GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre-al nostru presedinte....

+20
Pingu
mielusica
Obi-Wan Kenobi
wind30s
dincadenisa
tegeusa
TISENIE
habibi77
shadow
teardrop
Radu
antonyo121982
JeSsYkA
Tizona
Mr Nobody
seaman65
daffy_
HAUU_HAUU
snow
pitulicea
24 participanți

Pagina 4 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  pitulicea Joi 5 Aug - 16:58

Rezumarea primului mesaj :

Basescu, la spital din cauza unui betisor de urechi
Intrebat despre motivul consultatiei sale la ORL, la Spitalul Militar Central din Bucuresti, presedintele a spus ca marti a inotat, asa cum face in fiecare dimineata, iar dupa aceasta a vrut sa isi curete urechile si si-a bagat invers un betisor cu vata.
"Vorbeam la telefon cu unul dintre ministri si mi-am bagat invers betisorul", a spus Basescu


Cu totii suntem supusi greselii Very Happy chiar si Base! Auzi la el... si-a bagat invers betisorul. Vai de urechile lui!
Pacat ca n-avea un cutit in mana...in timp ce vorbea la telefon cu ministrul respectiv Evil Sa se scobeasca cu el prin timpane Very Happy


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 18 Mar - 15:50, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  TISENIE Sam 7 Ian - 10:42

Eu sunt neutru,dar anul acesta voi avea drept de vot aici pt ca am acum si cetatenia romana!Nu voi putea vota pro sau contra Basescu pt ca acesta nu mai poate candida!Dar sigur nu voi vota cu Ponta sau Crin Antonescu,dintr-un motiv simplu!astia sunt atat de fara scrupule dupa ciolanul puterii incat nu mai au doctrina ,nu mai au nici tata nici mana in politica/Nu poate exista real o combinatie intre social democrati si liberali pt ca sunt doctrine antagonice.Antunci nu mai sunt social-democrati cei din partidul lui Ponta.Deci mint cu nerusinare ,candse mai dau social-ldemocrati!Si daca mint chiar de la inceput fara rusine de ce sa ii votez!?De fat sunt remorca liberala.Cat despre liberali..astia nu sunt liberali,pt ca Basescu aplica in Romania o doctrina de dreapta bazata pe doctrina liberala!Iar faptul ca zic case unesc pt a scapa de basescu la alegerile viitoae e cea mao nesimtita minciuna:Basescu nu mai are drept de a candida inca odata si ca atare scapam de el si fara mangnifica contributie a lui Poanta si Crin Antonescu!Da ce zic acesti 2 mari politiceni de dambovita?..zic ca romanii sunt destul de prosti si ca ei pot sa-si bata joc de inteligenta rommanilor si sa ii minta direct ca romanii vor inghiti!nuzic nimic de boc pt ca si cu asta se vede bine ce este!Eu cred ca este nevoie sa apara un nou partid de centru stanga in Romania si sa scapam simultan si de PSD si de PNL si de PDL!De PRMamscapat!
TISENIE
TISENIE
2
2


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  shadow Mar 10 Ian - 18:57

TISENIE a scris:Eu sunt neutru,....

...si eu sunt Rasputin Laughing ...nu mi se pare echidistanta pozitia ta in ce priveste puterea si opozitia , tot ai inclinat balantza intr-o parte ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  tegeusa Mar 10 Ian - 19:38

TISENIE a scris:Eu cred ca este nevoie sa apara un nou partid de centru stanga in Romania si sa scapam simultan si de PSD si de PNL si de PDL!De PRMamscapat!

nu inteleg, abia ai primit cetatenia si deja cunosti politica tarii, deja te identifici cu romanii? cam lung nasul lui Pinochio...
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty toate se sparg in capul lui base

Mesaj  dincadenisa Mier 18 Ian - 22:50

Din 8 in 8 ani se incearca sa se faca cate o noua "revolutie", in urma cu 8 ani era in mare voga Revolutia portocalie, condusa de actualul presedinte Traian Basescu in tandem,ce-i drept cu Tariceanu. Asistam cu totii la Alianta D.A. in care la vremea respectiva arata, poate ca fiind singura sau unica sansa de a scapa de un domn care se credea a fi de neclintit si de neatins -Adrian Nastase. Ca un tanar ce doreste cu tot dinadinsul ceva nou, ceva mai bun, am crezut ca schimbarea este cel mai palpabil lucru. A urmat ce stim cu totii, 2 ani de coabitare Basescu-Tariceanu si 2 ani de coabitare pe sub masa Tariceanu-Geoana. Pretul celor doua coabitari a crescut de la una la alta: promisiuni salarii si pensii mai mari incarcate de supraevaluarea capacitatii economice a Romaniei, despre a carei economie se spunea ca "duduie". Pretul a urcat si mai sus in 2009 cand ceeace nu credeam vreodata cu putinta, nici in visele cele mai neplacute s-a intamplat coabitarea Basescu-Geoana. S-a dovedit de scurta durata aceasta ultima "meschinarie",iar dupa realegerea presedintelui s-a instalat criza, taieri salariale, concediere masiva de bugetari, imprumuturi la FMI, conditii puse de FMI, angajamente si reforme. Toate fara a consulta societatea civila, guvernul a jucat dupa notele "cantate" de FMI. Rezultatele: Romania intr-o Europa in care "sufla" criza are o crestere economica de invidiat chiar si de marile economii(Germania,Franta), dar si umplerea spre refuz a paharului rabdarii noastre a celor multi, pahar peste care a dat odata cu demiterea lui Raed Arafat .

dincadenisa


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  shadow Mier 18 Ian - 22:58

Laughing Abia ai ''calcat'' pe forum si fugutza la politica ? lol!
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  wind30s Mier 18 Ian - 23:06

Smile Eu n-as pune mare pret pe statistici, mai cu seama in ziua de azi. De vreo cateva luni incoace, am facut ceea ce nu facusem cu anii : am urmarit in paralel 4 posturi tv de limbi diferite, basca ce mai auzeam la radio ori citeam pe net. Concluzia ? In ce priveste Criza, declaratiile din Plai/ale lui Popeye, au fost cele mai "sugubete", a facut (si poate face) exact ce facuse Berlusca, cand, in plina criza si cu Peninsula la marginea rapei, declara ca italienii au tot ce le trebuie, e tutto ok, ba mai fac si ecomonii substantiale. Sanchi ! Parerea mea, asumata, e ca guvernul si mai ales presedintele, sunt necajiti tare la cap. Zambesc parsiv si-si tot incordeaza muschii, insa daca-i "dezbraci", nu raman decat niste haimanale.

wind30s
2
2


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Tot ce se intampla cred ca ne influenteaza viata

Mesaj  dincadenisa Mier 18 Ian - 23:19

Nu vorbesc numai de politica ,vorbesc de prezent, cred ca actiunile prezente ne influenteaza viitorul. Cred ca oamenii au dreptate, este randul lor sa spuna lucrurilor pe nume, pentru a-i "trezi" pe cei ce ne influenteaza Viitorul din amorteala in care i-a bagat FMI-ul.

dincadenisa


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  wind30s Mier 18 Ian - 23:27

Vad ca esti optimista, in felul tau, complimenti ! Sper, de dragul generatiei tale (si nu numai), ca ceva sa se schimbe. Pana atunci, iti/va tin pumnii Smile

wind30s
2
2


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Despre al nostru presedinte

Mesaj  habibi77 Joi 19 Ian - 11:09

Azi am primit un mail interesant, vreau sa-l cititi si voi.

Scrisoare deschisă către preşedintele Traian Băsescu
C.T.Popescu

Domnule Băsescu, te-am privit şi voi continua să te privesc cu statornică scârbă. Însă, dincolo de scârba mea, un concurs de împrejurări care conţine prostia unora, ticăloşia altora şi indiferenţa celor mai mulţi a făcut să devii preşedinte al ţării mele. Nu m-am aşteptat nicio clipă ca, ajuns în această demnitate, să poţi deveni altceva decât eşti, dar am vrut să sper că măcar vei încerca să pari. Mă felicit că nu am investit prea mult în această speranţă. Ex nihilo nihil. Dispreţul pe care ţi-l port e lesne de argumentat: reprezinţi suma a tot ce are mai detestabil poporul român. Fără a avea măcar una din însuşirile admirabile ale acestui popor.

Vreme de şase ani am trăit o neîncetată stupoare, colorată când şi când cu indignări sterile ori revărsări gastrice provocate de conduita ta.
Vreme de şase ani, mulţi dintre noi am încetat să fim doar cetăţeni ai acestei ţări şi am devenit victime ale tulburărilor tale de personalitate, ale crizelor tale de nervi, ale sevrajelor tale, ale revărsărilor tale de ură, ale ticăloşiei tale, ale incompetenţei tale.
Nu ştiu dacă în istoria modernă există şef de stat care să fi insultat atât de mulţi dintre propriii cetăţeni, cu atâta nesimţită uşurinţă. Observi că nu folosesc pluralul politeţii. Pentru că tu însuţi, în dialogul cu ceilalţi, ai răul obicei de a nu-l folosi. Şi voi refuza să îl folosesc doar formal, demonstrativ, numai pentru a vădi că sunt mai bine crescut decât tine.

Vremea convenţiilor şi demonstraţiilor de tipul acesta a trecut. Am privit cu îngrijorare, în aceşti şase ani, obsesia ta maladivă pentru puterea absolută. Au fost concetăţeni de ai mei care au crezut că poate ţi se cuvine, că poate, atunci când o vei avea, vei face din ea instrumentul schimbării în bine al ţării.
Se înşelau. Ai folosit puterea doar pentru a revărsa urâţenia dinlăuntru-ţi asupra noastră, a tuturor. Iar ţara e astăzi mai schimonosită ca niciodată. Sărăcită, desfigurată, doar un contur înlăuntrul căruia cei mai mulţi sunt prinşi ca într-o capcană, prizonieri ai unui rău destin. Precum în cel mai întunecat fanariotism, ai folosit demnităţile publice ori resursele statului pentru a-ţi căftăni apropiaţii, pe cei care ţi se închinau cu ipocrită smerenie, într-un detestabil qui pro quo. Astfel au ajuns cele mai multe demnităţi ale statului să fie ocupate de incompetenţi, imbecili şi neamuri proaste, personaje lipsite de orice merit, dar cu prea-plin de obedienţă faţă de tine, despotul. Şi când ţara e rânduită după legea aceasta, nu e de mirare că astăzi am ajuns la această mizerie, promiscuitate şi decădere a instituţiilor.

Ţi-ai făcut din minciună un crez politic. Şi unii găsesc asta scuzabil. Peste cei care au îndrăznit să spună altfel decât crezi tu că se cuvine spus ai revărsat diluvii de ură. Ai inventat categorii generice peste care să îţi reverşi ura şi insultele primitive. 322, moguli, tonomate, reprezentau categorii încăpătoare în care mizeria ta să poată fi eficient distribuită. Toţi cei care nu acceptau fanariotul qui pro quo erau detestabili, maculabili, expulzabili. Rar mi-a fost dat să văd atât risipă de resurse (ale statului, ale instituţiilor publice ori ale unor dubioase instituţii private) menită unui singur scop: împroşcatul cu mizerie.
Au fost şase ani urâţi. Iar rezultatul lor e reaua stare de azi a ţării. Prea mult şi prea des am vorbit despre toate cele care au fost pentru a le mai repeta acum. Altul e motivul pentru care scriu astăzi.

Afirmi, domnule Băsescu, fără să roşeşti, cu o nesimţire prietenă cu iresponsabilitate, că ţara mea e o ţară de mâna a doua. Iar când îndrăzneşti să spui aşa ceva vremea pamfletelor şi a indignărilor din laringe a trecut. O ţară care cere bani cu împrumut, o ţară care nu poate plăti pensiile este o ţară de mâna a doua - spui tu cu o nesimţire care sfidează orice stupoare. Nu ţara a cerut bani cu împrumut, domnule Băsescu, ci tu. Împotriva tuturor acelor voci care se opuneau acestui demers. Nu suntem toţi amnezici şi încă ne amintim cum predicai nevoia acelui credit de la FMI, deşi nu puţini erau cei care strigau că e o cale greşită. Şi i-ai potopit cu insulte. Aşa cum ştii să faci. Ai susţinut acel credit nu pentru că ţara avea nevoie de el, ci pentru că tu, deprins cu logica licuricească, ai încercat să cumperi bunăvoinţa unor stăpâni pe care noi nu-i vedem. Şi ai fost gata să plăteşti acea bunăvoinţă cu sărăcirea, umilirea şi nenorocirea noastră a tuturor. Iar dacă ţara nu poate plăti pensiile este pentru că tu ai adus-o aici. Nu mogulii, nu tonomatele, nu noi. Noi doar trudim, îndurăm şi plătim biruri.

Nici nu ar trebui să mai spun lucrurile acestea. Sunt deja ştiute. Şi nu ar trebui să accept logica rudimentară după care funcţionezi, aceea care măsoară demnitatea, înălţimea ori măreţia după grosimea pungii. Doar judecând cu maţul poţi ajunge să spui despre ţara mea că este o ţară de mâna a doua. Iar dacă punga ţării nu e azi îndeajuns de plină pentru gustul tău, asta nu se întâmplă pentru că eu şi cei asemeni mie nu trudim îndeajuns pentru a o umple, ci pentru că tu şi cei din jurul tău sunteţi prea hămesiţi, prea nesimţiţi şi prea necinstiţi pentru a şti să o chivernisiţi.
Dar ţara asta încă are bani să îşi plătească preşedintele şi imbecilii deveniţi miniştri, are bani să îşi plătească nulităţile devenite europarlamentari, are bani să te trimită la reuniuni internaţionale unde să ne umileşti pe toţi respirând dispreţul cu care eşti tratat de ceilalţi, are bani pentru a plăti pentru capriciile neroade ale favoritei tale, are bani pentru a îngrăşa guşile lăudătorilor şi numeroşilor tăi servitori. Are încă bani din care să plătească sinecuri pentru cei care ştiu să îşi manifeste îneajuns de zgomotos şi fără ruşine obedienţa faţă de tine.Are bani să îmbogăţească afacerişti suspecţi, dar cunoscători ai conturilor de partid. Să ierţi, atunci, biata ţara dacă nu mai are îndeajuns pentru a plăti şi pensiile acelea.

În aceeaşi zi când eu scriam: Pentru că eu nu accept că România e o ţară de mâna a doua în UE. Nici că eu aş fi un cetăţean de măna a doua. Dar admit că avem politicieni de mâna a şaişpea. Mai pe seară, preşedintele României spunea că ţara mea este o ţară de mâna a doua. Iar asta nu mai poate fi îngăduit. Pentru aşa ceva nu mai este de ajuns să ne revoltăm pamfletar, să respirăm vocalele indignării la televizor ori să risipim cerneala stupefacţiei în gazete.
Atunci când mizeria ta nu mai încape în hârdăul categoriilor generice şi nu se mai revarsă doar asupra tonomatelor, parlamentarilor, mogulilor, ci asupra ţării înseşi, atunci e vremea să fii trimis definitiv acolo unde îţi e locul. Atunci când, nu are rost să ne mai ascundem după cuvinte, îţi îndemni cetăţenii să îşi părăsească ţara , tu trebuie să pleci, nu ei. E timpul!
Asta e tot ce am avut să îţi spun, domnule Băsescu. Aşa cum ţi-am promis, îţi sunt pe mai departe dator cu întreg dispreţul. Şi îţi promit că mă voi achita de această obligaţie. Dar vreau că de acum să te dispreţuiesc ca pe un ticălos oarecare şi nu ca pe preşedintele ţării mele. Du-te!

Rândurile care urmează nu îţi mai sunt adresate, deşi te privesc. Vreau să sper că prieteni şi neprieteni din blogosferă mi se vor alătura. Pentru că este o limită care nu trebuie trecută. Şi aşa, prea multă vreme, prea multe am îngăduit. Şi mai vreau să sper că, mai ales, politicieni, cu şi fără blog, vor prelua revolta mea şi îi vor da cuvenită îndreptare. Acelor politicieni le cer, neîntârziat, iniţierea procedurii de suspendare a lui Traian Băsescu. Dincolo de meschinăria calculului politic de conjunctură, dincolo de laşitatea cu care ne-au obişnuit, dincolo de indolenţa pe care le-am tolerat-o. Sau puteţi cu toţii tăcea, prudent, vascularizaţi de precauţia pe care o putem numi şi laşitate. Şi atunci am să-i cer scuze lui Traian Băsescu. Şi am să admit că trăiesc într-o ţară de mâna a doua.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  pitulicea Joi 19 Ian - 11:13

Am mutat postarea ta aici. Acolo era vorba de un concurs... cu scrisori scrise de voi, nu primite pe mail Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  shadow Joi 19 Ian - 11:26

E usor a scrie-acuze cand nu ai raspunsuri ...doar pentru asta este platit nu ?

Nimeni nu vine cu solutii , vor doar sa demoleze fara a avea nimic in perspectiva ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  pitulicea Joi 19 Ian - 11:33

Eu ma abtin de la orice comentariu.
Nu-mi plac cainii care latra, dar nu musca Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  wind30s Dum 22 Ian - 13:38

Nu cred sa fi trecut o ora de cand am aruncat ochii pe ecranul tv, ramanand suspendat acolo, in miezul unui reportaj din Piata Universitatii. Desigur, dupa 22 de ani, pare un déjà vu, un vechi cliseu scos la lumina, a fost un timp cand ma obisnuisem sa TRAIESC, in miezul lor, acele clipe, zilele cand se striga "jos ceausescu" si TAB-urile muscau din oameni si flori laolalta, vremurile cand se fata, in direct, FSN-ul, se scriau (cu sange) mineriadele, apoi vremuri cand se canta "cucuveaua" si "imnul" ....Ce m-a surprins acum, au fost chipurile oamenilor, nu mai sunt aceleasi, atunci erau tineri marea majoritate, acum sunt over 50. Si nu pot sa nu ma intreb daca nu cumva sunt tot aceeasi "golani" ....Ori, de prea mult bine, s-a golanit toata tara ...?!

wind30s
2
2


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  habibi77 Dum 22 Ian - 14:01

Pe mine m-a impresionat un slogan din piata:

Va rugam sa ne scuzati,
Nu producem cat furati!

Si asta cred ca spune totul despre clasa politica a ultimilor 22 de ani.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  pitulicea Dum 22 Ian - 14:34

ok Fain sloganul. Adevarul in doua versuri simple.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 4 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum