GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tentatia razbunarii

+4
magda17m
shadow
seaman65
habibi77
8 participanți

In jos

Tentatia razbunarii Empty Tentatia razbunarii

Mesaj  habibi77 Dum 26 Aug - 10:01

O vorba din popor spune ca "razbunarea-i arma prostului". Intamplator am citit pe net multe pareri care sustin ca doar cei slabi nu se razbuna, pentru ca nu au cum. Substratul acestui proverb popular este unul profund, si daca-ti oferi timp sa observi ai sa constati ca este adevarat.
Cei care aleg sa se razbune nu cunosc Legile Kybalionului, sunt persoane impulsive, care doresc sa fie razbunate in secunda urmatoare, daca se poate. Daca nu se pot razbuna vor apela la ajutorul altora s-o faca. Ei nu stiu ca exista o lege a universului care functioneaza ca un bumerang, si vor perpetua conflictul si suferinta la nesfarsit.
Cei care cunosc aceste legi, nu vor actiona impotriva celor ce-i ranesc decat daca vor sa-i protejeze, pentru ca stiu ca daca nu actioneaza, mai devreme sau mai tarziu, universul va actiona.
Concluzia este ca oricare ar fi alegerea ta, vei fi razbunat. O vei face tu sau o va face universul?

habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Tentatia razbunarii Empty Re: Tentatia razbunarii

Mesaj  seaman65 Dum 26 Aug - 10:08

Adica lasa ca-l bate Dumnezeu?
Nu se prea cunoaste, daca ne uitam in jur. Mai devreme sau mai tarziu se prea poate sa insemne niciodata.
Daca-l lasi nepedepsit va face prostii si a doua oara si a treia oara, considerand ca este dreptul lui.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Tentatia razbunarii Empty Re: Tentatia razbunarii

Mesaj  habibi77 Dum 26 Aug - 10:27

Ba tocmai daca privesti in jur vei constata ca functioneaza.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Tentatia razbunarii Empty Re: Tentatia razbunarii

Mesaj  seaman65 Dum 26 Aug - 10:47

Eu stiu un proverb: a trai maine este prea tarziu, traieste astazi! Unii nu prea te lasa sa traiesti, daca nu le dai la gioale, tot ii doare de altii si te musca de fund, precum cotarlele alea fricoase, care asteapta sa traci si de abia dupa aceea te inhata. Si mai stiu un proverb: pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti.

Nu sunt omul razbunarii, dar nici nu-mi place sa intorc celalalt obraz ca sa ma simt mai bine palmuit pe ambele parti.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Tentatia razbunarii Empty Re: Tentatia razbunarii

Mesaj  habibi77 Dum 26 Aug - 13:13

a trai maine este prea tarziu, traieste astazi!
Nu are nicio legatura cu faptul ca altii nu te lasa sa traiesti. Sa traiesti azi inseamna sa te bucuri in fiecare clipa de ceea ce-ti ofera viata. A avea asteptari de la viata pe termen lung si sa ignori prezentul, inseamna sa traiesti maine. A te razbuna sau a astepta sa fii razbunat este echivalent cu a trai maine.

pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti
Perfect adevarat, dar tot nu are nico legatura cu razbunarea. Atunci cand cineva iti cere ajutorul si asta devine odisnuinta, se lipeste de tine ca timbrul de scrisoare si nu te lasa sa-ti traiesti propria viata.

Tu alegi daca le dai apa la moara celor care n-au loc de tine. Tu alegi daca iti vei irosi timpul incercand sa-i schimbi. E ca si cum ai lupta cu morile de vant.


habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Tentatia razbunarii Empty Re: Tentatia razbunarii

Mesaj  shadow Dum 26 Aug - 14:07

Habibi , ai si nu ai dreptate : ''razbunarea-i arma prostului '' , ''capul plecat sabia nu-l taie '' , ''cine ridica sabia de sabie va pieri'' si multe alte vorbe asemanatoare fac trimitere la supunere , la acceptarea uneori a raului , la un trai in umilintza sperand ca altcineva va face dreptate dupa tine ...
Razbunarea isi are rostul ei atunci cand se identifica cu a face dreptate ... sa repari o nedreptate , nu sa te razbuni de dragul razbunarii dand dovada de si mai multa violentza ...
Sunt de acord cu ce a scris Seaman , ajunge un obraz palmuit , doi e deja mult prea mult Smile ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Tentatia razbunarii Empty Re: Tentatia razbunarii

Mesaj  habibi77 Dum 26 Aug - 14:44

Umbro, eu nu vorbesc despre supunere aici, nici de acceptarea umila a nedreptatii.
'capul plecat sabia nu-l taie ''
Este adevarat, dar asta inseamna sa fii supus cuiva, sa-l lasi sa te umileasca doar pentru a putea tu trai. In aceasta situatie nu gasesc demnitatea. In a alege sa nu te razbuni este o oarecare demnitate, nu te cobori la nivelul celui ce-ti face rau. Iti face rau pentru ca atat il duce capul. In cel mai bun caz il compatimesti.
Eu nu spun sa nu te razbuni si sa intorci si celalalt obraz, spun doar sa intorci spatele. O sa-mi spui ca risti sa fii injunghiat pe la spate.   Laughing  
'"cine ridica sabia de sabie va pieri''
Si asta este adevarat tinand cont de faptul ca ceea ce traim este rezultatul actiunilor noastre ( cauza si efect).
Razbunarea isi are rostul ei atunci cand se identifica cu a face dreptate
A face dreptate cui?  Ma razbun pentru ca eu consider ca mi s-a facut o nedreptate. Prsoana care mi-a facut rau s-ar putea sa aiba alta viziune aspra evenimentelor. S-ar putea ca fiecare din noi sa ne simtim indreptatiti sa ne razbunam. Intr-un conflict, daca asculti variantele adevarului ambelor tabere s-ar putea sa ajungi la concluzia ca fiecare este indreptatit sa se simta nedreptatit. Unde este dreptatea? Depinde de partea cui alegi sa fii. Dreptatea este o notiune relativa. Smile
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Tentatia razbunarii Empty Re: Tentatia razbunarii

Mesaj  magda17m Vin 9 Noi - 1:17

habibi77 a scris:    O vei face tu sau o va face universul?   
Eu una voi lasa universul sa hotarasca ce si cum. Adica ce rost are sa-mi las ranile deschise si sa nu trec peste?
De multe ori m-am razbunat prin cuvinte dure dar degeaba. Poate am avut satisfactie pe moment, e senzatia aia de eliberare..la fapte nu am ajuns niciodata si nici nu mi-as dori sa ajung pentru ca razbunarea atarna greu, nu te face decat sa devii o persoana mai rea, te mistuie pe dinauntru.
Dau dreptate celui care spune ca cea mai buna razbunare e indiferenta. E ca si cum nu ai da apa la radacinile raului  Very Happy
Razbunarea-i dulce dar DOAR pe moment.
magda17m
magda17m
3
3


Sus In jos

Tentatia razbunarii Empty Re: Tentatia razbunarii

Mesaj  tegeusa Vin 9 Noi - 8:28

despre razbunare:
Un copil de 14 ani intră într-un bordel, târând o broască moartă după el:
- Sărut mâna. Vreau şi eu o femeie!
Patroana, mirată, îl întreaba cam ce femeie ar vrea.
- Vreau o fată cu o boală venerică, dacă se poate! Plătesc oricât.
- Bine, dacă tu vrei. Du-te cu Sandy. Face sex cu Sandy, apoi dă să plece.
Patroana îl opreşte:
- Auzi, da de ce ai vrut o fată cu astfel de boală?
- Păi să vedeţi: eu acuma mă duc acasă şi vine baby-sitterul. Ei îi plac copiii mici, aşa ca mine; şi-o să facem sex. O să ia boala. Diseară, tata o duce acasă cu maşina. Eu îl cunosc pe tata; o să i-o tragă şi-o să ia boala. La noapte o să şi-o pună cu mama. Şi-o să ia şi mama boala. Eu o cunosc pe mama, mâine o să şi-o tragă cu vecinul de alături. Ei bine, ăla e omul care mi-a omorât broasca! Laughing Laughing Laughing
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Tentatia razbunarii Empty Re: Tentatia razbunarii

Mesaj  seaman65 Vin 9 Noi - 9:37

Scopul scuza mijloacele. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Tentatia razbunarii Empty Re: Tentatia razbunarii

Mesaj  dorina_s Joi 15 Ian - 22:30

cata imaginatie la acest copil de numai 14 ani
dorina_s
dorina_s
5
5


Sus In jos

Tentatia razbunarii Empty Re: Tentatia razbunarii

Mesaj  Annmarie Mier 7 Iun - 0:08

Succesul este cea mai dulce razbunare. Este parerea Vanessei Williams. Subscriu.
Atentia este energia ta, de ce sa te concentrezi la un rau indreptat voit catre altul, daca poti sa te concentrezi asupra propriului bine, cu aceeasi energie.
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

Tentatia razbunarii Empty Re: Tentatia razbunarii

Mesaj  pitulicea Mier 7 Iun - 15:24

Ai dreptate, Annmarie Smile
Dupa parerea mea, razbunarea chiar este arma prostului. Daca oamenii ar gandi temeinic inainte de a actiona, ar intelege ce lipsita de noima este razbunarea.
Decat sa caute metode de razbunare, mai bine ar cauta solutii pentru a iesi din impas, indiferent cum au ajuns in acel impas... singuri sau cu ajutorul altora. Tot ce ni se intampla e - asa cum zicea si habibi - rezultatul actiunilor noastre.
Si, intr-adevar, universul - sau Dumnezeu - le razbuna pe toate la timpul potrivit.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Tentatia razbunarii Empty Re: Tentatia razbunarii

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum