GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

La gratar

+9
Melodia
Nicole
mielusica
seaman65
Nana_Duval
Violoncella
atat de simplu
pitulicea
shadow
13 participanți

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

In jos

La gratar - Pagina 6 Empty La gratar

Mesaj  shadow Joi 28 Iul - 20:21

Rezumarea primului mesaj :

M-am gandit la un topic despre diversele preparate , pe care le facem si cu care mai apoi ne delectam simturile in iesirile noastre la iarba verde.
Cred ca fiecare avem mici secrete in modul de a face un gratar , daca ni le impartasim , tot secrete raman , intr-un spatiu ceva mai larg , nu ? Laughing
Pentru o mai buna exemplificare merg si ceva poze Very Happy
shadow
shadow
6
6


Sus In jos


La gratar - Pagina 6 Empty Re: La gratar

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 26 Oct - 21:15

ceafa de porc suculenta la gratar , cu cartofi umpluti si ardei umpluti cu branza la gratar

Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

La gratar - Pagina 6 Empty Re: La gratar

Mesaj  Radu Vin 29 Mar - 13:57

Am gasit pe un blog culinar o reteta a unui mix de condimente. Era denumit "Condiment Gyros", dar eu l-am incercat si cu vita, porc si pui si merge de minune.

Ingrediente:
- 1 lingura rasa boia dulce
- 1 lingura fulgi ceapa uscata; eu am folosit ceapa pudra, dar nu o lingura plina. Putin mai mult de jumatate de lingura.
- 1 lingurita rasa piper negru macinat
- 1 lingurita oregano uscat
- 1 lingurita maghiran uscat
- 1/2 lingurita rozmarin uscat
- 1/2 lingurita usturoi granulat
- o priza de chimion; eu am folosit chimen maruntit, chiar daca este o alta aroma decat cea a chimionului. O sa incerc si cu chimion.

Condimentele se amesteca si se maruntesc in masina de cafea pana devin mai fine.

Rezultatul a fost peste asteptari Smile .

Radu
Radu
5
5


Sus In jos

La gratar - Pagina 6 Empty Re: La gratar

Mesaj  pitulicea Vin 29 Mar - 14:28

O sa incerc si eu Smile
Eu nu prea folosesc chimionul. Nu-mi place gustul lui, dar poate in amestec merge Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 6 Empty Re: La gratar

Mesaj  shadow Vin 29 Mar - 14:39

Pacatosilor ! Evil

Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 6 Empty Re: La gratar

Mesaj  atat de simplu Vin 29 Mar - 14:42

Pai de ce,Shadow?Tu nu folosesti buruieni din astea? Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 6 Empty Re: La gratar

Mesaj  shadow Vin 29 Mar - 14:45

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]... remarca mea e din ''Lupul moralist '' sau '' Catelul si dulaul '' Evil ... Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 6 Empty Re: La gratar

Mesaj  Radu Vin 29 Mar - 14:56

Pitu, nici eu nu sunt mare fan al chimionului, de aceea am folosit chimen. Chimionul este putin mai amar.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

La gratar - Pagina 6 Empty Re: La gratar

Mesaj  shadow Vin 29 Mar - 18:02

Dincolo de gluma , cand vine vorba de condimente pentru friptura eu sunt extrem de rezervat : piper din belsug , eventual vin daca fac baitz, usturoi , ardei iute , ceva verdeturi ( patrunjel , tarhon )
Nu folosesc pentru gratar condimente la plic in fel de fel de amestecuri dubioase , fie ele pentru vita, pui , porc, peste , etc ... prefer sa stiu ce pun ... cand sunt in ''deplasare'' ma conformez la reteta gazdei fiindca nu am incotro Very Happy ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 6 Empty Re: La gratar

Mesaj  pitulicea Vin 29 Mar - 19:22

Eu mai fac incercari uneori, mai ales in bucatarie, cu toate ca-s destul de conservatoare de felul meu Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 6 Empty Re: La gratar

Mesaj  Vizitator Mar 2 Apr - 14:22

Mi-a placut filmuletul si vi-l postez si voua. Daca e in afara topicului, poate fi sters. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

La gratar - Pagina 6 Empty Re: La gratar

Mesaj  seaman65 Mier 3 Apr - 18:02

Il vazusem si eu, mi s-a parut haios, insa nu ma vad facand asa ceva.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 6 Empty Re: La gratar

Mesaj  Vizitator Dum 28 Iul - 10:55

Am pregatit pestele pentru gratar. La noi se mananca mult peste si va povestesc cum se prepara: dupa ce am curatat pestele si l-am spalat bine, se cresteaza cu cutitul la distanta de 1 cm, se sareaza dupa gust si se lasa cam 1/2 ora ca sarea sa extraga apa, se scurge si se unge cu ulei de masline sau de floarea soarelui. Se aseaza pe gratar, avand la indemana un "pompier" (o sticla de plastic cu dopul gaurit, Laughing ), jarul il incercam tinand mana la 10 cm deasupra jarului - s-o putem tine 10 secunde, daca nu stropim cu apa, si lasam pestele sa se rumeneasca frumos si sa se dezlipeasca singur de pe gratar, apoi il intoarcem pe cealalta parte. Langa peste, coacem cateva rosii, le curatam de pielita si la dam prin razatoare, pisam cativa catei de usturoi pe care-i adaugam in sosul de rosii, adaugam cimbru si busuioc tocat marunt si facem si-o mamaliguta mai tare, o lasam sa se raceasca, taiem felii de 2 cm grosime si le frigem pe gratar. 
Pofta buna !
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

La gratar - Pagina 6 Empty Re: La gratar

Mesaj  pitulicea Dum 28 Iul - 12:03

Nu ma dau in vant dupa pestele la gratar, dar imi place cum ai descris reteta Laughing 
Rosiile coapte cu usturoi sunt un deliciu. chow time 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 6 Empty Re: La gratar

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum