GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Exista suflete-pereche?

+23
magda17m
AlbertM
kam3l3on
freda white
Florin2013
Joita Florin
atat de simplu
Violoncella
mercur
Tizona
elis27
oli
curcubitza
Mandarax
Monica777
shadow
habibi77
Pingu
soryn
seaman65
tegeusa
RALUCA
pitulicea
27 participanți

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Exista suflete-pereche?

Da, categoric
 
Eu mi-am gasit sufletul-pereche
 
Nu
 
Este doar o legenda
 
Sper sa-l intalnesc vreodata
 
 
 
Vezi rezultatele

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Exista suflete-pereche?

Mesaj  pitulicea Lun 17 Sept - 12:28

Rezumarea primului mesaj :

Exista suflete-pereche?
Cred ca e interesant de vazut cam cum gandeste lumea Smile Considerati aceasta sintagma un adevar sau o legenda?
Exista? L-ati gasit? Il asteptati? two heart

Fiind vorba de un sondaj, astept "raspunsul" vostru sub forma de "vot". Dar si comentariile sunt binevenite. Foarte binevenite! Smile

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  atat de simplu Mier 2 Ian - 19:52

Unii sunt mai spirituali, altii mai putin...asa ca existenta acestui suflet pereche este determinata si de partea asta.Unii cred ca au mai multe, desi e posibil sa nu fie asa,altii cred ca n-au nici macar unul si la fel e posibil sa nu fie asa...problema mare e sa-ti dai seama care e sau care sunt in cazul in care sunt mai multe.Eu nu cred doar in unul singur. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  Violoncella Mier 2 Ian - 19:55

Cine zicea ca avem mai multe suflete pereche nu se referea doar la iubiti. Smile Se referea la alte persoane din viata noastra, orice ruda sau prieten, care ne e drag de nu mai putem si cu care avem o relatie speciala. Si apoi...nu-mi spune ca te-ai simtit legata sufleteste la fel de puternic de toti iubitii tai!
Sufletul pereche sau unul din ele poate sa nu apara. Nu are rol in viata ta. Acum. Nu ai nevoie de el in ascensiunea ta. Sau ai hotarat tu sa nu''' íl atragi''.
De aia am zis ca fiecare alege ce sa creada. In functie de ce doreste si de ce crede ca e in stare.
Simpla, nu e o regula, asa e. Smile
Pitu, nu vreau sa te conving de nimic, in general omul e bine sa isi aleaga singur credintele.(prin asta ma refer la ce crede fiecare ca e adevarat, nu la vreo religie) Ele il vor ajuta sufleteste.
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  pitulicea Mier 2 Ian - 20:03

Cert e ca nu mi-am intalnit sufletul pereche...ca o fi unul, ca or fi mai multe... ca se va infatisa ca iubit ori ca ruda... eu nu l-am intalnit. Am fost indragostita de un suflet care nu era perechea mea. confused Daca ar fi fost, am fi fost inca impreuna. Cu cei din familie, rude, prieteni, cunoscuti, nu simt asa o armonie incat sa-i consider suflete pereche.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  atat de simplu Mier 2 Ian - 20:07

Exista posibilitatea sa fi dat de un astfel de suflet, insa sa nu-ti fi dat seama. Smile Indragosteala aia tine de varsta,de hormoni si de ceea ce ne dorim noi sa credem la un moment dat(adica de nevoia de-a iubi).Ca tot era vorba pe undeva de functiile creierului... mintea ne poate juca feste. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  pitulicea Mier 2 Ian - 20:27

Eu n-am simtit nevoia sa iubesc, atunci cand m-am indragostit, asa cum nu simt nici acum Laughing Eram la fel de catar Very Happy I-a trebuit mult sa ma convinga ca ma iubeste si ca-i timpul sa-l iubesc si eu Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  Joita Florin Sam 9 Feb - 4:25

Intodeauna vei sti cand iti gasesti sufletul pereche;vei simti acea completare-comuniune sufleteasca,spirituala si trupeasca care iti aduce linistea si plenitudinea interioara.Probabil ma ve-ti intreba de unde stiu?
E simplu.Smti cu toata fiinta ta acel sentiment de imperechere sufleteasca.E precum structura ADN-ului:daca incerci sa-l rupi practic nu mai supravietuieste nimic din cele doua lanturi ADN-ice..........e doar un punct de vedere de la cineva care in viata de zi cu zi si cea profesionala gindeste numai analitic si logic
Joita Florin
Joita Florin
2
2


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  pitulicea Sam 9 Feb - 8:47

Bun, bun....da' in sondaj ai votat? Aici asta e important... sa votam si sa comentam votul Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  Joita Florin Sam 9 Feb - 13:52

De ce crezi ca nu am votat?
Joita Florin
Joita Florin
2
2


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  pitulicea Sam 9 Feb - 21:22

Eu nu cred. Intrebam doar confused
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  Florin2013 Dum 10 Feb - 1:37

"Cristofor, magul din Carpati" este o carte care poate da cateva raspunsuri despre cum este privit sufletul pereche.
Florin2013
Florin2013
2
2


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  Violoncella Dum 10 Feb - 9:32

Inseamna ca trebuie sa o recitesc, ca nu-mi aduc aminte sa abordeze subiectul asta. Smile
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  freda white Dum 10 Feb - 11:27

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
freda white
freda white
4
4


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  Violoncella Dum 10 Feb - 11:39

Interesant. Citisem ca sufletele pereche is mai multe, nu doar ceea ce credem noi ca inseamna suflet pereche. Smile Nu citisem despre ele in categorisirea asta. Si uite asa am inteles de ce un suflet pereche iti poate fi o sora sau o prietena sau un necunoscut care te-a ajutat brusc si decisiv. Stiam insa despre sufletul 'flacara' cam tot, inclusiv ca nu il ai aproape toata viata. Uneori vine pentru ca il chemi prea tare, ti-e prea dor. Un lucru insa mi-e foarte clar! Extrem de multa bucurie iti aduce sufletul acesta! Dar si extrem de multa suferinta, cand stii ca exista si totusi, cumva, 'nu ai nevoie' de el in viata asta.
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  kam3l3on Dum 17 Feb - 20:33

,,E posibil sa nu-l intalnim din prima, e posibil sa nu-l intalnim niciodata sau e posibil sa fie chiar langa noi... Ai impresia ca il stii dintotdeauna, ca stii ce gandeste si simte, telepatia este foarte bine reprezentata, prietenia sau iubirea se leaga de la sine, comunicarea e usoara, placerea de a fi impreuna este maxima.
Exista un sentiment aparte care îti poate indica faptul ca fata de acest om ai o altfel de atractie decât pentru alte persoane. Nu e doar atractie fizica, sexuala, emotionala, ci relatia de acest tip trece dincolo de senzatiile trupesti sau psihice.
Atunci când întâlnesti un suflet pereche, esti capabil sa renunti la orice s-ar opune si sa învingi orice ti-ar sta în cale. Te cufunzi în inima si îl simti acolo.
Tacerea capata mii de nuante. Îl poti simti de la distanta. Îl poti simti în toata complexitatea lui, ca si cum l-ai cunoaste de mii de ani. Este ca si cum nu mai astepti nimic de la celalalt, pentru ca ai deja totul. Simplul fapt ca stii ca exista îti este suficient. Însa exista si suflete pereche care, nu pot fi împreuna niciodata, suflete sortite într-un fel tristetii si durerii neîmplinirii. Atunci îti spui: sufletul meu pereche e pierdut, îl voi regasi poate, cândva, într-o alta viata?!
Sufletele pereche, se simt. Si se intuiesc. Si se stiu. Este mai grea cautarea caci de fiecare data trebuie sa te opresti asupra unuia si sa vezi daca nu cumva sub toate acele ziduri de aparare si acele masti, nu este El. Si poposesti ceva timp sa iti convingi sufletul daca ai avut dreptate sau nu. Daca nu, pleci mai departe in cautare. Dar toate acele cautari , nu sunt de fapt oare o cale de a te ajuta pe tine ca suflet de a deveni mai puternic, de a deveni frumos ? Pentru ca atunci cind il gasesti, sa stii ca l-ai gasit si sa poti impleti lumina? Multi cauta toata viata, sperand mereu si mereu ca vor gasi, altii devin blazati si obositi si inceteaza a mai cauta. Niciodata sa nu spui niciodata, pentru ca nu stii unde se poate ascunde. Poate fi linga tine, poate la fi in alt oras, poate fi la 2000 km departare. Oriunde ar fi, cauta-l. Te poate intregi.
Sufletele pereche, sunt acele suflete care se completeaza reciproc, care sunt compatibile mental si spiritual. Care simt pe celalalt dinainte de a suna telefonul, care simt din tonalitatea vocii, daca e bine sau nu, daca simt atunci cand fac dragoste, ca devin Unul, ca sufletele lor zboara, depasind bariera timpului si a spatiului, trecand in astral, in transcendental, devenind printr-o impletire a dansului ametitor si frenetic o energie puternica, o lumina alba.
Sufletele pereche dainuesc.
Sufletele pereche sunt Eu si Tu. Acum si aici.''

Din pacate nu cunosc sursa, eu am primit asa de la cineva si mi-a placut.

Normal ca am votat cu DA Very Happy
kam3l3on
kam3l3on
3
3


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  habibi77 Dum 17 Feb - 20:40

Uite sursa [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Tu sigur nu vii de pe Marte, ci de pe Venus! Twisted Evil
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 5 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum