercand sa realizeze daca e un vis sau chiar e realitate.
-Ciupeste-ma... La privirea lui intrebatoare, nu putu decat sa repete, strigand:Te rog, ciupeste-ma!
-Flavia, ce e cu tine? Sunt eu, Marian...
-Da, te vad, dar vreau sa ma conving ca nu e doar o plasmuire a imaginatiei mele... Tu esti chiar aici, suspina Flavia in secunda urmatoare. Ai tu vreo idee cat mi-ai lipsit? Si nu-mi veni acum cu ''tu ai vrut sa ne despartim''. Stiu ca te-am indepartat, dar m-am gandit ca nu am dreptul sa-ti cer sa ma astepti pana nu-stiu-cand... Insa n-am reusit sa te scot din suflet, dragostea mea !
-Ingerul meu, zau daca mai conteaza ceva din toata existenta mea de dupa tine! Sunt aici si e tot ce conteaza, si am sa raman cu tine pentru tot restul vietii sau pentru atat timp cat si tu ma vei vrea...
Lacrimi le inunda fata celor doi, se priveau temator, neindraznind sa se atinga inca, dar departarea si dorul le-a izbucnit deodata in piepturi si s-au aruncat amandoi intr-o imbratisare tandra, plina de iubire, vulcanica si lunga cat eternitatea...
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  elis27 Lun 19 Mar - 16:18

ok Stiu ca repet cuvintele altora dar ,ce pot spune decat ...FRUMOS!
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  Queensland Lun 19 Mar - 16:38

Multumesc mult, elis27 Pup you flower
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  Melodia Lun 19 Mar - 18:58

ok Queen si un verde cu pupici!
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  Queensland Lun 19 Mar - 19:06

Pupici si pentru tine si multumesc frumos, Melo ! Acum astept cu nerabdare si continuarea ta Wink
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  elis27 Lun 19 Mar - 19:17

Hai melo scrie si tu ,de vot stiu ca nu-ti pasa dar macar de noi ca stam in suspans Very Happy
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  Melodia Lun 19 Mar - 19:18

''-Dupa ce era sa ma ranesti...fugi de la locul faptei?Ii zambea si avea cel mai luminos zambet pe care il vazuse...semana cu un actor...cu un zeu...cu o pictura.
-Permite-mi sa ma prezint.Ma numesc Andrei,...si Vladescu...dar Andrei.
-Imi cer scuze pentru abordarea cam abrupta,continua el,insa semeni izbitor cu sora mea mai mica,pe care as vrea din suflet sa o vad alergand asa cum o faci tu...
-Ea,...ea,...nu mai este?intreba ea fiindu-i frica de raspunsul pe care il va primi.
-O?!...ba da..chiar ai putea sa o cunosti...cred ca i-ar face mare placere sa te intalneasca;locuim la 2 pasi de aici.Trebuie sa-ti spun ca sora mea,Gloria,este tintuita intr-un scaun cu rotile...de aceea spun ca i-ar prinde bine sa cunoasca pe cineva de varsta ei...Ce zici?
-Chiar nu stiu ce sa zic...e nepotrivit...insa...
-E alegerea ta!Nu vreau sa fiu prea insistent.
Fara sa-si dea seama ,mergea alaturi de el,fara sa-si fi dat consimtamantul.
-Chiar aici locuim-spuse el si deschise poarta unei case micute dar cochete cu ferestre ample si usi masive si inalte si cu o gradinita ireal de frumoasa.
-Ei?-ce spui? intri la o cafea?
-Daca tot am ajuns aici...intru-chiar si pe ea o mira curajul cu care rostise aceste cuvinte...dar fire nevazute o trageau spre casa de poveste la a carei poarta se afla.
Asemanarea cu Gloria,era intr-adevar socanta...fata o primi cu un zambet larg,de parca o cunostea de cand lumea.Astfel afla ca fusese victima unui accident nefericit in copilarie,ca traia impreuna cu fratele ei Andrei care era un "mare regizor"dupa cum se lauda ea dezvelindu-si dintisorii in zambete fericite.
Din acea seara,cele 2 au ramas nedespartite..In fiecare seara aveau seri de lectura,iar Andrei le asculta fascinat si incantat.
Propunerea lui de a ii da un rol intr-una din piesele lui,o lasa fara cuvinte...dar accepta avand permanent senzatia ca viseaza...si ca in vis,totul e posibil si permis.
Repeta in fiecare zi la teatru,in fiecare seara cu Gloria,perfectionandu-se pe zi ce trecea.
Premiera fu un mare succes...provinciala noastra cucerind publicul cu inocenta,frumusetea si talentul innascut.
Si astfel s-a nascut o stea!Destinul fetei noastre nu a fost iubirea,asa cum pana si ea ajunsese sa creada...ci succesul."
-
the end-
Sper ca m-am incadrat in topic,daca nu,...stergeti sau mutati postarea.Promisesem ca voi continua ..si am facut-o atat cat am putut de scurt~!
Lectura placuta! Wink

Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  shadow Lun 19 Mar - 19:22

A ciupit-o sau au sarit direct la imbratzisare ? Razz ... flower Queen ,frumos sfarsit , sincer ma asteptam la unul nu prea fericit pentru Flavia Rolling Eyes


Pitu , putina clementza , nu pot scrie o poveste inceputa atat de vag in cateva randuri - adica pot , dar sigur n-are farmec Smile ...mie , recunosc ca mi-a luat ceva timp sa compun frazele acelea iar continuarea nu va venim prea repede ...doar nu se inchide topicul ? scratch
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  elis27 Lun 19 Mar - 19:27

Melo ok si asta salut aa,era sa uit si-un verde Smile
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  shadow Lun 19 Mar - 19:34

Ai facut sa se nasca o stea Smile ... flower pentru creativitate Mel ! ok
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  pitulicea Lun 14 Mai - 21:10

Cu paharul de vin in mana, am luat o pauza si mi-am propus sa citesc ultimele voastre postari. Fiind mai lungi, n-am reusit sa le citesc pana acum.

Bravo, Queen. ok Frumoasa povestea ta. Mi-a placut cum ai scris si mi-a placut ca ai gasit un final fericit pentru Flavia Smile Macar in povesti sa fie asa Wink Verde cu felicitari Cool
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Destinul unei fete... - Pagina 2 Empty Re: Destinul unei fete...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum