GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Aperitive

+12
freda white
aristeu
Pingu
RALUCA
Obi-Wan Kenobi
coco114
seaman65
atat de simplu
oli
singur singurel
snow
pitulicea
16 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Aperitive Empty Aperitive

Mesaj  pitulicea Sam 3 Iul - 21:59

JUMARI DULCI INDIENE

Timp de preparare: 20 min
Ingrediente:
6 oua, 4 lingurite ulei, o ceasca zahar, o ceasca lapte, 2 linguri smintina, 1/2 lingurite scortisoara, 3 lingurite stafide, 80 gr. migdale, 250 gr. fructe de sezon

Mod de preparare:
Se bat ouale si se pun intr-o tigaie cu ulei incins, pe foc mic. Se amesteca mereu pentru a obtine jumari moi. Intr-o craticioara se pune la fiert laptele amestecat cu smintina, zaharul, scortisoara si stafidele. Aceasta compozitie se toarna peste jumari, amestecind intr-una timp de 7-8 minute.Jumarile se servesc acoperite cu migdale taiate marunt si fructe de sezon taiate in cubulete.

Hmmmm....interesanta reteta.
Cred ca trebuie sa fie tare scarboasa Laughing Laughing Dar, zau, ma bate gandul s-o incerc.
La cat de dulce e, cred ca puteau s-o numeasca mai degraba desert, decat aperitiv.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 22 Mar - 20:39, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aperitive Empty Re: Aperitive

Mesaj  pitulicea Mar 13 Iul - 18:47

Brinza la cuptor, cu ardei copt si masline

Timp de preparare: 15 min

Ingrediente:
250 brinza feta (de preferinta grecesca),
1/4 lingurita de cimbru,
1/4 lingurita piper macinat,
70 g ardei copt taiat bucatele,
70 g masline tocate marunt (aprox.10 masline, de preferinta kalamata),
2 linguri extra virgin ulei de masline
pt. servire: felii de lamiie, felii de piine prajita si patrunjel verde tocat proaspat

Mod de preparare:

Se preincalzeste cuptorul la temperatura medie, se taie brinza in 4 felii si se repartizeaza in 4
farfurii rezistente la foc, se presara cimbrul si piperul peste brinza, se amesteca ardeiul copt,
maslinele tocate si uleiul intr-un castronas, dupa care se pune mixtura peste brinza, se pune
brinza la cuptor aprox. 5 minute, pina cind marginile au devenit galbene. 4 portii
Specific: Grecia
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aperitive Empty Re: Aperitive

Mesaj  snow Mar 13 Iul - 18:51

chow time

Suna bine, cand faci asa ceva?
Nu vreau sa ratez. Wink
snow
snow
6
6


Sus In jos

Aperitive Empty Re: Aperitive

Mesaj  pitulicea Mar 13 Iul - 18:56

Laughing Laughing Ma mai gandesc daca fac.
Eu nu prea mananc branza.
Am postat-o pentru ca ma tenteaza sa incerc retete specifice altor tari, dar totusi, la astea cu branza, nu cred ca ma bag Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aperitive Empty Re: Aperitive

Mesaj  pitulicea Sam 6 Noi - 11:36

Porumb cu maioneza
Specific: Statele Unite

Ingrediente:
sunca taiata marunt, maioneza si smantana, 1 conserva de porumb

Mod de preparare:
Se pune porumbul din conserva la scurs intr-o sita fara sa se spele cu apa, pe urma se taie sunca (muschiulet fillet) marunt si se adauga langa porumb. Se prepara maioneza care se amesteca cu o smantana. Se amesteca toate ingredientele impreuna si se orneaza cu patrunjel
verde.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aperitive Empty Re: Aperitive

Mesaj  pitulicea Sam 6 Noi - 11:37

Porumb Shocked La cat de mult imi place mie porumbul, merita sa incerc o "salatica" de genul asta. Imi place si porumbul si maioneza. Si-i foarte usor de facut. Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aperitive Empty rectificare

Mesaj  singur singurel Mar 18 Ian - 17:18

aperitivele sunt bauturi, nu mancaruri
la categoria mancaruri,intra, gustari reci si calde, antreuri, preparate gatite, deserturi.... Wink

singur singurel
1
1


Sus In jos

Aperitive Empty Re: Aperitive

Mesaj  pitulicea Mar 18 Ian - 19:18

APERITÍV, aperitive, s. n. 1. Gustare care se ia înainte de masă (pentru a stimula pofta de mâncare) 2. Băutură alcoolică consumată înainte de masă (pentru a stimula pofta de mâncare). – Din fr. apéritif, lat. aperitivus.

Spune-le aperitive, spune-le gustari calde sau reci.....spune-le cum vrei.... numa' lasa-ma sa le mananc Laughing
Daca ai niste retete bune, le astept cu interes Razz (Ma refer la gustarea care se ia înainte de masă, nu la bautura alcoolica. Eu am pofta de mancare si fara alcool Very Happy )
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aperitive Empty Re: Aperitive

Mesaj  oli Joi 20 Ian - 19:23

ingrediente:

* 250g.ciuperci (din borcan),
* 200g.piept de pui fiert,
* 1 ceapa alba,
* 1 praz,
* 4 oua fierte,
* 150g.branza telemea,
* 1 salata verde,
* 150g.mazare verde(din conserva),
* 1 ardei gras rosu,
* sare,
* piper,
* maioneza(din 4 oua);



Mod de preparare:
Primul strat: Salata verde se spala si se rupe in bucati. 1/2 din salata se presara pe fundul unui bol de sticla. Se taie rondele ouale fierte si jumatate din ele se aseaza de jur -imprejurul bolului
Al 2-lea strat: Carnea de pui se taie julien, se amesteca cu 1 lingura de maioneza si se pune peste salata verde.
Al 3-lea strat: Ceapa taiata rondele, sarata si piperata, se amesteca cu ciupercile si 2 linguri de maioneza si se pune peste carne. Restul de rondele de oua se pun pe marginea bolului.
Al 4-lea strat: Mazarea verde, scursa din conserva, (1/2 din cantitate), se amesteca cu branza rasa si cu 2 linguri de maioneza.
Al 5-lea strat: Prazul taiat rondele se amesteca cu maioneza si se aseaza peste mazare.
Al 6-lea strat: Salata verde ramasa se amesteca cu restul de mazare verde, ardei rosu taiat julien si maioneza.
Pana la servire, salata se tine la rece. Se poate servi cu friptura, carnat fript sau fiert, snitele sau ca salata de sine statatoare.
Pofta buna!
oli
oli
6
6


Sus In jos

Aperitive Empty Re: Aperitive

Mesaj  pitulicea Joi 20 Ian - 19:36

Cum se numeste?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aperitive Empty Re: Aperitive

Mesaj  atat de simplu Joi 20 Ian - 19:41

mai conteaza? Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Aperitive Empty Re: Aperitive

Mesaj  oli Vin 21 Ian - 6:29

Salata .... se numeste ! Wink
oli
oli
6
6


Sus In jos

Aperitive Empty Re: Aperitive

Mesaj  pitulicea Vin 21 Ian - 8:39

Laughing Laughing Nebunelor. Pai sa stiu si eu ce pun in gura Razz
Daca o fac, imi servesc musafirii si la final ma intreaba ce a fost, ca a fost tare bun? Very Happy
Ce le zic? "Taceti si mancati!" Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aperitive Empty Re: Aperitive

Mesaj  oli Vin 21 Ian - 9:14

Sa le para bine ca le dai mancare. Laughing
oli
oli
6
6


Sus In jos

Aperitive Empty Re: Aperitive

Mesaj  singur singurel Joi 27 Ian - 21:08

OK
fiecare le spune cum doreste
am sa-ti dau o reteta simpla de salata
cantitatile le apreciaza fiecare

salata eisberg
salata china
salata redis
apio
rucola
valeriana
morcov si telina taiate foarte subtiri(jouliene)

la dresing

maioneza , sare, piper alb, putin mustar, usturoi, putin coneac(doar pentru arama)

se mai poate adauga piept de pui sau file de pangasius la gratar( pentru a o transforma dintr-o gustare, intr-un preparat mai consistent, sau de ce nu , chiar preparat de baza)
Pofta buna.
Smile

singur singurel
1
1


Sus In jos

Aperitive Empty Re: Aperitive

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum