GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

+21
Lorenne
deea24
seaman65
shadow
Irinna
Melodia
Tizona
Violoncella
dominik
Nana_Duval
zexe
bursuc
atat de simplu
fotohobby
mrs nobody
HAUU_HAUU
snow
Radu
habibi77
kitty
pitulicea
25 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 19:01

Imi place sa cred ca fiecare dintre noi a citit cel putin o carte. Pentru multi dintre noi cititul a fost si este o placere, in timp ce pentru altii a fost doar o obligatie dictata de o bibliografie scolara.
Am deschis acest topic, pentru a afla care au fost cartile ce v-au placut si v-au impresionat de-a lungul timpului. Cand esti un cititor impatimit, e greu sa vorbesti despre o singura carte, sau sa alegi o singura carte preferata dintre atatea capodopere, asa ca, v-am scutit de efortul inutil si atat de dificil de a face o clasificare. Smile
E mai simplu sa vorbim despre cartile care ne-au placut, decat despre “cea mai buna carte citita” study Ma refer aici la cele mai frumoase carti citite.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 15 Noi - 20:25, editata de 3 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty “La rascruce de vanturi” de Emily Bronte

Mesaj  pitulicea Joi 11 Feb - 8:58

Una din cartile care mi-au imfrumusetat copilaria a fost “La rascruce de vanturi” de Emily Bronte. La vremea aceea, cand am citit-o pentru prima data, am fost profund impresionata de iubirea puternica si statornica pe care Heathcliff i-a purtat-o Catherinei, chiar si dupa moartea acesteia. O iubire, asa cum ne-am dori fiecare, dar cum numai in cartile cele mai frumoase o intalnesti. Am recitit cartea de vreo trei ori, la intervale de timp de cativa ani si de fiecare data mi-a facut placere s-o citesc, chiar daca nu mai era senzatia aceea de asteptare si de suspans pe care o ai cand citesti o carte pentru prima data, pentru ca stii deja care e finalul si ioncotro se indreapta evenimentele.
Pentru mine, a fost una din cele mai frumoase carti de dragoste…. iar Heathcliff unul din personajele pe care le-am iubit (un personaj foarte bine conturat).
I love you


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 15 Noi - 20:49, editata de 2 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty Dama cu camelii -Alexandre Dumas-fiul

Mesaj  kitty Joi 11 Feb - 9:11

Una din cartile citite si care mi-a venit prima in minte este Dama cu camelii -Alexandre Dumas-fiul , o poveste tulburatoare de iubire ....

O alta carte care imi vine in minte e Căutătorul de diamante - o captivantă poveste de iubire de Bernardo Guimaraes (autorul cartii Sclava Isaura- pe care de asemenea am citit-o cu mult inainte sa apara filmul....si care m-a impresionat cand am citit-o). Si eu le-am citit cu multa vreme in urma .... dar daca imi vin in minte ......asta denota faptul ca au ramas in inima mea ...pe langa multe altele....
kitty
kitty
4
4


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Joi 11 Feb - 9:17

Am citit si eu "Dama cu camelii"... demult, in copilarie. A fost intr-adevar frumoasa. Dar nu mi-a ramas in suflet... si n-am recitit-o de atunci. Oricum, urmeaza sa o recitesc, doar am luat la rand toate cartile din biblioteca... citite sau necitite Smile


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Sam 3 Feb - 19:20, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty Codul lui Da Vinci

Mesaj  habibi77 Dum 21 Feb - 18:49

Dan Brawn , "Codul lui Da Vinci " , cartea mi-a placut mai mult decat filmul, consider ca regizorul n-a avut nici pic de viziune. Cartea vorbeste despre eforturile bisericii de a ascunde documente care prezinta viata lui Isus intr-o alta lumina.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Radu Mar 23 Feb - 20:53

Carti ce m-au impresionat: Detasamentul Ulmanka, de lt-col Gratian Opris (daca va pasioneaza genul o sa va placa cu siguranta); Pe frontul de vest nimic nou, de Erich Maria Remarque; Shogun, de James Clavell
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty Un veac de singuratate

Mesaj  pitulicea Mar 23 Feb - 21:46

O carte care mi s-a parut senzationala este “Un veac de singuratate” a lui Garcia Marquez. Superba si pe drept cuvant considerata o capodopera. Am citit-o de vreo 3 ori si de fiecare data m-a fascinat de parca as fi citit-o pentru prima oara. Cine n-a citit-o, sa puna mana s-o citeasca… O recomand cu caldura. ok


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 15 Noi - 20:30, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty Octavian Paler: "Viata pe un peron".

Mesaj  habibi77 Sam 20 Mar - 14:59

Octavian Paler: "Viata pe un peron"....este singura carte in care m-am confundat cu personajul Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty MARIA WALEWSKA Octave Aubri

Mesaj  snow Dum 11 Apr - 21:49

MARIA WALEWSKA - Octave Aubri
O lectura mai veche, o carte excelenta.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty Femeia nisipurilor de Kobo Abe.

Mesaj  pitulicea Vin 21 Mai - 18:40

Femeia nisipurilor de Kobo Abe.
O carte pe care-o recomand cu caldura. Un roman senzational. Povestea unui om prins intr-o groapa de nisip impreuna cu o femeie. Daca povestea in sine nu va va impresiona, finalul cartii o va face cu siguranta. Smile
Cartea, a avut si o ecranizare si din cate-mi amintesc, a luat ceva premii pe la Festivalul de la Cannes prin anii '60. Sper sa dau intr-o zi de film, mai ales dupa ce am citit cartea.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 15 Noi - 20:32, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  HAUU_HAUU Mar 24 Aug - 15:14

recunosc cu umilinta Razz ca nu am mai citit nimic in ultima vreme ..

am citit aproape toate cartile lui Dan Brown - aviz habibi Razz - si pot spune, intr-adevar mi-au placut ..
HAUU_HAUU
HAUU_HAUU
2
2


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty Mandrie si prejudecata

Mesaj  mrs nobody Mar 24 Aug - 15:28

cartea mea favorita..Mandrie si prejudecata Smile
l-am citit si pe dan brown..Codul lui davinci mi-a placut mult, dar fortareata digitala mi s-a parut..pur comerciala ca scop
ultima aparitie, putin prea trasa de par Very Happy
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty Mario Vargas Llosa - Matusa Julia si condeierul

Mesaj  fotohobby Joi 14 Oct - 19:47

Ce as reciti oricand cu mare placere: Mario Vargas Llosa - Matusa Julia si condeierul

fotohobby
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  atat de simplu Joi 14 Oct - 20:26

pitulicea a scris:O carte care mi s-a parut senzationala este “Un veac de singuratate” a lui Garcia Marquez.
Si mie mi-a placut.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty dragostea in vremea holerei

Mesaj  mrs nobody Joi 14 Oct - 22:57

mie "dragostea in vremea holerei" mi-a placut mai mult, ca imi plac povestile de dragoste, mai ales cele care sfideaza barierele sociale sau de orice fel si care rezista presiunii timpului
dar "un veac.." este o carte mai completa, cu imagini atat de fascinante incat nu poti sa nu le vezi cum iau nastere sub ochii tai femei transformate in fluturi galbeni sau ..alte minunatii
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum