GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Exista suflete-pereche?

+23
magda17m
AlbertM
kam3l3on
freda white
Florin2013
Joita Florin
atat de simplu
Violoncella
mercur
Tizona
elis27
oli
curcubitza
Mandarax
Monica777
shadow
habibi77
Pingu
soryn
seaman65
tegeusa
RALUCA
pitulicea
27 participanți

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Exista suflete-pereche?

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Vote_lcap49%Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Vote_rcap 49% 
[ 26 ]
Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Vote_lcap15%Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Vote_rcap 15% 
[ 8 ]
Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Vote_lcap11%Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Vote_rcap 11% 
[ 6 ]
Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Vote_lcap2%Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Vote_rcap 2% 
[ 1 ]
Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Vote_lcap23%Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Vote_rcap 23% 
[ 12 ]
 
Total voturi : 53
Inapoi
 
 

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Exista suflete-pereche?

Mesaj  pitulicea Lun 17 Sept - 12:28

Rezumarea primului mesaj :

Exista suflete-pereche?
Cred ca e interesant de vazut cam cum gandeste lumea Smile Considerati aceasta sintagma un adevar sau o legenda?
Exista? L-ati gasit? Il asteptati? two heart

Fiind vorba de un sondaj, astept "raspunsul" vostru sub forma de "vot". Dar si comentariile sunt binevenite. Foarte binevenite! Smile

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  pitulicea Mar 18 Sept - 20:59

Care suflete pereche?? Ale cui? Doar oamenii care traiesc cu vise mai cred in asta.
Laughing Laughing Laughing Cu asta sunt perfect de acord.
Crezi in suflete pereche atata timp cat tine dragostea. Apoi iti dai seama ca n-a fost decat iubirea Very Happy si a trecut Evil

shadow, sigur ca discutam. Eu imi spun parerea, tu ti-o spui pe a ta. Nu trebuie sa convinga nimeni pe nimeni.

Ia sa va dau cate un verde, ca-mi place cum v-ati prezentat punctul de vedere Smile


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 18 Sept - 21:23, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  Monica777 Mar 18 Sept - 21:11

Multumim pentru verde, sefa. Acum pot sa-ti trimit mesaje???
Monica777
Monica777
2
2


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  Mandarax Mier 19 Sept - 11:36

Eu zic ca exista, dar cum a spus si Tege, oamenii se schimba. Asa ca esti temporar pereche cu un suflet, apoi cu altul si asa mai departe. Facem compromisuri cand si celalalt le face. Viata e scurta, nu poti trai doar din a fi dator celuilalt sau celorlalti.
Mandarax
Mandarax
4
4


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  curcubitza Mar 25 Sept - 23:20

Da, categoric, dar nu am putut vota....
curcubitza
curcubitza
2
2


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  oli Mier 26 Sept - 10:34

Sunt singura ca exista "suflete pereche". Ca nu l-am gasit eu asta e altceva dar in fiecare relatie inceputa facem primii pasi spre sufletul pereche , sperand ca el/ea e acea persoana care sa ne complecteze , sa ne iubeasca neconditionat .
oli
oli
6
6


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  elis27 Mier 26 Sept - 18:33

Eu stau si ma gandesc de ce notiunea de suflet pereche ne duce cu gandul la partenerul de viata ?De ce nu ar putea fi si un prieten ,o persoana cu care sa te intelegi fara prea multe cuvinte si care sa fie acolo pentru tine oricand.Pana la urma sufletul de asta are nevoie ,de sentimente nu de sex Very Happy ca deja asta nu mai tine de suflet
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  seaman65 Mier 26 Sept - 20:34

O chestie pe care voi femeile in general n-o intelegeti: sexul face parte din intreg, care nu-i intreg fara. Laughing
Notiunea de suflet pereche n-are treaba cu iubirile platonice gen Ballzac, implica mult mai mult, iar sexul este o particica fara de care intregul n-ar fi intreg.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  shadow Mier 26 Sept - 20:56

Fiindca ai adus vorba de sex : ascultam astazi la Radio Cultural , un interviu cu Florin Zamfirescu ... desi este un actor renumit nu-mi place in mod special , recunosc , dar auzindu-l vorbind direct , nejucand decat propriul rol , m-a impresionat ... m-a impresionat prin simplitatea limbajului , pe intelesul fiecaruia , fara fitze, fara gargara inutila .
Printre altele zicea despre sex ca este un act irational , la marginea constientului si explica ca nu stii ce faci in acele momente , traiesti clipa , te lasi dusi de val , intr-un cuvant nu rationalizezi ... si totusi prin acest act la marginea constientului ne-am nascut fiecare ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  Tizona Mar 23 Oct - 17:52

Citeam undeva si inca undeva ca sufletele pereche sunt ... mai multe. Asta cred si eu. Nu exista UN suflet pereche. Nu exista jumatatea aia din mitul androginului, nu exista DOAR o persoana pe lumea asta cu care ne potrivim. Am votat NU, deci.
Pe de alta parte, avem sansa, de-a lungul efemerei noastre treceri in aceasta lume, sa intalnim suflete cu care rezonam in mod deosebit, pe care avem senzatia ca le cunoastem dinainte, cu care ne intelegem din priviri, langa care ne simtim impacati cu intregul univers.. Nu e musai sa fie partenerul de viata si nu e musai sa ramanem langa acea persoana, poate fi o intalnire scurta, dar intensa. Nu e musai ca relatia cu acea persoana sa fie una pozitiva pe termen lung.. Si totusi acel suflet ne e pereche, intr-un fel sau altul.
Deci.. nu traiti intr-o cautare continua. Bucurati-va de ce vi se ofera. Viata e scurta si e cam parsiva. Cere mult si da putin, de cele mai multe ori.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  Tizona Mar 23 Oct - 17:56

shadow a scris:Printre altele zicea despre sex ca este un act irational , la marginea constientului
Se referea la latura animalica din noi? Altfel nu-mi explic rationamentul, eu n-am fost inconstienta niciodata in timp ce faceam sex. Nici macar cand eram dupa doua pahare de Lacrima lui Ovidiu. (mari paharele, ca sa ne intelegem) Nu sunt de acord cu afirmatia. Altfel nu s-ar folosi mijloace de contraceptie si ne-am alege cu rani serioase, la ce impulsuri se trezesc in unii in timpul actului sexual. Cool
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  mercur Mar 20 Noi - 10:29

Cred ca pot fi persoane compatibile a fi pereche
mercur
mercur
1
1


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  shadow Mar 27 Noi - 10:29

Eu ii dau dreptate lui Zamfirescu ... vorbim de suflete perechi : aceste suflete aproape se contopesc cand fac dragoste - acel moment de semi-inconstientza ...
Tiz , poate tu nu l-ai trait , altii da ... sufletul fiecaruia este in definitiv o entitate singulara , ca si trupul , perfect adevarat , dar tanjeste dupa companie , o asa zis ''jumatate'' cu care sa fie in rezonantza ... nu se intampla mereu acest lucru , dar asta nu inseamna ca nu exista Smile ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  pitulicea Mar 27 Noi - 10:34

Laughing Laughing Sunt "pereche" doar cand sunt semi-inconstienti? Pai ce compatibilitate e aia? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  shadow Mar 27 Noi - 10:37

Si tu repede ! Very Happy ... era doar una din trairile sufletelor pereche , sexul in acest caz nu-i defineste , face parte din intreg Razz ...









shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  pitulicea Mar 27 Noi - 10:40

Hai sa fim seriosi. In sex iti gasesti multe perechi Very Happy Da' ti-e suflet pereche pana te dai jos din pat Very Happy Cand incepe "viata", cu problemele ei de zi cu zi... compatibilitatea din pat se zdruncina Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Exista suflete-pereche? - Pagina 3 Empty Re: Exista suflete-pereche?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum