GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MITOLOGIA GREACA

+10
Miraj
Nana_Duval
snow
mrs nobody
Melodia
shadow
tegeusa
Neeo_2005
Mr Nobody
habibi77
14 participanți

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty MITOLOGIA GREACA

Mesaj  habibi77 Joi 20 Mai 2010 - 13:23

Rezumarea primului mesaj :

Blestemul Casandrei


În mitologia greacă, Casandra (greacă Κασσάνδρα Kassándra este fiica lui Priam şi a Hecubei, sora geamană a lui Helenos. Zeul Apollo, îndrăgostit de ea, i-a promis să îi ofere darul de a prezice viitorul cu condiţia de a accepta să i se dăruiască. Casandra a acceptat şi a primit lecţiile zeului, dar odată instruită nu şi-a mai ţinut promisiunea. Atunci Apollo a blestemat-o ca nimeni să nu creadă profeţiile ei. Casandra era, în general, o prezicătoare inspirată, ca Pitia şi Sibila. Zeul o lua în posesie, iar ea exprima oracolele în delir. Profeţiile Casandrei sunt menţionate în fiecare din momentele importante ale întâmplărilor de la Troia: la venirea lui Paris (care nu era cunoscut atunci sub adevărata lui identitate), ea a prezis că acel tânăr avea să aducă ruina cetăţii. Mai târziu, când Paris s-a întors cu Elena, ea a prezis că acea răpire va duce la distrugerea Troiei. Ea a fost prima care a ştiut că, după moartea lui Hector şi solia lui Priam se va întoarce cu trupul fiului său. S-a opus din toate puterile, fiin susţinută de prezicătorul Laocoon, ideii de a introduce în cetate calul de lemn lăsat de greci pe plajă, cunoscut sub numele de Calul troian. I se mai atribuie şi alte profeţii, privind soarta troienilor făcuţi prizonieri după cucerirea cetăţii şi destinul viitor al neamului lui Enea. Însă la fiecare din prezicerile ei, nu a fost crezută. În timpul devastării Troiei, ea însăşi s-a refugiat în templul Athenei, dar a fost urmărită de Aiax, fiul lui Oileu. Casandra a îmbrăţişat statuia zeiţei, dar Aiax a smuls-o, zdruncinând statuia din soclu. În faţa acestui sacrilegiu, grecii au vrut să-l ucidă pe Aiax, dar acesta şi-a găsit refungiul în templul pe care tocmai îl insultase .
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Melodia Dum 18 Sept 2011 - 20:45

eu as fi de acord...ce e val....ca valul trece...eu raman la toate rece Very Happy dar nu sunt de acord cu contextul si persoana care-l citeaza pe eminescu
adevarul e ca at cand nu avem replica il citam pe bietul eminescu...ca doar il stim de la gradinita Very Happy
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Miraj Dum 18 Sept 2011 - 20:50

atat de simplu a scris: Laughing Asa spune el, acum eu nu stiu daca sa fiu de acord sau nu.Parca as avea unele obiectii. Smile

Asa spunea... o mare diferenta, de viata si de moarte.
In rest, traim intr-o tara libera...
Bietul Eminescu? Doamne, cat ma mai pedepsesti?

Miraj
2
2


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Melodia Dum 18 Sept 2011 - 20:58

bietul...cand ajunge sa fie citat de oricine... fara motiv
cat despre "spunea" sau "spune"...cand vb despre poeti...ne putem permite sa-i actualizam...sa vb despre ei la prezent...pt ca ei traiesc alaturi de noi prin arta lor spre deosebire de altii...care, si in viata fiind, sunt de mult decedati
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  atat de simplu Dum 18 Sept 2011 - 21:03

Ce e scris, scris ramane...sau ramanea? Neutral
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  shadow Mar 20 Sept 2011 - 19:08

Miraj a scris:
Imi place Eminescu. Toate-s vechi, si noi sunt toate...
Ce e val...ceva de genul, asa este?

Nu poti spune - cel putin eu - cand te referi la un autor de marca , in spetza Eminescu ''ceva de genul '' ... chiar de nu cunosti versurile , poezia , dai un search pe google si le scrii intocmai daca tot ai pretentia sa nu faca altii greseli gramaticale Suspect ...nu toti il iubesc pe Eminescu , foarte adevarat , dar sa fii ironic cu cei carora poezia eminesciana le este draga aduce a prost gust ...


''Vreme trece, vreme vine,
Toate-s vechi si noua toate;
Ce e rau si ce e bine
Tu te-ntreaba si socoate;
Nu spera si nu ai teama,
Ce e val ca valul trece;
De te-ndeamna, de te cheama,
Tu rămai la toate rece.''
( Glossa )
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Miraj Mar 20 Sept 2011 - 19:46

Scuze!
Am uitat ca le ai cu plagiatul...
Desi... a cita dintr-un geniu nu cred ca se considera plagiat...chiar cu anumite...modificari!
PS: stii ce face barza dupa ce aduce un copil?

Miraj
2
2


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Miraj Mar 20 Sept 2011 - 19:57

Scuze...de regula nu intru in polemica , sa spun asa, cu cei absenti...sau in imposibilitate de a se apara...
Fac exceptie, de aceasta data!

...dar nu aici!

Miraj
2
2


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  pitulicea Joi 22 Sept 2011 - 11:09

Miraj a scris:Scuze!
Am uitat ca le ai cu plagiatul...
De unde pana unde? Care plagiat? A scos vreunul la iveala, sau doar acuza.... ? Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  pitulicea Joi 22 Sept 2011 - 11:13

Miraj a scris:Scuze...de regula nu intru in polemica , sa spun asa, cu cei absenti...sau in imposibilitate de a se apara...
Pe un forum, poti sa intri in polemica cu cei "absenti". Tocmai asta e diferenta dintre un forum si un chat. Pe forum, replicile raman... Cel absent azi, va fi prezent maine....si va avea posibilitatea de "a se apara".
La Miraj/Mister, totul seamana cu o lupta Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  shadow Joi 22 Sept 2011 - 19:41

Pitu , de stiam ca miraj e mr nu faceam nici un comentariu asupra modului sau de adresare - nu merita atentie ..... prin interventia ta nu faci decat sa-i dai apa la moara si astfel sa-i faci mai departe jocul ...multumesc ca vrei sa-mi tii partea dar chiar nu este cazul flower Smile ...

ps - off topic la greu Very Happy ...doar despre zeitatile Olimpului n-am mai vorbit aci Neutral
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  tegeusa Joi 22 Sept 2011 - 19:42

mie imi place dintre toate zeitatile Bachus Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  atat de simplu Joi 22 Sept 2011 - 19:43

De ce nu ma mir? Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  tegeusa Joi 22 Sept 2011 - 19:45

daca stau sa ma gandesc, s-ar putea sa fiu un avatar de-al lui Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  pitulicea Joi 22 Sept 2011 - 19:48

shadow....nu ti-am luat apararea. Mi-esti prieten, dar stiu ca te poti "apara" foarte bine si singur.
Am spus ceea ce gandeam. Daca vrea apa la moara, orice vorba de-a mea o va folosi ca atare. Nu vreau sa tac doar ca sa fac unora placere.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  TISENIE Joi 5 Ian 2012 - 23:25




Casandra a exista cu adevarat.Iata soarta ei.Dupa raboiul Troiei si scaparea de nebun,ea a revenit ca trofeu de razboi lui Agamemnon(comandantul grecilor si rege)Agamemmnon a ramas un timp in Asia Mica si Cassandra i-a facut doi baieti :TELEDAMUS si PELOPS.La un moment dat Agamemnon vrea sa se intoarca acasa in regatul sau natal la Mycenae.Cassandra ii prezice groaznice patanii daca se intoarce.Agamemnon nu crede si se intoarce in Mycenae si o ia fortat si pe Cassandra cu el!Aici sunt ucisi de Clytaemnestra,sotia veche a lui Agamemnon.
TISENIE
TISENIE
2
2


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 6 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum