GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cinematografia romaneasca

4 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Lun 25 Noi 2013 - 20:21

Rezumarea primului mesaj :

Cinematografia romaneasca, asemeni cinematografiilor din alte tari, a descoperit placerea de a povesti in imagini, reusind sa dea viata unor pelicule reprezentative pe plan international.
Nu stiu cati amatori de filme romanesti sunt pe acest forum, dar cred ca cinematografia romaneasca se poate mandri cu filme de succes, remarcabil regizate si interpretate  de catre actori talentati, de talia celor de la Hollywood.
Despre toate acestea vreau sa vorbim in acest topic: filme, actori, regizori romani. Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Dum 4 Aug 2019 - 15:03

Laughing Laughing Laughing Mare figura mai esti. Cred ca ai fi fost un bun operator si poate chiar si un bun regizor. Actor nu! Razz
In ce zicea Zamfirescu, nu stiu daca e chiar asa. Regizorul e intr-adevar vinovat daca filmul e prost, dar sa pui in valoare un actor fara valoare, poate fi uneori imposibil Very Happy Unii joaca atat de prost, incat daca nu te-ai uita la imagine, ai fi convins ca citesc scenariul de pe o foaie.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Lun 2 Sept 2019 - 23:09

Tot regizorul e de vina ca el a ales actorii. Laughing

Spunea Dorel Visan: ma, te lupti cateodata sa cuceresti o fata frumoasa, si dupa ce muncesti mult sa o cuceresti- si reusesti- iti dai seama ca are o chestie care iti displace profund- de exemplu, are parul gras. Laughing

Da- zic eu- si dupa aia ce te faci? Asa e si cu un film laudat, la care prinzi bilete greu. Ori iesi afara din sala, ori esti iubitor de arta pana la capat. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Mier 17 Feb 2021 - 10:56

Am "descoperit" scheciul asta azinoapte si radeam ca prostul. Nu ca n-as fi. Laughing Mare actor Cotescu. Si cam toti din generatia "de aur". A cinema-ului, desigur. Cotescu era din Dorohoi si pe tac'su il chema Cotet. Cand faceam armata in Dorohoi si mergeam sa ridic corespondenta, ma gandeam care o fi fost casa lui Cotescu- ca "orasul" Dorohoi e o micuta si sumbra localitate, mai mult de case. Wink Am mai spus pe aici ca intr-o zi, tot cand in armata o faceam pe furierul, la Dorohoi, m-am intalnit pe strada cu actorul Dan Condurache, caruia i-am cerut un autograf. Pe biletul de voie. Laughing

Genii botosanene. Si eu, geana. Laughing

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Mier 17 Feb 2021 - 23:06

Da, simpatic scheciul, dar si mai simpatic Cotescu. Joaca de nu-i adevarat. Unul din cei mai mari actori romani.
Te-ai intalnit cu Dan Condurache? Oooo, ce amorezata eram de el in tinerete Very Happy Fain baiat si talentat day dreaming I love you
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Joi 18 Feb 2021 - 1:34

Da, pe bune m-am intalnit. L-am oprit si l-am rugat pentru un autograf. I-am precizat ca n-am decat biletul de voie la mine. A zis razand ca nu, ca nu vrea ca semnatura lui sa fie confundata cu semnatura comandantului. Eu i-am zis ca nu-i nicio problema, asta si urmaream. Laughing Doamne ce vremuri!

Biletul l-am aruncat mai tarziu, ca prostul, cand m-am pus sa fac curatenie printre hartii si casete audio.

M-am mai intalnit la Ipotesti cu Leopoldina Balanuta, prin '92, '93 parca. Se inchina in biserica din Ipotesti in care sfintii aveau aura neagra, facand cruci pravoslavnice un pic strambe, dar inchinaciuni drepte, pioase, pana la pamant. Tot prin anii '90 ma intalneam si dadeam mana cu Mihai Malaimare. Malaimare e tot botosanean, din Flamanzi. Fosta prietena il cunostea, de vreo doua ori ne-am intalnit prin oras si ma alinta cu apelativul "golanule". "Iar te-ai intalnit cu golanul asta?" Laughing

Recent, l-am vazut recent pe Mircea Diaconu, cand a venit in Bt in campania prezidentiala. Cam mititel si parea extrem de dezamagit si resemnat. Ochii jucausi cautau mereu spre trecatori. Cand mi-a intalnit privirea vesela, m-a fixat indelung.

Cam atat despre "intalnirile" mele cu actori romani.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Dum 6 Mar 2022 - 23:54

Sa nu semene semnatura cu a comandatului si sa plec in permisie. Wink

A trecut 4 martie si anul asta nu s-a amintit nimic despre cutremurul din 4 martie 1977. In cutremur a murit (si) Toma Caragiu, probabil, posibil, cel mai mare actor roman.

Mi-am adus aminte de o zicere a lui Toma, nu mai stiu pe unde am gasit-o si citit-o: la noi, Iisus Hristos a fost rastignit pe o antena de televizor.

Acum, in direct la televizor, la stiri si la breaking news.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Lun 7 Mar 2022 - 10:46

Ce amintiri frumoase ai tu si ce de intalniri day dreaming Eu n-am.
Da, mare actor Toma two heart Ma gandeam la el si m-am trezit zambind notalgic. Cred ca ar trebui sa mai revad niste filme cu el.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Lun 7 Mar 2022 - 15:29

Operatiunea monstrul, de exemplu. Vremuri iremediabil apuse.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Mar 8 Mar 2022 - 11:22

Sau Actorul si salbaticii day dreaming Cu Marin Moraru alaturi, doi montri sacri. two heart
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Sam 26 Mar 2022 - 22:21

Am revazut aseara "Titanic vals". Senzational film, senzationali actori.
Birlic e fenomenal. In copilarie ma enerva grozav. Cu ochii si cu mintea de atunci, nu vedeam decat ca-i mic, batran si urat Very Happy Nu intelegeam de ce ii place tatei asa de mult Laughing Ei, acum inteleg.
Si femeile alea, una si una, mai ales soacra lui Spirache Laughing Silvia Fulda, actrita emerita. Grozava. Apare si Tamara Buciuceanu prin film, pret de vreun minut, dar e asa de tanara, cum nu ma gandeam ca a fost vreodata Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Lun 28 Mar 2022 - 11:57

Ma gandeam ca spui ceva de premiile Oscar- s-au dat azi-noapte. Nu stiu- americanii astia au total alt stil de viata decat al nostru- mi se par ciudati rau de tot. Si Will Smith cica l-ar fi palmuit pe prezentator- oricum, mi se pare degradant scenariul, ori m-am tampit eu de tot. Probabil si una, si alta. Laughing Din punctul meu de vedere, prefer filmele romanesti- chiar si cu comunisti. Mi se par mult mai umane- iar actorii romani imi sunt dragi.

Ma uit si la filmele americane. La unele filme. Incet-incet incep sa detest "cultura" americana. Desigur, bietii cetateni, oamenii normali n-au nicio vina. Ma rog. Laughing Da' visul american incepe incet-incet sa se destrame. Acu' omul viseaza la o casuta la tara, cu flori, cu animale si cu aer curat. Se pare ca traiam in paradis si nu stiam. Bine ca ne-a trezit civilizatia occidentala, cu pusti, pistoale si concurenta de rechin. Ca noi nu stiam sa fim oameni destepti. Laughing

Da, bun Birlic- genial chiar. Fuse si se duse. Si Tamara, desigur. Tot geniala. Laughing Pacat ca nu s-au facut atatea filme pe masura talentului lor urias. Bine, noi nu am avut cultura pustii si a pistolului. Noroc cu americanii si cultura lor cinematografica. Laughing

Aseara a fost la o televiziune Mircea Diaconu. Printre politicale, povestea cum s-a incropit scheciul ala de revelion cu Toma Caragiu, cu elefantul, cu trompa si cu rima. Toma si Mircea erau in pauza unei piese de teatru, unde jucau. Il cheama Toma pe Mircea in cabina- Mircica, maine dimineata mergem sa filmam un scheci pentru tvr, pentru revelion. Mircea- avea pe atunci 23-24 de ani- spune ca lui nu-i plac chestii de astea, facea mofturi adica. Toma se intoarce spre el si-i spune- pana atunci Mircea vorbea cu Toma din oglinda- in stilu-i caracteristic- adica eu ma cobor si tu nu te cobori? Laughing Bineinteles ca Mircea a mormait ceva a aprobare- a doua zi s-au dus cu autobuzul spre tvr, in autobuz au pregatit scheciul si scenariul- pe atunci nu erau foarte aglomerate Laughing , au ajuns la tvr, in 25 de minute au filmat sceneta si asa a iesit minunatia aia de scheci. Valabila si azi.

Da' Will Smith ii trage una lui Chris Rock. Hai la vize pentru visul (si filmul) american. Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Lun 28 Mar 2022 - 14:16

Nu stiu daca clipul asta se cadreaza cu topicul dar... las la longitudinea lui pitu. Laughing Am dat peste el rasfoind iutubul. Da' parca s-ar potrivi si cu situatia actuala- nu parlesti, stai deoparte. Laughing

myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Mar 3 Ian 2023 - 10:28

O, da. Frumosi actori am avut. Povestea lui Diaconu ma face sa inteleg (inca o data) ca oamenii astia erau la fel de frumosi si in realitate, in viata de zi cu zi, ca in filme I love you Oricum, alta cultura... adica, oameni de cultura, oameni de arta Smile

Am vazut ieri Steaua fara nume, varianta cu Marina Vlady si Claude Rich, coproductia romano-franceza din 1966. Alaturi de ei, Grigore Vasiliu-Birlic. I love you
Filmele astea vechi, au asa o dulceata in ele. De actori nici nu mai zic. Lasand la o parte faptul ca cei doi principali au vocile imprumutate, totusi, e atata naturalete in filmele astea vechi. Iar viata din oraselele de provincie, ma vrajeste la propriu, fie ca o intalnesc in filme, fie ca o intalnesc in carti. In fiecare orasel exista cel putin o domnisoara Cucu Laughing Laughing
O alta figura ce se face remarcata in film, Marcel Anghelescu. Laughing Mare actor si el.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Sam 7 Ian 2023 - 20:36

Azi am vazut Corigența domnului profesor (1966). Nu stiam filmul. Foarte bun, cu actori senzationali in situatii senzationale Smile  In distributie gasim o gramada de nume mari: Marcel Anghelescu, Grigore Vasiuliu-Birlic, Dem Radulescu, Toma Caragiu, Puiu Calinescu, Draga Olteanu Matei, Alexandru Giugaru si multi altii.
Tom Caragiu, tinerel, dar irezistibil. Apare in film pentru maxim un minut, dar minutul acela e de milioane rolling on the floor rolling on the floor
In rest, filmul te introduce intr-o atmosfera caragieleasca, dar si intr-o situatie kafkiana. Un om - profesor de istorie - prins intr-o eroare a sistemului fiscal, care, in incercarea lui de a-si dovedi nevinovatia si de a-si rezolve problema, ajunge sa fie luat drept nebun si tratat ca atare (de un doctor mai nebun decat el Laughing ).
Merita vazut macar o data in viata Cool
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Sam 7 Ian 2023 - 21:21

Nu știu dacă am văzut filmul. Anii 60, anii de aur ai cinematografiei mondiale și române, desigur. Laughing

Bine, eu consider că tot ce s-a făcut bun în cinematografie, muzică și cultură în general, s-a făcut până prin anii 80. Hai să zic 90. Laughing

Cu mici excepții, desigur. Laughing

Așa e, cum zic eu, și tu. Laughing Eleganță versus golăneală.

Hai că știu că ești d-acord. Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 4 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum