GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cinematografia romaneasca

4 participanți

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Lun 25 Noi 2013 - 20:21

Rezumarea primului mesaj :

Cinematografia romaneasca, asemeni cinematografiilor din alte tari, a descoperit placerea de a povesti in imagini, reusind sa dea viata unor pelicule reprezentative pe plan international.
Nu stiu cati amatori de filme romanesti sunt pe acest forum, dar cred ca cinematografia romaneasca se poate mandri cu filme de succes, remarcabil regizate si interpretate  de catre actori talentati, de talia celor de la Hollywood.
Despre toate acestea vreau sa vorbim in acest topic: filme, actori, regizori romani. Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Vin 26 Feb 2016 - 22:22

Am calculat, pentru ca eram curioasa de Dem Radulescu. Laughing
Si-am fost surprinsa sa vad cat de slaba era Draga Olteanu Laughing Era o femeie frumoasa in tinerete.
Cred ca e caracteristic Racilor, asta cu originile Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Joi 14 Apr 2016 - 21:38

Am mai vazut un film romanesc vechi din 1963: Codin
O coproductie romano-franceza, in regia lui Henri Colpi. In rolul principal: Alexandru Virgil Platon. Un actor pe care l-am vazut in cateva filme, totdeauna in roluri secundare, asa incat nu i-am retinut niciodata numele.  Rolling Eyes
Nu mai vazusem filmul si m-a vrajit din primele momente. Ador literatura romana veche, iar viata din Comorovca, cartierul rau famat al Brailei de la 1900, povestita de Panait Istrati si transpusa cinematografic de regizorul francez, m-au facut sa stau cu ochii in monitor asa cum putine filme reusesc sa o faca.
Viata in cartierul acesta e asa cum e viata oamenilor fara bani, fara educatie, fara credinta - condimentata cu batai, cu adultere, cu crime, cu boli aducatoare de moarte, cu iubire, cu tradare si cu ura.
Tensiunea creste treptat si se intensifica spre final... cand, in loc de linistea ce ar trebui sa vina dupa furtuna, avem parte de un final zguduitor.
Dupa parerea mea e un film foarte bun. Un film din categoria: "obligatoriu de vazut". Il recomand tuturor celor care nu l-au vazut si sunt amatori de filme bune, indiferent ca-s romanesti sau straine Smile
Inca ma simt marcata de finalul filmului  Neutral  

Se poate vedea pe Youtube.


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Mier 25 Mai 2016 - 19:11

Mi-am adus aminte aseara de Stefan Mihailescu-Braila, ca tot n-aveam somn. Am stat o bucata de noapte privind la scheciurile comice si hlizindu-ma . Ce actor minunat! Privind actorii contemporani, cu exceptii, desigur, mi se pare o perioada nefasta din punct de vedere cinematografic (nu numai pe plan intern, ci si international), in pofida premiilor acordate (vezi premiile Cannes de anul acesta).

O mica sceneta umoristica, presarata pe alocuri cu replici geniale. Desi in plin avant comunist, se percep influentele economiei de piata. Smile Se remarca, pe ici pe colo, si accentul moldovenesc al lui Stefan. Smile

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  atat de simplu Mier 25 Mai 2016 - 21:13

Si eu gandesc la fel referitor la perioada nefasta. Ma uit destul de des la astfel de scenete. Asta umor.  Very Happy
Pitu, nu ti-am vazut recomandarea pana acum.  Nu stiu daca am vazut filmul, dar trebuie sa ma uit, il recomanzi intr-un fel care ma obliga sa-l vad.  Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Joi 26 Mai 2016 - 0:02

Nici n-am fost atent ce-au postat altii pe-aici, inclusiv pitu. Laughing Adevarat, simpla, poate e vorba de un anume farmec ce a disparut... nu stiu. Sau poate de o anume noblete sufleteasca.

Promit sa ma uit si eu la filmul propus de pitu. M-a facut curios. Primele 10 minute si ultimele 10. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Lun 6 Iun 2016 - 21:36

Laughing Laughing M-am uitat si eu la sceneta postata de myrk. Mari actori, faine replici, savuros umor. Unde-s filmele de altadata si cei care le jucau pe-atunci? Sad La "debutantii" de acum nu prea am rabdare sa ma uit. Ii astept sa castige experienta si poate... printr-o minune... si ceva mai mult talent Very Happy
Oare o fi vazut simpla "Codin"? Sunt curioasa cu ce impresii vine. Laughing Pe myrk nici nu-l intreb, daca se uita la un film doar la inceput si la final. Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Vin 17 Mar 2017 - 17:33

In timp ce-o asteptam pe Simpla Razz , sa ne mai aducem aminte de doi clasici, doi actori ai generatiei de aur a cinematografiei romanesti. Umor si replici geniale. Si multa simplitate. Poate asta e tot ce ne lipseste pentru a fi fericiti. (Ca si Simplei! Laughing )

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Vin 17 Mar 2017 - 19:59

Incredibil.... ce actori am avut Smile  Cand ai fost obisnuit cu astfel de filme si actori, cum sa te mai uiti la filmele de azi? Nu poti. Eu nu pot. Pe langa "masivitatile" generatiei de aur, generatia de acum nu reuseste sa faca nimic ca sa se vada... ca sa dea de inteles ca sunt acolo - in cinematografie Smile Daca Moraru se simtea mic comparativ cu Toma, cum ar trebui sa se simta cei de acum in comparatie cu oricare dintre ei?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Vin 17 Mar 2017 - 22:23

La filmele romanesti te referi sau la cele americane? Cele europene moderne inca mai au actori cu sarm si oarecare parfum al filmelor de altadata. Vezi Gerard Depardieu, care e un actor colosal (la propriu si la figurat Laughing ) si dulcea Marion Cotillard.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Sam 18 Mar 2017 - 20:03

Si ce, Depardieu are 20 de ani? El e din generatia veche... Rolling Eyes Iar aici vorbim despre actorii romani. Eu n-am vazut niciunul "tanar" care sa-mi placa.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Sam 18 Mar 2017 - 21:00

Ai afirmat cum sa te mai uiti la filmele de azi? La filmele de azi jucate cu actori tineri, romani sau straini? Laughing Ca se pot juca si cu actori de generatie mai veche... Bine, generatia noastra veche e pe cale de disparitie. Si nu prea am mai vazut filme romanesti. Cele pe care le-am vazut, chiar si premiate in strainatate, par facute de amatori cu actori amatori.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Sam 18 Mar 2017 - 21:37

Suntem in topicul Cinematografia romaneasca. De ce as vorbi despre filme straine si actori straini?  confused
Asa mi se par si mie filmele noi: facute /interpretate de amatori. Daca am vointa sa ma uit pana la final, raman cu un gust amar. Mai bine nu ma uit.

Ultimul film romanesc pe care l-am vazut a fost la Festivalul de film Comedy Cluj, "Inimi cicatrizate".
Subiectul  ar fi putut sa stoarca lacrimi, cu toate ca, paradoxal, a fost prezent intr-un festival de comedie Very Happy  Totusi, ceva a lipsit din filmul ala... talentul actorilor. Aveam tot timpul senzatia ca ma uit la o sceneta jucata de liceeni. Isi spuneau replicile cu atata seninatate, de parca atunci le citeau de pe foaie.
Ar fi putut sa fie un film bun, dar n-a fost. Ceva a lipsit... ceva ce trebuia sa ajunga la sufletul spectatorului, sa-l miste, sa-l faca sa se umple de tristete, sa se revolte impotriva mortii neinduratoare. Da' personajele alea si-au jucat atat de prost moartea, ca nici nu puteai sa le-o regreti  Laughing  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Sam 18 Mar 2017 - 22:28

Toti marii actori, si-ai nostri aia din generatia veche, aveau feeling-ul ala inefabil. Acum, nu prea mai este. Il ai sau nu-l ai, nu poti sa-l cultivi. Acu' daca arati fizic bine, esti deja pe trei sferturi actor! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  pitulicea Dum 14 Oct 2018 - 21:36

Povestind despre filme cu un amic de-al meu (care e preot), a adus in discutie un film romanesc nou despre care nici macar nu auzisem: "Un pas in urma serafimilor" din 2017. Ca de obicei, cand vine vorba de filme romanesti noi, am vrut sa dau fwd discutiei si sa trecem la alt film Very Happy Totusi, auzind ca are ca subiect viata tinerilor din seminarul teologic, mi-a starnit curiozitatea. O tema ce n-a prea fost abordata in cinematografia noastra.
Mi-a placut. Nu in mod deosebit, dar mai mult decat alte filme noi. Ca de obicei, jocul actorilor a lasat de dorit. Mi s-a parut bine regizat si pe alocuri a reusit sa-mi transmita cate o mica emotie. Doua momente au fost memorabile in film, dupa parerea mea Very Happy
In rest, ce sa zic? Pe de-o parte mi se pare un film facut pentru a discredita biserica. Pe de alta parte, nu poti sa nu gasesti similitudini intre intamplarile si personajele din film si cele din viata reala. Multi vor sa devina preoti, dar putini isi doresc cu adevarat asta. Multi propovaduiesc o credinta in care ei insisi nu cred. Sa fii preot inseamna sa renunti la multe placeri lumesti si sa-ti dedici viata lui Dumnezu. Greu, mai ales cand esti tanar si sangele iti clocoteste in vene. Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  myrk Mar 30 Iul 2019 - 1:02

Florin Zamfirescu, intr-un interviu tv: daca un film este bun, este meritul regizorului si al actorilor. Daca filmul este prost, este doar vina regizorului, ca n-a stiut sa puna in valoare actorii.

Si inca una de la el: in filmele romanesti, datorita scolii (de film), s-a filmat mult in intuneric. La filmele americane, chiar cand se filmeaza in intuneric, este lumina pe actori, se vad scenele. La noi, in scenele filmate pe intuneric, nu se vede nimic, doar niste umbre, si se aude doar sonorul. Iar scenele acestea in care nu se vede nimic au fost filmate pe filme scumpe- orwo, eastman. De ce ai face aceasta? Datorita scolii. De aceea in jumatate din filmele romanesti jumatate de film nu se vede nimic, pentru ca au fost filmate pe intuneric.  Laughing

Eu as spune ca nici macar nu era nevoie sa filmeze pe intuneric, era suficient ca operatorul sa puna capacul pe obiectiv si sa filmeze oricand. Asta se numeste arta.  Laughing

Ar trebui sa spun cate ceva despre cateva filme romanesti pe care le-am vazut, dar e tarziu si ma doare de'ștul.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cinematografia romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Cinematografia romaneasca

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum