GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Am citit, dar nu mi-a placut!

+22
Asgard
Amrita
fata_cu_sosete_de_diamant
shadow
Adriatica
fotohobby
Nana_Duval
Melodia
Neeo_2005
Violoncella
dominik
GESF
atat de simplu
habibi77
mrs nobody
Mr Nobody
Tizona
lynn
sarmanul_dionis
Radu
snow
pitulicea
26 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  pitulicea Sam 24 Apr - 19:50

Rezumarea primului mesaj :

O carte, ar trebui sa fie ceva frumos. Ceva care sa te bucure si sa-ti umple sufletul de placere si de multumire. Dar nu toate cartile ne plac, nu toti autorii se exprima dupa gustul sau dupa convingerile noastre, astfel ca anumite carti nu ne plac si nu le consideram o lectura prea placuta.
Uneori, nu e vorba de o carte, pe de-a-ntregul ci doar de anumite fragmente, pasaje, idei care ne atrag in mod deosebit atentia pentru ca au ceva neplacut, iritant, intrigant. Despre ele m-am gandit sa vorbim in acest topic.
Despre ceea ce nu ne-a placut intr-o carte. Despre ce ni s-a parut deplasat sau lipsit de simt artistic.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Dum 6 Mar - 13:27, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  pitulicea Mier 7 Dec - 13:45

Sa pui "Mandrie si prejudecata" aici? Laughing Mi se pare blasfemie Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Adriatica Mier 4 Ian - 19:29

De ce?[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Imi place Jane Austen, dar cartea nu se ridica la nivelul asteptarilor mele.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  atat de simplu Mier 4 Ian - 20:53

Serios? Laughing Bine ca se ridica Coelho.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  shadow Joi 5 Ian - 17:40

Despre ''Mandrie si prejudecata '' numai de bine , dar nu putem generaliza , altuia poate i-a picat greu ...Wind nu-l place pe Cioran - ei si ? - asta nu-l face mai putin cunoscut sau citit . Smile
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  mrs nobody Joi 5 Ian - 20:25

la vremea in care am citit cartea "mandrie si prejudecata" mi s-a parut interesanta, ca un fel de lectie de viata
nu am recitit-o si nici nu o voi face, doresc sa o pastrez in amintirea mea de adolescenta
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  pitulicea Joi 5 Ian - 20:42

Eu am recitit-o anul trecut si mi s-a parut poate chiar mai frumoasa ca atunci cand am citit-o prima data. Am inteles-o altfel, acum, la maturitate, decat atunci, cand eram o copila.
Pe mine cartile scrise de Jane Austin ma fascineaza.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Mar 31 Ian - 0:23

..Versetele satanice", Salman Rushdie...spre rusinea mea, am cumparat-o din snobism, si am rezistat eroic pana la sfarsit....indigesta, mult mai bun mi s-a parut romanul lui de debut, ,,Grimus"

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Amrita Mier 15 Feb - 17:05

lynn a scris:Radule, asta e blasfemie, jur!!!
Eu m-am indragostit de Eliade (la 22 de ani) cand i-am citit cartea, pentru ca mi-a placut hotararea lui, vointa ,inteligenta ,harnicia.... nu neaparat in aceasta ordine... Smile

Mie nu mi-a placut deloc "Animalul inimii " de Herta Muller, pentru ca scrie dezlanat, si-mi dadea senzatia ca trebuie sa inghit ciulini...
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Asgard Mier 14 Mar - 23:25

Nu mi-a placut "Manon Lesacut" de Prevost...opera lui Puccini insa da...
Asgard
Asgard
2
2


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  pitulicea Joi 15 Mar - 8:42

Nu ti-a placut....de ce? Poate ar fi bine sa spui cateva cuvinte despre asta.

Nici mie nu mi-a placut. Nu mi-a placut stilul in care e scrisa. Prea romantios si siropos. Imi face greata cand citesc asa ceva.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  magda17m Joi 11 Apr - 2:52

Am citit "Viata pe un peron", Octavian Paler
Nu imi place ca inainte de a-i pune eu la indoiala realitatea faptelor, le pune el: "Nu stiu daca am visat sau.." Imi place ca "vorbesti cu mine" insa lasa-mi o urma de indoiala ca esti nebun sau nu , ca vorbesti din intamplari reale sau din vise, lasa-ma pe mine sa decid.
Are pasaje uimitoare in care vorbeste despre Dumnezeu sau despre dreptate, infrangerea temerilor, are citate interesante insa are unele pagini pe care le-am citit, am dat foaia si atat. Pentru mine, ceva lipseste..
magda17m
magda17m
3
3


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  pitulicea Joi 11 Apr - 10:52

Interesant punct de vedere, magda Smile
Inca n-am citit cartea, nu ma pot pronunta.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  aproape aievea Vin 26 Apr - 23:18

N-am putut citi in intregime niciodata ,,LEGENDELE OLIMPULUI,,.Le-am incercat la 16 ani,la 22(cand am primit cartile cadou..din bun simt) si...la 40.Mi-a fost imposibil.Nu-mi plac...si nu gasesc in ele nimic interesant.

aproape aievea
2
2


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  itina Sam 5 Aug - 11:37

Am terminat de citit "Picnic la marginea drumului" de Arkadi si Boris Strugatki. Este o carte care a castigat mai multe premii și este clasată pe locul 89 în lista Top 100 cărți sf. Si in plus, mi-a fost recomandata de un nene, cu precizarea ca este o scriere cu un puternic si emotionant mesaj adresat omenirii.
Ei bine, nu mi-a placut. In primul rand pentru ca mi-a trebuit mai mult de jumatate de carte sa citesc pana sa inteleg si eu ceva din actiunea cartii. In al doilea rand, dupa ce m-am chinuit atat, ma lasa cu ochii in soare, cu un final care as zice ca lasa loc de o parte a doua. Rolling Eyes Ceea ce nu exista, momentan.
Imi pare rau... Chiar imi pare rau. Citisem un fragment care ma atrasese, initial: Imaginează-ți o pădure, un drum de țară, o poieniță. Mașinile merg pe un drum de țară și ajung în poieniță, un grup de tineri ies afară cu sticle, coșuri cu mâncare, radiouri și aparate foto. Ei aprind focul, întind corturile, ascultă muzică. Dimineața, a doua zi, pleacă. Animalele, pasările, insectele, care toată noaptea au privit cu groază la tot ce s-a petrecut, ies din ascunzătorile lor. Și ce văd? Ulei scurs pe pământ, benzină vărsată, vechi bujii și filtre de ulei stricate aruncate în jurul lor... Cârpe, becuri arse și un breloc în formă de maimuță lăsat în urmă... Și, bineînțeles, mizerie ca de obicei - cotoare de mere, ambalaje de bomboane, rămășițele focului de tabăra, cutii, sticle, batista cuiva, briceagul cuiva, ziare rupte, monede, flori veștejite din alte poienițe...” Animalele nervoase din această analogie sunt oamenii care au privit de mai departe vizita extratereștrilor, descoperind în zonă elemente și anomalii care sunt obișnuite pentru cei care le-au aruncat, dar de neînțeles sau mortale pentru cei care le găsesc. Explicatia asta implică faptul că vizitatorii posibil să nu fi observat sau n-au dat nicio atenție locuitorilor umani ai planetei în timpul vizitei lor la fel cum și omul nu observă sau nu acordă atenție lăcustelor sau buburuzelor în timpul unui picnic.
Ei bine, suna bine pentru o carte sf. Dar... dezamagire totala! Sad

itina
itina
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  atat de simplu Sam 5 Aug - 11:45

Deci am motive intemeiate sa nu-mi placa sf-urile.  Laughing Eu n-as fi citit cartea, daca e sa ma iau dupa fragmentul ala pus de tine. Ce ti-a placut acolo?  Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Am citit, dar nu mi-a placut! - Pagina 4 Empty Re: Am citit, dar nu mi-a placut!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum