GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LUMEA FILMULUI (2)

+13
shu
casp
Amrita
shadow
Queensland
Obi-Wan Kenobi
seaman65
myrk
parwous
RALUCA
atat de simplu
itina
pitulicea
17 participanți

Pagina 15 din 19 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Urmatorul

In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mier 9 Iul - 19:55

Rezumarea primului mesaj :

Majoritatea dintre noi am uitat in ultimul timp,cum arata o sala de cinematograf.
Data de 28 decembrie 1895 marchează nu numai prima proiectie cinematografică ci si nasterea unei noi arte, arta cinematografică, cea de-a saptea artă cum mai este cunoscută. Sunt 117 ani de la rularea primului film. Pe marile ecrane ale lumii au rulat sute de mii de filme si milioane de actori, care la un moment dat ne-au incantat privirea.
Acesta este un topic despre a saptea arta, un topic in care sa va spuneti parerile sau gusturile despre film si astfel, sa le impartasiti si altora.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

IMPORTANT: Cei care postati aici, VA ROG, scrieti titlul filmului asa incat sa reiasa clar care e acesta. Diferentiati-l cumva de restul postarii. Faceti-l sa sara in ochi din primul moment.  cyclops  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mier 24 Mai - 10:10

De ce credeti voi ca ma uit la filme vechi? Smile Pentu ca mi se par mult mai reale.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Lun 23 Oct - 21:07

Am vazut ieri un film care mi-a placut. Rar ma uit la filme noi, dar iata ca filmul acesta a ajuns in atentia mea, tocmai pentru ca actiunea se petrece in timpuri vechi Wink  E vorba de The Beguiled – Seducătorul 2017. In rolurile principale: Nicole Kidman, Kirsten Dunst si Colin Farrell.
O poveste din timpul razboiului de secesiune. Un prizonier cazut in mainile femeilor Very Happy
Interesant cat de repede se pot schimba oamenii si relatiile dintre ei Smile Barbatii, asa cum ii stim. Nimic surprinzator in ceea ce-l priveste pe el. Surpriza vine din partea femeilor. Caractere atat de diferite, gasesc solutii diferite pentru a rezolva problemele ivete. Adica problema, iar problema este EL.
Dupa titlu am crezut ca-i vorba de un film siropos, dar nu a fost tocmai ce ma asteptam sa fie.  Cool
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  itina Sam 4 Noi - 17:16

Colin Farrell in mainile dragutelor Nicole Kidman si Kirsen Dunst? Cred ca il caut...  Very Happy
itina
itina
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Sam 4 Noi - 17:18

Cauta-l .. si spune-mi cum ti s-a parut Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  itina Sam 4 Noi - 20:01

Pana una alta, sa va zic de "Strania poveste a lui Benjamin Button". Actiunea filmului e bazata pe o scurta poveste cu acelasi nume scrisa de F. Scott Fitzgerald. Cartea nu am citit-o, nici nu am gasit-o inca pentru a o putea citi dar avand filmul in calculator, am zis "de ce nu?". Si bine ca am zis. Desi am tras o portie serioasa de plans.  Neutral Nu e musai sa intelegeti ca ar fi vorba de un film lacrimogen ca nu e cazul. De fapt, ideea de baza a lui am avut-o eu mai demult, nestiind ca Fitzgerald a fost primul!  Very Happy Si nu, nu din cauza asta am plans desi m-am ofticat putin cand am vazut ca nu am fost si eu originala macar o data in viata!  Laughing Glumesc.  Razz
Reluand povestea filmului, ma intreb daca e cazul sa va zic ca personajul principal s-a nascut batran si a murit bebe. Nu va spun ca poate totusi nu l-ati vazut. Chiar? Mai exista cineva sa nu fi auzit de Benjamin Button( Brad Pitt)?  Razz
itina
itina
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Sam 4 Noi - 20:09

De film am auzit, dar de vazut nu l-am vazut inca Smile Ar trebui s-o fac....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Dum 5 Noi - 20:50

Sunt in cautarea unui film pentru aceasta seara , cum n-am chef sa plang   sar peste propunerea Itinei Cool  si merg sa vaz cum i-a fost aratosului Farrell intre nu mai putin frumoasele N Kidman si K Dunst Very Happy ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Joi 28 Dec - 23:06

Oare cum i s-o fi parut lui shadow filmul? Razz Sunt curioasa.

Ieri, daca tot am avut ceva timp de pierdut, m-am relaxat cu o comedie: Good Luck Chuck – Charlie Talisman (2007). In rolurile principale: Dane Cook, de care n-am auzit si nici de vazut nu l-am mai vazut - si Jessica Alba. Nici pe ea n-o vazusem in vreun film, doar prin poze. Frumoasa fata. Nu si buna actrita Very Happy Laughing  Ma rog, in comedii, merge.
Charlie acesta, in urma unui "blestem", devine un fel de talisman norocos pentru femei si le ajuta sa-si gaseasca iubirea vietii, cu care sa se casatoreasca in cel mai scurt timp posibil. Cum o face, ramane sa va lamuriti voi, daca veti fi curiosi Razz
Pe mine chiar m-a amuzat filmul. Ori eram eu intr-o buna dispozitie exagerata, ori poantele amuzante au fost chiar amuzante Laughing  Astept sa-mi spuneti voi.
Gasiti filmul aici, in caz ca aveti chef de un film relaxant:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Vin 29 Dec - 22:45

Am mai vazut un film. De data aceasta unul nou: Victoria and Abdul – Victoria și Abdul (2017). In rolul reginei Victoria: Judi Dench. Numele acesta e o garantie a unui rol bine jucat. Privind-o, esti convins ca o vezi pe insasi regina Victoria, cea mai longeviva regina.
Filmul este unul biografic si zugraveste povestea prieteniei dintre regina Victoria si Abdul, un functionar adus din India cu ocazia unui jubileu. Povestea celor doi a ramas ascunsa pentru mult timp, pana cand o scriitoare indiana,  vrand sa scrie o carte, a descoperit jurnalele hinduse ale reginei si astfel a scos la lumina povestea pe care cei de la curte au incercat sa o tina departe de ochii si urechile lumii.
Cu toate ca nu-i un film extraordinar, merita vazut. Mie mi-a placut si chiar m-a induiosat la final. Daca regina ar fi fost mai tanara, in mod cert povestea lor n-ar mai fi fost cea a unei prietenii frumoase, ci a unei mari iubiri. Embarassed

Arrow [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Sam 6 Ian - 18:01

Pentru ca am avut mai mult timp liber in ultimul timp, am vazut mai multe filme decat obisnuiesc sa vad de obicei Wink  
Inca un film pe care l-am vazut si despre care o sa va spun pe scurt: Breathe (2017) cu Andrew Garfield si Claire Foy. Doua nume care imi sunt straine. Probabil si voua.
Filmul, inspirat dintr-un fapt real, este povestea unui tanar frumos si plin de viata, care se imbolnaveste de poliomielita, transformandu-se intr-o "leguma vie". Cea care il sustine, il incurajeaza sa traiasca si-i prelungeste totodata viata, este tanara si frumoasa lui sotie. O femeie plina de iubire si devotament, cum nu oricare dintre noi ar putea sa fie.
O poveste trista prin care razbate optimismul. Smile  Cred ca e bine sa vezi astfel de filme... motivationale. Te ajuta sa vezi viata cu alti ochi si sa intelegi ca viata e un dar, iar sanatatea e darul suprem. Restul sunt nimicuri Smile

Daca vrea cineva sa-l vada, il gaseste aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Sam 6 Ian - 22:54

In seara asta, pana la aceasta ora, m-am uitat cu fetele mele la un film: Gods and Kings – Exodus (2014) in traducere: Zei si regi. In rolurile principale: Christian Bal si Joel Edgerton.
Un film inspirat din Biblie. Nu respecta intru totul Scripturile, asa cum se intampla de obicei in filmele americane care sunt ecranizari ale unor carti. Totusi, pentru cei care vor sa afle cine a fost Moise si care a fost rolul lui in istoria crestinismului, poate fi o lectie destul de interesanta. La fel de interesanta e si "lectia" despre puterea lui Dumnezeu.
Maine o sa recitesc "Ieşirea - a doua carte a lui Moise". Vreau sa-mi clarific inadvertentele. Smile Pe unele le-am sesizat in film, altele sunt sigura ca mi-au scapat.

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Dum 14 Ian - 21:39

Inainte de a scrie cate ceva despre filmul pe care l-am vazut azi, mi-am reamintit de filmul precedent. Da, am recitit fragmentul din  Biblie si am ramas cu un gust amar de pe urma filmului. Sad  S-a vrut a fi mult mai "artistic" decat trebuia sa fie. Very Happy


Azi am vazut un film nu tocmai nou, dar destul de interesant: Carrington (1995), cu Emma Thompson si Jonathan Pryce. Nu-mi place Emma Thomson, mi se pare lipsita de feminitate, dar trebuie sa recunosc ca a jucat bine.
Probabil unii dintre voi l-au vazut inca de la aparitie. E povestea adevarata a unei iubiri adevarate dintre o pictorita - Dora Carrington si scriitorul Lytton Strachey. O iubire mai altfel decat iubirile cu care ne-am obisnuit. La inceput am judecat-o pe Carrington, ca in final sa ajung sa o inteleg. Oamenii sunt niste ciudati iar iubirile sunt asemeni oamenilor.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Sam 27 Ian - 23:11

''Toamna la New York '' .... a rulat asta seara la tv .
Filmul cred ca este arhicunoscut , nu prea as avea ce comenta in plus  , noutatea e de cu totul alta natura : mi-am pierdut rezistentza pentru dramele romantice  Very Happy  ... desi asta seara am rezistat eroic pana la final nu vreau sa mai aud despre asa ceva o vreme ... luuunga Twisted Evil .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Sam 27 Ian - 23:13

Atat de arhicunoscut incat eu nu stiu nimic despre el Laughing Nu stiu daca l-am vazut.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Dum 18 Feb - 18:45

Ultima mea postare mi-a smuls un suras Smile  ... ziceam acolo ca nu vreau sa mai aud ceva vreme de dramele romantice Rolling Eyes  ... vremea a fost cam scurta , nici o luna fiindca asta seara vreau sa vad ..Nopti in Rodanthe''  Very Happy  ... un film din 2008 , cu Richard Gere si Diane Lane ... deja l-am pus la incarcat .
Il vad pentru prima oara , promit sa-mi spun parerea  dupa , dar nu asta seara Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 15 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 15 din 19 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum