GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 20 din 50 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 35 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 24 Mar - 22:03

Annmarie a scris:.... pacea nu exista in stare pura, decat inconjurata de razboi, e clar. Orice concept uman poarta dualitatea in sine, din clipa nasterii si nu dispare umbra pana nu dispare intai lumina, ceea ce nu dorim....

Pacea in stare pura , asa cum o definesti , sigur nu exista  Rolling Eyes , totul in jurul nostru este un veritabil razboi   Twisted Evil  , la o scara mai mica sau mai mare : lumina e trecatoare chiar daca revine iar si iar , intunericul este o stare de fapt ....

...Tot ce face omul pe pamant, este nenecesar vietii, insa de deosebita importanta pentru a demonstra stralucirea proprie a eu-lui limitat...
Limitat dar totusi necesar  Laughing ...

...Neh, nu mai bine mi-ai darui o floare si filozofia sa o lasam pe seama acelora care vor sa moara cu mintea tulbure, zdrentarosi si flamanzi sau stralucind ca o supernova ? ...
cat flower  .... totusi , o minte prea linistita tinde mai usor spre sfanta leneveala  Laughing ... expresia aceasta  exotica ,''neh'' , am intalnit-o in una din cartile lui James Clavell  study  , imi place ...

...Imi place Nietzsche....
Eu nu ma omor dupa el , dimpotriva rolling on the floor  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 24 Mar - 22:10

Fiindca tot aminteam de Nietzsche , un citat cu care nu pot sa nu fiu de acord :
''viata fara muzica ar fi o greseala'' Rolling Eyes ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Dum 26 Mar - 1:13

Smile Negresit.

Sunt o sumedenie de lucruri pe care le facem, negresit, fara indoiala. Traim o viata plina de impresii gresite, impresionand la randul nostru lumea, fapt care atrage dupa sine abaterea de la sfanta cale a fiecaruia.
Suntem dezorientati fiindca suntem multi.

Viata ca un poligon.

Multumesc Shadow Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Dum 26 Mar - 1:16

Muzica ? Smile
Ce sa facem cu ea ?
Noroc ca nu trebuie sa facem ceva cu tot ce intalnim.

Oameni.
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 26 Mar - 22:44

Oameni  Rolling Eyes ... nu cred ca mi-as fi dorit sa ma nasc altceva Smile ...

Daca ar fi sa-i dam dreptate lui Hugo ( eu ii dau ) : ''nu exista nici plante rele, nici oameni rai, nu exista decat prosti cultivatori.''
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Lun 27 Mar - 19:56

Nu ne pricepem la fel.
Nu am inteles niciodata de ce trebuie toti sa faca de toate.
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Lun 27 Mar - 22:16

Nu cred ca Hugo a facut referire la acest aspect : prin cultivatori prosti facea aluzie la  cei care ar tebui sa formeze tanara generatie si de multe ori dau gres Neutral .... de prea multe ori din pacate  .

Parafrazandu-l parca pe Hugo , Nicolae Iorga   spunea  : ''copilul nu datorează părintelui viaţa, ci creşterea.'' Smile
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Lun 27 Mar - 23:12

O cifra astrologica Smile

Uit ca nu toti parintii sunt educatori Rolling Eyes
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Mar 28 Mar - 21:30

Cifra astrologica sau .... astronomica ? Razz ...  o intrebare retorica Laughing .

shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Mier 29 Mar - 22:33

Rolling Eyes Am gresit. Astronomica. Da, da.
Nu mi-e functionat filtrul, a iesit ce a apucat.
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Joi 30 Mar - 21:57

„Nu cred în astrologie. Sunt Săgetător, şi Săgetătorii sunt sceptici.” spunea  Sir Arthur C. Clark Cool  .... nici eu nu cred in astrologie si nu-s sagetator Very Happy , e drept ca uneori sceptic Laughing , dar fara sa  fac din asta o regula .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Dum 2 Apr - 0:00

Regula mea de baza este red. ad abs.
Dupa care totul devine simplu, dar nu mai redus decat e necesar Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 9 Apr - 21:56

''Intelepciunea este: sa iubesti vinul, frumusetea si primavara de vis. Toate acestea sunt suficiente, restul este lipsit de valoare.'' , spuneaTheodore de Banville .

O definitie simbolica pentru maturitatea constientului uman  : unii probabil nu iubesc prea mult vinul sau deloc  : sa fie aceasta o lipsa de intelepciune ? Laughing
Primaverile in general sunt frumoase , dupa o iarna ca ceea ce tocmai a trecut chiar ca este de vis  day dreaming ,nu tre' sa fii prea intelept sa constientizezi asta  Rolling Eyes ...
Frumusetea ? Are asa de multe valente incat e greu de generalizat  Neutral  .
Una peste alta un citat subtire , dar n-am avut altul la indemana Angel ... cine-mi da un verde ? Very Happy .... sau un rosu ? Evil rolling on the floor
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Dum 9 Apr - 22:49

Vrei sa cobori singur la subsol ? Laughing
La noi, langa usa ce da catre scarile care conduc la subsol, este o bulina, verde pe o parte, rosie pe cealalta parte, daca cineva coboara singur, trebuie sa intoarca bulina cu partea rosie, ca toata lumea sa fie pe faza, in caz de incendiu.
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Lun 10 Apr - 22:28

Interesant thinking ... probabil as intoarce bulina pe rosu la coborare dar nu-s sigur ca as tine minte sa o las pe verde la urcare Rolling Eyes  ; prea complicat pentru mine Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 20 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 20 din 50 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 35 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum