Daca ai fi angajator, cum ti-ai alege angajatii?

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

27% 27% 
[ 8 ]
70% 70% 
[ 21 ]
3% 3% 
[ 1 ]

Total voturi : 30

Mesaj  pitulicea la data de Vin 2 Noi - 22:09

Rezumarea primului mesaj :

Hai sa vedem, cum ne-am alege angajatii daca am fi angajatori [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Asa vom sti, la randul nostru, la ce sa ne asteptam cand vom merge sa ne angajam Smile

E interesant de vazut pe care-l considera angajatorii ca fiind cel mai important criteriu de selectie.

Fiind vorba de un sondaj, astept "raspunsul" vostru sub forma de "vot" in sondaj. Dar si comentariile sunt binevenite. Foarte binevenite! Very Happy
pitulicea
6
6

Sus In jos

Re: Daca ai fi angajator, cum ti-ai alege angajatii?

Mesaj  pitulicea la data de Dum 13 Ian - 17:22

In cuvintele mele?
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  ssdd la data de Sam 25 Ian - 10:10

Am avut ocazia sa angajez cativa oameni, deci va voi spune parerea mea referitoare la ce inseamna prezentarea la un interviu.
dupa cum comunica - EI BINE, aici angajatorul nu va putea face nimic, deci este cel mai important criteriu din punctul meu de vedere. Cum comunica reflecta mult din personalitatea omului, nivelul de cultura DEJA acumulat, dezinhibitii, dezvoltare personala si multe alte lucruri. Cursuri pe aceasta tema sunt greu de facut, practic la un om care deabia graieste cu greu ii mai poti face ceva. Citeam anterior un post in care se spunea ca daca este faiantar nu conteaza acest aspect...ei bine, eu nu mi-as dori un faiantar molfluz, care sa nu comunice cu mine, care sa taca si sa faca....poate nu-mi place ceva si nu am cu cine sa comunic  Laughing Desigur un caz extrem, dar si daca vinzi haine trebuie sa comunici bine, mai toate joburile sunt in domeniul serviciilor si interactiunea cu clientul final este inevitabila.

dupa pregatirea profesionala - aici lucrurile sunt simple, deja "filtrate" de la faza de CV. In plus angajatorii care "tin" sa aiba un angajat cu vasta experienta profesionala ori sunt fixisti, ori nu au putere pentru a-si califica angajatul, ori tintesc un post cheie de obicei de conducere si nu-si permit sa experimenteze prea multl. Daca as angaja un bucatar intr-un restaurant selec, desigur experienta nu as vrea sa o testez pe proprii clienti...Eu personal nu-mi doresc un angajat bine invatat cu alte metehne, in plus domeniile de angajare sunt atat de vaste incat destul de greu gasesti o persoana pliata fix pe jobul tau. Deci angajezi o persoana cu abilitati usor dezvoltate pe criteriile tale, construiesti pe el, il dezvolti/cursezi si apoi culegi roadele. Daca pentru un job ai nevoie din prima zi "de profit" de pe angajat, situatia nu este roza si cu siguranta jobul nu este unul special

dupa modul in care arata - destul de relativ acest aspect. Daca vine in bermude colorate la interviu, desigur ca potentialul angajat are o serioasa problema de personalitate. Aspectele importante sunt sa vina curat, ingrijit, aranjat rezonabil. In fisa postului, ulterior, poti trata acest subiect conform cerintelor firmei pana la nivel de detaliu  Laughing Laughing Laughing Daca trebuie sa renunte la blugi in favoarea costumului sau la tricou in favoarea unei camasi, eu cred ca o va face, si doar din motivul ca nu vrea sa fie "paiata altfel" a departamentului. Dar aceste lucruri pot fi scrise si pentru o camasa nimeni nu-si va risca jobul proaspat "achizitionat"
In fine, sunt multe criterii de selectie, complexe, dar cred ca discutia de angajare urmareste cateva aspecte: sinceritate, deschidere, oportunitati, incredere, impresie de siguranta si atitudine.
ssdd
3
3

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Sam 25 Ian - 10:18

Uuuuu.....ce mult ai scris.  What a Face  Bine ca am un job si nu trebuie sa apelez la tine. As ramane fara slujba Very Happy
Da' in sondaj ai bifat? Wink
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  ssdd la data de Sam 25 Ian - 10:58

Nu sunt pus prea des in situatia de a angaja, mai mult cei angajati stau mult si bine  Laughing 
Am votat, dar mi-a dat eroare ca votul meu nu este valid, si mi-a aparut un procentaj acum, deci nu mai pot opta pentru ceva.
ssdd
3
3

Sus In jos

Mesaj  myrk la data de Sam 25 Ian - 11:28

In primul rand angajezi pe cineva ca sa-ti faca treaba. Deci in primul rand trebuie sa fie bine pregatit profesional. In functie de joburi specifice, depinde si comunicarea si modul cum arata. Parerea mea este ca daca esti bine pregatit profesional, stii sa si comunici si arati si bine. Asta vorbind teoretic, pentru ca practic, prin prisma celor 20 de ani de experienta ai mei in campul muncii, situatia  este catastrofala, in ceea ce priveste si angajatorul, si angajatul. Cu mici exceptii, desigur.
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  sharp00714 la data de Joi 30 Ian - 10:09

Dupa pregatirea/experienta/competenta profesionala
Referitor la topic: ...e important si cum arata pt ca, vrem nu vrem, imaginea conteza !

Toate cele bune!
sharp00714
4
4

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Joi 30 Ian - 10:15

Sigur ca imaginea conteaza si presupun ca ai angaja numai femei....frumoase Razz Laughing

Da' in sondaj ai bifat?  Rolling Eyes  
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Joi 30 Ian - 21:28

Eu as merge pe pregatirea profesionala daca este un post de mare raspundere. Intr-un asemenea post iti trebuie cineva care sa stie bine ce are de facut. Pentru comunicare, in caz ca are deficiente majore la capitolul asta, poate avea o asistenta care sa arate foarte bine si sa fie o excelenta comunicatoare.
Pentru un post in care imi permit sa angajez tineri abia iesiti din scoala, as merge pe comunicare si abia la urma aspectul, sa fie buni corecti de gura, sa aiba ceva in cap si restul se poate ijnvata din mers si se pot forma exact asa cum mi-i doresc.
Cu alte cuvinte, aspectul ar fi pe locul trei, asta se poate aranja relativ usor cu niste haine de firma, cosmetice bune, o tunsoare moderna si bun gust.  Smile 
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  ssdd la data de Joi 30 Ian - 23:46

vreau sa mai punctez inca odata, respectandu-va parerile, ca pregatirea profesionala nu mai constituie un mare avantaj. Vorbesc din prisma uni om care conoaste bine multe domenii de activitate. Orice firma serioasa isi pregateste angajatii, le da acces la informatii/documentatii, ii dezvolta, traininguri, bonusuri care "te obliga sa inveti si sa te pastrezi in top". Performanta se tine de mana cu pregatirea profesionala. Orice lucru daca te pliezi pe domeniul ales poate fi invatat in 2-4 luni, ORICE.
Cele mai mari probleme le am in zona unde am oameni care nu prea graiesc...sunt buni profesional, dar BUNI, sa ma intelegeti, dar sunt neintelesi...fac treaba si nimeni nu stie daca este bine, daca a terminat, daca mai revine, daca a rezolvat sau nu se poate rezolva...omul "perfect din punct de vedere profesional" pleaca fara sa graiasca si lasa neintelegere dupa el. Este o realitate, din pacate pot compara acesti profesionisti cu cei "buni de gura" sau "comunicativi" ca se exprimam plastic, atat de buni la vorba ca nu se mai framanta prea mult sa invete...comparativ, cei buni de gura dezvolta serviciile mai bine, mai repede, creeaza multumire in randul clientilor, castiga mai bine pentru ca speculeaza mai bine, ajung mai sus, sunt mai interesati de pozitia ocupata, semneaza mai multe si mai usor contracte, incheie intelegeri cu orice client sau partener, etc.
ssdd
3
3

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Vin 31 Ian - 0:00

Pregatirea profesionala, clar, trebuie sa primeze, si asta pentru ca firmele mici nu-si permit financiar sa-si perfectioneze angajatii, asa ca vor alege pe cei care sunt deja profesionisti. In companiile mari, clar ai multe posibilitati. Si nu poti angaja o persoana , daca nu are pregatirea corespunzatoare postului respectiv, inspectia muncii purifica dosarele angajatilor sa aiba acte de studii, de calificare, se fac evaluari profesionale, si vai si-amar in cazul vreunui accident de munca, se leaga de orice amanunt.  Smile 
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  ssdd la data de Vin 31 Ian - 0:13

Aella, cat de mici trebuie sa fie firmele care nu isi permit sa isi perfectioneze cei de pe care vor scoate bani???Cat de ROMAN trebuie sa fi sa astepti ca maine angajatul sa iti produca profit? De ce sa tintesti o firma care nu isi permite sa te instruiasca cateva zile?
Stiu sa fac aproape orice, si ce fac, fac bine pentru ca pun suflet! Sunt inginer, dar in cateva saptamani pot fi bucatar bun, sudor bun, constructor bun, frizer bun, sofer transportator bun, programator bun, agricultor bun, tamplar sau dulgher bun, padurar bun, profesor bun, cercetator bun...as mai putea adauga inca cateva sute de meserii pe care le pot face bine, prin vreo fabrica sau uzina. Dar daca nu graiesc deloc, nu as mai putea scrie aici DELOC ca nu" mi-ar veni". Fiecare firma mare sau mica vrea sa isi formeze angajatul dupa propriile reguli si marea majoritate a meseriilor se pot invata relativ repede daca gasesti persoana cu profil potrivit si care sa vrea sa munceasca.
Acum stiu ca o sa primesc un cartonas rosu, dar ajung si eu la butoanele alea verzi si albastre si stele voi imparti Laughing Laughing Laughing 
ssdd
3
3

Sus In jos

Mesaj  mastermind la data de Vin 31 Ian - 0:16

Bravo Aella, sunt 100/100 de acord cu tine,din toate punctele de vedere.o experienta asemanatoare, am avut eu acum 3 ani cand din dorinta de e economisi ,am angazat personal necalificat si in 4 luni m-au costat dublu.deci ,aviz amatorilor Smile..unde erai acum 3 ani,Aella???Smile

mastermind
4
4

Sus In jos

Mesaj  ssdd la data de Vin 31 Ian - 0:31

mastermind, era frumos daca argumentai putin pozitia ta...totul devenea limpede. Sa inteleg ca studentii nu au nici o sansa din punctul tau de vedere, dar subliniez ca omiti cateva aspecte importante pe care le gasesti la ei: experienta 0 dar elan, putere de munca, ambitie, dorinta, perseverenta, timp disponibil, stare de spirit, pasiune, "spatiu de dezvoltare"...eu cred ca ai gasit doar o persoana nepotrivita, atat doar, ai investit inutil si fara orizont. In domeniul meu TOTI o iau de la zero si unii devin buni, altii foarte buni, altii pleaca! Cand am dat peste un profesionist cu un profil asemanator, nu criteriul profesional a facut sa fie un bun angajat ci omul in sine cu dezvoltarea lui interioara!
Apoi iti amintesc ca poti astepta ani sa dai peste un BUN PROFESIONIST, deoarece unul bun are de lucru si nu este dat afara, castiga bine, este profesionist si nu se muta pentru cativa banuti in plus, se dezvolta si este doar o chestiune de noroc sa ajunga la usa ta.
Ai avut doar ghinion la acea angajare, asa cred.
ssdd
3
3

Sus In jos

Mesaj  mastermind la data de Vin 31 Ian - 0:44

ssdd ai dreptate,nu te pot contrazice.imi cer scuze anticipat ,pentru faptul ca nu am fost mai explicit.in cazul meu aveam nevoie de fete,croitorese mai exact. nu am considerat necesara experienta, in productie industriala in conditiile in care ele mai "coseau" in romania una ,alta(cel putin asa mi le-a recomndat cineva).deci ,sa nu lungim subiectul,conteaza enorm si domeniul de activitate in care va profesa, persoana respectiva.aici aveam 3 criterii de selectie,eu mi-am exprimat opinia personala Smile

mastermind
4
4

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Vin 31 Ian - 9:12

Laughing Laughing  Cum sa angajezi o croitoreasa necalificata???? Croitoria e o arta. Daca nu o cunosti si n-ai mana pentru asa ceva, fa-te bucatareasa. Very Happy
Pentru munci dintr-astea calificate, nu-ti permiti sa angajezi oameni necalificati si apoi sa astepti sa invete, oferindu-le cursuri platite de tine... Ma rog, majoritatea dintre noi nu-si permit asa ceva, cand incep o afacere de acest gen. Aici chiar e nevoie de profesionisti.

Comunicarea e intr-adevar foarte importanta. Asta am invatat si-n scoala, asta reiese si din munca pe care o fac... si din mediul in care "traiesc". Fara comunicare, oricata informatie ai detine, esti mic de tot Smile

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum