GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Aduc banii fericirea?

+18
mercur
Tizona
abica25
soryn
habibi77
RALUCA
pana
angel_of_light
Obi-Wan Kenobi
seaman65
shadow
Vasile Ascunziseanu
elis27
Queensland
tegeusa
veronica_franco
Pingu
pitulicea
22 participanți

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Banii aduc fericirea?

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Vote_lcap12%Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Vote_rcap 12% 
[ 6 ]
Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Vote_lcap4%Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Vote_rcap 4% 
[ 2 ]
Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Vote_lcap33%Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Vote_rcap 33% 
[ 16 ]
Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Vote_lcap0%Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Vote_lcap51%Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Vote_rcap 51% 
[ 25 ]
 
Total voturi : 49
Inapoi
 
 

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Lun 6 Aug - 15:53

Rezumarea primului mesaj :

Se spune ca banii nu aduc fericirea. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Suntem mai fericiti cand ii avem, sau in lipsa lor? Putem fi fericiti fara bani? Banii ne fac automat fericiti?

Nu va cer sa raspundeti la toate intrebarile acestea. Va cer doar sa bifati in sondaj Smile Vedem noi in final cat de mult atarna banii in balanta fericirii Wink

Puteti face si comentarii, dar importate sunt rezultatele sondajului clown


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 24 Sept - 14:40, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  shadow Mar 11 Sept - 20:20

Ti-a luat cateva zile sa observi ca ti-am rastalmacit vorbele si te-am jignit Rolling Eyes ...ai citat doar in parte din ce-am scris , chiar si asa formularea ''Nu ai dreptate, sau poate ai ...'' nu cred ca poate fi pusa la acuzativ ...

Eu imi cer scuze daca asa s-a inteles , n-am avut intentia sa te supar ... te rog sa ma ierti Smile .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Mar 11 Sept - 20:25

Mi-a luat cateva zile sa am timp si chef sa raspund Laughing

M-ai suparat doar atat cat sa-ti dau un rosu, nu mai mult. Nu ma supar pentru asa ceva. confused Adica, nu la modul serios.
Ideea e ca n-ai inteles nimic din ce am scris eu acolo. Nici atunci, nici acum.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  shadow Mar 11 Sept - 21:11

Ba ti-am inteles punctul de vedere , doar ca eu simt altfel : am trait vremuri cand chiar nu-mi ajungeau banii , trebuind sa ma rezum la strictul necesar pentru mine si sotie , acoperind nevoile copiilor , dar asta era o realitate materiala la care ne-am adaptat ( omul este o fiintza extrem de adaptabila Smile ) ...

N-a avut legatura cu fericirea , cu armonia interioara , sau intr-o masura prea mica pentru a considera ca banii aduc fericirea ... probabil o intretin cum la fel de bine o pot distruge ... fericirea are la baza valori diferite de cele materiale , de aceea nici nu poate fi cumparata Smile ...

Am uneori un ton mai incisiv , crede-ma ca este de forma , nu incerc sa conving pe nimeni de ''adevarurile ''mele , chiar daca asa pare Neutral ...desi incerc sa-mi mai cizelez exprimarea , nu-mi iese mereu scratch .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Mar 11 Sept - 21:40

Uite...n-ai inteles nici macar acum Laughing
...trebuind sa ma rezum la strictul necesar pentru mine si sotie , acoperind nevoile copiilor...
Deci ai avut bani pentru strictul necesar si pentru nevoile copiilor. Eu ma refer la situatia in care NU ai bani suficienti pentru strictul necesar. Vezi cum valoarea banilor la tine incepe de la + iar la mine de la 0 ? Laughing
Atunci cand nu ai bani sa cumperi de mancare sotiei si copiilor... (esti pe minus, nu pe plus cum erai tu in vremea in care erai fericit), iar de la un timp, copiii incep sa planga de foame, sotia sa-ti reproseze ca nu aduci bani in casa, tu sa-i reprosezi ei ca nici ea nu aduce, etc etc....In acel moment, fericirea se risipeste Smile
Cine naiba vorbea de vacante in strainatate? Voi....nematerialistii. Eu nu bat asa departe. Eu consider asta un lux prea mare. Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  shadow Mar 11 Sept - 22:31


Nu Pitu , tu n-ai inteles Pup you ...in acceptiunea mea valoarea ''strictului necesar'' e aproape de zero , sa nu mori de foame : o paine pe zi , un kg de carne pe saptamana ... am trait vremuri cand mancarea de baza era cartoful si fasolea si alea fiindca le cultivam , lapte fiindca tineam vaca ... sa le cumpar nici gand ...n-aveam bani de autobuz , ce vacante in strainatate ?! ....ceea ce tu iti imaginezi cum ar fi , eu am trait ... asta incerc sa-ti explic de cand scriu in acest topic , ca stiu ce inseamna sa nu ai bani Smile .... offff, greu cu tine ! Very Happy

Nu cred ca cineva poate fi chiar pe ''zero''...pana si cersetorii castiga o paine , acolo ...

Uite ce discutii a generat sondajul tau Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Mier 12 Sept - 9:13

Laughing Laughing Asa-i fain.... sa discutam Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  seaman65 Mier 12 Sept - 9:17

Banii n-aduc fericirea, mult mai de pret e iubirea... Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  soryn Mier 12 Sept - 9:33

Sincer eu sunt fericit atunci cand castig bani, deci banii aduc si fericirea, atunci cand ii castig, ma bucur ca i-am castigat,iar in continuare fericirea mea depinde de banii pe care ii am. Sunt fericit cu intreaga familie cand mergem in vacanta, pentru asta am nevoie de bani, sunt fericit ca pot sa-mi permit sa-i cumpar copilului jucaria preferata, si-l fac si pe el fericit, dar pentru asta am nevoie de bani, mai sunt fericit ca pot sa-mi permit sa practic sporturile care imi plac, daca n-as avea bani mi-ar fi imposibil, fericirea e dependenta de bani , deci o intretine.
Cand poti sa fii fericit si sa na-ai bani, in ce conditii?Poate atunci cand te imbeti crita esti fericit, dar si atunci iti trebuie bani ca sa te poti imbata, Laughing daca nu cumva ti-a facut cineva cinste, sau ai mers pe la ceva pomana a porcului, ai tinut de porc si ti-a dat de baut, ori poate sunt fericiti aurolacii care traiesc acolo in lumea lor, fericiti.Eu alte exemple nu stiu.Sunt curios sa le aflu.
Ca altii au atatia bani si habar nu au ce sa faca cu ei, cum sa-i gestioneze si zic ei ca nu sunt fericiti din anumite motive: ori se drogheaza,ori devin alcoolisti, ori sunt nefericiti din dragoste, asta e cu totul alceva, astia sunt putini si prosti, nu nefericiti.
Esti in situatia in care nu-ti poti plati facturile la intretinere, mai ai si niste rate restante
si mai trebuie sa cumperi si rechizite pentru copii, strictul necesar,atunci cum ai putea sa spui ca esti fericit? Ca-ti accepti soarta si incerci sa treci peste astea, ca-ti pastrezi luciditatea sa nu cumva sa dai intr-o depresie incercand sa gasesti solutii , asta e altceva, dar sa spui ca esti in continuare fericit inseamna ca esti, mai degraba, iresponsabil. Very Happy

Da , seaman, mult mai de pret e iubirea, dar ea te face doar sa uiti, pentru cateva clipe , de nefericirea pe care o ai. Smile

soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  soryn Mier 12 Sept - 9:36

Eu as vota si primul raspuns si al doilea,dar nu pot, am sa votez 1
asta e parerea mea Smile
soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Mier 12 Sept - 9:54

Exact soryn. ok E asa precum spui. Asta spuneam si eu, da' se pare ca nu m-a inteles nimeni, pentru ca nu am reusit sa-mi exprim punctul de vedere la fel de bine ca tine Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  shadow Mier 12 Sept - 20:49

Parerile sunt impartite si e normal sa fie asa , fiecare vede si simte in felul sau .
Ma uit la procente : eu am votat ''Da, banii intretin fericirea '' desi eram inclinat sa dau votul la ultima optiune ''Banii nu au legatura cu fericirea '' , unde vad totusi ca au bifat peste 50% din repondenti . Rolling Eyes
Doar 12% sustin fara echivoc ca banii aduc fercirea ...bine , procentele se mai pot schimba daca vor mai vota si altii .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Mier 12 Sept - 20:52

Eu nu zic ca banii aduc fericirea.... eu zic doar ca o intretin. confused
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  seaman65 Joi 13 Sept - 4:10

Chestia cu banii n-aduc fericirea era dintr-o melodie.
Eu zic asa: daca esti fericit din fire, nu conteaza ca ai bani sau n-ai, vei fi tot timpul fericit.
Daca esti pesimist si carcotas din fire, nu conteaza cati bani ai, ca tot nefericit vei fi.

Ca exemplu: daca trec cu vaporul pe Suez, toata lumea vrea tigari, pilotii, electricienii, toti cer Marlboro (i se spune Marlboro Channel).
Si vin cu tot felul de pretentii, fitze, smecherii: Captain, me chief pilot, ten cartons (adica eu mi-s pilot sef, vreau 10 cartoane de tigari). Exact asa cum cum cer, gtot asa se asteapta la negocieri, mai lasa ei, ma da omul, pana se ajunge la calea de mijloc. Daca ai facut greseala sa-i dai cat a cerut, omul e nefericit. In loc sa se bucure ca a obtinut ce a cerut, va fi nefericit pentru ca n-a cerut mai mult.

La fel si cu fericirea: oricat ai avea, tot vei dori mai mult si vei fi nefericit ca n-ai. Deci fericirea nu sta in bani ci in adancul sufletului fiecaruia.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  habibi77 Joi 13 Sept - 10:34

M-am gandit si am ajuns la o concluzie. Doar nebunii sunt fericiti, deoarece traiesc intr-o lume a lor, si acolo in lumea lor au tot ce isi doresc. Laughing

Glumeam! Oricum, exista un sambure de adevar in ceea ce am spus. Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  soryn Joi 13 Sept - 12:02

Ne spui ce ai votat? Very Happy
soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 4 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum