GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

+20
Demostene
Gigi
pufulete09
tegeusa
habibi77
veronica_franco
ana pop
Blossom777
Krissunu
Queensland
criss
soryn
Doruletz
Mandarax
seaman65
shadow
Obi-Wan Kenobi
Pingu
RALUCA
pitulicea
24 participanți

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Vote_lcap2%Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Vote_rcap 2% 
[ 1 ]
Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Vote_lcap40%Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Vote_rcap 40% 
[ 25 ]
Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Vote_lcap13%Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Vote_rcap 13% 
[ 8 ]
Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Vote_lcap30%Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Vote_rcap 30% 
[ 19 ]
Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Vote_lcap15%Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Vote_rcap 15% 
[ 10 ]
 
Total voturi : 63
Inapoi
 
 

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  pitulicea Lun 3 Sept - 13:04

Rezumarea primului mesaj :

Traim intr-o lume in care frumusetea este unul dintre cele mai ravnite idealuri Very Happy
Cat de mult ne ajuta frumusetea in viata? Poti reusi in viata doar bazandu-te pe aspectul fizic, sau e nevoie de mai mult?

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?
Sa vedem ce crede lumea despre asta Smile

Fiind vorba de un sondaj, astept "raspunsul" vostru sub forma de "vot". Dar si comentariile sunt binevenite. Foarte binevenite! Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  Krissunu Joi 6 Sept - 22:25

pitulicea a scris: E cam tarziu sa se-ntoarca roata Very Happy
....Fie roata si patrata tot se_nvarte ea o data !!!!!!

....Pentru mine unul,... conteaza frumusetea interioara .
Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  Blossom777 Vin 7 Sept - 16:06

NU. Frumusetea exterioara nu este asa de importanta ca sa reusesti in viata, mai degraba cea interioara -bunul simt, simtul umorului, compasiunea si toate acele atribute neegalibile.Frumusetea exterioara iti aduce ajutor doar o perioada scurta de timp, e trecatoare. Ca sa reusesti in viata iti trebuie mai degraba curaj si cumpatare in unele cazuri.
Blossom777
Blossom777
3
3


Sus In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  ana pop Mar 11 Sept - 9:14

Este importanta frumusetea interioara ,tenacitatea,forta interoara ,ambitia ,incredera in Dumnezeu si in tine.

ana pop
1
1


Sus In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  veronica_franco Mier 12 Sept - 13:12

inainte sa votez, pun o intrebare....
votez ce cred eu ca trebuie sa fie ...sau ce e in realitate?
ca e maaaaare diferenta!
veronica_franco
veronica_franco
2
2


Sus In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  pitulicea Mier 12 Sept - 13:18

Pai eu "credintele" mi le-am ajustat dupa realitate Laughing Degeaba cred eu ca frumusetea nu conteaza (asa ar trebui sa fie), cand in viata de zi cu zi ma conving ca m-am inselat Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  seaman65 Joi 13 Sept - 4:14

Trebuie si-un dram de noroc, nu conteaza ca esti frumoasa, daca nu te-a remarcat cine trebuie, cel care sa faca un bibelou din tine. Adica sa te puna pe acel piedestal mult visat. Dupa cum spuneam, va fi fericit acela care se va multumi cu ceea ce a obtinut.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  habibi77 Joi 13 Sept - 11:21

a reusi in viata = cu a fi pus/a pe piedestal? Surprised

Realitatea este urmatoarea, si nu vorbesc despre cum ar trebui sa fie deoarece lumea in care traim nu este una perfecta:

Persoana, barbat sau femeie, cu care natura a fost generoasa, foarte rar va depune vreun efort sa-si exerseze inteligenta, dintr-un motiv foarte simplu : nu are timp de asa ceva. Este mult prea ocupata sa mearga la chefuri, sa cunoasca oameni si sa traiasca clipa....este mult prea solicitata..... Intotdeauna va fi cineva acolo sa-i admire frumusetea. Fiecare sac isi gaseste peticul!

Cel/ cea cu care mama natura n-a fost prea generoasa incearca sa suplineasca aceste lipsuri, doar suntem animale sociabile ( nu-i asa?), pentru a fi acceptati in cercurile celor "inzestrati". Cum ar fi o petrecere la care sa nu fie cineva sa faca glume pe care sa nu le inteleaga nimeni? Laughing Cum ar fi sa nu existe "fraieri" la care sa apelezi cand ai o problema? Sa dai cu banul e cam riscant, asa ca mai bine suni un "prieten".

Dar toate astea sunt probleme ale adolescentei. Inaintand in varsta constati ca nici frumusetea, nici inteligenta nu-ti sunt de prea mare ajutor, iar norocul nu are nicio legatura cu ceea ce ti se intampla. Atat frumuseatea, cat si prostia, sunt tolerate pana la un punct!

habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  soryn Joi 13 Sept - 12:01

Ne spui ce ai votat? Very Happy
soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  seaman65 Joi 13 Sept - 12:05

Habi, ma refeream la fetele alea care stau prin cluburi pentru a-si gasi "alesul". Frumoase, ca altfel nu le-ar baga nimeni in seama, proaste, ca altfel n-ar fi acolo. Deci este nevoie de dramul de noroc sa pacaleasca prostul cu bani, care sa le scoata din "mizeria" in care se scalda si sa le puna bibelou in casa, ca doar nu-s facute pentru munca, ci pentru a sta trofeu, agatat de bratul unuia.

A reusi in viata nu inseamna ceea ce se intampla in "inalta societate", ci a fi fericit acolo unde esti, sa-ti gasesti drumul, vocatia, locul de munca, jumatatea, familia unde sa te simti fericit, fapt care tine de ceea ce se afla in interiorul fiecaruia si nu de cat reusesti sa castigi. Adica poti fi sarac, dar fericit, cu conditia sine qua non ca jumatatea sa fie pe aceeasi lungime de unda, nu dintre oamenii care-s vesnic nemultumiti.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  seaman65 Joi 13 Sept - 12:10

Se pare ca punctul de toleranta la frumusete/ prostie la unii are un prag foarte ridicat, daca ne uitam la oameni precum Monica lu' Virinel si la alte personaje pitoresti, care sa mor daca pricep cum patrund in lumea stirilor si ce le face niste persoane atat de importante si de demne de a ne fi prezentate la stiri.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  habibi77 Joi 13 Sept - 12:18

Soryn, am pariat pe frumusetea interioara, desi sunt de parere ca succesul in viata este un cumul de frumusete interna, externa si inteligenta.

Seaman, astrfel de personaje n-ar fi mediatizate daca n-ar exista "consumatori".
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  soryn Joi 13 Sept - 12:43

Seaman, problema e ca se ocupa la stiri cu povesti despre viata lor, daca s-ar limita la a le prezenta doar ca fotomodele asta nu m-ar deranja...da, sunt fete frumoase, fac modeling, e ok, sunt pe podium, fac o prezentare, asta poate fi o stire, dar de ce m-ar intereseaza pe mine hainele lor murdare pe care si le spala in public?...dar cum a spus habi,consumatori sunt
Nici fetele ale frumoase care stau prin cluburi nu ma deranjeaza, aia e lumea lor, alta decat a mea, unii chiar au nevoie de ele, daca-si permit ,de ce nu?Nu ele sunt de vina ca sunt frumoase, si daca sunt frumoase atunci profita, incearca sa-si caute un trai bun cu eforturi putine, din nou vorba lui habi Very Happy , „Persoana, barbat sau femeie, cu care natura a fost generoasa, foarte rar va depune vreun efort sa-si exerseze inteligenta „. Nu putem fi toti frumosi ,sau toti urati asa cum nu putem fi toti inteligenti sau toti mai putin inteligenti, ca sa nu spun prosti...dar ma intreb – cati dintre noi ,daca am avea asa o inzestrare, n-am incerca sa profitam de acest lucru pentru a obtine in viata un trai decent?
Altul profita de frumusete, altul de inteligenta, altul de talent, fiecare cu ce a fost inzestrat, ma intriga mai mult cei care au asemenea calitati si nu stiu sa si le puna in valoare, sa se foloseasca de ele, mai degraba stau si se plang,se lamenteaza si-i judeca pe altii...asta e mult mai usor Smile
soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  tegeusa Mier 3 Oct - 8:48

votat nu
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  pufulete09 Mier 3 Oct - 9:02

Neata si eu zic ca este necesara dar nu suficienta. Frumusetea se cam duce odata cu trecerea anilor sau evenimentele care ne marcheaza viata, dar bunul simt, inteligenta, bunavointa, rabdarea de cele mai multe ori conteaza mai mult decit o frumusete sclipitoare.
pufulete09
pufulete09
2
2


Sus In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  seaman65 Mier 3 Oct - 9:48

Pai tocmai va spuneam mai sus ca este suficient sa arati bine, ca sa iasa ceva bun. Trebuie doar sa ai atat de putina minte sa-ti pierzi vremea acolo unde te poate vedea cineva cu bani: in cluburi, pe langa fotbaliatori si asa mai departe.
Trebuie doar sa vrei sa fii "jumatatea" trofeu a cuiva. Nu ma refer doar la femei.

Nu ma deranjeaza faptul ca ajung unde ajung aratand un corp frumos si ascunzand lipsa inteligentei, ci faptul ca personajele ne sunt prezentate ca simboluri: uite ce bine-o duc, ce bine este sa fii ca ei. Ca parinte, am de luptat din greu sa scot prostiile astea din mintea copiilor mei. Cu baietii mi-a reusit, o sa fie mai greu cu fata.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata? - Pagina 3 Empty Re: Este frumusetea necesara si suficienta pentru a reusi in viata?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum