GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stiati ca?

+39
myrk
itina
pauletz
freda white
elis27
Obi-Wan Kenobi
Davidova
Violoncella
teardrop
soryn
Melodia
Nana_Duval
ionutz72
tegeusa
shadow
ghost
tano carridi
Tizona
seaman65
fotohobby
valeria
zexe
oli
Demostene
elly
dragos
moonstone
Mr Nobody
atat de simplu
sarmanul_dionis
mrs nobody
lynn
monika217
sahara
kitty
Radu
snow
pitulicea
habibi77
43 participanți

Pagina 32 din 33 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33  Urmatorul

In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Stiati ca?

Mesaj  habibi77 Vin 26 Mar - 21:00

Rezumarea primului mesaj :

In Anglia pe la 1500, pentru baut rachiu erau folosite cesti din plumb. Combinatia alcool-plumb fiind atat de toxica ii scotea pe multi din uz pentru cateva zile. Chefliii gasiti intinsi pe marginea drumului erau considerati morti si pregatiti pentru inmormintare. Inainte insa de a fi ingropati li se mai dadea o sansa - erau asezati pe masa din bucatarie timp de cateva zile. Asteptind ca "mortul" sa-si revina - ceea ce se intampla de multe ori - rudele si prietenii mancau si beau in jurul mesei. Asa a aparut obiceiul priveghiului
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  mariana m Joi 22 Aug - 21:53

Laughing Dintii sigur nu mi s-au ascutit!
Imi dau seama ca e greu de crezut, daca nu ai experimentat senzatia insa din punctul meu de vedere e cat se poate de reala.Imi place si mie sa admir luna plina sau furtuna dezlantuita...asta nu ma impiedica sa ma simt ca pisica pe acoperisul fierbinte Very Happy 
mariana m
mariana m
4
4


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  itina Joi 22 Aug - 21:54


Ce e deranjant e cand dormi si n-ai draperii sau jaluzele si-ti bate luna drept in fata! Razz  In rest, bazaconii! Smile Din punctul meu de vedere, adica...Smile 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  myrk Vin 23 Aug - 0:59

Cand suntem indragostiti

Poetii, scriitorii si compozitorii au descris-o cu nenumarate expresii, insa, la nivel biologic, dragostea este un produs chimic. Cu toate ca psihologia dragostei nu a fost inca extensiv studiata, oamenii de stiinta pot urmari sursa logica a simptomelor atractiei profunde.
Atunci cand inregistram un semnal de la persoana iubita, bataile inimii incep sa accelereze din cauza unui puseu de adrenalina, afirma electrofiziologul Thomas Jefferson de la Spitalul Universitar din Philadelphia. Procesul se desfasoara astfel: creierul trimite semnale glandei suprarenale, care secreta hormoni ca adrenalina, epinefrina si noradrenalina. Acestia ajung in sange si cauzeaza batai puternice si rapide ale inimii, spune doctorul Jefferson.Pentru oamenii cu probleme serioase ale inimii, dragostea poate fi chiar periculoasa, mai afirma Jefferson. Atunci cand ritmul se mareste, inima foloseste mai mult oxigen, iar acest lucru poate fi riscant pentru persoanele cu blocaje vasculare sau pentru cele care au suferit un preinfarct.Senzatia de tremur a genunchilor este cauzata de noradrenalina, un hormon de stres care determina atentia, arata profesorul Hellen Fisher. Echipa de cercetare a Hellenei Fisher a relevat ca oamenii care spun ca sunt “indragostiti nebuneste” secreta dopamina, o substanta apropiata de noradrenalina. “Dopamina este cea care iti concentreaza atentia, pofta, euforia, energia si motivatia, in acest caz motivatia fiind castigarea celui mai mare premiu din viata”, afirma cercetatoarea.
O alta substanta implicata este serotonina. Studiile au indicat ca o scadere a nivelului serotoninei este asociata cu gandirea obsesiva. Cortizonul are si el o legatura cu dragostea. Intr-un experiment, subiectilor li s-a aratat o fotografie cu persoana de care sunt indragostiti si li s-a spus sa rememoreze momentele petrecute impreuna sau pe care isi imagineaza ca le vor petrece. Rezultatele au aratat ca cei care la inceputul experimentului s-au declarat indragostiti au avut nivelul cortizonului ridicat aproape 30 de minute dupa ce li s-a spus sa se gandeasca la (viitorul) partener.
Exista trei componente ale iubirii: apetitul sexual, dragostea si atasamentul, spune Hellen Fisher. Apetitul sexual te face sa cauti mai multi parteneri, dragostea te concentreaza asupra unei singure persoane, iar atasamentul iti permite sa iti tolerezi partenerul. Aceste trei componente sunt deseori conectate, insa ele pot opera si separat. Poti incepe cu una singura si treptat poti trece si la celelalte. Spre exemplu, cand ai o aventura de o noapte, oxitocina si vasopresina eliberate in timpul orgasmului, te fac sa te simti profund atasat de cineva. Poti sa te simti indragostit dupa o singura noapte din cauza celor doi hormoni.
Fisher a mai aratat si ca dragostea nu moare. Prin studiile sale, cercetatoarea a gasit aceeasi activitate cerebrala la oamenii casatoriti de 20 de ani ca la cei proaspat indragostiti.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  seaman65 Vin 23 Aug - 5:40

Nu va spuneam eu ca nu-s de acord cu calendarul pe care-l folosim noi? Ar trebui sa folosim un calendar lunar, cum este cel al chinezilor.
Cel pe care-l folosim acum ne tine departe de bioritmul natural. mai adaugam si ora de-o tot plimbam de colo-colo...
Intoarcerea la mama natura este solutia problemelor noastre. Very Happy 
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  shadow Vin 23 Aug - 8:08

Dupa calendar ce-o sa mai ''imprumutam'' de la ei ? Cool  ... sau ne dau ei cate ceva bonus Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  mariana m Vin 23 Aug - 22:53

Smile  Unele lucruri n-ar strica sa le imprumutam...cu toate ca ei sunt maestri la asta!
Mircea, pot sa descopere oamenii oricate legaturi biochimice ca nu vor reusi sa descifreze misterul iubirii, din fericire Wink 
Mi-a placut partea cu dragostea nu moare Smile 
mariana m
mariana m
4
4


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  myrk Sam 24 Aug - 0:01

Stiu, Mariana! Smile Intr-adevar, din fericire! Smile Si e foarte bine asa, sa stii ca iubesti, si sa nu-ti explici cum! Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  mariana m Sam 24 Aug - 21:51

Wink  Smile  Si nici macar sa nu incerci!
mariana m
mariana m
4
4


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  myrk Sam 24 Aug - 22:29

Eu, nu, dar ce te faci cu oamenii de stiinta? Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  mariana m Sam 24 Aug - 22:43

Sa fie la ei, receptorii si stresorii si alti -ori si alte -ine Wink 
mariana m
mariana m
4
4


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  Vizitator Dum 1 Sept - 12:07

...Buzzfeed.com publică mai multe predicţii făcute în 1964 de celebrul scriitor american de origine rusă Isaac Asimov, predicţii care sunt “înfricoşător de reale” după aproape 50 de ani.

Iată mai jos câteva dintre predicţiile lui Asimov pentru anul 2014:
1. Oamenii vor continua să extragă resurse din natură, pentru a-şi construi o lume mai bună
2. Bucătăria va fi plină de obiecte care vor prepara masa singure, vor încălzi apa şi o vor transforma în cafea
3. Prânzurile şi cinele vor fi semipreparate şi vor fi depozitate în congelator înainte de a fi servite
4. În 2014, aparatele nu vor mai avea cabluri
5. Mijloacele de transport vor avea tot mai puţin contact cu solul
6. În 2014, populaţia lumii poate atinge 6,5 miliarde de oameni, iar în SUA vor fi peste 350 de milioane
7. Sateliţii spaţiali sincronizaţi vor face posibilă conexiunea ta în orice loc de pe Pământ
8. Vei putea auzi şi vedea în acelaşi timp persoana cu care vorbeşti la telefon
9. În 2014, vor exista puţine locuri de muncă în care oamenii să poată face treaba mai bine ca roboţii
10. Cei implicaţi într-o muncă de creaţie vor deveni elita societăţii
11. Chiar şi aşa, lumea va suferi de boala plictiselii
12. În 2014, cel mai glorios cuvânt din vocabular va fi munca.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  shadow Dum 1 Sept - 12:55

Eu n-as zice ''infricosator'' de reale ... acum 50 de ani lumea era destul de evoluata tehnic : primul om zburase in spatiu , energia nucleara  era din ce in ce mai mult folosita ,automobilul  aproape devenise o necesitate ( nu pentru romani Very Happy  ) - nu mi se par deloc exagerate predictiile lui Asimov ci in limita realitatii .
Mai degraba as zice ca Jules Verne a fost mult mai clarvazator  pentru epoca sa  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  Vizitator Dum 1 Sept - 13:49

Chiar si Leonardo da Vinci. Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  Vizitator Vin 15 Noi - 13:00

Ceva ce m-a amuzat foarte tare, femeia e considerata o ciudatenie din cele mai vechi timpuri.
...Grecii s-au intrebat mult si bine: cand o femeie nu este gravida, ce functie are uterul ei? Conform grecilor, uterul putea sa se detaseze si sa se plimbe prin corp asemenea unui "animal salbatic". Cu cat activitatea lui era mai intensa, cu atat femeia se manifesta mai haotic.
Efectele "uterului plimbaret" s-au tradus intr-o boala numita "hysteria", iar teoria aceasta a fost crezuta pana in timpul renasterii. Desi in cele din urma medicii s-au prins ca uterul nu se poate detasa, pana la sfarsitul secolului al XIX-lea orice problema emotionala era blamata pe uterul care nu merge cum trebuie. Deprimare, ameteli, crampe, irascibilitate. Totul de la uter.


Eu am facut cativa barbati isterici, acum ma gandesc ca nu trebuia. Laughing 

M-am bucurat si ca nu depasesc 5 randuri de copy/paste. Smile
Cand l-am scris nu depasea. Very Happy 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  habibi77 Vin 15 Noi - 13:08

Laughing Laughing Laughing Laughing Barbatii nu sunt isterici deoarece nu au uter! Laughing 

Aveam alta parere despre greci! Very Happy Laughing 
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 32 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 32 din 33 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum