GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Biserica si Inchizitia

+9
tegeusa
elis27
dall
fata_cu_sosete_de_diamant
JeSsYkA
seaman65
shadow
Luna
habibi77
13 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Biserica si Inchizitia

Mesaj  habibi77 Dum 28 Feb - 9:59

Rezumarea primului mesaj :

Sunt destule persoane care au fost acuzate de erezie si condamnate de biserica.
Va astept cu povesti despre Inchizitie.


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Dum 28 Feb - 10:14, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  JeSsYkA Joi 29 Mar - 6:45

dali, in pamant draga. Laughing cel mai sigur / valabil raspuns. Very Happy
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  seaman65 Joi 29 Mar - 9:30

Cred ca religia a facut in asa fel incat sa devina o pata pe obrazul omenirii. Din cauza tolerarii unor netrebnici religia se confunda incet-incet cu inchizitia, cu pedofilii, cu mijloacele de subjugare a maselor. N-are rost sa continui. Sunt uimit ca in ciuda tuturor prostiilor comise de preoti, de cei din sistem, oamenii inca mai cred in ceea ce li se spune.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  elis27 Joi 29 Mar - 9:46

Probabil inca mai cred pentru ca au nevoie sa creada ,nu avem raspunsuri la multe intrebari asa ca spunem mai bine ca este ceva supranatural ,miraculos decat sa recunoatem ca nu suntem in stare sa intelegem .E mai comod pentru noi asa si apoi ,avem cateodata nevoie sa credem ca acolo sus exista cineva si ne asculta rugaciunile.Despre biserica ce sa zic ,clericii ''e '' si ei oameni ,iar noi chiar daca auzim cate prostii comit ne ghidam dupa zicala '' sa faci ce zice popa nu ce face el'' si ,poate ,intr-un fel acceptam mai repede '' invataturile'' unuia care prin pacatele comise se aseamana cu noi ,ganditi-va ca cei care de-a lungul timpului au dus o viata mai curata (in plan spiritual)au fost acceptati mai greu de societate,unii nu in timpul vietii.
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  seaman65 Joi 29 Mar - 10:04

Cred ca nu au fost marginalizati de societate, ci de conducatorii ei, care se simteau amenintati, insultati sau mai stiu eu cum.
E un calugar la Busteni, a stat o vreme ascuns prin munti din cauza persecutiilor regimului comunist, a scris si despre viata lui. Pentru astfel de oameni toata stima si respectul, oameni care s-au dedicat unei idei (nu conteaza care) si pentru aceasta idee au fost gata sa moara, fara ca la randul lor sa-i deranjeze pe ceilalti (altfel decat amenintarea perceputa de liderii handicapati).
Astfel de oameni au existat atat in religie, cat si de partea cealalalta (Parintele Gherontie Puiu, Mahatma Gandhi, Galilei). Din nefericire putini urmeaza astfel de exemple.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  elis27 Joi 29 Mar - 10:45

Vorbind despre aceia de care au auzit cu totii ,ai dreptate ,au fost marginalizati de conducatori dar lucrul asta se intampla si cu oamenii din jurul nostru iar conducerea nu are nici un amestec,am o prietena care nu e nici maicuta nici nu are vreo legatura cu biserica ,totusi e un om mai bun decat multi ( chiar majoritatea as putea spune) pe care ii cunosc,nu face parada cu credinta sau faptele ei bune ,prefera sa se roage acasa singura si nu judeca pe nimeni ,gaseste tuturor scuze pentru raul pe care il fac si nu-i condamna,crezi ca asta ii face pe ceilalti sa o aprecieze?De unde ,scormonesc sa gaseasca ceva urat in actiunile ei si daca nu gasesc inventeaza.Mi s-a intamplat de multe ori sa ma sune cineva si sa-mi spuna :'' stii ce mi-a zis X ca a facut Y ieri ,cand era in cutare loc ?Uite asta si asta''.
Nu pot sa nu ma revolt atunci cand stiu ca eu eram acolo iar ceea ce se spune e o inventie .
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  seaman65 Joi 29 Mar - 11:58

Atunci cand nu-l intelegem pe cel de langa noi (semenii nostri, nu jumatatea) avem tendinta de a-l izola. E altfel, face opinie separata si cine nu-i cu noi e impotriva. Tot mentalitate de turma, ne ascundem in grup sa nu se stie atunci cand am spus o prostie cine-i impricinatul.
Ma uit ca invatamantul nostru-i sinonim cu spaga. Cand unul n-are nevoie si nu vrea sa ia, e impotriva celorlalti, carora le este teama. Il izoleaza, chiar daca joaca impreuna cu ei, se stiu cu musca pe caciula si stiu ca ala-i are la mana cu ceva.
Moravuri? Pai blamam in stanga si-n dreapta, dar nu vad unul care ar putea sa arunce piatra primul. Dam din gura, dar dam degeaba (noi ca societate).
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  tegeusa Joi 17 Mai - 8:56

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Evil1640x426

ce fresca are papa in spate!!! cica ar trebui sa fie " Cristos care se ridica dintr-un crater facut de o bomba atomica", daca traduc eu bine ( "Christ rises from this crater torn open by a nuclear bomb; an atrocious explosion, a vortex of violence and energy.” )
numa ca nu stiu ce are in loc de cap, mie mi se pare a fii niste falci de crocodil...
sala aia, parerea aia, e mai potrivita pentru ritualuri pentru cealalta parte a fortei, Evil
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  shadow Joi 17 Mai - 20:09

Inchizitia a fost copilul rasfatzat al bisericii , asa vad eu lucrurile... s-a vrut la inceput un tribunal bisericesc , care sa judece ereticii dar a prins puteri devenind stat in stat , insasi papei fiindui frica de marele inchizitor ...o simpla acuzatie de vrajitorie si erai transformat in shaorma Very Happy ...

Preotii sunt oameni si prin urmare au aceleasi ''scapari'' ca oricare dintre noi ... greseala este cand incercam sa-i divinizam : prea cucernicul , prea sfantul , prea inaltul , prea fericitul ...iar Dumnezeu ramane doar Dumnezeu Smile ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  seaman65 Joi 17 Mai - 20:30

Daca aveau o armata de pupincuristi in spate... Normal ca toti erau cel mai cel. NU mai avea cine sa-l pupe si pe al de sus. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  habibi77 Vin 18 Mai - 20:23

Surprised Laughing Laughing Eu cred ca l-ar fi pupat...cu conditia sa-i gaseasca fundul! Rolling Eyes Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  shadow Vin 18 Mai - 20:27

Invidiosilor Very Happy ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  habibi77 Vin 18 Mai - 20:37

Adevarul este ca as pupa si eu un fund preasfant, dar n-am gasit niciunul pana acum! Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  Pingu Vin 11 Oct - 10:21

Cred ca p-aci ii cel mai bine. Very Happy
Toti cei care ma cunosc imi stiu parerea, multi ma condamna, dar io incerc sa gandesc intr-o lumea plina de superstitii si cu mintea spalata de preoti.
Tocmai am citit un articol care m-a enervat din nou. In care se prezinta situatia dintr-un orasel din judetul Cluj pe numele sau de scena Gherla.
Orasul care traia de pe fabrica de chibrite si baile care au ajuns in paragina sau mai ii cunoscut pentru celebra "facultate" a celor care fac tampenii. Acest orasel are o populartie in jurul cifrei de 20.000 de locuitori.
Pana acuma nimic iesit din comun fiind un orasel normal ca multe altele. Dar acest oras detine un spital cu 90 de paturi pentru care fondurile vin greu si tot timpul insuficiente, primarul fiind ocupat sa subventioneze si cele 22 de biserici aflate pe raza acestei localitati.
Dintr-un calcul simplu aprox 910 oameni au biserica lor, in timp ce raportul pentru un pat de spital este de 223 de cetateni.
Ca sa globalizez putin in Romania avem aprox. 18000 de lacasuri de cult, in timp ce numarul de spitale si scoli nu depaseste numarul de 5000.
De ce statul trebuie sa finanteze lacasurile de cult?
De ce nu investim in educatie si sanatate?
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  habibi77 Vin 11 Oct - 10:31

Pentru ca suntem cretini, d'aia. Very Happy 
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  Pingu Vin 11 Oct - 10:53

Problema ii ca indobitocirea si saracirea acestui popor convine de minune celor care conduc.
Au o masa de manevra la usor de influentat si controlat, plus ca putine sunt bisericile in care nu se fac campanii electorale. Rolling Eyes 
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 2 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum