GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Opt artefacte inexplicabile

+9
shadow
Radu
Mr Nobody
sarmanul_dionis
aspidistra76
snow
pitulicea
Neeo_2005
habibi77
13 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Opt artefacte inexplicabile

Mesaj  habibi77 Mier 9 Iun - 13:56

Din cand in cand, arheologii fac descoperiri uluitoare, care dezvaluie faptul ca una sau alta dintre civilizatiile stravechi foloseau uzual instrumente sau tehnologii „inventate" in secolul XX. Iata cateva artefacte care, conform cronologiei unanim acceptate, nu ar fi avut cum sa existe inainte de a… exista.

1. COMPUTERUL ANTIKYTHERA, un procesor de 2.085 de ani

In anul 1900, resturile unui bizar instrument mecanic au fost recuperate de pe epava unei corabii antice, esuata la cativa kilometri de insula Creta. Artefactul consta intr-un complicat sistem de roti de bronz (trei s-au pastrat pana astazi) si cadrane de sticla fixate intr-un cadru de lemn. Analiza cu raze X a relevat faptul ca instrumentul fusese creat in anul 80 i.Hr., iar reconstituirea sa i-a dezvaluit functionalitatea – aceea de veritabil „computer" astronomic, care putea indica, in functie de ora si de zi, pozitia exacta a Soarelui, a Lunii si a tuturor planetelor din sistemul solar. Desi se stie ca grecii erau buni astronomi, nici o informatie de ordin istoric pastrata de la ei nu semnaleaza existenta unei masinarii atat de sofisticate.

2. AVIONUL EGIPTEAN, un Concorde la anul 200 i.Hr.

In anul 1898, intr-un mormant din Saqqara , Egipt, un explorator descoperea o ciudata macheta din lemn a unui obiect cu aripi. Cum la acea vreme avionul nu fusese inventat, cercetatorii au considerat artefactul drept reprezentarea unei pasari si l-au facut „uitat" intr-un muzeu din Cairo . In 1972, arheologul Kalil Messiha a dat intamplator peste macheta si a ramas socat de formele sale aerodinamice si de curbura aripilor, identica celei a unui avion Concorde. In plus, Messiha a facut legatura intre aceasta macheta si mai multe schite ciudate descoperite tot la Saqqara, ajungand la concluzia ca egiptenii planuiau, inca din secolul al II-lea i.Hr., construirea unui obiect zburator.

3. CRANIUL MITCHELL-HEDGES, sculptura maiasa cu laser

Acest craniu de cristal a fost modelat de maiasi in urma cu aproximativ 1.000 de ani. Analize complexe, efectuate de catre cercetatorii de la laboratoarele Hewlett Packard din California, arata ca artefactul a fost cioplit cu mare migala in sensul invers al axei naturale a cristalului – operatie imposibil de realizat fara ajutorul razelor laser. In plus, craniul are proprietati optice uluitoare, lumina focalizandu-se dinspre ceafa catre orbite. Unui sculptor din ziua de azi i-ar fi imposibil sa creeze acest efect in lipsa realizarii prealabile a unui model 3D al sculpturii, pe care sa-l urmeze, apoi, la micrometru, in manopera.

4. CIOCANUL LONDONEZ, unealta de dinaintea istoriei

Acest ciocan din fier cu coada de lemn a fost descoperit de o echipa de arheologii americani si britanici in 1936, pe un santier arheologic de la marginea Londrei (Kimball County, Nebraska, SUA). Unealta era incastrata intr-o roca veche de 400 de milioane de ani, iar testele efectuate asupra sa au relevat faptul ca a fost faurita in urma cu 500 de milioane de ani. De mentionat ca fierul ciocanului este mult mai pur decat oricare alt fier produs prin tehnologiile moderne.

5. HARTA LUI PIRI RE'IS, Pamantul turcului

Piri Re'is a fost un marinar turc care, in 1513, a desenat o harta a Africii, a Americilor si a Antarcticii. In 1929 cand a fost regasita, harta turcului a facut mare valva: oficial, Antarctica fusese descoperita abia in 1818. Ceea ce este si mai bizar la aceasta harta este faptul ca Piri Re'is – dupa cum dovedesc reconstituiri de ultima ora – a cartografiat fidel Antarctica asa cum arata aceasta inainte de a fi acoperita de zapada. Mai precis, in urma cu 6.000 de ani.

6. DESENELE DE LA NAZCA, un balon cu indieni, acum 2.000 de ani

Desenele au fost descoperite in anul 1930, cand aviatia SUA a inaugurat doua linii comerciale care survolau pampa peruana. Se pare ca acestea au fost realizate in perioada de inflorire a civilizatiei Nazca (300 i.Hr. - 600 d.Hr). Acoperind o suprafata de 450 de kilometri patrati, desenele de la Nazca infatiseaza diverse plante si animale. Cele mai mari reprezentari ajung la 200 de metri lungime. Printre acestea, apar si unele figuri ciudate, numite de cercetatori geoglife. In vreme ce comunitatea stiintifica este rezervata in privinta utilizarii geoglifelor, unii entuziasti afirma ca ele ar fi harti astronomice sau puncte de reper pentru OZN-uri (teorie speculata si in filmul "Semne" din 2002). Indiferent la ce au folosit, desenele de la Nazca n-ar fi putut fi realizate decat printr-o coordonare venita de foarte sus, cel mai probabil din balon (care, la vremea respectiva, evident, nu era „inventat").

7. ORASUL NAN MADOL, misterioasa asezarea de pe reciful de corali

Datarea cu carbon-14 arata ca orasul Nan Madol a fost construit intre anii 200 i.Hr.- 800 d.Hr., pe un recif de corali din Micronezia, din aproximativ 250 milioane de tone de blocuri bazaltice. Asezarea se intindea pe o suprafata de aproximativ 18 kilometri patrati si era formata din peste 100 de insulite artificiale unite prin viaducte. Nimeni nu poate explica felul cum au fost transportate acolo blocurile de bazalt si nici cum a fost construit orasul. Pentru ridicarea lui Nan Madol, azi ar fi nevoie de zeci de macarale gigantice.

8. ZIDURILE SACSAYHUAMAN, precizie incasa de secol XX

3 ziduri concentrice, lungi de 360 de metri si inalte de sase, au fost construite, in secolul al XVI-lea, in jurul fortaretei incase Sacsayhuaman din Cuzco , Peru . Ele au fost ridicate din imensi bolovani de calcar, cantarind aproximativ 300 de tone fiecare. Incasii nu au folosit mortar pentru a fixa bolovanii, dar acestia sunt atat de bine asezati unul peste altul, incat nu se poate strecura intre ei nici macar o lama de cutit. Cum au reusit maiasii sa construiasca un asemenea ansamblu cu tehnologiile secolului al XVI-lea, ramane un mister.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Super interesant

Mesaj  Neeo_2005 Mier 11 Aug - 0:27

Foarte interesante descoperiri. De unele stiam, de altele nu.
Chiar fara sa le stiu insa de aceste descoperiri, cand am invatat despre civilizatia egipteana,
si am vazut cate stiau ei despre astrologie, matematica, medicina, etc am ramas uluit.
Chiar nu pot sa-mi explic: daca civilizatia umana stia asa de multe acum 4000-5000 de ani de ce ceea ce stiau nu s-a
transmis? De ce am luat-o oarecum de la capat, pentru ca acum sa ne minunam cat de multe stiau stramosii nostrii?
In mod surprinzator civilizatia umana nu are un parcurs liniar si crescator, ci mai degraba oscilant, presarat cu decaderi si perioade de glorie.Ar fi oare posibil ca peste 1000 de ani, stranepotii nostrii s-o ia iar de la 0, pentru ca stranepotii lor sa se mire cat de multe stiam noi?Conform istoriei de pana acum e foarte posibil
Neeo_2005
Neeo_2005
2
2


Sus In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Re: Opt artefacte inexplicabile

Mesaj  pitulicea Mier 11 Aug - 8:59

De ce am luat-o oarecum de la capat, pentru ca acum sa ne minunam cat de multe stiau stramosii nostrii?
Cred ca la asta, sau la ceva asemanator s-a gandit si Asimov cand a scris "Fundatia" si "Fundatia si Imperiul".
Literatura de anticipatie, care atinge probleme din trecut, prezent si viitor. Probleme de care ne-am lovit si de care ne vom mai lovi in viitor. Cine a citit cartea, stie despre ce vorbesc. Pe ceilalti, ii las sa descopere Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Re: Opt artefacte inexplicabile

Mesaj  snow Mier 11 Aug - 10:11

De fapt sunt mai multe volume pe tema Fundatiei iar ideea de baza ar fi fost modificarea istoriei si a evolutiei prin salturi in spatiu-timp si universuri paralele. Parca....
snow
snow
6
6


Sus In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Re: Opt artefacte inexplicabile

Mesaj  habibi77 Mier 11 Aug - 10:14

Wow.....am multe de citit Aplauze Aplauze Aplauze
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Re: Opt artefacte inexplicabile

Mesaj  aspidistra76 Mier 11 Aug - 10:49

Desi inca numai pe punctul 1.)l-am citit, nu ma pot abtine sa nu scriu imediat Smile Restul o sa citesc cat mai repede... Am si eu cateva carti de la Erik von Deniken (sper ca l-am scris corect numele),care se ocupa cu asemenea cazuri.E clar ca era o era prehistorica, cu civilizatie(sau mai multe) dezvoltata,cu o tehnologie avansata, sunt multe si tot mai multi dovezi.
aspidistra76
aspidistra76
4
4


Sus In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Re: Opt artefacte inexplicabile

Mesaj  snow Mier 11 Aug - 11:01

...von Daniken, existenta omenirii pe mai multe planuri ale universului a fost abordata de mai multi scriitori de fictiune, totusi pana acum, nimic nu aparut in favoarea acestei idei.
Ramane doar fictiune.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Re: Opt artefacte inexplicabile

Mesaj  aspidistra76 Mier 11 Aug - 11:58

Ba da Smile Au aparut multe dovezi ca planeta noastra a fost (si este) deseori vizitata de extraterestrii...Greseala lui Daniken este ca el crede toate monumentele prehistorice si in general lucrurile care sunt dovezi a unor civilizatiei prehistorice avansate au fost facute cde catre extraterestrii.
aspidistra76
aspidistra76
4
4


Sus In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Re: Opt artefacte inexplicabile

Mesaj  snow Mier 11 Aug - 12:25

Si la noi în tara, în vara anului 1973 cupa excavatorului a scos dintr-o cariera de nisip de langa Aiud, pe malul Muresului, de la adancimea de 10 metri, trei obiecte încastrate în nisip pietrificat. Unul dintre ele, de 20,5 x 12,5 x 6,8 centimetri, era din aluminiu (89%), cu adaos de cadmiu, nichel, bismut si cobalt. De o forma complicata dar simetrica, evident tehnica, avand în interior doua gauri cilindrice, perpendiculare între ele, obiectul era probabil o piesa dintr-un angrenaj mai mare.

Alaturi se gaseau urme fosile vechi de 10-18.000 de ani. Un laborator din Lausanne (Elvetia) a estimat ca, judecand dupa stratul de oxid de pe suprafata lui, obiectul era vechi de cel putin 300-400 de ani. Or, aluminiul, ca element chimic, a fost descoperit în 1827 si a fost produs industrial abia în 1854. Obiectul misterios, împreuna cu înca o piesa gasita împreuna cu el, sunt depuse la Muzeul de Istorie a Transilvaniei din Cluj. N-ar putea fi oare, toate cele de mai sus, semne ca cineva ne viziteaza, cu mai mult sau mai putina discretie, de foarte multa vreme?

Revistamagazin.ro

snow
snow
6
6


Sus In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Re: Opt artefacte inexplicabile

Mesaj  aspidistra76 Mier 11 Aug - 12:37

Sunt NENUMARATE semne asemanatoare, numai ca cam in 98% sunt ascunse, noi aflam de 2% care ramane...Sunt semnele unei civilizatii prehistorice disparute.
aspidistra76
aspidistra76
4
4


Sus In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Re: Opt artefacte inexplicabile

Mesaj  sarmanul_dionis Mar 21 Sept - 19:17

ar trebui sa cititi si "Amprentele zeilor" de Graham Hancock... felul in care maiasii isi vedeau zeii ca fiind albi si cu barba Wink
sarmanul_dionis
sarmanul_dionis
2
2


Sus In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Re: Opt artefacte inexplicabile

Mesaj  Mr Nobody Mier 22 Sept - 10:32

Eu cred cu tarie in teoria evolutiei in cerc.
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Re: Opt artefacte inexplicabile

Mesaj  Radu Mier 22 Sept - 13:46

Mr, elaboreaza te rog
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Re: Opt artefacte inexplicabile

Mesaj  shadow Joi 7 Iul - 14:16

Mr Nobody a scris:Eu cred cu tarie in teoria evolutiei in cerc.

Sa inteleg ca peste o perioda de timp cercul se va inchide si candva vor reveni dinozaurii pe Terra , sau teoria cu pricina se refera in exclusivitate la specia homo sapiens sapiens ? Neutral
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Re: Opt artefacte inexplicabile

Mesaj  seaman65 Joi 7 Iul - 23:41

Eu am oarece dubii in legatura cu unele idei prezentate.
Cea mai importanta chestiune este aceea ca metoda datarii cu carbon este controversata si nu poate fi folosita decat in cazul obiectelor de provenienta organica.
Daca va uitati la avionul egiptean, pe care unii l-au vazut Concorde, va dati seama ca n-are nici in clin nici in maneca cu aripa delta a avionului supersonic, asa cum s-a spus. Scuzati cacofonia.
Ne putem aduce aminte si de alte minuni ale lumii, despre care s-a spus ca depaseau puterile omului de la acea data, insa incet-incet s-a demonstrat ca se puteau face. Sa nu uitam ca omul din perioadele mentionate nu avea servici, era mai mult "sclav pe plantatie" si cand ii dadea stapanului prin cap sa construiasca o piramida, toti se dadeau de ceasul mortii sa execute.
Daca ne gandim la desenele de la Nazca, nu vad de ce n-ar fi putut fi facute dupa un desen la scara normala, marit apoi pe teren: nu-i mare smcherie sa mergi 100 de pasi intr-o directie, sa tragi o linie, sa schimbi directia si sa ma tragi o linie, sa le unesti printr-un cot si asa mai departe. Misterul cu destinatia, cui serveste... asta-i alta treaba, dar sa ne gandim la piste de aterizare pentru nave... cam mult. Adica aia veneau de la cine stie ce distante (navigatie precisa, nu gluma) si aveau nevoie de un desen ca sa stie unde sa se opreasca, altfel se rataceau. Very Happy
Usor-usor, se vor dezlega toate misterele. Craniul de cristal? Acum poate pare de neinteles, insa cine stie ce metode simple au folosit strabunii si noi acum ne batem capul sa scoatem piatra din balta. Ma uitam azi pe Discovery, la modalitatea de fabricare a unui arc (cu sageti). Piesa de baza (aluminiu) era turnata si prelucrata, apoi aruncata intr-o "cratita" plina cu niste "pietre" care se miscau datorita vibratiilor si care slefuiau piesa. Pietrele erau de fapt din plastic. Asa cum slefuim diamante, putem slefui si un cristal. Si-mi aduc eu aminte ca avem prin anul I un ceas caruia i-m zgariat geamul. L-am slefuit cu hartie pana mi-au iesit ochii ca la melc, dar am facut sa dispara zgarietura. Nu-i acelasi lucru cu craniul, dar de ce n-ar fi posibil sa faci un craniu?
Hartile lui Piri Reis (reis inseamna nostrom, sef de echipaj in limba turca) ma duc cu gandul la hartile vazute pe Discovery la reportajul despre navigatorii chinezi, care aveau si ei harti in care aparea Antarctida.
Se pare ca strabunii nu erau asa de prosti pe cat ii credem noi. Nu era nevoie sa vina extraterestrii sa le dea afrtefactele alea, ba chiar dimpotriva, nu cred ca aia s-ar fi amestecat in evolutia rasei umane doar pe jumatate, sau doar la un colt.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Opt artefacte inexplicabile Empty Re: Opt artefacte inexplicabile

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum