GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Perle BAC

+19
Violoncella
RALUCA
shadow
Pingu
Krissunu
Queensland
oli
seaman65
Asgard
ionutz72
no.body
elis27
tegeusa
dragos
Radu
Arici
kitty
pitulicea
habibi77
23 participanți

Pagina 14 din 14 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14

In jos

Perle  BAC - Pagina 14 Empty Perle BAC

Mesaj  habibi77 Joi 15 Iul - 16:50

Rezumarea primului mesaj :

* Inima este cel mai important organ genital al omului.

Mircea cel Mare, care prima data a fost batrin, sta la un discurs cu Baiazid. Acesta il primeste politicos, dar cu obraznicie, si-l face in tot felul, ca pe o albie de porci. Cind Baiazid il intreaba arogant "Tu esti Mircea?", domnitorul roman nu se pierde cu firea si ii raspunde la fix: "Da-mparate!" Pina la urma Mircea cel Mare, desi batrin il va ingenunchia pe trufasul otoman cu citeva proverbe si zicatori bine plasate.
Imparati cu care lumea nu putea sa se mai impace au venit si la noi in Romania si au cerut pamint si de baut, dar cum venira s-a lamurit cu cine are de-a face si s-a dus de-a berbeleacul cu pleava pulberata, c-au ramas doar citeva de bucati de eniceri si spahii fugind, dintre care este
amintita "inspre Dunare, o mina."



rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Perle  BAC - Pagina 14 Empty Re: Perle BAC

Mesaj  pitulicea Lun 13 Iul - 10:08

Doro, eu n-as fi asa sigura ca a citit cartea Laughing Atat a inteles el din ce li s-a povestit la clasa confused Aia nu-i exprimare de om care a citit in viata lui, chiar si o singura carte Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Perle  BAC - Pagina 14 Empty Re: Perle BAC

Mesaj  myrk Lun 23 Iul - 20:27

Perle Bac Vaslui 2018. Din ce in ce mai savuroase. Viitor de aur tara noastra are/ Iar pe noi de asta-n cur ne doare! Laughing


- ”Două calităţi ale revistei ”Lumea turistică”: este frumoasă şi interesantă.”
- ”Revista nu are calităţi, nu are cum este imposibil aşa ceva, numai un om are aşa ceva.”
- ”Poate poetul a vrut să impresioneze dar nu prea ia ieşit, asta întâlneşti numai pe scenă când actorii joacă şi spectatorii se uită la ei.”
- ”Autorul nu prea ia nicio atitudine e prea impresionat de străinez.”
- ”Şi pe vremea lui nea Holban se holbau oamenii la străinezi să le ciordească banii, ce impresii despre ţări...”
- ”În opinia mea, eu cred că este foarte, foarte, foarte important să faci multe, multe călătorii, dar trebuie să ai mulţi, mulţi bani.”
- ”Totodată, puştoaicele astea sau panaramele au acces la locuri frumoase, deoarece se târâie cu câte un hodorog şi au farmec pentru locul în care trăiesc.”
- ”Oamenii ştiu să aprecieze mâncărica, băuturica, o puştoaică bună în pat şi eventual nişte bani pe gratis, acolo e locul frumos.”
- ”Doamna de română ne relatează întâmplările din locurile fascinante pe care le vizitează. Se pare că profesorii au bani şi se plâng că nu au”
- ”Mihail Sebastian este o notaţie scenică şi nu prea impresionează.”
- ”Niţă e un coleg de al meu o fi avut vreo rudă de a scris Sebastian de el.”
- ”Nu a predat nesimţita aia de română notaţiile scenice, o să demonstrez că aparţine genului liric.”
- ”La noi în ţară, numai proştii, borfaşii, cocalarii, pesediştii, cei care au bani să se ducă, ei călătoresc, proştii care muncesc nu au noroc să vadă locuri frumoase.”
- ”Iona de Ion Barbu este un poem filosofic şi prezintă drama unui om singur pe plajă şi a unei ciuperci venită de la Polul Nord, dar nu pot fi împreună, deoarece ei gândesc diferit, unul e mai cu statut, alta e mai bogată.”
- ”Ciuperca îi cere să vină în lumea ei ca în Floare Albastră”
- ”Ciuperca nu voia fragi ea căuta ceva de la băieţaşul ăla”
- ”La Blaga sunt şase tipuri de cunoaştere care încearcă să lumineze lumea sau să o facă mai bună”
- ”O vino dorul meu/ Eu te aştept să-ţi dau fragi şi....”
- ”Cobori la mine, măi Luceafăr/Să te mai văd odată/Iar astă seară eu te am..”
- ”Lucian Blaga s-a remarcat în literatură prin estetica grotescului”
- ”Aşa cum Blaga accentuează prin hiperbola ”corola de minuni” omul e dator, fireşte să cunoască şi apoi să intre în combinaţii”
- ”Eminescu a murit de mult, dar ce e trist că nu a terminat Luceafărul, l-a lăsat cu 98 de strofe”
- ”Cătălin şi Cătălina şi-o trăgeau în spaţiul rustic aşa mai da iubire eminesciană.”
- ”Eminescu este ultimul romantic, dar a mai fost vreunul? A fost crecă singurul nebun care a reuşit să scrie o poezioară de 100 de versuri.”
- ”Iubirea se naşte din multe, dar în carul Luceafărului se naşte din propria reflecţie care o vede în oglindă”
- ”Luceafărul este un roman realist psihologic.”
- ”Închei acest eseu la Eminescu spunând şi accentuând că este cea mai marfă poezie citită până în 2018, ia face trecerea de la o perioadă agitată din viaţa noastră la linişte, la calm”
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Perle  BAC - Pagina 14 Empty Re: Perle BAC

Mesaj  atat de simplu Lun 23 Iul - 20:45

Laughing Laughing Chiar poate exista asa ceva?
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Perle  BAC - Pagina 14 Empty Re: Perle BAC

Mesaj  myrk Lun 23 Iul - 20:50

Da. Si taica-meu cand corecta teze (acu' un secol) citea perle de genul: pe personagiul nu stiu care din nuvela cutare l-a palit cutarica in crestetul muntilor. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Perle  BAC - Pagina 14 Empty Re: Perle BAC

Mesaj  atat de simplu Lun 23 Iul - 21:09

Laughing Laughing Nu pot sa cred. Tinerii romani nu au macar un subtil simt al ridicolului?
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Perle  BAC - Pagina 14 Empty Re: Perle BAC

Mesaj  myrk Lun 23 Iul - 21:26

Nu. Asta e nivelul. D-aia taica-meu o dadea pe rudotel. Laughing Erau zeci, sute de teze astfel. Citeam si ma prapadeam de ras, iar aluia ii crapa capul. Normal. Erau clasele lui. Dar ce sa faci daca esti bou si nu citesti nimic? Corectia vine prin educatie si prin lectura. Prin lectura (de calitate) iti dai seama cat de prost esti (sau nu). Astia de azi nu mai citesc nimic. Inainte, pe vremuri comuniste, si cartile alea primite ca premiu le savurai. Plus ca lectura la biblioteca era obligatorie. Oricum, cei mai cretini (fosti colegi Laughing ) cu care si acum n-am nimic in comun sunt cei care n-au citit nimic, niciodata. Asa incat, mira-te! Laughing

Da. Si prostii astia sunt (multi) azi in functii de conducere. Dar si prostii cititi. Astia-s cei mai periculosi. Da' nu fac obiectul studiului de fata! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Perle  BAC - Pagina 14 Empty Re: Perle BAC

Mesaj  pitulicea Lun 23 Iul - 21:55

Cand am inceput sa citesc m-am intrebat ce subiect le-o fi dat?!? Inca ma mai intreb. Ce e "Lumea turistica" si ce legatura are cu limba si literatura romana? scratch
Si eu sunt proasta, dar astia ma intrec cu mult rolling on the floor rolling on the floor
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Perle  BAC - Pagina 14 Empty Re: Perle BAC

Mesaj  pitulicea Joi 15 Noi - 13:48

Mie mi-a placut mult perla asta:

“Tuberculoza poate fi tratata cu medicamente de unica folosinta.”

Laughing  Laughing  Iar celelalte boli cu ce se trateaza? Cu medicamente de vesnica folosinta?  Numa' asa poti ajunge la vesnica pomenire  rolling on the floor
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Perle  BAC - Pagina 14 Empty Re: Perle BAC

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 14 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum