GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum se face modificarea Constitutiei?

+7
RAra
daffy_
drahyde
mihaic3001
snow
pitulicea
habibi77
11 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  habibi77 Joi 18 Mar - 10:00

Potrivit Constitutiei, revizuirea actului fundamental al tarii poate fi initiata de Presedintele Romaniei la propunerea Guvernului, de cel putin o patrime din numarul deputatilor sau al senatorilor, precum si de cel putin 500.000 de cetateni cu drept de vot.
Cetatenii care initiaza revizuirea Constitutiei trebuie sa provina din cel putin jumatate din judetele tarii, iar in fiecare din aceste judete sau in municipiul Bucuresti trebuie sa fie inregistrate cel putin 20.000 de semnaturi in sprijinul acestei initiative.

Procedura de revizuire
Proiectul sau propunerea de revizuire trebuie adoptata de Camera Deputatilor si de Senat, cu o majoritate de cel putin doua treimi din numarul membrilor fiecarei Camere.
Daca prin procedura de mediere nu se ajunge la un acord, Camera Deputatilor si Senatul, in sedinta comuna, hotarasc cu votul a cel putin trei patrimi din numarul deputatilor si senatorilor.
Revizuirea este definitiva dupa aprobarea ei prin referendum, organizat in cel mult 30 de zile de la data adoptarii proiectului sau a propunerii de revizuire.

Limitele revizuirii
Dispozitiile prezentei Constitutii privind caracterul national, independent, unitar si indivizibil al statului roman, forma republicana de guvernamant, integritatea teritoriului, independenta justitiei, pluralismul politic si limba oficiala nu pot forma obiectul revizuirii.
De asemenea, nici o revizuire nu poate fi facuta daca are ca rezultat suprimarea drepturilor si a libertatilor fundamentale ale cetatenilor sau a garantiilor acestora.
Constitutia nu poate fi revizuita pe durata starii de asediu sau a starii de urgenta si nici in timp de razboi.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Joi 18 Mar - 19:45

E ceva de modificat la ea? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  habibi77 Joi 18 Mar - 19:49

N-ai auzit ca se "negociaza" modificarile care i se vor aduce? Rolling Eyes
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  snow Joi 18 Mar - 19:50

Sa stii ca sunt destule, dar cum le modifica desteptii astia, tot pentru 10 ani le fac, adica pentru interesul lor.
Oricum, nu am citit-o niciodata, vorbesc doar din auzite, parerea unora mai avizati ca mine.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Joi 18 Mar - 20:00

Eu am citit-o, am invatat-o, am dat examen din ea si am uitat-o Very Happy Asa de putin m-a interesat Very Happy
N-am auzit habi... la postul de radio pe care-l ascult eu, nu vorbeste despre Constitutia Romaniei. DJ-ii aia, nu stiu de Constitutia noastra si nu-s sigura ca stiu macar de Romania Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  snow Joi 18 Mar - 20:01

Laughing Laughing Laughing
snow
snow
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  habibi77 Joi 18 Mar - 20:01

Eurodeputatul PDL Cristian Preda considera ca una dintre modificarile ce trebuie aduse Legii fundamentale este cresterea puterilor presedintelui prin conferirea de atributii privind dizolvarea Parlamentului in situatii de criza politica.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Joi 18 Mar - 20:04

Unii vor cresterea puterii presedintelui, iar altii vroiau sa se renunte la functia de presedinte Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  habibi77 Joi 18 Mar - 20:08

Reprezentantii PD-L din conducerea celor doua Camere au invocat rezultatele de la referendum in sprijinul infiintarii cat mai rapide a comisiei care urmeaza sa treaca la revizuirea legii fundamentale. In schimb, reprezentantii opozitiei au sustinut ca reforma constitutionala trebuie privita intr-un context mai larg decat modificarea aspectelor precum Parlamentul unicameral si reducerea numarului de parlamentari.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  Vizitato Vin 19 Mar - 2:30

Referendumul pentru modificarea constitutiei a fost o manipulare grosolana. S-au folosit de frustrarile si ura acumulata in timp si accentuata fata de senatori&deputati (dar lumea uita ca guvernul cheltuieste mult mai mult in interes personal si clientelar) pentru a manipula si directiona voturile spre directia dorita. Multi care au votat la referendum pentru au votat dusi de val si ura, daca ii intrebai pentru ce si in ce consta decizia lor si daca stiu ce au votat dadeau din umeri, dar aveau o senzatie de "racorire" pe moment ca le-a dat o stampila sub centura. Nu stiu daca stiti dar chiar primul pitic al tarii aka Boc cel mic sustinea parlamentul bicameral in lucrarea lui de doctorat sau ceva asemanator. Curios ca acum a ajuns sa sustina unicameralul... Suspect .

Si totusi daca vom adopta parlamentul unicameral ...in scurt timp va trebui sa adoptam din nou bicameralul deoarece asta e tendinta si recomandarea UE.

Cred ca Constitutia a ajuns acea carte de capatai pe care guvernantii o folosesc pe post de hartie igienica atunci cand se duc la WC .

PS: Sunt de acord cu reducerea numarului de parlamentari dar nu cu trecerea de la bicameral la unicameral. Sunt cazuri cand un proiect de lege trece de o camera cu erori, erori observate de cealalta camera care o poate trimite spre modificare/rediscutare.

PS....stiu cum s-a votat si am luat si "pulsul strazii"


Ultima editare efectuata de catre nume_utilizator_nou in Vin 19 Mar - 2:34, editata de 1 ori
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Vin 21 Mai - 18:37

Vizitato a scris: PS: Sunt de acord cu reducerea numarului de parlamentari dar nu cu trecerea de la bicameral la unicameral. Sunt cazuri cand un proiect de lege trece de o camera cu erori, erori observate de cealalta camera care o poate trimite spre modificare/rediscutare.
Aici sunt perfect de acord cu tine. Parlamentul bicameral, a fost bine gandit... si n-au fost romanii cei care l-au inventat Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  mihaic3001 Mier 27 Apr - 14:02

Cand si cum vrea "muschiul" lui Baselu.
mihaic3001
mihaic3001
1
1


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  drahyde Mier 11 Mai - 12:06

Consider ca monocameralismul este un sistem mai bun pentru ca:
- e mai rapid, deoarece proiectul de lege nu mai trebuie sa fie aprobat de 2 camere, ci doar de una singura
- asigura o mai buna colaborare intre Parlament si Guvern

Sistemele bicamerale mai functioneaza in state mai putin dezvoltate. Sunt caracteristice fostelor state comuniste.
Avand in vedere ca avem nevoie de o reformare cat mai rapida, sistemul monocameral este optim pentru dezvoltarea statului.

drahyde
1
1


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  daffy_ Mier 11 Mai - 20:21

avand in vedere ca prim ministru este basescu traian ...nu cred ca mai avem nevoie de parlament de loc Laughing
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  RAra Vin 22 Iul - 14:43

desi se fac presiuni, in aceasta legislatura nu cred ca vom vedea modificari ale Constitutiei

RAra
1
1


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum