GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Legalizarea drogurilor si a prostitutiei

In jos

Legalizarea drogurilor si a prostitutiei Empty Legalizarea drogurilor si a prostitutiei

Mesaj  Andi Dum 14 Feb - 9:56

Credeti ca Landa (O !) va ramane o tara singulara in comunitaste (!) din punct de vedere al legalizarii drogurilor (nu vreau sa le zic pe nume) ?  Eu cred ca nu, pentru ca o exceptie confirma regula. Problema mare este sanatatea si virtutea. In schimb turismul s-ar lansa spectaculos si bugetul ar fi rapid marit iar agricultura, cu marele potential...Postam aici la subiectul legalizarii drogurilor ? Si a prostitutiei... cea mai veche meserie din lume? Quo vadis ?

Andi
2
2

Sus In jos

Legalizarea drogurilor si a prostitutiei Empty Re: Legalizarea drogurilor si a prostitutiei

Mesaj  pitulicea Dum 14 Feb - 10:01

Parerea mea despre legalizarea prostitutiei... stati sa fac un copy/paste ca o mai postasem pe un forum Very Happy

Eu una, sunt de acord cu legalizarea prostitutiei. Daca tot se practica, macar sa se evite riscurile .... acesta fiind doar unul dintre aspecte :green Sa aiba fetele condicuta cu analizele la zi, sa fie curate, sanatoase... sa-ti fie mai mare dragul sa le "iubesti" Laughing
Si de ce sa tremure saracele fete pe trotuar, de frig, cand pot sa stea frumos la caldurica sa-si astepte clientii? La urma urmei, e oricum o meserie grea... de ce sa nu aiba si ele, fetele, un trai decent? :green
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Legalizarea drogurilor si a prostitutiei Empty Re: Legalizarea drogurilor si a prostitutiei

Mesaj  Radu Mier 24 Feb - 14:44

Si eu sunt de acord cu legalizarea prostitutiei. Avand in vedere ca oricum are loc, de ce sa nu o legalizam? Macar ar aduce contributii la Bugetul de Stat.
Radu
Radu
5
5

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 18:44

Cu privire la legalizarea prostitutiei, am opinat si-am fost de acord.
Insa, cu legalizarea drogurilor, n-as putea fi niciodata de acord. Drogurile creeaza dependenta. Ba mai mult, o supradoza, te poate ucide. E ca si cum am legaliza crima, sau omuciderea.
Cu prostitutia, treaba e mult mai simpla. Alegi azi sa te prostituezi? Ok... o faci. Maine vrei sa renunti?... OK... o faci. Dar cu drogurile, cati vor putea renunta "maine"? Poate multi vor fi suficient de puternici sa renunte, sau, suficient de puternici incat sa nu cada prada tentatiei. Dar cati copii, macar din teribilism, nu vor ajunge sa le consume? Eu una, n-as vrea sa am un copil dependent de droguri... care sa-mi spuna: "mama, dar nu fac nimic ilegal!" Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  daffy_ Lun 14 Feb - 17:37

sincer sa fiu...nu ca ar conta foarte mult dar etnobotanicele creaza dependenta de 10 ori mai repede decat heroina si de 20 de ori mai repede decat cocaina...
oricum nu conteaza ...drogurile"usoare" nu lasa portite de scapare cum se mai intampla in cazul cocainei sau heroinei. Rolling Eyes
eh...

cat despre prostitutie cred ca trebuie un cadru legal sub care sa se desfasoare aceasta activitate intr-un mmod sigur si care genereaza venit la bugetul de stat Rolling Eyes
daffy_
daffy_
4
4

Sus In jos

Mesaj  Mr Nobody Joi 17 Feb - 11:43

Cata grija pentru buget! Daca ar fi, singurul motiv pentru care as fi de acord cu legalizarea prostitutiei ar fi acela al...disparitiei pestilor, intermediarilor. Mi se pare nefiresc sa castige cel mai mult plasatorii, care nu fac...nimic! Iar ca venit la bugetul de stat...chiar asa s-a ajuns, sa fie sustinut cu....?
Drogurile... impotriva!
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4

Sus In jos

Mesaj  fotohobby Sam 19 Feb - 18:30

In Olanda din cate stiu eu, exista stabilimente special amenajate, cu personal medical calificat si numai in incinta acestora consumul de droguri este legal. Singura diferenta intre legalizare si starea actuala ar fi preturile prafurilor sau ierbii si profiturile distribuitorilor - mult mai mici in cazul unui consum legal de droguri. In rest, personalitati dependente exista si vor exista, consum exista si acum si se pare ca destul de raspandit. In tarile asiatice nici macar pedeapsa cu moartea nu ii descurajeaza pe cei care vand si pe cei care consuma.

fotohobby
5
5

Sus In jos

Mesaj  fotohobby Sam 19 Feb - 18:41

In ceea ce priveste legalizarea prostitutiei, in ziua de azi nu mai poti spune ca aceasta ar duce la sex sigur pentru clienti, nu mai e ca pe vremea cad sifilisul, blenoragia si herpesul genital erau singurele de care se puteau teme clientul si prostituata. Pentru ca mai exista o boala a carei prezenta poate fi depistata doar dupa 3-6 luni de la contractarea infectiei: HIV.

De fapt, modalitati de practicare "legala" a prostitutiei in Romania s-au si gasit, asa numitele centre de masaj sau wellness center-uri. Unde din cate am auzit se practica si prostitutia feminina si cea masculina, ultima cautata de femei care vin special din strainatate pentru a se "trata" cu flacaii din aceste centre. Ma indoiesc ca legalizarea prostitutiei ar elimina intermediarii. Vor exista mereu fete si femei care vor dori la un moment dat sa castige bani cu trupul fara sa le apara in "istoria" profesionala ca s-au ocupat cu asa ceva. Si acestea vor fi o prada sigura pentru pesti si in conditiile unei prostitutii legalizate. As fi de acord, cu precizarea ca un "barbat serios" (sau care se respecta) nu merge la prostituate ci prefera o amanta: macar are exclusivitatea gratiilor ei pana nu se plictiseste de ea... Laughing

fotohobby
5
5

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum